Aktualizováno

BlueWallet – Recenze peněženky Blue Wallet, návod, poplatky, zkušenosti

BlueWallet – Recenze peněženky Blue Wallet, návod, poplatky, zkušenosti

Hledáte kvalitní a spolehlivou mobilní peněženku s podporou Lightning Network? Pak byste neměli přehlédnout aplikaci BlueWallet. Pojďme zjistit, jak BlueWallet funguje, jaké funkce peněženka podporuje a zda je ukládání bitcoinů na BlueWallet bezpečné. Více v této recenzi BlueWallet!

BlueWallet recenze

Recenze BlueWallet ve zkratce

BlueWallet je bitcoinová peněženka pro smartphony a stolní počítače. Peněženka umožňuje přijímání, odesílání a ukládání bitcoinů, ale také nákup BTC za klasické měny (včetně CZK).

V aplikaci BlueWallet si můžete vytvořit libovolný počet bitcoinových peněženek. Na výběr máte ze tří typů – klasická BTC peněženka, multisig peněženka nebo peněženka pro Lightning Network.

První dvě peněženky mají formu non-custodial, takže privátní klíče jsou uložené přímo v zařízení uživatele. Lightning peněženka je v základním nastavení custodial (kryptoměny jsou uložené na serverech BlueWallet), ale zkušenější uživatelé mohou peněženku přenastavit na non-custodial.

Pokud již peněženku máte, můžete ji do aplikace vložit pomocí libovolného formátu (WIF, XPUB, privátní klíč, seed a další). BlueWallet automaticky rozpozná, který formát vkládáte, což celý proces nesmírně usnadní.

Aplikace má jednoduché rozhraní, intuitivní ovládání a podporuje češtinu. Přístup do aplikace je chráněný otiskem prstu a vytvořené peněženky jsou zálohované pomocí seedu, takže v případě ztráty nebo zcizení mobilu je můžete obnovit.

Výhody

 • Non-custodial peněženka
 • Transparentní (open-source)
 • Podpora Lightning Network
 • Lze vytvořit multisig peněženku
 • Čeština

Nevýhody

 • Podporuje pouze BTC
 • LN peněženky jsou v základu custodial

Hodnocení BlueWallet: 80%

BlueWallet – Základní informace

Název BlueWallet
Rok vydání 2017
Provozovatel Bluewallet Services
Dostupné jako Mobilní aplikace (Android, iOS)
Desktopový program (macOS)
Typ peněženky Online (Hot wallet)
Správce peněženky Uživatel (self-custody)
Podporované kryptoměny 1 (BTC)
Poplatky Transakční poplatky
Poplatky na nákup kryptoměn
Správa více peněženek ANO
Zálohování peněženky ANO (seed)
Zabezpečený přístup ANO (biometrie, heslo)
Čeština ANO

Přehled peněženky BlueWallet

BlueWallet je bitcoinová peněženka, která umožňuje ukládání i zasílání BTC. Peněženka je dostupná pro smartphony s operačním systémem Android nebo iOS. Stáhnout si můžete také desktopovou aplikaci pro stolní počítače se systémem macOS.

Kryptoměnová peněženka BlueWallet

Kryptoměnová peněženka BlueWallet

Přes BlueWallet si můžete vytvořit libovolný počet peněženek, přičemž k dispozici jsou 3 různé druhy:

Pokud peněženku již máte a chcete ji propojit s aplikací, je to opravdu jednouché. Stačí kliknou na tlačítko Importovat peněženku a do textového pole vložit údaje, které máte k dispozici – například obnovovací frázi (seed), privátní klíč, WIF nebo rozšířený veřejný klíč (xPub). BlueWallet si poradí s každým formátem.

Podporované kryptoměny

BlueWallet je podporuje pouze Bitcoin. Ethereum ani ostatní altcoiny peněženka nepodporuje.

BlueWallet Coinomi Exodus Coinbase Wallet Trust Wallet
Podporované blockchainy pouze Bitcoin 125+ 30+ 15+ 65
Podporované krypto 1 1 500+ 240+ 10 000+ 10 000+
Bitcoin (BTC)
Ethereum (ETH) -
Litecoin (LTC) -
Ripple (XRP) -
Cardano (ADA) - - - -
Polkadot (DOT) - - -
Monero (XMR) - - -
ERC20 tokeny (BNB, USDT…) -
NFT -

BlueWallet a poplatky

BlueWallet si neúčtuje žádné poplatky, ale přesto na ně v aplikaci narazíte.

V první řadě musíte platit transakční poplatky za odeslání bitcoinové transakce. Tento poplatek si ovšem neúčtuje BlueWallet, ale je součástí bitcoinové sítě nebo LN sítě. Poplatek zaplatíte také za nákup nebo prodej BTC za fiat měny. Tento poplatek si ovšem účtují externí prodejci, takže BlueWallet jej neovlivní.

Minimální ani maximální limity pro ukládání nebo zasílání bitcoinů peněženka nemá.

Typy peněženek

Jak už jsme uvedli, BlueWallet podporuje 3 typy peněženek. Pojďme se tedy podívat, jak jednotlivé peněženky fungují a čím se liší.

Běžná Bitcoin peněženka

První variantou je klasická bitcoinová peněženka, která funguje přímo na blockchainu bitcoinu. Jedná se o non-custodial peněženku, takže privátní klíče nedrží žádná třetí strana, ale jsou uložené přímo ve vašem mobilu.

Peněženky vytvořené defaultně mají standardní formát bech32 (Segwit nativní). V pokročilém nastavení lze vytvořit také peněženky s formátem P2SH (Segwit kompatibilní), ale ty jsou z pohledu transakcí méně efektivní a dražší.

Lightning Network peněženka

Co je to Lightning Network? Lightning Network je sekundární vrstva bitcoinového blockchainu. LN pomocí chytrých kontraktů umožňuje provádět transakce s BTC mimo hlavní blockchain (off-chain). Tyto transakce jsou levnější a rychlejší než klasické transakce na blockchainu (on-chain).

BlueWallet nabízí dvě varianty Lightning Network peněženek. První varianta, která bude pro běžné uživatele jednodušší, ukládá důvěrné informace na severy BlueWallet. Jedná se tedy o custodial řešení, protože kryptoměny spravuje třetí strana.

Zkušenější uživatelé si mohou vytvořit vlastní uzel (server) skrze LND Hub, který funguje jako spojovací článek mezi BlueWallet a MyNode. Takové řešení je samozřejmě bezpečnější (privátní klíče drží přímo uživatelé), ale vyžaduje pokročilou znalost programování.

Multisig peněženka (Uložiště)

Poslední variantou je bitcoinová peněženka s více podpisy neboli multisig peněženka. V aplikaci ji najdete pod názvem Úložiště (anglicky Vault). I v tomto případě se jedná o non-custodial peněženku, takže privátní klíče drží přímo uživatelé.

A čím se multisig peněženka liší od klasické peněženky? Hlavní rozdíl je v tom, že multisig peněženka má více privátních klíčů (konkrétně tři). Abyste mohli uskutečnit platbu z této peněženky, musíte ji podepsat minimálně z jedné další peněženky nebo z jednoho dalšího zařízení.

Privátní klíče si můžeme vygenerovat přes BlueWallet nebo můžete importovat klíče z existující peněženky. Pokud například importujete klíč z hardwarové peněženky, platby bude nutné potvrdit jak v BlueWallet, tak i v hardwarové peněžence. V opačném případě platba neproběhne.

Watch-only peněženky

Za zmínku stojí také podpora watch-only peněženek. O co se jedná? Watch-only peněženka je peněženka, ze které nemůžete odesílat platby. Můžete sledovat zůstatek na peněžence, můžete vytvářet adresy pro příjímání plateb, ale tím vaše práva končí.

Watch-only peněženka je ideální pro případ, že chcete přes mobilní aplikaci sledovat zůstatek na své hardwarové peněžence. Stačí importovat veřejný klíč. Soukromý klíč do aplikace nevkládáte, takže kryptoměny na hardwarové peněžence zůstanou v bezpečí.

Nákup BTC přes BlueWallet

Aplikace BlueWallet umožňuje nákup i prodej bitcoinu za klasické měny (eura, koruny, dolary a další).

Na výběr máte ze dvou možností: nákup přes P2P tržiště nebo nákup přes službu MoonPay. V obou případech si můžete zvolit preferovanou měnu i platební metodu.

 • P2P tržiště najdete pod názvem Local Trader v záložce NastaveníNástroje. Podmínky obchodu včetně směnného kurzu určuje uživatel, který nabídku na tržiště vložil.
 • Local Trader

  Local Trader

 • Nákup přes MoonPay je snadný, ale vyžaduje ověření identity. Minimální velikost objednávky je 750 korun (€30) a poplatek se pohybuje kolem 4.50 % (min. $3.99; platba kartou).
Nákup Bitcoinu

Nákup Bitcoinu

Ověření identity

Ověření identity

Kde koupit kryptoměny?

Chcete nakoupit kryptoměny za koruny, eura či dolary? Blue Wallet vám to umožní, ale zaplatíte poměrně vysoké poplatky. Pokud hledáte levnější cestu, zkuste kryptoměnové směnárny nebo burzy:

 • Světová burza se 150 kryptoměnami včetně BTC, LTC či ETH
 • Možnost přímého nákupu krypta platební kartou za CZK
 • Velmi nízké poplatky, platforma v češtině
 • Minimální transakce cca 20 Kč
2710 našich čtenářů si vybralo Binance
95%
 • Česká burza kryptoměn BTC, LTC, ETH, BCH nebo XRP
 • Bezpečná platforma v češtině s českou podporou
 • Velmi nízké poplatky
 • Nákup za CZK, minimální transakce 26 Kč
1651 našich čtenářů si vybralo Coinmate
90%
 • Česká směnárna kryptoměn BTC, LTC, ETH, BCH, XRP a ZEC
 • Bezpečná platforma v češtině s českou podporou
 • Do limitu 200 EUR/10 dnů není nutné ověřovat identitu
 • Nákup za CZK, minimální transakce 260 Kč
911 našich čtenářů si vybralo Simplecoin
85%
?Seřazeno podle redakčního hodnocení

Je peněženka BlueWallet bezpečná?

BlueWallet je non-custodial peněženka, takže privátní klíče jsou uložené přímo ve vašem mobilu a vy sami zodpovídáte za jejich zabezpečení. Provozovatel peněženky k privátním klíčům nemá přístup, takže je nemůže ztratit, zpronevěřit ani zablokovat.

Přístup do aplikace lze zabezpečit pomocí biometrie (otisk prstu). V nastavení lze zapnout také šifrování úložiště, ve kterém se nacházejí informace o privátních klíčích.

Snad jedinou nevýhodou je, že aplikace nepodporuje dvoufázové ověřování.

Podrobný návod na BlueWallet

Vytvoření peněženky

 1. Stáhněte si aplikaci z důvěryhodného zdroje (Google Play / App store) a nainstalujte ji do svého zařízení.
 2. Spusťte aplikaci a klikněte na symbol + v pravém horním rohu.
 3. Zvolte typ nové peněženky (Bitcoin, Lightning nebo Uložiště) a klikněte na tlačítko Vytvořit.
 4. Aplikace vám zobrazí 12 anglických slov (tzv. recovery seed), pomocí kterých můžete peněženku kdykoliv obnovit. Slova si opište na papír a dobře schovejte. Seed nefoťte mobilem ani neukládejte do počítače, aby se k němu nedostali hackeři.
 5. Vytvoření nové peněženky

  Vytvoření nové peněženky

UPOZORNĚNÍ

Seed nikdy nikomu nesdělujte. Kdo zná seed od vaší peněženky, ten má přístup ke všem kryptoměnám, které na peněženku uložíte.

Zasílání bitcoinů přes BlueWallet

Vyberte požadovanou peněženku a zvolte možnost Přijmout nebo Poslat. Pokud zvolíte možnost Přijmout, zobrazí se adresa peněženky včetně QR kódu.

Přijmout transakci

Přijmout transakci

Pokud kryptoměny posíláte (tlačítko Poslat), musíte vyplnit velikost transakce a adresu příjemce. Dále můžete upravit velikost transakčního poplatku. Pak už jen stačí transakci zkontrolovat a potvrdit.

Odeslání bitcoinu

Odeslání bitcoinu

Hromadné transakce

Do jedné transakce můžete zahrnout i více příjemců (tzv. hromadná transakce). Do blockchainu se v takovém případě ukládá méně dat, takže transakce je levnější než zasílání kryptoměn jednotlivě. Funkce ovšem není dostupná u Lightning peněženky.

Hromadnou transakci vytvoříte tak, že v okně pro odeslání platby kliknete na tři tečky vpravo nahoře a zvolíte dalšího příjemce.

Zkušenosti s BlueWallet

Aplikace BlueWallet funguje od roku 2017. Na jejím vývoji se podílí tým stojící za peněženkou i komunita vývojářů a uživatelů, která kolem BlueWallet vznikla. Projekt je ovšem anonymní, takže o autorech ani o provozující společnosti (Bluewallet Services) toho moc nedohledáte.

Zdrojový kód aplikace je veřejně dostupný (open-source), takže fungování peněženky je zcela transparentní. To ovšem znamená, že do zdrojového kódu mohou nahlížet všichni bez ohledu na to, zda chtějí aplikaci zlepšit nebo zda hledají trhliny, kterých by mohli zneužít.

Aplikace má český překlad, zůstatek se zobrazuje ve vybrané měně (včetně CZK) a směnárna MoonPay podporuje platby v korunách.

Na co si dát pozor?

Lightning peněženka je v základu custodial, takže privátní klíče se nacházejí na serverech BlueWallet.

Custodial řešení je pohodlné, ale obnáší určitá rizika. Pokud by například došlo k hacku serverů nebo k podvodu, uložené bitcoiny můžete ztratit. BlueWallet v takovém případě nenese žádnou zodpovědnost za vzniklou škodu a uživatelé nemají nárok na kompenzaci. BlueWallet na to upozorňuje v obchodní smlouvě a zároveň doporučuje, aby uživatelé na LN peněženkách drželi jen drobné obnosy.

TIP

Pokud nechcete uchovávat privátní klíče na serverech BlueWallet, můžete si vytvořit vlastní uzel pomocí MyNode. Vytvoření uzlu je ovšem složitější a vyžaduje znalost programování. Instrukce jsou dostupné na webu Github.

Shrnutí recenze BlueWallet

BlueWallet je spolehlivá bitcoinová peněženka s výbornou reputací.

Hlavní předností BlueWallet je podpora Lightning Network, možnost vytvoření multisig peněženky, snadný import peněženky nebo podpora češtiny. Ocenit musíme také jednoduché ovládání a minimalistický design.

Na straně nevýhod toho moc není. Snad jen absence dvou-faktorového ověřování a základní (custodial) nastavení Lightning peněženky. Nevýhodou jsou také vyšší poplatky při obchodování bitcoinu za fiat měny. Tyto poplatky ovšem určuje zprostředkovatel (MoonPay), nikoliv BlueWallet.

Vyplatí se BlueWallet?

BlueWallet je ideální volba pro všechny příznivce Bitcoinu, kteří hledají jednoduchou mobilní peněženku s podporou Lightning Network.

Rozhraní je přehledné a intuitivní, což ocení zejména začátečníci. Aplikace přitom obsahuje řadu pokročilých funkcí a nástrojů, které jiné mobilní peněženky zpravidla nepodporují (LN, multisig peněženky, P2P tržiště, hromadné transakce a další).

Máte zkušenosti s BlueWallet nebo používáte jinou mobilní peněženku? Napište nám do diskuse pod článkem!

Užitečné odkazy

Populární softwarové peněženky
Přehled nejlepších softwarových peněženek pro uložení Bitcoinu a dalších kryptoměn:
ZPŮSOB ŘAZENÍ
1

Trust Wallet

Nejlepší peněženka celkově
84
Typ peněženky
Mobilní / webová
Podporované krypto
10 000+
Čeština
NE
Pořizovací cena
Zdarma
Multipeněženky
ANO

Výhody / nevýhody

 • Non-custodial peněženka
 • Podporuje stovky tokenů
 • NFT, dApps, směna kryptoměn, staking…
 • Intuitivní prostředí a snadné ovládání
 • Open source
 • Nemá český překlad
 • Import BTC (nemusí zobrazit celý zůstatek)
 • Nelze importovat papírovou peněženku
Recenze
2

Coinomi

Nejlepší v češtině
82
Typ peněženky
Mobilní / desktopová
Podporované krypto
1 500+
Čeština
ANO
Pořizovací cena
Zdarma
Multipeněženky
ANO

Výhody / nevýhody

 • Non-custodial mobilní peněženka
 • Podporuje stovky tokenů
 • NFT, dApps, směna kryptoměn…
 • Intuitivní prostředí a snadné ovládání
 • Čeština
 • Neveřejný zdrojový kód
 • Omezené možnosti stakingu
 • Monero je v nabídce, ale nefunguje
Recenze
Typ peněženky
Mobilní / webová
Podporované krypto
10 000+
Čeština
NE
Pořizovací cena
Zdarma
Multipeněženky
NE

Výhody / nevýhody

 • Non-custodial peněženka
 • Podporuje stovky tokenů
 • NFT, dApps, směna kryptoměn, staking…
 • Intuitivní prostředí a snadné ovládání
 • Nemá český překlad
 • Neveřejný zdrojový kód
 • Import BTC (nemusí zobrazit celý zůstatek)
 • Nelze vytvořit více peněženek
 • Nelze importovat papírovou peněženku
Recenze
Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Nejedná se o finanční poradenství ani investiční doporučení. Investujte na základě vlastního průzkumu do produktů, kterým rozumíte. Kryptoměny jsou vysoce volatilní a rizikové. Investujte jen ty peníze, které si můžete dovolit ztratit. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Diskuze

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář