Krypto ETF

Anonymní návštěvník
položil(a) otázku
před 283 dny
Dobrý den,
je lepší investovat do kryptoměn napřímo nebo pomocí ETF fondů? Nejsem žádný kryptonadšenec, takže nemám v plánu kryptoměny aktivně používat. Jen nakoupit, držet a pak prodat. Zajímá mě hlavně Bitcoin a Ethereum. Díky za odpověď.
Odpověď Investplus

Dobrý den,

obě metody mají své silné i slabé stránky, takže určit lepší metodu je prakticky nemožné. Rozhodující budou vaše priority a požadavky.

Pro začátek doporučuji nastudovat hlavní výhody a nevýhody kryptoměnových ETF. Rozhodování pak bude mnohem snazší:

Výhody kryptoměnových ETFs

Jednodušší a praktické

Obchodování ETF fondů je jednodušší. Stačí si zřídit obchodí účet u nějakého brokera, vložit na účet peníze a nakoupit požadovaná ETFka.

Nepotřebujete účet na kryptoměnové burze, nepotřebujete kryptoměnovou peněženku a nemusíte řešit zabezpečení zakoupených kryptoměn. V podstatě ani nemusíte vědět, jak kryptoměny fungují.

Možnost osvobození od daně z příjmů

ETF fondy, podobně jako klasické akcie nebo dluhopisy, spadají do kategorie cenných papírů.

Pro fyzické osoby platí, že příjmy z prodeje cenných papírů podléhají srážkové dani ve výši 15 %. Existují ovšem dva způsoby, jak příjmy z prodeje cenných papírů osvobodit od daně:

  • Poplatník splní hodnotový test – Roční příjem z prodeje cenných papírů nepřesáhne 100 000 Kč.
  • Poplatník splní časový test – Doba mezi nákupem a prodejem cenného papíru je delší než 3 roky.

Příjmy plynoucí z prodeje nebo směny reálných kryptoměn se daní stejnou sazbou (15 %), ale žádné osvobození se na ně nevztahuje.

Diverzifikace napříč celým krypto-segmentem

Prostřednictvím ETF fondů můžete investovat do jednotlivých kryptoměn, ale také do kryptoměnových indexů. Jedním kliknutím tak můžete zainvestovat do desítek až stovek kryptoměn.

Nevýhody kryptoměnových ETFs

Not your keys, not your coins

Pokud investujete do kryptoměnových fondů, kryptoměny vám reálně nepatří a nemáte k nim přístup. Kryptoměny drží a zabezpečuje správce fondu, takže investoři musí spoléhat na něj. Teoreticky se může stát, že správce kryptoměny zpronevěří nebo ztratí.

Kryptoměnové ETFs jsou nepřesné

Současné kryptoměnové ETF fondy investují do futures kontraktů, nikoliv do reálných kryptoměn.

Futures je smlouva o budoucím nákupu nebo prodeji nějakého instrumentu – například Bitcoinu. Cena bitcoinových futures kontraktů však nemusí odpovídat skutečné ceně Bitcoinu, protože ji ovlivňují očekávání investorů. Kryptoměnová ETFka složená z futures kontraktů jsou tedy nepřesná a mohou mít odlišnou výkonnost než reálné kryptoměny.

Tento problém řeší spotové fondy, které za peníze investorů nakupují skutečné kryptoměny. Spotové krypto fondy ovšem existují zatím jen na papíře, protože žádný z nich nebyl schválený komisí pro kontrolu cenných papírů (SEC).

Roční poplatek za správu fondu

Každý ETF fond si účtuje roční poplatek za správu. Poplatky ovšem nebývají vysoké, takže celkové náklady fondů (zkráceně TER) se běžně pohybují kolem 0.5 % ročně.

Pokud si koupíte skutečnou kryptoměnu, poplatek za správu platit nebudete. Zaplatíte ovšem jednorázový poplatek za nákup (a později prodej) kryptoměny.

Povinné ověření identity

Abyste mohli investovat do ETF fondů, musíte si vytvořit účet u brokera, který vám ETFka zpřístupní. Během registrace bude broker vyžadovat řadu osobních údajů včetně ofocené občanky, takže na anonymitu můžete zapomenout.

Omezené obchodní hodiny

Skutečný bitcoin můžete obchodovat non-stop. 24 hodin denně, 365 dnů v roce. ETF fondy se ovšem obchodují na akciových burzách, které mají omezené obchodní hodiny. Například americká akciová burza NYSE má „otevřeno“ každý všední den od 15:30 do 22:00 středoevropského času.

Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Nejedná se o finanční poradenství ani investiční doporučení. Investujte na základě vlastního průzkumu do produktů, kterým rozumíte. Kryptoměny jsou vysoce volatilní a rizikové. Investujte jen ty peníze, které si můžete dovolit ztratit. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Diskuze

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář