Aktualizováno

Recenze brokera DeGiro – návod, demo účet, poplatky, akcie, dividendy, ETF, zkušenosti

Hodnocení:
60%
Hledáte nejlepšího brokera?
SROVNÁNÍ BROKERŮ

Hledáte snadný způsob, jak levně nakupovat a prodávat tradiční akcie? Pak vám jistě neunikla nabídka brokera DeGiro, který je často označován jako jeden z nejlevnějších brokerů pro akcie. Tato brokerská společnost funguje již přes deset let, nicméně investiční služby přes internet nabízí teprve od roku 2013. Dnes DeGiro působí přibližně ve dvaceti evropských zemích a je jedním z největších brokerů v EU.

Provozovatelem obchodní platformy je nizozemská společnost DeGiro B. V., kterou mimo jiné najdete v evidenci ČNB. Broker má tedy povolení poskytovat investiční služby na území Česka, vklady klientů jsou ze zákona pojištěné a podporuje téměř 20 jazyků včetně češtiny. V této recenzi se podíváme na to, jaké další výhody DeGiro nabízí, a na co by si obchodníci naopak měli dát pozor.

Obchodní platforma DeGiro a dostupné trhy

Dostupné trhy

Dostupné trhy

DeGiro umožňuje obchodovat klasické akcie, dluhopisy, opce, futures a CFD. Platforma vám dá přístup na více než 60 burz z 30 zemí světa, mezi kterými nechybí ani tuzemská BCPP nebo americké NASDAQ a NYSE. Co ale broker neumožňuje, je obchodování s finanční pákou. V nabídce jsou pouze vybrané pákové produkty (CFD), které lze ovšem obchodovat pouze pomocí krátkodobých (jednodenních) objednávek.

Klienti DeGiro obchodují přes webovou platformu WebTrader, která funguje v každém běžném internetovém prohlížeči. Nic tedy netřeba stahovat ani instalovat. Platforma je přehledná a ve srovnání s konkurencí patří mezi ty jednodušší. K dispozici je také mobilní aplikace DEGIRO-app pro operační systémy Android nebo iOS. Nevýhodou je, že broker nenabízí žádný testovací demo účet. K platformě se tedy dostanete až po zdlouhavém registračním procesu. DeGiro mimochodem umožňuje i zadávání objednávek prostřednictvím emailu nebo telefonu.

Mobilní aplikace

Mobilní aplikace

Dividendy a ETF zdarma bez poplatků

Za držení dividendových akcií se vyplácí dividendy, které klienti obdrží v podobě příslušné finanční částky. Ta je ovšem snížena o srážkovou daň, která je v případě DeGiro opravdu vysoká. U dividend českých společností se uplatňuje sazba 35 %. Alternativní možností je vyplácení dividend v akciích, což je ovšem zpoplatněno jednorázovým poplatkem ve výši € 7,50.

Při obchodování vybraných ETF, jejichž seznam je k dispozici na webu DeGiro, je první transakce v měsíci bez poplatku. Další transakce mohou být taktéž bez poplatku, pokud je splněno následující: Objednávka musí mít hodnotu minimálně 1000 EUR a musí být ve stejném směru (nákup/prodej) jako byla první transakce v měsíci.

Typologie účtů, registrace a zrušení účtu

Demo účet v nabídce brokera nenaleznete

Demo účet v nabídce brokera nenaleznete

Přístup do obchodní platformy DeGiro mají pouze registrovaní obchodníci. Při registraci musíte brokerovi poskytnout osobní a kontaktní údaje, IBAN bankovního účtu, adresu bydliště a nakonec i kopii platného cestovního pasu nebo občanky pro verifikaci. Ověřování klientů ovšem vyžadují všichni brokeři, kteří podléhají evropským regulacím. Nejedná se tedy o nic neobvyklého. Při registraci je dále nezbytné vyplnit test způsobilosti a potvrdit obchodní podmínky.

Broker nabízí individuální nebo korporátní účty. Klienti s individuálním účtem si pak vybírají jeden ze čtyř typů obchodního účtu: Custody, Basic, Active nebo Trader. Účet Custody a Basic nabízí všechny produkty vyjma derivátů, Debit Money a shortování cenných papírů. Rozdílem je to, že na účtu Custody nelze zapůjčovat cenné papíry třetím stranám a jsou zde poplatky za zpracování dividend. Pro obchodování futures, přístup na americký trh nebo pro používání short pozic je potřeba zvolit účet typu Active nebo Trader. Demo účet ale budete u brokera DeGiro hledat marně, testovací účet broker bohužel nenabízí.

Pokud chcete obchodní účet zrušit, tak se musíte obrátit na zákaznickou podporu DeGiro. Tu lze kontaktovat emailem nebo telefonicky.

Vklady a výběry

První vklad, který slouží k ověření, se musí provést z bankovního účtu zadaného při registraci. Částka vkladu je libovolná, takže můžete poslat pouhou 1 CZK. Teprve po připsání prvního vkladu (2-3 pracovní dny) se účet aktivuje. Výhodou je, že broker podporuje češtinu a umožňuje obchodování v CZK. Kromě CZK lze platby provádět i v eurech. Jiné platební metody než bankovní převod u DeGiro nenajdete.

Peníze z obchodního účtu lze převést pouze na registrovaný bankovní účet. Žádost o výběr peněz vyplníte v záložce “Vložit/Vybrat peníze”.

Návod: Jak na akcie a další aktiva u DeGiro

Návod: Obchodní příkaz na platformě DeGiro

Návod: Obchodní příkaz na platformě DeGiro

Na platformě DeGiro lze uzavírat objednávky k nákupu (long pozice) i k prodeji (short pozice) akcií i ostatních aktiv. Long pozice vydělávají, pokud cena aktiva roste, a prodělávají, pokud hodnota klesá. Short pozice fungují obráceně, takže lze spekulovat jak na růst, tak na pokles trhu. Velikost objednávky se zadává počtem akcií (Počet) nebo podle investice (Částka). Obchodníci díky tomu okamžitě vidí, za jakou částku nakupují nebo prodávají. Otevřené pozice se řadí do přehledného seznamu a lze je kdykoliv uzavřít.

Objednávky broker zasílá přímo na vybranou burzu (Direct to Market) nebo na více míst, kde může dojít k vypořádání (SOR). Způsob plnění objednávek u CFD kontraktů broker neupřesňuje.

Typy objednávek

Při obchodování máte k dispozici obchodní příkazy typu Market a Limit. Market je základní typ objednávky, u které zvolíte požadované množství určitého aktiva (např. určité akcii) a nákup potvrdíte. Objednávka se ihned zrealizuje za nejlepší dostupnou cenu, která se na trhu v daný okamžik nabízí. U méně likvidních trhů je nutné počítat s tím, že se objednávka může vypořádat za cenu horší, než je cena v grafu.

U limitní objednávky si kromě množství nastavíte taky maximální cenu za jednu akcii. Pokud zadáváte objednávku pro prodej, tak se limitem rozumí naopak minimální přijatelná cena pro prodej.  Pokud na trhu není vhodná protinabídka, tak se objednávka nemusí vyplnit kompletně (dostanete třeba méně akcií, než jste chtěli) nebo se nevyplní vůbec. Denní objednávky, které se během dne nevypořádají, jsou po uzavření trhu smazány.

Pro automatické ukončení transakcí slouží příkaz Stop Loss, u kterého definujete, při jaké ztrátě se má akcie prodat. Trailing Stop funguje podobně, ale cena Stopu je variabilní. Jinými slovy, pokud se cena akcie pohybuje ve váš prospěch, pohybuje se s ní i Stop úroveň. Jde-li cena proti vám, stop úroveň se zastaví.

Nízké poplatky umí i nepříjemně překvapit

Přehled poplatků

Přehled poplatků

DeGiro si zakládá na nízkých poplatcích, což zdůrazňuje nejen na své webové stránce. Například za české akcie se platí komisní poplatek 20 Kč + 0,118 %. Za americké akcie zaplatíte 0,50 EUR + 0,004 USD za akcii a za obchodování futures si broker účtuje 0,90 – 2,65 EUR za kontrakt. Ve srovnání s konkurencí DeGiro nabízí skutečně výhodné podmínky, nicméně existují případy, kdy poplatky u DeGiro přerůstají do nepřijatelných částek.

Kompletní sazebník naleznete zde.

Poplatky u brokera Degiro (reprofoto DENIK.cz)

Poplatky u brokera Degiro (reprofoto DENIK.cz)

Portál Deník.cz v roce 2017 informoval o případu, kdy nejmenovaný obchodník z Prahy zaplatil poplatek přes 40 %. Kupoval totiž 50 tisíc kanadských akcií v celkové hodnotě 24 tisíc Kč, přičemž přehlédl, že si DeGiro účtuje poplatek 1 cent za každou kanadskou akcii. Při daném množství akcií se tak komisní poplatek vyšplhal téměř na 10 tisíc korun. A to opravdu není málo.

Pravdou je, že broker velikost poplatků jednoznačně uvádí ve svém sazebníku, ovšem málokdo by asi čekal, jak absurdní částky si může broker naúčtovat. Velikost poplatku navíc platforma před uzavřením transakce nezobrazuje. Už proto by si obchodníci měli důkladně prostudovat poplatky u služeb, které se chystají využít.

Zkušenosti s DeGiro

Zkušenosti s brokerem DeGiro

Zkušenosti s brokerem DeGiro

Na internetu je spousta recenzí a diskusí, z kterých vyplývá, že zákazníci mají s brokerem převážně dobré zkušenosti. Najdou se ale i nějaké stížnosti a varování. Několik klientů například kritizovalo, že při pokusu prodat akcie se občas zobrazují chybové hlášky, že objednávku nelze odeslat. Dále jsme našli stížnosti ohledně komplikovaného systému komisních poplatků. Ty totiž nejsou jednotné, závisí na burze a obchodním instrumentu, a navíc jsou doplněny o řadu administrativních poplatků (např. roční poplatek 2.50 € za každou využitou zahraniční burzu). Stačí tak trochu nepozornosti a můžete na poplatcích zaplatit přes 40%, jak jsme popisovali výše. Kdo si ale poplatky pohlídá, ten by měl v porovnání s konkurencí ušetřit.

Broker na svém webu uvádí, že 64 % účtů drobných investorů ztrácí peníze při obchodování s CFD. To je na první pohled poměrně hodně, nicméně ve srovnání s konkurenčními brokery jsou tato čísla více než přívětivá. Obecně se ostatně uvádí, že ve ztrátě končí 80-90 % klientských účtů. Tato čísla tedy ukazují, že u DeGiro prodělává méně lidí, než u konkurence. A to je velké plus.

Kde obchodovat akcie?
Přehled populárních akciových brokerů včetně vzorové kalkulace poplatků.
 • Charakteristika
 • Minimální vklad
 • Demo účet
 • Pojštění vkladů
 • Srovnání poplatků
 • CZ akcie za 50 000 Kč
 • US akcie za 50 000 Kč
 • EU akcie za 50 000 Kč
POPULÁRNÍ
XTB broker
 • 1 Kč
 • 200 Kč
 • 109 Kč
 • 128 Kč
FIO broker
 • 1 Kč
 • 175 Kč
 • 174 Kč
 • 225 Kč
Degiro broker
 • 1 Kč
 • 79 Kč
 • Až tisíce Kč 1
 • 180 - 242 Kč 2
LYNX broker
 • 100 000 Kč
 • Nelze koupit
 • 100 Kč
 • 130 Kč
Interactive brokers
 • 10 000 USD
 • Nelze koupit
 • Až tisíce Kč 1
 • 100 Kč
 
1 Výše poplatků záleží na počtu akcií. Při nákupu centových akcií se tak mohou poplatky vyšplhat i do desítek tisíc!
2 Rozpětí definováno poplatky na burzách NĚMECKO - HOLANDSKO
Poplatky převzaty ze srovnání na webu brokerské společnosti XTB. Poplatky jsou orientační a nemusí být aktuální.

Charakteristika brokera

Provozovatel DeGiro B.V.
Typ brokera ECN broker
Rok založení 2008
Sídlo Nizozemsko
Registrace ČNB
Demo účet Ne
Čeština Ano
Portfolio Akcie, futures, CFD, ETF, dluhopisy, opce; přístup na 60 burz
Minimální vklad 1 Kč
Poplatky Ano (komisní poplatky, viz sazebník na webu DeGiro)
Bonus Ne
Finanční páka U vybraných produktů
Platformy a aplikace WebTrader, mobilní aplikace
Portál InvestPlus.cz je určen výhradně ke studijním účelům. Obsažené informace nelze považovat za analýzu investičních příležitostí ani investiční doporučení. Minulá výkonost jednotlivých titulů či portfolií není zárukou budoucích výnosů. Finanční služby, které jsou promovány na této stránce, nesou vysokou míru rizika a mohou vyústit ve ztrátu vašich finančních prostředků. Nikdy byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit.

Diskuze , reference

 • Kenny
  Publikováno 22.4.2020 7:15
  Kenny
  Reagovat
  Autor

  Mno Degiro před každým nákupem odhadovanou cenu poplatků ukáže, dělá to tak minimálně rok a půl, co ho používám

 • Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

  Vložit komentář