Aktualizováno

Recenze BISQ Zkušenosti s decentralizovanou burzou Bisq, poplatky, diskuze

Hodnocení:
80%
Hledáte nejlepší kryptoburzu?
SROVNÁNÍ BURZ A SMĚNÁREN

Nákup kryptoměn bez registrace a bez ověřování identity? Přesně to vám umožní Bisq – jedna z nejznámějších decentralizovaných burz pro obchodování bitcoinu. Pojďme zjistit, jak obchodování přes platformu Bisq probíhá, zda se vyplatí a zda je skutečně anonymní. Více v naší recenzi Bisq!

Recenze Bisq ve zkratce

Bisq (dříve Bitsquare) je počítačový program, který funguje jako decentralizovaná bitcoinová peněženka a decentralizovaná burza.

Burza Bisq funguje na bázi P2P, takže obchody spolu uzavírají jednotliví uživatelé. Bisq do obchodů nezasahuje, ale dává účastníkům obchodu instrukce, jak transakci provést.

Platforma burzy BISQ

Platforma burzy BISQ

Před zahájením obchodu musí prodejce i kupující složit finanční zálohu ve výši 15 až 40 % z objemu obchodu na multisig bitcoinovou adresu. Záloha se obchodníkům vrátí, ale až po úspěšném dokončení obchodu. Pokud by obchod neproběhl podle plánu, spor vyřeší nestranný arbitr.

Veškeré platby zadávají účastníci obchodu manuálně, což má 2 zásadní nevýhody – delší dobu vyřízení (1 hodina až několik dní) a vyšší náklady v řádu jednotek procent (obvykle 4 až 6 %). Pro srovnání uveďme, že obchody na centralizovaných burzách se párují automaticky, takže netrvají ani sekundu a náklady mnohdy nepřesáhnou ani 0.5 %.

Výhody

  • Decentralizovaná burza a peněženka
  • Transparentní protokol (open source)
  • Desítky platebních metod
  • Nákup i prodej BTC bez registrace
  • Český překlad

Nevýhody

  • Složitější
  • Vyšší poplatky
  • Obchodníci potřebují BTC pro uhrazení zálohy
  • Pomalé transakce (vše se zadává manuálně)

Hodnocení Bisq: 80%

Základní informace o Bisq

Název Bisq
Provozovatel NE (decentralizovaný protokol)
Autor projektu Manfred Karrer (LinkedIn)
Rok založení 2014
Čeština Ano
Fiat měny EUR, USD, CZK, GBP…
Kryptoměny 1 (BTC)
Platební metody Bankovní převod, SEPA, e-peněženky, platba osobně, altcoiny…
Ukládání kryptoměn Ano
Nákup bez registrace Ano
Podporované funkce Decentralizované tržiště, decentralizovaná peněženka
Minimální objednávka 0.0001 BTC
Obchodní limity Ano (max. obchod 0.25 BTC)
Poplatek burzy 0.12 až 0.88 %
Další poplatky Ano
Zvýhodnění poplatků Ano

Co je to Bisq

Bisq je počítačový program, který funguje jako decentralizovaná bitcoinová peněženka a decentralizovaná burza.

Burza Bisq dává uživatelům dvě možnosti: vytvořit vlastní nabídku nebo přijmout některou z existujících nabídek. Podmínky obchodu včetně ceny určuje tvůrce objednávky. Tvůrce také stanoví, jakým způsobem kupující za bitcoiny zaplatí – například bankovním převodem, SEPA platbou nebo osobně v hotovosti.

Bisq obchodníky naviguje, jak mají postupovat, ale sám do transakcí nezasahuje. Proto také nevyžaduje žádnou registraci ani verifikaci pomocí občanky.

Abyste mohli přes Bisq obchodovat, budete potřebovat menší množství BTC. Tyto bitcoiny se používají jako bezpečností záloha, kterou kupující i prodejce složí ještě před začátkem obchodu. Jakmile se obchod úspěšně dokončí, záloha se obchodníkům vrátí zpět.

Má decentralizace smysl?

Obchodování přes velké kryptoměnové burzy je rychlé, levné, ale má jednu zásadní nevýhodu. Většina burz funguje v rozporu se základní myšlenou kryptoměn, podle které by platby měly probíhat anonymně a decentralizovaně – tedy bez zásahu prostředníka. Kryptoměnové burzy jsou ovšem centralizované a shromažďují velké množství údajů o svých klientech a jejich transakcích.

Většina burz také umožňuje ukládání zakoupených kryptoměn na burzovní peněženku. Uživatelé ovšem nemají k dispozici privátní klíče od těchto peněženek, takže reálným vlastníkem mincí je burza. Dokud tedy kryptoměny nepošlou na vlastní peněženku, nemají nad nimi plnou kontrolu.

A to je problém.

Už mnohokrát došlo k úniku uživatelských dat nebo ke krádeži uložených mincí. Centralizované systémy jsou navíc náchylné vůči cenzuře a regulacím, mohou zmrazit účty obchodníků a podobně.

Decentralizované burzy navazují na základní myšlenku kryptoměn, takže žádné údaje neshromažďují a do transakcí nevstupují.

Anonymní v rámci možností

Bisq vyžaduje pouze ty údaje, které jsou nezbytné k provedení obchodu. Pokud zvolíte například platbu bankovním převodem, budete muset uvést jméno a číslo bankovního účtu. Bez toho to opravdu nepůjde. Nemusíte ale posílat ofocenou kopii občanky ani sdělovat svoji adresu, což je u centralizovaných burz běžná praxe.

Pokud vám bankovní převod nepřipadá dostatečně anonymní, můžete využít jinou platební metodu – třeba platbu osobně. V takovém případě stačí zadat jen email nebo telefon pro komunikaci s druhým účastníkem obchodu.

Zabezpečení obchodů

Bisq účastníky obchodu naviguje a koordinuje, ale do samotného obchodu nezasahuje. Veškeré platební příkazy zadávají účastníci obchodu, a to manuálně.

Aby se předešlo podvodům, musí prodejce i kupující před zahájením obchodu složit poměrně vysokou zálohu (obvykle 15 až 40 % z obchodované částky).

Záloha se posílá na multisig adresu, která disponuje dvěma privátními klíči (tzv. 2-of-2 adresa). Jeden klíč obdrží prodejce a druhý klíč obdrží kupující. Pokud se obě strany shodnou, že obchod proběhl v pořádku, záloha se jim vrátí zpět.

Problémové transakce

Pokud transakce neproběhne podle dohody nebo ve stanoveném čase, může kupující i prodejce povolat nezávislého mediátora, který spor posoudí a (ideálně) vyřeší. Pokud mediátor spor nevyřeší, přesune se spor k arbitrovi.

Arbitr na základě důkazů od obou účastníků posoudí, který z nich je v právu. Po uplynutí určité doby se záloha z multisig adresy automaticky převede na adresu arbitra a ten ji následně odešle na peněženku účastníka, který spor vyhrál.

Maximální limity

Dalším prvkem zabezpečení jsou přísné maximální limity pro uživatele s nulovou reputací. Noví uživatelé tak mohou zadávat objednávky o velikosti maximálně 0.01 BTC.

Po prvním úspěšném obchodu dojde k takzvanému podpisu účtu, což je první krok ke zvýšení reputace. Podepsanému účtu se po uplynutí 30 dní zvýší limit na 0.125 BTC a po dalších 30 dnech se limity zdvojnásobí na 0.250 BTC.

Jak fungují obchody na Bisq

Každý obchod má dvě strany: prodejce a kupujícího. Obchodník, který nabídku na tržiště vložil, se označuje jako maker (tvůrce nabídky). Obchodník, který příjme některou z existujících nabídek, se označuje jako taker (odběratel nabídky).

Průběh obchodu na burze Bisq

  1. Maker vytvoří nabídku a stanoví všechny parametry – velikost obchodu, kurz, platební metodu a velikost zálohy.
  2. Pokud některý z uživatelů nabídku příjme, zašlou oba účastníci obchodu zálohu na příslušnou multisig adresu. Prodejce na multisig adresu zasílá také mince, které chce prodat.
  3. Nyní se čeká na potvrzení transakcí v blockchainu. Po připsání obou plateb na multisig adresu se kupujícímu zobrazí potřebné platební údaje (např. číslo bankovního účtu).
  4. Kupující provede platbu podle instrukcí a poté klikne na tlačítko, že platbu odeslal.
  5. Jakmile prodávající potvrdí připsaní peněz, převedou se bitcoiny z multisig adresy na peněženku kupujícího a oběma účastníkům se vrátí záloha.

Každý obchod tedy zahrnuje 4 transakce na blockchainu a tudíž i 4 těžařské poplatky:

Poplatky u Bisq

Poplatky za nákup nebo prodej přes Bisq jsou poměrně vysoké. Běžně totiž za nákup nebo prodej zaplatíte 2 až 8 % z obchodované částky. Konečné náklady ovšem závisí na mnoha faktorech:

  • Ztráta způsobená rozdílnými kurzy – Odchylku nákupní nebo prodejní ceny od aktuálního kurzu stanoví tvůrce nabídky. Velikost odchylky v procentech se zobrazuje u každé nabídky. Hodnoty se běžně pohybují v rozmezí 1 až 7 %.
  • Poplatek za zprostředkování obchodu (trade fee) – Za každý zrealizovaný obchod si Bisq naúčtuje poplatek ve výši 1 % z obchodu, respektive 0.4 % při platbě v BSQ. Poplatek se dělí mezi kupujícího i prodejce, přičemž tvůrce nabídky platí výrazně méně:
  •   MAKER objednávka TAKER objednávka
    Poplatek platíte v BTC 0.12 % 0.88 %
    Poplatek platíte v BSQ 0.05 % 0.35 %
  • Těžařský poplatek (mining fee) – Tento poplatek si neúčtuje Bisq, ale je součástí kryptoměnové sítě. Poplatek funguje jako odměna pro těžaře za zpracování transakce a platí se nejen při výběru kryptoměn, ale také u jednotlivých transakcí – a to hned 4krát.

Odchylka od aktuální ceny, poplatek za zprostředkování obchodu i těžařský poplatek se zobrazuje ještě před potvrzením objednávky. Vždycky tedy víte, kolik za obchod zaplatíte.

Výše poplatku se zobrazuje u každého obchodu

Výše poplatku se zobrazuje u každého obchodu

Od instalace po první obchod

NÁVOD

Obchodování přes Bisq není složité, ale zahrnuje několik kroků, které klasické burzy nevyžadují. Pojďme si tedy ukázat, jak obchodování probíhá.

Instalace Bisq a zálohování peněženky

  1. Stáhněte a nainstalujte program Bisq do svého počítače. K dispozici je verze pro Windows, Linus nebo macOS. Po prvním spuštění se Bisq automaticky propojí s bitcoinovou sítí.
Instalace Bisq

Instalace Bisq

  1. Nyní vás čeká základní nastavení účtu. Nejprve zvolte libovolné heslo peněženky přes záložku AccountWallet password.
  2. Následně klikněte na záložkou AccountAccount Seed a opište si seed (kombinace několika slov) a datum. Pomocí těchto údajů se můžete dostat ke kryptoměnám, které na peněženku Bisq uložíte.
Seed

Seed

  1. Zálohovat byste měli také uživatelská data (historie transakcí, reputace účtu, nastavené platební metody atd.). Data se totiž ukládají pouze v počítači uživatele, nikoliv u třetích stran. Složku, do které se ukládají uživatelská data, najdete přes AccountBackupOpen directory.

Nyní si musíte nastavit platební metodu, kterou budete využívat k úhradě objednávek. Používat můžete i více platebních metod současně, ale každá z nich bude vyžadovat samostatné nastavení.

Nastavení platební metody

  1. Rozklikněte záložku Account a zvolte možnost Add new account.
  2. Ze seznamu dostupných metod zvolte požadovanou metodu.
  3. Vyplňte požadované parametry. Například u SEPA platby se vyplňuje jméno majitele účtu, IBAN a BIC. Pak už jen stačí údaje potvrdit a máte hotovo.

K dispozici je přes 20 různých metod včetně SEPA platby, převodu v korunách, platby osobně nebo platby přes Revolut. Vybrané metody uvádíme v tabulce níže a kompletní výpis najdete na bisq.wiki.

Platební metoda Maximální transakce Měna Trvání
Lokální bankovní převod 0.25 BTC CZK do 4 dnů
SEPA 0.25 BTC EUR do 6 dnů
SWIFT 0.5 BTC libovolná do 7 dnů
e-peněženky (Skrill, Revolut…) 0.25 BTC libovolná v rámci 1 dne
altcoiny 1 BTC XMR, BSQ, ETH, USDC… v rámci 1 dne
Hotovost poštou (CBM) 1 BTC libovolná do 8 dnů
Hotovost osobně (F2F) 1 BTC libovolná do 4 dnů

Obchodování Nákup BTC pomocí SEPA platby

  1. Otevřete seznam dostupných nabídek přes záložku BUY BTC (nákup BTC) nebo SELL BTC (prodej BTC).
Seznam nabídek

Seznam nabídek

  1. Pokud vás některá z nabídek zaujala, knikněte na tlačítko TAKE OFFER TO BUY BTC. Zobrazí se vám podrobnosti o transakci včetně poplatků a nákupního kurzu.
  2. Pokud s podmínkami obchodu souhlasíte, zašlete zálohu v BTC na požadovanou adresu. Pokud na peněžence Bisq žádné bitcoiny nemáte, proveďte vklad přes záložku FUNDSRECEIVE FUNDS.
Nákup prostřednictvím SEPA

Nákup prostřednictvím SEPA

  1. Jakmile vaše platba a platba prodejce dorazí na požadovanou adresu, zobrazí se vám platební údaje pro zaslání SEPA platby. Proveďte platbu podle instrukcí a potvrďte, že jste platbu odeslali přes tlačítko PAYMENT STARTED.
  2. Jakmile prodejce platbu obdrží, obdržíte zakoupené bitcoiny a vrátí se vám záloha. Mince můžete nechat na peněžence Bisq nebo vybrat na externí peněženku.
  3. Vaše aktuální nabídky, probíhající transakce i historii všech uskutečněných obchodů najdete v záložce PORTFOLIO.

Pokud vás žádná nabídka nezaujme, můžete na tržiště vložit vlastní nabídku. Maker (tvůrce nabídky) má výhodnější pozici, jelikož určuje kurz, velikost obchodu, platební metodu i velikost zálohy. Odběratel nabídky se musí přizpůsobit, a navíc zaplatí vyšší poplatek.

Vytvoření vlastní nabídky

Vytvoření vlastní nabídky

Nabídka se na tržišti zobrazuje pouze v době, kdy je maker připojený k aplikaci Bisq. Pokud se maker odpojí od internetu nebo zavře aplikaci Bisq, jeho nabídka z tržiště zmizí.

Zkušenosti s Bisq

Hlavní výhodou Bisq je anonymita. Uživatelé se nemusí registrovat, nemusí procházet KYC verifikací a sdělují pouze ty informace, které jsou pro zpracování obchodu nezbytné.

Anonymita má ovšem i své nevýhody.

V první řadě jsou to relativně vysoké poplatky. Velké centralizované burzy mají poplatky nižší, a navíc disponují větší likviditou, takže mají i výhodnější kurzy. Zatímco u Bisq tedy za transakci zaplatíte běžně jednotky procent, například u Binance jsou náklady desetinové.

Další nevýhodou je, že neznáte původ zakoupených mincí (který centralizované burzy zjišťují). Na decentralizované burze zkrátka nevíte, zda zakoupené mince nepochází z dark webu nebo zda neprošly anonymizací přes mixéry. Některé centralizované burzy takové mince blokují, což může zkomplikovat jejich následný prodej. U Bisq ale s prodejem problém nebude.

Nakonec musíme připomenout již zmiňované riziko, že druhý obchodník nebude jednat férově.

A jak je to s rychlostí?

Trvání obchodu bude záležet na zvolené platební metodě, ale také na přístupu obou obchodníků. Pokud zvolíte rychlou platební metodu a nebudete s platbami otálet, může transakce proběhnout do 30 minut. Pokud ovšem zvolíte běžný převod nebo SEPA platbu, počítejte spíše 2 až 3 pracovní dny.

Co klienti oceňují:

  • Přehledné poplatky
  • Desítky platebních metod
  • Bez registrace a ověřování identity

Co klienti kritizují:

  • Vyšší poplatky
  • Méně likvidní trh (zejména pro CZK)
  • Transakce jsou složitější a trvají déle

Na co si dát pozor?

  • Velikost těžařského poplatku nezávisí na velikosti objednávky. Hodnota je fixní (obvykle jednotky dolarů), takže vyvářet malé objednávky se příliš nevyplatí.
  • Každý obchod zahrnuje 4 transakce v blockchainu, takže těžařský poplatek bude čtyřnásobný. Jeden poplatek platí tvůrce nabídky, 3 poplatky hradí odběratel.
  • Prodejci BTC podstupují vyšší riziko než kupující. Jakmile se totiž bitcoiny připíšou na peněženku kupujícího, není možné transakci vrátit. Naopak u bankovního převodu je možné platbu reklamovat a vrátit zpět. Proto se doporučuje prodávat BTC po menších částkách a obchodovat s uživateli, kteří mají dobrou reputaci.

Shrnutí recenze Bisq

Pokud hledáte způsob, jak obchodovat kryptoměny bez registrace a KYC verifikace, decentralizované burzy jsou určitě skvělá volba.

Existuje ovšem i několik alternativ.

Nákup bitcoinu bez registrace umožňují i některé české směnárny, například Simplecoin nebo Anycoin. Další možností jsou také bitcoinmaty. V obou případech jsou ovšem nevýhodou nízké obchodní limity, protože transakce nad 25 000 korun vyžadují ověření totožnosti. Počítejte také s vyššími poplatky – nákup přes směnárny stojí 2 až 5 %, zatímco nákup přes bitcoinmat vyjde na 6 až 8 %.

Pokud jsou vaší prioritou nízké náklady, oceníte spíše centralizované burzy. Jako příklad můžeme uvést českou burzu Coinmate, kde za nákup Bitcoinu zaplatíte přibližně 0.8 %. Ještě výhodnější podmínky nabízí čínská burza Binance, ale ta nepodporuje platby v korunách.

Máte vlastní zkušenosti s Bisq? Chybí vám v recenzi nějaké informace? Napište nám dolů do komentářů!

Populární krypto burzy a směnárny
  • Světová burza se 150 kryptoměnami včetně BTC, LTC či ETH
  • Možnost přímého nákupu krypta platební kartou za CZK
  • Velmi nízké poplatky, platforma v češtině
  • Minimální transakce cca 20 Kč
2710 našich čtenářů si vybralo Binance
95%
  • Česká burza kryptoměn BTC, LTC, ETH, BCH nebo XRP
  • Bezpečná platforma v češtině s českou podporou
  • Velmi nízké poplatky
  • Nákup za CZK, minimální transakce 26 Kč
1651 našich čtenářů si vybralo Coinmate
90%
  • Česká směnárna kryptoměn BTC, LTC, ETH, BCH, XRP a ZEC
  • Bezpečná platforma v češtině s českou podporou
  • Do limitu 200 EUR/10 dnů není nutné ověřovat identitu
  • Nákup za CZK, minimální transakce 260 Kč
911 našich čtenářů si vybralo Simplecoin
85%
?Seřazeno podle redakčního hodnocení
Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Nejedná se o finanční poradenství ani investiční doporučení. Investujte na základě vlastního průzkumu do produktů, kterým rozumíte. Kryptoměny jsou vysoce volatilní a rizikové. Investujte jen ty peníze, které si můžete dovolit ztratit. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Diskuze

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář