Aktualizováno

Recenze kryptoměn Pi Network & Bee Network – Snadný výdělek nebo podvod?

Recenze kryptoměn Pi Network & Bee Network – Snadný výdělek nebo podvod?

Mobilní aplikace pro těžbu kryptoměn se v poslední době stávají hitem, a proto se dnes na jednu z nich zaměříme. Řeč bude o aplikaci PI Network, přes kterou můžete těžit kryptoměnu PI. Má tento projekt budoucnost nebo je to jen další bezcenná kryptoměna se silným marketingem?

Recenze kryptoměn Pi Network & Bee Network - Snadný výdělek nebo podvod?

Co je to PI Network?

PI Network je mobilní aplikace, přes kterou můžete těžit kryptoměnu PI.

Projekt funguje od roku 2019 a za jeho vznikem stojí absolventi Stanfordské univerzity. Stále se ovšem nachází v přípravné fázi, takže kryptoměna PI se neobchoduje na žádné veřejné burze a má tedy nulovou hodnotu. Příznivci ovšem věří, že se jedná o kryptoměnu budoucnosti.

Chcete 1000 korun v kryptoměnách zdarma? Pak byste rozhodně neměli zmeškat nabídku populární kryptoměnové směnárny Coinbase, která v rámci Coinbase Earn rozdává kryptoměny zdarma.

Kryptoměna PI poběží na síti PI Network, která se snaží napravit některé nedostatky Bitcoinu.

Zejména pak centralizovanou těžbu.

Většinu těžařského výkonu v bitcoinové síti ovládá úzká skupina uživatelů a příchod nových těžařů komplikují vysoké vstupní náklady. PI Network chce podobnému scénáři zabránit těžbou přes mobilní telefony. Musí se ovšem zajistit, aby každý uživatel používal jen jedno zařízení.

Dodržování tohoto požadavku má vyřešit povinné ověřování identity neboli KYC (Know Your Customer).

Ověření identity probíhá pomocí aplikace YOTI, přes kterou vyfotíte občanský průkaz nebo cestovní pas. Ověření ovšem nemůžete zahájit sami, ale musíte počkat, až vás k tomu vyzve aplikace.

Webové stránky kryptoměny Pi Network

Webové stránky kryptoměny Pi Network

Plán vývoje PI Network

Fáze 1: Přípravná fáze, během které se upravovalo uživatelské prostředí a funkčnost aplikace. Fáze začala 14. března 2019 spuštěním mobilní aplikace.

Fáze 2 – Testnet: Testovací fáze, při které se těží testovací PI tokeny. Jakmile dojde ke spuštění ostré verze, tak se tokeny převedou na reálné coiny. Fáze probíhá od března 2020.

Fáze 3- Mainnet: Spuštění ostré verze a převedení PI na plně decentralizovaný blockchain. Ve 3. fázi má dojít k uvedení PI na veřejnou krypto-burzu. Do té doby nebude možné token nakupovat ani prodávat.

Roadmapa kryptoměny Pi Network

Roadmapa kryptoměny Pi Network

Těžba přes mobil

Většinu pozornosti si PI Network získává svojí mobilní aplikací.

Pokud si aplikaci stáhnete a nainstalujete, tak vám bude pomalu těžit kryptoměnu PI. Stačí jednou za den kliknout na tlačítko těžby. Aktuální rychlost těžby je 0.1 PI za hodinu.  

Rychlost těžby závisí na počtu uživatelů

Rychlost těžby závisí na počtu uživatelů

Kontroverze kolem PI Network

#1 Aplikace ve skutečnosti netěží

Aplikace dokáže těžit i bez připojení k internetu, což naznačuje, že k těžbě vůbec nedochází. Aplikace pouze stahuje a sdílí malé množství dat, ale faktickou těžbu (ověřování bloků v blockchainu) zajišťují vývojáři sítě nebo jimi pověřené instituce. Samotná aplikace tedy funguje spíše jako počítadlo, které vám pomalu navyšuje konto.

Díky tomu nemá aplikace zásadní vliv na výkon mobilního telefonu, spotřebu baterie nebo čerpání dat. Rozhodně se ale nejedná o těžbu.

#2 Problematické doporučování

Za přivedení nového uživatele dostanete 1 token PI a zvýší se vám rychlost těžby. Jeden coin dostane také nový uživatel.

Díky odměnám za doporučení se kolem PI Network tvoří silná komunita příznivců, kteří se snaží přilákat co nejvíce nových uživatelů. Stačí se podívat na Google Play, kde 90 % kladných recenzí obsahuje partnerský odkaz.

Většina kladných recenzí obsahuje partnerský kód recenzenta

Není nad “upřímná” doporučení

Do projektu se mimochodem nemůžete připojit samostatně, bez doporučení. Abyste mohli začít „těžit“, tak musíte vyplnit přezdívku osoby, která vám aplikaci doporučila.

#3 Nulová hodnota pro uživatele

Přínos aplikace pro uživatele je nulový. Jedinou motivací jsou PI Coiny, které ovšem nelze prodat ani směnit.

Dokonce ani uživatelé nepřinášejí systému žádnou hodnotu. A vlastně ani nemohou, protože těžba je jen fiktivní a PI coiny nelze nijak používat.

#4 Osobní údaje v ohrožení

Nyní se dostáváme k největšímu problému těžebních aplikací, a tím je sběr informací.

Musíme si uvědomit, že osobní údaje jsou v dnešní době cenný artikl a těžební aplikace jsou pro sběr informací jako stvořené. Lidé si je ochotně stahují, i když samotné aplikace nic neumí. Bohatě stačí, když rozdávají bezcennou kryptoměnu a vytváří dojem, že jednoho dne bude tato kryptoměna úspěšná.

PI Network se v tomto ohledu neliší: Sbírá informace, odměňuje za propagaci a rozdává neznámou kryptoměnu, která se neobchoduje na žádné veřejné burze.

Pi Network ma například přístup k vašim kontaktům nebo do datového úložiště

Pi Network ma přístup k vašim kontaktům nebo do datového úložiště

Unikátní projekt? Spíš ne…

Koncept těžebních aplikací se stal v posledních letech hitem. Jako příklad můžeme jmenovat Timestope, Midoin, Eagle Network, Sperax Play nebo Bee Network. U posledního jmenovaného se na chvíli pozastavíme:

Co je Bee Network?

Bee Network je klonem aplikace Pi Network, avšak ještě méně transparentní. Aplikace využívá stejný princip, stejné fáze vývoje i stejný marketingový model. Nikde ovšem nedohledáte jména vývojářů.

Kryptoměna BEE Network

Kryptoměna BEE Network

Token BEE, který přes aplikaci vytěžíte, má v tuto chvíli nulovou hodnotu a nelze jej nikde prodat.

Bee Network nepřináší žádné technologické inovace ani benefity oproti Pi Network. Aplikace se navíc snaží získat co nejvíce informací z vašeho telefonu: lokalitu, používané aplikace, přístup ke kontaktům (!!!), přístup k externímu uložišti (!!!) a podobně (zdroj).

Projekt funguje od konce roku 2020, takže se stále nachází v první fázi. Už nyní má ovšem přes 10 milionů uživatelů, což jenom dokazuje, jak jsou tyto aplikace populární (bez ohledu na jejich skutečný přínos).

Mýty a fakta o PI Network

Je PI Network MLM (Multi-level marketing)?

Ne. PI Network má partnerský program, kde dostanete odměnu jen za přímé doporučení. Pokud do systému přivedete člověka a ten doporučí dalších 10 lidí, tak za ně žádnou provizi nezískáte. Můžeme tedy hovořit o jednoúrovňovém (single-level) marketingu.

Některé znaky MLM bychom u PI Network přesto našli. Systém například zvýhodňuje uživatele, kteří se zaregistrovali dříve (vyšší odměna za těžbu).

Je PI Network pyramidové (ponziho) schéma?

Ne. Uživatelé neplatí žádné peníze a nemusí nic prodávat ani nabízet.

Shrnutí

Pokud vám nevadí, že aplikace sbírá vaše data a že existuje tucet podobných projektů, tak ji určitě oceníte. Osobně bychom se ale projektům, které nabízejí neexistující kryptoměnu výměnou za osobní údaje, raději vyhnuli.

Chcete získat Bitcoin a další ověřené kryptoměny v hodnotě 1000 korun zdarma? Pak byste rozhodně neměli zmeškat nabídku populární směnárny Coinbase, která v rámci Coinbase Earn rozdává kryptoměny zdarma.

Příznivci PI Network argumentují tím, že Bitcoinu před 10 lety také nikdo nevěřil, a přesto se dnes obchoduje za tisíce dolarů. Tím ovšem nemůžeme ospravedlnit každý blockchainový projekt, který se na internetu objeví.

Hnacím motorem PI Network není know-how, ale rozdávání kryptoměny PI. A v tom vidíme zásadní problém. Dokud se kryptoměna neobchoduje veřejně a nemá fungující decentralizovaný blockchain, tak je pro nás PI Network jen další aplikace pro sběr dat.

Máte vlastní zkušenosti s PI Network či Bee Network? Co od těchto kryptoměn očekáváte? Napište nám dolů do komentářů!

Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Nejedná se o finanční poradenství ani investiční doporučení. Investujte na základě vlastního průzkumu do produktů, kterým rozumíte. Kryptoměny jsou vysoce volatilní a rizikové. Investujte jen ty peníze, které si můžete dovolit ztratit. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Diskuze

 • Milane
  23.8.2022 22:50
  Milane
  Autor

  Vse, co jsem zde cetl, dava naprosty smysl, jednoduse to dava i logiku. Co mi ale vrta hlavou, a to mi opravdu vrta hlavou, proc by si dal nekdo az tak sofistikovanou praci se vsim okolo pi? A nebavim se o marketinku ale o propracovane aplikaci, o dlouhodobem vyvoji, a tak dale. Proc? Co z toho tedy ti vyvojari krome cilene reklamy, respektive ziskanych dat maji? Zadne visa karty, jen mobil a mail. A propracovana struktura mi prijde az srozuminetelna a to stojim nohama na zemi a vse co je zadarmo osobne odmitam z principu. Osobne jsem dostal pozvanku a jen tak z nudy prochazim tak komplikovanymi postupy k dalsim krokum, ze mi prijde mozna trochu absurdni, aby to nekdo delal tak slozite jen pro ziskani osobnich dat a udaju. Ty jdou v dnesni dobe preci ziskat za par centu naprosto jednoduse a za par minut v radech milionu uzivatelu jakekoliv pritrouble aplikace. Ja opravdu nevim. Co kdyz je prave cilem skutecnost, ze placnu 800mio lidi bude v urcitym ekosystemu po par dolarech najednou po par letech vlastnikem cehosi, co ma sice minimalni hodnotu, ale hodnotu realnou na burze kryptomen?

 • Kulich
  9.6.2021 19:03
  Kulich
  Autor

  Ale já v appce četl, nebo možná chat vývojáře (ten tam je), že lidí budou muset investovat do měny aby vstoupila na burzu. Mělo by to být koncem roku 21. A k druhé otázce o poptávce: tak například já bych měl zájem pár Coinů ňafnout po uvedení. :) ,,Jen tak ze srandy,, krypto se tak nějak pohybuje od 0,20$ – 63.000$ nikdy nevíš 😆 a je dost volatilní. A neříkej mi, že jsem jedinej na planetě, kdo by koupil..

  • PAFKO
   9.6.2021 19:21
   PAFKO
   Autor

   Fakt pochybuji o tom, že by někdo kupoval coiny projektu, který ma za sebou masivní únik osobních dat uživatelů, k němuž došlo ještě před uvedením do ostrého provozu. A kdo ví, jestli v tom úniku nakonec neměli prsty i autoři projektu. Tohle je zkrátka totální odpad.

   • Ozzy
    22.10.2022 16:06
    Ozzy
    Autor

    A toto ses dozvěděl odkud?

 • Majkl
  25.5.2021 19:47
  Majkl
  Autor

  Děkuji za článek, právě jsem si dal 1a1 dohromady a jdu od téhle blbosti PI pryč.

 • JáToŘíkal
  23.5.2021 19:41
  JáToŘíkal
  Autor

  Část osobních dat uživatelů kryptoměny PI Network už je veřejně na prodej – https://cointelegraph.com/news/mobile-crypto-mining-app-possibly-connected-to-personal-data-leak

  • vitthoun
   15.10.2022 17:23
   vitthoun
   Autor

   V tom clanku se nic urciteho nepise, hovori se tam pouze o podezreni.

 • Radek
  17.4.2021 11:02
  Radek
  Autor

  Fungovalo by to jedině v případě, že by byli lidé z kryptoměny PI tak unešení, že by natěžené tokeny nechtěli prodat. Naopak, chtěli by si je dokupovat i za své vlastní peníze. Tím by tvořili jejich tržní hodnotu.

  Ale ruku na srdce. Do PI Network jdou lidé s vidinou získat tokeny zdarma a pak je směnit za reálné peníze.

  Pokud se tedy PI dostane někdy v budoucnu na burzu, lidé začnou své tokeny odprodávat. Aby se jim však něco takového podařilo, bude muset existovat poptávka. Bez ní své tokeny neprodají -> jejich hodnota bude nula.

  Přemýšlíte-li o PI Network, tak se sami sebe nejdříve zeptejte, zda byste byli ochotni dát za ten token své vlastní peníze.

  • Anonym
   22.4.2021 20:39
   Anonym
   Autor

   Ale bitcoin začínal podobně, taky mu ze začátku věřilo jen pár nadšenců. Tohle všechno je systém valící se koule. Dokud se valí, nabaluje se a zvětšuje. No akdyž narazí, tak se buď otluče a zmenší, nebo rozpadne.

   • InvestPlus
    23.4.2021 8:45
    Autor

    Že něčemu věřilo na začátku jen pár nadšenců můžete říct úplně o všem. To skutečně není argument, který by kryptoměnu PI jakkoliv legitimizoval.

    Srovnání s Bitcoinem určitě není na místě. Už jen proto, že Bitcoin nebyl nikdy rozdáván zdarma.

 • Marek L.
  16.4.2021 14:39
  Marek L.
  Autor

  A je to tady vážení. Aplikace Bee Network byla včera odebrána z Google Play!

  • Anonym
   15.5.2021 10:30
   Anonym
   Autor

   Ale dnes jí tam opět najdete.

 • House
  16.4.2021 0:20
  House
  Autor

  Je to vlastně ironie. Bitcoin je tu 10+ let. Všichni, kdo jej koupili a drželi jej doteď, vydělali. Věří mu banky i největší firmy. Ale lidi, místo toho, aby kupovali historií a institucemi prověřený Bitcoin, šílí po nějakým shitcoinu, který má nulovou hodnotu a ještě krade data.

  • Erixonn
   17.5.2021 12:22
   Erixonn
   Autor

   Krade data,schválně kolik máte platebních karet,bonusových karet(třeba:Shell,Kaufland card,OBI ,Dráčik atd.)A myslíte,že ty informace vydavatelé karet nepřeprodávají kvůli cílené reklamě???A taky vám za to celkem nic nedají!!👍😂

 • Tomáš
  15.4.2021 23:42
  Tomáš
  Autor

  Skvělý článek, konečně někdo popsal to, jak to ve skutečnosti je. Přijde mi úsměvné když vidím názory, že se cena za 1 PI coin dostane na několik stovek dolarů, nebo ještě lépe, že dožene v tržní kapuzalizaci ethereum..

 • ?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

  Vložit komentář