Litecoin peněženka

Anonymní návštěvník
položil(a) otázku
před 307 dny
Zdravím,
měl bych dotaz k ukládání kryptoměny Litecoin. Zajímalo by mne, kde je bezpečné tuto kryptoměnu držet, resp. která peněženka je pro Litecoin nejlepší?
Odpověď Investplus

Dobrý den,

ať už plánujete litecoiny aktivně používat nebo dlouhodobě držet, bezpečná a spolehlivá peněženka je základ.

Nejjednodušší, ale také nejméně bezpečnou variantou je ukládání kryptoměn na burze nebo u směnárny. Kryptoměny totiž svěřujete cizí firmě, která je může zpronevěřit, ztratit nebo zablokovat.

Pokud své kryptoměny chcete mít skutečně pod kontrolu, budete potřebovat decentralizovanou self-custody peněženku. Těch ale existují desítky, a proto vám ukážeme, na co se při výběru zaměřit.

TIP

Základní informace o kryptoměnových peněženkách (typy, vlastnosti, využití) najdete v článku kryptoměnové peněženky.

Jak vybrat ideální peněženku

Zabezpečení peněženky

Kryptoměnová peněženka musí být v první řadě spolehlivá a bezpečná. Vybírejte tedy jen ověřené a známé peněženky. Ideální jsou decentralizované peněženky s veřejně dostupným zdrojovým kódem (open-source).

Podporované kryptoměny

Litecoin podporují téměř všechny multiměnové peněženky. Je to ostatně jedna z nejstarších a nejznámějších kryptoměn na trhu. Existuje ovšem pár výjimek, které Litecoin nepodporují (třeba BitKeep nebo Mycelium).

Podporované formáty adres:

Litecoinové adresy existují ve 3 formátech:

  • Legacy adresy (P2PKH) – Původní formát, adresa začíná písmenem L a umožňuje pouze klasické transakce s jedním privátním klíčem.
  • SegWit kompatibilní adresy (P2SH) – Adresa začíná číslicí 3 nebo písmenem M. Tyto adresy umožnují pokročilejší funkce, například transakce s více podpisy.
  • SegWit nativní adresy (bech32) – Adresa začíná frází lc1. Adresa poskytuje stejné výhody jako P2SH adresy + výhody SegWitu (lepší škálovatelnost, rychlejší transakce a nižší poplatky).

Některé aplikace podporují jen vybrané formáty adres, což muže práci s peněženkou komplikovat. Pokud se například rozhodnete importovat kryptoměny ze seedu, aplikace vám nemusí zobrazit všechny vaše Litecoiny (zobrazí se pouze LTC uložené na podporovaných adresách, viz obrázek níže).

Podporované formáty LTC adres

Aplikace Coinomi (vlevo) podporuje všechny formáty LTC adres a ukazuje celý zůstatek. Aplikace Trust Wallet (vpravo) podporuje pouze adresy typu bech32, takže LTC na jiných adresách nezobrazuje

Stejně tak se může stát, že litecoiny nepůjdou přijmout nebo odeslat, protože peněženka adresu nerozezná.

Funkce, které se můžou hodit

  • správa více peněženek současně – Některé peněženky dokážou pracovat pouze s jedním seedem, takže všechny kryptoměny se ukládají společně.
  • import kryptoměn z privátního klíče – Máte Litecoiny na papírové peněžence a chcete je přesunout do online peněženky? V tom případě potřebujete aplikaci, která dokáže importovat privátní klíče.
  • vytvoření sledovací peněženky – U sledovací peněženky vidíte zůstatek, ale nemůžete jej utrácet. Funkce se hodí například pro sledování zůstatku na hardwarové peněžence.

Nejlepší Litecoin peněženky

1 Mobilní peněženka pro každodenní použití

Coinomi
Decentralizovaná peněženka pro smartphony. Podporuje přes 100 blockchainů včetně Litecoinu a jako jedna z mála rozpozná všechny formáty LTC adres (viz Coinomi recenze).

Peněženka Coinomi

Peněženka Coinomi

Trust Wallet
Decentralizovaná mobilní peněženka od burzy Binance. Trust Wallet podporuje přes 60 blockchainů, ale u Litecoinu rozpozná pouze adresy typu bech32 (viz Trust Wallet recenze).

Trust Wallet

Trust Wallet

2 Hardwarové peněženky pro maximální zabezpečení

Trezor Safe 3
Cenově dostupná hardwarová peněženka od české společnost SatoshiLabs. Podporuje Bitcoin, Litecoin a stovky dalších kryptoměn a tokenů (viz recenze Trezor Safe 3)).

Zabezpečení peněženky

Trezor Safe 3

Ledger Nano S Plus
Největší konkurent českého Trezoru (viz Ledger Nano S Plus recenze).

Kryptopeněženka Ledger Nano S Plus

Kryptopeněženka Ledger Nano S Plus

3 Peněženky výhradně pro Litecoin

Litecoin Core
Počítačový program pro zasílání a ukládání litecoinů. Program je zcela transparentní (open-source), podporuje všechny formáty LTC adres a umožňuje provozování full nodu.

Electrum-LTC
Odlehčený klient pro stolní počítače (Windows, MacOS nebo Linux). Vychází z populární bitcoinové peněženky Electrum a podporuje všechny formáty LTC adres.

Stručné shrnutí

Pro ukládání menších obnosů, které chcete mít neustále po ruce, jsou ideální decentralizované peněženky pro smartphony. Jsou totiž jednoduché, praktické a při správném používání i relativně bezpečné.

Litecoin podporují téměř všechny mobilní peněženky, takže je opravdu z čeho vybírat. Často se ale setkáte s tím, že peněženky nepodporují všechny formáty LTC adres. Není to nic zásadního, ale je dobré o tom vědět.

Pro ukládání větších obnosů a dlouhodobých investic používejte raději off-line peněženky, které vaše litecoiny izolují od internetu. Mezi nejlepší a nejbezpečnější varianty patří hardwarové peněženky Trezor nebo Ledger.

A jakou peněženku pro litecoiny používáte vy? Podělte se o své zkušenosti v diskusi pod článkem!

Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Nejedná se o finanční poradenství ani investiční doporučení. Investujte na základě vlastního průzkumu do produktů, kterým rozumíte. Kryptoměny jsou vysoce volatilní a rizikové. Investujte jen ty peníze, které si můžete dovolit ztratit. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Diskuze

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář