Bezpečný nákup kryptoměn
poradíte mi, prosím, jak postupovat při nákupu kryptoměn, abych měl jistotu, že mé peníze neskončí v rukou podvodníků? Existuje vůbec způsob, jak koupit kryptoměny bezpečně? Děkuji R.
Dobrý den,
dovolte mi úvodem pár slov ke kryptoměnovému trhu obecně – kryptoměny jsou jako Divoký západ internetu. Jen v roce 2022 bylo v krypto-segmentu ukradeno přes 3.8 miliard dolarů, což je bezkonkurenčně nejhorší výsledek v historii kryptoměn.
Jak je to možné?
Podvodníci a hackeři si kryptoměny vybírají z několika důvodů. Přispívá k tomu například decentralizovaná povaha kryptoměn nebo nulová regulace trhu. Velkou roli zde hraje ale také nezodpovědný a lehkovážný přístup uživatelů.
Pojďme si tedy ukázat, jak kryptoměny nakupovat bezpečně a na co si dávat pozor.
5 tipů pro bezpečný nákup kryptoměn
1. Kupujte známé kryptoměny
Věděli jste, že existuje přes 20 000 kryptoměn a tokenů? Většina z nich ale nepřináší nic nového nebo unikátního, takže jsou odsouzené k pomalému zániku.
Chcete-li kupovat méně známé kryptoměny nebo tokeny, začněte důkladným průzkumem. Zjistěte, jak projekt funguje, jak se liší od konkurence a jakou má historii. Posuzujte ale jen aktuální stav projektu, protože plány a vize autorů mohou zůstat jen na papíře.
Pozor si dejte na projekty, které slibují vysoké výnosy nebo spolupracují s influencery. Pokud projekt nedokáže zaujmout jinak než marketingem, pravděpodobně nemá co nabídnout.
2. Zvolte spolehlivého prodejce
- Nakupujte přes ověřené a spolehlivé prodejce. Reputaci prodejců dohledáte v internetových recenzích a diskusích.
- Neposílejte peníze ani osobní údaje neznámým lidem nebo firmám.
- Používejte jen zabezpečené webové stránky. Zabezpečenou stránku poznáte tak, že URL adresa začíná zkratkou
https
, případně se před adresou zobrazuje symbol zámku. - Pokud si u prodejce vytvoříte účet, zvolte silné heslo a používejte vícefázové ověření (2FA).
Nejjednodušší cestou pro nákup kryptoměn jsou centralizované směnárny a burzy. Několik ověřených prodejců najdete v tabulce níže:
Výhody / nevýhody
- Celosvětově největší burza
- Pokročilé nástroje a funkce
- Nízké poplatky
- Vklady i výběry v EUR nebo CZK
- Více než 300 kryptoměn
- Čeština není kompletní
- Omezené možnosti pro platby v CZK
- Vyžaduje ověření totožnosti
Výhody / nevýhody
- Spolehlivá česká burza
- Jednoduché a přehledné
- Nízké poplatky
- Nákup a prodej kryptoměn za CZK
- Platby kartou nebo převodem
- Vyžaduje ověření totožnosti
- Poplatek 1.9 % za platbu kartou
Výhody / nevýhody
- Spolehlivá česká směnárna
- Jednoduché a přehledné
- Nákup bez registrace
- Nákup a prodej kryptoměn za CZK
- Podporuje češtinu
- Potřebujete vlastní krypto-peněženku
- Nízké limity pro obchody bez registrace
- Platby pouze bankovním převodem
3. Používejte bezpečné zařízení
- Nekupujte kryptoměny přes veřejné počítače nebo veřejné Wi-Fi sítě.
- Nepoužívejte zavirovaný mobil nebo počítač.
- Používejte aktuální verzi operačního systému a antiviru. Pokud obchodujete přes mobilní aplikaci, používejte poslední verzi aplikace.
4. Uložte kryptoměny na bezpečném místě
Ukládaní kryptoměn na burzovním účtu je snadné, ale má to své nevýhody:
Skutečným majitelem kryptoměn je burza, nikoliv uživatel. Existuje tedy riziko, že burza vaše kryptoměny zpronevěří nebo ztratí (např. kvůli hackerskému útoku). Podobných případů jsou bohužel desítky, viz burzy Mt. Gox nebo FTX.
Pokud nechcete spoléhat na burzy a směnárny, nabízí se dvě možnosti:
- Softwarová self-custody peněženka je mobilní nebo počítačová aplikace, která slouží k ukládání a zasílání kryptoměn. Privátní klíče se ukládají přímo v zařízení uživatele a vydavatel peněženky k nim nemá přístup. Peněženku však mohou napadnout hackeři a viry, protože není izolovaná od internetu.
- Hardwarová peněženka je malé zařízení o velikosti USB flasky, které slouží k ukládání privátních klíčů a potvrzování transakcí. Privátní klíče vznikají a zůstávají uvnitř peněženky (offline), takže ani hackeři se k nim při správném používání nedostanou.
Softwarové peněženky jsou ideální pro ukládání menších obnosů, které chcete mít neustále k dispozici. Typickým příkladem jsou mobilní aplikace Trust Wallet, Coinbase Wallet nebo Coinomi.
HW peněženky poskytují nejlepší zabezpečení, takže jsou ideální pro ukládání větších obnosů. Mezi nejznámější modely patří Ledger Nano S Plus a Trezor Model One.
5. Chraňte přístupové údaje
- Citlivé údaje od své peněženky (heslo, privátní klíče nebo seed) nikdy nikomu neposílejte.
- Citlivé údaje ukládejte offline – třeba na papíře nebo na hardwarové peněžence.
- Citlivé údaje nefoťte mobilem. Soubory z vašeho mobilu mohou ukrást hackeři.
- Buďte na pozoru před phishingovými útoky. Jedná se o spamové zprávy, které se snaží získat vaše přístupové údaje přes falešnou webovou stránku. Více o phishingu zde.
Shrnutí na závěr
Než se vrhnete do světa kryptoměn, věnujte čas teoretické přípravě a vzdělávání. Je to ta nejlepší investice, kterou můžete udělat.
Nemusíte pročítat zdrojové kódy ani složité studie. Stačí opravdu jen základy, abyste pochopili rizika a dokázali jim předcházet. Zvládne to každý. Chce to jen trochu trpělivosti.
Diskuze