Aktualizováno

BitBox02 – Recenze, zkušenosti, podporované kryptoměny, srovnání s konkurencí

BitBox02 – Recenze, zkušenosti, podporované kryptoměny, srovnání s konkurencí

Když se řekne hardwarová peněženka, většina z nás si vybaví Trezor nebo Ledger. Na trhu ovšem existuje mnohem více modelů, které mají co nabídnout. Jeden z nich – BitBox02 od společnosti ShiftCrypto – si detailně představíme v následující recenzi. Tak pojďme na to!

BitBox02 recenze

Recenze BitBox02 ve zkratce

BitBox02 je v pořadí druhá hardwarová peněženka od švýcarské společnosti Shift Cryptosecurity AG. Peněženka vyšla v roce 2020 a stojí přibližně 2 500 korun.

Peněženka se prodává ve dvou verzích – BitBox02 Bitcoin only edition nebo BitBox02 Multi edition. Jak už název napovídá, Bitcoin only edition podporuje pouze Bitcoin. Naopak Multi edition podporuje přes 1500 kryptoměn a tokenů ze 4 blockchainů (Bitcoin, Litecoin, Cardano, Ethereum).

Použití BitBoxu je snadné. Peněženku nejprve připojíte k počítači nebo k mobilu. Přes aplikaci BitBoxApp pak zadáte požadovanou akci (například odeslání BTC) a vyplníte potřebné údaje (adresu příjemce a částku). Nakonec transakci potvrdíte přímo na BitBoxu.

Výhodou je transparentní firmware, kvalitní zabezpečení, ale také slot pro paměťovou kartu (karta je součástí balení). Paměťová karta se využívá při zálohování nebo obnovení peněženky, což celý proces nesmírně usnadní a urychlí.

Výhody

 • Bezpečná krypto peněženka
 • Skvělý poměr cena-výkon
 • Transparentní (open source)
 • Snadné nastavení a používání
 • Záloha na paměťovou kartu

Nevýhody

 • Nepodporuje češtinu
 • Nelze ovládat přes iPhony
 • Podporuje pouze 4 blockchainy

BitBox02 Multi – Základní informace

Název BitBox02 Multi edition
Rok vydání 2020
Vydavatel Shift Cryptosecurity AG (Švýcarsko)
Čeština NE
Podporované kryptoměny 1 500+ (Bitcoin, Ethereum, Litecoin Cardano a ERC20 tokeny)
Typ peněženky Hardwarová
Typ uložiště Cold wallet (off-line)
Správa peněženky Non-custodial
Zálohování peněženky ANO (seed + volitelné heslo)
Zabezpečený přístup ANO (heslo)
Ovládání Dotykové senzory na horní a spodní straně BitBoxu
Způsob propojení s PC USB-C
Pořizovací cena cca 2 300 Kč až 3 200 Kč

Základní přehled

Co je to hardwarová peněženka? Hardwarová peněženka je malé zařízení, které slouží k ukládání kryptoměn (respektive privátních klíčů). Ze všech metod pro ukládání kryptoměn jsou HW peněženky nejbezpečnější, ale také nejdražší.

BitBox02 je hardwarová peněženka od švýcarské společnosti Shift Cryptosecurity AG. Peněženka je na trhu od roku 2020 a nahrazuje původní model BitBox01 z roku 2016.

BitBox02 vs BitBox01

BitBox02 vs BitBox01

Podporované kryptoměny

BitBox02 je dostupný ve dvou verzích, které mají stejný hardware, ale odlišný software:

 • BitBox02 Bitcoin only edition – podporuje pouze Bitcoin.
 • BitBox02 Multi edition – podporuje přes 1500 kryptoměn a tokenů, ale drtivou většinu tvoří tokeny typu ERC20. Reálně peněženka podporuje pouze 4 blockchainy: Bitcoin, Litecoin, Cardano a Ethereum.
Multi edition vs Bitcoin only edition

Multi edition vs Bitcoin only edition

BitBox02 Multi Trezor T Trezor One Ledger Nano S Plus Ledger Nano X
Podporované měny 1 500+ 1 500+ 1 300+ 5 500+ 5 500+
Bitcoin (BTC)
Ethereum (ETH)
Litecoin (LTC)
Ripple (XRP) - -
Cardano (ADA) -
Polkadot (DOT) - - -
Monero (XMR) - -
ERC20 tokeny (USDT, BNB…)
NFT

Zpracování a technické parametry

Peněženka má malé rozměry a nízkou váhu, takže se vejde prakticky všude. Tělo peněženky je vyrobené z plastu a není voděodolné ani nárazuvzdorné.

Na čelní straně se nachází OLED displej s rozlišením 128 x 64 pixelů. K ovládání se používají dva dotykové senzory na horní a spodní straně peněženky.

Kryptoměnová peněženka BitBox02

Kryptoměnová peněženka BitBox02

Zatímco Trezory a Ledgery jsou opatřené USB zdířkou (portem), BitBox02 má USB-C konektor. To znamená, že peněženku můžete připojit k počítači nebo k mobilu, aniž byste potřebovali propojovací kabel nebo redukci.

BitBox02 Multi Trezor T Trezor One Ledger Nano S Plus Ledger Nano X
Procesor / čip ARM Cortex-M4F @ 120 MHz ARM Cortex-M4 @ 168 MHz ARM Cortex-M3 @ 120 MHz ST33K1M5 ST33J2M0
Interní paměť výrobce neuvádí výrobce neuvádí výrobce neuvádí 1.28 MB 1.78 MB
Napájení přes kabel přes kabel přes kabel přes kabel 100 mAh baterie
Rozlišení displeje 128 x 64 pixelů 240 x 240 pixelů 128 x 64 pixelů 128 x 64 pixelů 128 x 64 pixelů
Rozměry 54.5 x 25.4 x 9.6 [mm] 64 x 39 x 10 [mm] 60 x 30 x 6 [mm] 62.4 x 17.4 x 8.2 [mm] 72 x 18.6 x 11.8 [mm]
Hmotnost 12 [g] 22 [g] 12 [g] 21 [g] 34 [g]
Zpracování plast plast plast ocel / plast ocel / plast

Obsah balení

Balení obsahuje peněženku BitBox02, prodlužovací USB-C kabel, USB-A/USB-C redukci, paměťovou kartu, tři klíčenky, návod a samolepky.

Obsah balení BitBox02

Obsah balení BitBox02

Peněženku i veškeré příslušenství výrobce dodává v krabičce, která bude zatavená do ochranné folie. Pokud by byla folie porušená, peněženku raději reklamujte!

Ochranná folie

Ochranná folie

BitBoxApp

Zasílání kryptoměn funguje tak, že peněženku připojíte k počítači nebo k mobilu a přes aplikaci BitBoxApp zadáte platební instrukce (např. adresu příjemce a částku). Transakci nakonec potvrdíte přímo na BitBoxu stisknutím obou senzorů.

Aplikaci si můžete stáhnout do počítače (Windows, Linux nebo macOS) nebo do smartphonu s Androidem. Pokud by vám oficiální aplikace z nějakého důvodu neseděla, můžete využít aplikace třetích stran (např. Electrum nebo MyEtherWallet).

Kde koupit BitBox02?

Hardwarové peněženky byste měli kupovat přímo od výrobce (Shiftcrypto.ch) nebo přes e-shopy autorizovaných prodejců. Hardwarové peněženky zakoupené od neznámých nebo neoficiálních prodejců mohou mít upravený firmware nebo se může jednat o padělky!

UPOZORNĚNÍ

Hardwarové peněženky z druhé ruky před použitím důkladně zkontrolujte a zresetujte. V žádném případě neposílejte kryptoměny na účet, který vytvořil původní majitel.

Zabezpečení peněženky

Stručně řečeno, všechny důvěrné údaje vznikají a zůstávají v hardwarové peněžence. I když BitBox02 připojíte k zavirovanému počítači nebo k mobilu, údaje zůstanou v bezpečí.

BitBox02 je non-custodial peněženka, takže uživatelé mají plnou kontrolu nad svými kryptoměnami. Vydavatel peněženky ani žádný správce nemá ke kryptoměnám přístup, takže je nemůže ztratit, ukrást ani zablokovat.

Zařízení má vlastní procesor, který generuje nové peněženky a potvrzuje transakce. Citlivé údaje (zejména seed) jsou zašifrované a uložené na mikrokontroleru (MCU), který je chráněný jednak přístupovým heslem, ale také bezpečnostním čipem.

Aplikace BitBoxApp před každým použitím zkontroluje, zda máte v peněžence originální firmware. USB komunikace mezi peněženkou a aplikací je samozřejmě šifrovaná.

Obecné výhody hardwarových peněženek:

 • Ochrana před zloději – Uživatel musí znát přístupové heslo, jinak se do peněženky nedostane. Počet pokusů při zadávání hesla je limitovaný, takže nelze prolomit metodou pokus-omyl.
 • Ochrana před hackery – Citlivé údaje jsou uložené off-line. Uživatel musí mít peněženku fyzicky u sebe, jinak kryptoměny nemůže odesílat.

Zálohování a obnovení peněženky

Peněženka se zálohuje pomocí seedu, což asi nikoho nepřekvapí. Zatímco u konkurenčních modelů ale budete seed opisovat ručně, BitBox02 seed uloží na paměťovou kartu.

Co je to seed? Seed je unikátní fráze složená z 12 až 24 anglických slov, ze které peněženka generuje kryptoměnové adresy a privátní klíče. Pokud BitBox02 ztratíte, zničíte nebo zresetujete, pomocí seedu můžete peněženku obnovit.

Pokud budete chtít peněženku obnovit, stačí paměťovou kartu vložit do BitBoxu a vybrat možnost obnovení z paměťové karty.

POZOR

Seed nikdy nikomu nesdělujte, protože kdo zná seed, ten má přístup k celé peněžence. Seed nikomu neposílejte, neukládejte do počítače ani nefoťte mobilem, aby se k němu nemohli dostat hackeři.

V jednom zařízení až stovky peněženek

Jednotlivé kryptoměny se ukládají na účty, které si vytvoříte pomocí aplikace BitBoxApp. Vytvořit můžete i více účtů pro jednu kryptoměnu – třeba 5 bitcoinových účtů. Dejte si ale pozor, protože tyto účty jsou propojené.

POZOR

Všechny peněženky a účty se generují ze stejného seedu, takže pokud vám seed někdo ukradne, získá přístup ke VŠEM účtům, které v BitBoxu máte.

Aby byly peněženky skutečně oddělené, musely by mít odlišný seed. Jenomže BitBox02, stejně jako Trezory a Ledgery, dokáže pracovat pouze s jedním seedem. Pokud byste zkusili vložit nebo vytvořit další seed, ten původní se smaže (a vy ztratíte přístup k původním účtům).

Funkce passphrase

Jak to tedy udělat, pokud nechcete všechny kryptoměny ukládat společně (a zároveň nechcete seed před každým použitím měnit)?

Odpovědí jsou skryté peněženky, které mají narozdíl od klasické peněženky dodatečné heslo neboli passphrase (neplést s přístupovým heslem). Passphrase funguje jako další slovo seedu, které si zvolí sám uživatel.

Funkce je defaultně vypnutá, takže ji musíte nejprve povolit (BitBoxApp, záložka Manage deviceEnable optional passphrase). Jakmile funkci povolíte, BitBox02 vám po každém spuštění umožní vložit heslo (passphrase). Pokud heslo nevyplníte, seed se nezmění a otevře se klasická (původní) peněženka.  Pokud heslo vyplníte, seed se změní a otevře se úplně jiná peněženka.

Skrytých peněženek si můžete vytvořit kolik chcete – stačí používat různá hesla. Dejte si ale pozor, abyste hesla nezapomněli! Pokud totiž budete chtít peněženku obnovit, musíte znát oba údaje: seed i passphrase.

Návod: Jak používat BitBox02

Jak ovládat BitBox02? Peněženka se ovládá pomocí 2 dotykových panelů, které jsou umístěné na horní a spodní straně BitBoxu. Používat budete 3 jednoduchá gesta:

Ovládání peněženky BitBox02

Ovládání peněženky BitBox02

NÁVOD Aktivace peněženky BitBox02

 • Spusťte aplikaci BitBoxApp
 • Vezměte BitBox02, vložte do peněženky paměťovou kartu a připojte peněženku k počítači.
 • V aplikaci BitBoxApp klikněte na Install firmware now. Do peněženky se nainstalujte nejnovější verze firmwaru.
 • Instalace firmwaru

  Instalace firmwaru

 • Pomocí dotykových senzorů zvolte orientaci textu na BitBoxu.
 • Nastavení orientace textu

  Nastavení orientace textu

 • Zkontrolujte párovací kód. Pokud kód souhlasí, potvrďte jej přes dotykový senzor.
 • Kontrola párovacího kódu

  Kontrola párovacího kódu

 • Zvolte, zda chcete peněženku vytvořit (Create Wallet) nebo obnovit (Restore from…). My vytváříme novou peněženku, takže zvolíme první možnost.
 • Vytvoření peněženky

  Vytvoření peněženky

 • Zadejte název peněženky a potvrďte jej na BitBoxu.
 • Název peněženky

  Název peněženky

 • Pomocí dotykových senzorů naklikejte přístupové heslo.
 • Nastavení hesla

  Nastavení hesla

 • Následuje záloha peněženky. Přečtěte si všechna upozornění, odsouhlaste je a pokračujte přes tlačítko Continue.
 • Nastavení hesla

  Nastavení hesla

 • A je to! Jakmile se záloha dokončí, paměťovou kartu můžete vyjmou a peněžena je připravená k použití.

NÁVOD Jak poslat kryptoměny na BitBox02

 • Spusťte aplikaci BitBoxApp a připojte BitBox02.
 • Zvolte účet, na který chcete kryptoměny vložit, a klikněte na Receive. Pokud žádný účet pro danou kryptoměnu nemáte, můžete jej v aplikaci jednoduše vytvořit.
 • Aplikace BitBoxApp

  Aplikace BitBoxApp

 • Vyberte libovolnou přijímací adresu (Your address) a klikněte na Show and verify full address on device. Adresa se zobrazí na displeji BitBoxu.
 • Volba adresy

  Volba adresy

 • Zkontrolujte, zda je adresa na displeji BitBoxu stejná jako adresa v aplikaci BitBoxApp.
 • Kontrola adresy

  Kontrola adresy

 • Pokud jsou adresy stejné, potvrďte je přes dotykový senzor. Nyní můžete adresu zkopírovat a poslat na ni kryptoměny.

NÁVOD Jak odeslat kryptoměny na jinou peněženku

 • Spusťte aplikaci BitBoxApp a připojte BitBox02.
 • Zvolte účet, ze kterého chcete kryptoměny odeslat, a klikněte na Send.
 • Aplikace BitBoxApp

  Aplikace BitBoxApp

 • Vyplňte adresu příjemce (Recepient Address) a částku (Amount). Upravit můžete i velikost transakčního poplatku (Network Fee). Pro další krok klikněte na Sign and Send.
 • Formulář pro odeslání kryptoměn

  Formulář pro odeslání kryptoměn

 • Adresa příjemce, částka a poplatek se zobrazí na displeji BitBoxu. Údaje pečlivě zkontrolujte.
 • Potvrzení transakce přes BitBox02

  Potvrzení transakce přes BitBox02

 • Pokud údaje souhlasí, potvrďte transakci podržením obou senzorů. Peněženka transakci podepíše a kryptoměny se odešlou.

Zkušenosti s BitBox02 Multi edition

BitBox02 je v našich končinách poměrně neznámý. A to je škoda, protože kvalitou ani zabezpečením si nezadá s bestsellery Trezor One nebo Ledger Nano S Plus.

Nastavení a zálohování peněženky je mnohem rychlejší a jednodušší než u Ledgeru nebo Trezoru. Přijímání a odesílání kryptoměn probíhá prakticky stejně, ale BitBox02 má tu výhodu, že k propojení peněženky s mobilem nepotřebujete žádný kabel.

Další výhodou je, že nemusíte dokupovat žádné příslušenství, protože všechno potřebné najdete v balení (včetně paměťové karty a adaptéru z USB-C na klasické USB).

Slabou stránkou je strohá nabídka kryptoměn. Když totiž z 1500 podporovaných kryptoměn odečteme tokeny ze sítě Ethereum, tak nám zůstanou jen 4 coiny: BTC, ETH, LTC a ADA. K zasílání ADA navíc potřebujete externí aplikaci, protože BitBoxApp tuto kryptoměnu nepodporuje.

Shrnutí recenze BitBox02

Pokud hledáte spolehlivou hardwarovou peněženku pro každodenní používání, BitBox02 vás nezklame. Peněženka je malá, takže vám nebude překážet a vejde se prakticky všude. Třeba na klíčenku. K propojení peněženky se smartphonem navíc nepotřebujete žádný kabel ani redukci, a to se často nevidí.

A pro koho se BitBox02 nehodí?

BitBox02 ani aplikace BitBoxApp nepodporují češtinu, takže alespoň základní znalost angličtiny je podmínkou. Češtinu aktuálně podporují pouze hardwarové peněženky Trezor (Trezor One, Trezor T) od českého výrobce SatoshiLabs.

Další překážkou může být to, že BitBox02 nelze ovládat přes iPhony. Pokud je pro vás tato funkce důležitá, musíte si koupit hardwarovou peněženku s podporou Bluetooth (například Ledger Nano X).

Máte zkušenosti s BitBox02? Chybí vám v recenzi nějaké informace? Napište nám do diskuse pod článkem!

Zdroje

Nejedná se o finanční poradenství ani investiční doporučení. Investujte na základě vlastního průzkumu do produktů, kterým rozumíte. Kryptoměny jsou vysoce volatilní a rizikové. Investujte jen ty peníze, které si můžete dovolit ztratit. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Diskuze

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář