Aktualizováno 10. 7. 2023

Recenze BIRDWINGO Zkušenosti, poplatky, srovnání s konkurencí, diskuze

Hodnocení:
80%

Dlouho očekávaná investiční aplikace Birdwingo je konečně venku! Hlavním tahákem mají být nízké poplatky, oblíbená ETFka nebo akcie zdarma pro všechny nové klienty. Dokáže ale Birdwingo konkurovat populárním aplikacím XTB nebo Revolut? Nejen to zjistíte v následující recenzi Birdwingo!

Recenze Birdwingo ve zkratce

Birdwingo je jednoduchá investiční aplikace, která vám umožní nakupovat nebo prodávat cenné papíry.

Birdwingo nabízí americké, evropské i asijské akciové tituly včetně akcií technologických gigantů (Tesla, Apple, Microsoft, Facebook či Google). Vedle klasických akcií jsou v aplikaci také burzovně obchodované fondy (ETFs), pomocí kterých můžete investovat například do akciového indexu S&P 500.

Minimální velikost investice je pouhých 25 korun ($1), takže nakupovat můžete i zlomky akcií. Vklady i výběry peněz se realizují bankovním převodem, platební kartou či Apple Pay.

Birdwingo

Birdwingo

Velkou výhodou jsou nízké poplatky. Společnost si účtuje pouze malý poplatek za zprostředkování obchodu (0.49 % z objednávky, maximálně však $1). Vklady, výběry i převody měn jsou zdarma.

Nevýhodou aplikace je, že nenabízí tuzemské akcie, ačkoliv se zaměřuje právě na české a slovenské klienty.

Za projektem stojí slovenská firma Tatrym s.r.o., která úzce spolupracuje se dvěma licencovanými brokery. Uživatelské účty (hotovost i cenné papíry) jsou pojištěné do výše až 500 000 USD proti úpadku společnosti nebo jejich partnerů.

Výhody

 • Licencovaná společnost
 • Nízké a transparentní poplatky
 • Pojištění SIPC – limit 500 000 USD a osobu
 • Vklady a výběry v EUR a CZK
 • Zlomkové akcie – investice od 25 Kč

Nevýhody

 • Obchodní podmínky v angličtině
 • Nenabízí české akcie
 • Pouze mobilní aplikace

Hodnocení Birdwingo: 80%

Navštívit Birdwingo Investování zahrnuje rizika ztrát.

Základní informace o Birdwingo

Název Birdwingo
Založeno 2021
Provozovatel Tatrym s.r.o. (Bratislava, Slovensko)
Tatrym Inc. (New Castle, USA)
Licence ANO
Pojištění prostředků ANO (SIPC, až do 500 000 USD)
Investiční produkty ETFs a akcie (přes 11 000 titulů)
Typ platformy Mobilní aplikace (Android, iOS)
Poplatek za obchod 0.49 % (max 25 Kč) → srovnat s konkurencí
Další poplatky NE
Minimální investice 25 Kč / €1
Podporované měny CZK, EUR
Platební metody Bankovní převod, platební karta, Apple Pay
Čeština Aplikace, web a zákaznická linka ANO, obchodní podmínky NE

Co nabízí Birdwingo

Birdwingo je investiční aplikace pro smartphony, pomocí které můžete investovat do zahraničních akcií nebo ETF fondů. Akcie českých společností (třeba ČEZ, KB nebo MONETA) aplikace nenabízí.

Velkou výhodou je, že Birdwingo podporuje zlomkové akcie. Investoři tedy nemusí kupovat celé akcie za stovky dolarů, ale mohou pořídit třeba jen desetinu akcie. Jedinou podmínkou je, aby velikost obchodu byla alespoň 25 korun.

Vývojáři aplikace vsadili na minimalistický design a jednoduché ovládání, aby se v aplikaci zorientovali i začínající investoři. Pro začátečníky Birdwingo připravilo také několik vzdělávacích kurzů.

Investiční aplikace Birdwingo

Investiční aplikace Birdwingo

U každého instrumentu se zobrazuje cenový graf, základní popis společnosti, klíčové metriky a případně i informace o dividendách. Pokročilé nástroje tu ale nenajdete (třeba zobrazení hloubky trhu, limitní objednávky nebo akciový screener).

Akcie ZDARMA u Birdwingo!
Všichni noví uživatelé, kteří se zaregistrují a ověří svoji totožnost, dostanou akcii zdarma! Akcii zdarma odstanete také za každého uživatele, který se zaregistruje přes váš osobní odkaz (odkaz najdete v sekci My Account).

Investiční produkty

Do budoucna by se v aplikaci měly objevit také kryptoměny a NFTčka. Naopak kontroverzní CFD kontrakty a další pákové produkty tvůrci aplikace odmítají, protože tyto produkty jsou přínosné spíše pro brokery a samotní investoři na nich většinou prodělávají.

  Birdwingo XTB Trading 212 Revolut
Akcie US vlajka EU vlajka US vlajkaEU vlajkaCZ vlajka US vlajkaEU vlajka US vlajka
ETF -
Dluhopisy - - - -
Futures a opce - - - -
Kryptoměny - - -
CFD - -
Recenze XTB Recenze Trading212 Recenze Revolut

Dividendové tituly

Pokud patříte mezi příznivce dividendových akcií, máme pro vás dobrou zprávu. Velikost dividendy, datum nejbližší výplaty a další klíčové informace najdete u každé dividendové akcie hned pod cenovým grafem (sekce Upcoming Dividends).

Dividendy se připisují přímo na investiční účet, přičemž částku obdržíte již zdaněnou. Srážková daň u dividend od amerických společností je standardních 15 %.

Dividendy mimochodem vyplácí i některé ETF fondy (bývají označená zkratkou DIST – distribuční). Pokud fond dividendy nevyplácí ale reinvestuje, bude označený jako ACC (akumulační).

Poplatky u Birdwingo

Birdwingo si účtuje pouze malý poplatek za zprostředkování obchodu, takže se jedná o jednu z nejlevnějších investičních aplikací vůbec. 10 % z poplatků navíc Bird Wingo věnuje vybraným charitativním organizacím (Ukrainian Red Cross, Voices of Children, Člověk v tísni).

Pojďme si poplatky probrat trochu podrobněji:

 • Komisní poplatek za zprostředkování obchodu – Za každý nákup nebo prodej akcií zaplatíte poplatek ve výši 0.49 % z investované částky (maximálně však 25 korun / 1 dolar).
 • Spread (rozdíl nákupní a prodejní ceny) – Spready jsou tržní, Birdwingo je nenavyšuje.
 • Poplatek za FX směnu – Birdwingo používá mezibankovní směnné kurzy (stejně jako třeba Revolut) a neúčtuje si žádné poplatky za směnu měn.
 • Poplatek za vklady a výběry – NE
 • Poplatek za neaktivitu – NE

Srovnání poplatků s konkurencí

Vyplatí se obchodovat přes Birdwingo nebo je levější nakupovat u konkurence? Posuďte sami! V tabulce níže srovnáváme komisní poplatky za nákup českých, amerických, německých a britských akcií:

 birdwingoXTBTrading 212Revolut
ČEZ za 20,000 Kč
Nenabízí
CZ akcie
0
Nenabízí
CZ akcie
Nenabízí
CZ akcie
Apple za 1,000 $1 $
0 $
0 $
2.50 $
Allianz za 1,000 €1 $
0
0
Nenabízí
DE akcie
Tesco za 1,000 £1 $
0 £
0 £
Nenabízí
UK akcie
Komisní poplatky ze dne 25.10.2022, výše
poplatku se může měnit.
 Recenze XTBRecenze Trading212Recenze Revolut
Komisní poplatky ze dne 25.10.2022, výše poplatku se může měnit.

Jak investovat přes Birdwingo

Návod Od registrace až po výběr zisků

 1. Vytvoření účtu – Spusťte aplikaci a klikněte na Get started. Zadejte vaši emailovou adresu a zvolte libovolné heslo. Nakonec zadejte telefonní číslo a zvolte PIN, pomocí kterého bude aplikace uzamčená. Aplikaci lze odemykat také otiskem prstu.
 2. Registrace

  Registrace

 3. Ověření identity – Připravte si občanský průkaz a klikněte na tlačítko VerifyStart VerificationSTART SESSION. Podle instrukcí nafoťte obě strany občanky a jedno selfie. Nakonec musíte vyplnit několik dotazníků ohledně vašich příjmů a předchozích zkušeností s obchodováním.
 4. Verifikace

  Verifikace

 5. Vložení peněz – Peníze na účet vložíte bankovním převodem, okamžitým dobitím kartou nebo přes Apple Pay. Platební instrukce najdete v záložce My AccountDeposit.
 6. Vložení peněz

  Vložení peněz

 7. Nákup cenných papírů – Klekněte na ikonu lupy a vyhledejte akcii, kterou chcete koupit. Následně klikněte na tlačítko Buy a zvolte velikost objednávky. Nakonec objednávku zkontrolujte a potvrďte.
 8. Nákup cenných papírů

  Nákup cenných papírů

 9. Prodej cenných papírů – Zakoupené akcie se zobrazí ve vašem portfoliu. Chcete-li akcii podat, stačí kliknout na tlačítko TradeSell a zvolit množství, které chcete prodat.
 10. Prodej cenných papírů

  Prodej cenných papírů

 11. Výběr peněz – Pro výběr peněz klikněte na tlačítko My AccountWithdrawal. Potom stačí zadat částku k výběru a potvrdit žádost přes tlačítko Confirm.
 12. Výběr prostředků z Birdwingo

  Výběr prostředků z Birdwingo

Vyzkoušet Birdwingo Investování zahrnuje rizika ztrát.

Vytvoření a financování účtu

Abyste mohli přes Birdwingo investovat, musíte si vytvořit nový účet, ověřit svoji identitu nafocením občanského průkazu a vyplnit několik formulářů. Jakmile Birdwingo váš účet zkontroluje a schválí, můžete na něj vložit peníze a začít investovat.

Proč musím posílat ofocenou občanku? Ověření totožnosti vyžadují evropské směrnice a zákony proti praní špinavých peněz, takže vás nemine u žádného regulovaného brokera.

Vklad a výběr peněz

Vklady i výběre peněz se realizují bankovním převodem, okamžitým dobitím kartou a také Apple Pay. Velikost vkladu je libovolná, ale pro výběry je minimum 25 korun (1 dolar).

Birdwingo podporuje platby v korunách nebo v eurech, ale investiční účty jsou paradoxně vedené v dolarech. To znamená, že vložené peníze se musí převést na dolary a později (při výběru) zpět na eura nebo na koruny.

Dobrou zprávou je, že Birdwingo k převodu používá mezibankovní směnné kurzy a neúčtuje si žádnou přirážku, takže převody jsou prakticky zdarma.

Zkušenosti s Birdwingo

Projekt vznikl v roce 2021, ale uvedení aplikace na trh proběhlo až v druhé polovině roku 2022. Zakladateli projektu jsou bratři Adam Hano a Andrej Hano původem z Bratislavy.

Birdwingo se netají tím, že cílí primárně na český a slovenský trh. O to větším zklamáním je, že obchodní podmínky nemají český překlad a jsou dostupné pouze v angličtině.

Zákaznickou podporu můžete kontaktovat emailem nebo přes sociální sítě (Facebook, Instagram). Komunikace probíhá v češtině, slovenštině nebo angličtině.

O společnosti Birdwingo

Birdwingo je vázaným agentem slovenského akciového brokera Wealth Effect Management, který je držitelem licence slovenské národní banky (NBS).

Samotné obchody se realizují přes amerického akciového brokera Alpaca Markets, se kterým Birdwingo spolupracuje. Zmiňovaný broker je členem organizace FINRA a na jeho činnost dohlíží americká komise pro cenné papíry (SEC), takže o důvěryhodnost se bát nemusíte.

Peníze a cenné papíry uložené na uživatelských účtech jsou pojištěné do výše 500 000 USD (hotovost maximálně 250 000 USD). Ochranu prostředků zajišťuje SIPC. Pokud by tedy Birdwingo nebo některý z jeho partnerů zbankrotoval, klienti o své peníze nepřijdou.

Shrnutí recenze Birdwingo

Pokud hledáte jednoduchou a levnou investiční aplikaci pro nákup zahraničních akcií nebo ETFs, Birdwingo vás určitě nezklame.

Aplikace je přehledná a díky podpoře zlomkových akcií se hodí i pro drobné investory. Poplatek půl procenta (maximálně však 1 dolar) je více než férový a určitě investory nezruinuje.

Akcie ZDARMA u Birdwingo!
Všichni noví uživatelé, kteří se zaregistrují a ověří svoji totožnost, dostanou akcii zdarma! Akcii zdarma odstanete také za každého uživatele, který se zaregistruje přes váš osobní odkaz (odkaz najdete v sekci My Account).

Jaké jsou alternativy?

XTB – Populární investiční platforma, která nabízí pákové produkty i klasické akcie a ETF (včetně českých titulů). XTB podporuje češtinu a platby v korunách, nemá komisní poplatky, ale účtuje si poplatek za převod měn a nepodporuje zlomkové akcie.

Revolut – Revolut je banka, směnárna a investiční platforma v jednom. Aplikace nabízí US akcie a kryptoměny a podporuje češtinu, zlomkové akcie i platby v korunách. V porovnání s Birdwingo nebo XTB je ovšem dražší, a navíc si účtuje poplatek za uložení akcií ve výši 0.12 % ročně.

Trading 212 – Aplikace pro obchodování zahraničních akcií, ETF a CFD. Trading 212 si neúčtuje žádné komisní poplatky, ale obchodníci musí platit poplatek za převod měn. Trading 212, stejně jako Birdwingo, nabízí akcii zdarma pro nové klienty.

TIP

Chcete investovat do akcií nebo ETF, ale připadá vám to složité? Zkuste českou platformu Portu, která vám sestaví portfolio na míru a vložené peníze za vás automaticky zainvestuje.

Máte zkušenosti s Birdwingo? Napište nám do diskuse pod článkem!

Investování zahrnuje rizika ztrát.
Portál InvestPlus.cz je určen výhradně ke studijním účelům. Obsažené informace nelze považovat za analýzu investičních příležitostí ani investiční doporučení. Minulá výkonnost jednotlivých titulů či portfolií není zárukou budoucích výnosů. Finanční služby, které jsou promovány na této stránce, nesou vysokou míru rizika a mohou vyústit ve ztrátu vašich finančních prostředků. Nikdy byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit.

Diskuze

 • Miloš
  14.9.2023 16:25
  Miloš
  Autor

  Predať darovanej akcie sa dá realizovať, ale neviem či hneď, ale mám negatívnu skúsenosť s predajom mojich zakúpených akcií. Spočiatku som v jednom dni mohol predať rôzne akcie, ďalší deň som mohol vykonať predaj dvakrát za deň, po čase iba raz za deň a dnes po nakúpení akcií a výhodnom odpredaji mi aplikácia odmietla vykonať predaj akcií so ziskom, že vraj “ochrana pred vzorovým denným obchodovaním”. Mne to vychádza, že to je ochrana proti zisku investora… ďakujem pekne za aplikáciu, budem ju musieť zrušiť.

 • H€jk@l
  12.12.2022 12:06
  H€jk@l
  Autor

  Nejdřív mi to přišlo jako zajímavá služba. Navíc klientům slibují akcii zdarma. Tak jsem do toho nakonec šel a musím říct, že to byla chyba. Důvodem je jednak skutečnost, že Birdwingo nenabízí oproti konkurenci nic navíc. Spíše naopak, ta jejich aplikace vlastně kromě nákupu a prodeje neumí vůbec nic.

  Druhá věc, která mi ale vadí o poznání více, je ona nabídka akcie zdarma.
  Jak už tu padlo, jde vlastně o fintu, protože jako klient obdržíte pouze část akcie. A to v řádu pár korun. Naopak Birdwingo získá kompletní osobní údaje člověka, který se zajímá o investování.

  A to je dost nepoměr.

  Pokud tedy o Birdwingu přemýšlíte jen proto, že nabízí akcii zdarma, vyhněte se jim obloukem. Za těch pár korun, které od nich dostanete, to fakt nestojí.

 • Duri
  9.12.2022 11:23
  Duri
  Autor

  Ja som poslal peniaze a odvtedy sa neviem do aplikacie prihlasit. Na podpore mi napisali len strohy email ze sa na oprave pracuje. Neni to fejk?

 • Marek
  27.10.2022 10:11
  Marek
  Autor

  Dobrý den, děkuji za podrobnou recenzi. Zaujalo mě, že novým uživatelům dává Birdwingo akcii zdarma. Není v tom nějaký háček? Lze akcii ihned prodat, nebo je odprodej něčím podmíněn?

  • InvestPlus
   27.10.2022 12:33
   Autor

   Dobrý den,

   Birdwingo sice dává akcii zdarma, jde však o zlomkovou akcii v hodnotě několika desetikorun. My jsme při našem testu obdrželi například frakční akcii Duolinga za cca 2 dolary. A podobnou zkušenost hlásí i další uživatelé (například v rámci hodnocení na Google Play).
   Jedinou podmínkou pro získání akcie je kompletní ověření účtu (viz informace výše v recenzi). Jakmile se akcie zobrazí ve Vašem portfoliu, lze s ní samozřejmě nakládat dle libosti.

 • ?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

  Vložit komentář