Jak vzniká kryptoměna

Anonymní návštěvník
položil(a) otázku
před 305 dny
Dobrý den,
jak vzniká kryptoměna a podle čeho se určuje její cena? Jak je možné, že fyzicky neexistující virtuální měna jako bitcoin má pro lidí větší hodnotu než reálná měna jako dolar?
Odpověď Investplus

Dobrý den,

každý kryptoměnový protokol jasně definuje, kolik virtuálních mincí bude v síti existovat a jakým způsobem se budou „vypouštět“ do oběhu.

Proč se mince uvolňují postupně?

Nové mince slouží jako odměna pro uživatele, kteří se podílí na ověřování transakcí a zapisování transakcí do blockchainu (tj. soubor, který funguje jako veřejná účetní kniha sítě). Nesmíme totiž zapomenout, že kryptoměnové sítě jsou decentralizované a jejich chod zajišťují pouze dobrovolníci – takzvaní těžaři.

Jak vznikají nové kryptoměny?

Jak jsme uvedli výše, úkolem těžařů je zaznamenávat a kontrolovat nové transakce v síti. Těžaři ale pracují nezávisle na sobě, takže je potřeba rozhodnout, který z nich bude blockchain aktualizovat.

  • Kryptoměny s algoritmem Proof-of-Work (například Bitcoin):

    Těžaři kontrolují transakce a zároveň řeší složitou matematickou úlohu. Těžař, který úlohu vyřeší jako první, zapíše zkontrolované transakce do blockchainu a zároveň získá odměnu v podobě nových coinů. Pak se celý proces opakuje, ale s novými transakcemi a s novou úlohou.

  • Kryptoměny s algoritmem Proof-of-Stake (například Ethereum):

    Algoritmus vybere náhodného uživatele, který blockchain aktualizuje a získá odměnu. Výběr však není úplně náhodný. Algoritmus přihlíží k tomu, kolik virtuálních mincí uzamknete na svém účtu (tzv. staking kryptoměn). Čím více mincí stakujete, tím větší autoritu v síti máte.

Jak se určují ceny kryptoměn?

Kryptoměny nejsou ničím kryté, takže jejich hodnota závisí pouze na nabídce a poptávce. Velkou roli zde hraje také očekávání uživatelů a předpovědi budoucího vývoje.

Proč jsou lidé ochotní platit tisíce dolarů za virtuální měny? Protože věří, že je v budoucnu prodají za stejnou nebo vyšší částku.

Na stejném principu však fungují i tradiční měny. Ty sice bývaly kryté zlatem nebo jinými komoditami, ale to už dnes neplatí. Jsou to jen potištěné papírky nebo virtuální čísla na bankovním účtu, kterým lidé věří. Pokud jim lidé věřit přestanou, budou bezcenné.

Je to čistě o důvěře. Nic víc, nic míň.

Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Nejedná se o finanční poradenství ani investiční doporučení. Investujte na základě vlastního průzkumu do produktů, kterým rozumíte. Kryptoměny jsou vysoce volatilní a rizikové. Investujte jen ty peníze, které si můžete dovolit ztratit. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Diskuze

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář