Aktualizováno

Aplikace Raiffeisen Investice – recenze, zkušenosti, poplatky, srovnání s konkurencí

Aplikace Raiffeisen Investice – recenze, zkušenosti, poplatky, srovnání s konkurencí

Investování přes mobilní aplikace a investiční platformy zažívá velký boom. Bylo tedy jen otázkou času, kdy s podobnými projekty začnou přicházet velké banky. A nyní k tomu došlo: Raiffeisenbank totiž představila vlastní investiční aplikaci Raiffeisen investice. Pojďme zjistit, co aplikace nabízí, jaké má poplatky a jak obstojí ve srovnání s konkurencí!

Raiffeisen investice

Investování rychle a jednoduše

Aplikace Raiffeisen investice umožní jednorázové i pravidelné investování do cenných papírů, přičemž minimální investice je pouhá stokoruna. Vývojáři vsadili na jednoduchý a čistý design, takže uživatelské prostředí je přehledné a intuitivní.

Aplikace Raiffeisen investice v Google Play

Aplikace Raiffeisen investice v Google Play

Aplikace je v provozu od 13. září 2022, ale veřejnost si na uvedení musí ještě pár měsíců počkat. Už teď ale víme, že podmínkou pro uživatele bude vedení běžného účtu u RB a aktivní mobilní bankovnictví.

V tuto chvíli je aplikace dostupná pouze pro vybrané klienty Raiffeisenbank. Pokud jste klientem RB, ale banka vám aplikaci ještě nenabídla, můžete o ni zažádat přes formulář na oficiálním webu.

Akcie, podílové fondy i ETFka

Aplikace uživatelům nabídne přes 1000 investičních produktů včetně akcií, podílových fondů, investičních certifikátů nebo populárních ETF. K dispozici budou tituly z pražské burzy, frankfurtské burzy nebo cenné papíry z amerických burz Nasdaq a NYSE.

Co je to ETF?

ETF (Exchange-traded fund) je investiční fond, jehož podíly (akcie) se obchodují na burze. Každé ETFko obsahuje desítky až stovky akciových titulů s určitým zaměřením. Výhodou oproti podílovým fondům jsou mnohonásobně nižší poplatky.

ETFka jsou vhodná pro investory, kteří si neví rady s výběrem akcií. Stačí si vybrat zaměření fondu (např. technologické nebo dividendové akcie), protože složení fondu určuje správce nebo algoritmus.

Srovnání produktové nabídky s konkurencí:

Když už se bavíme o investičních produktech, pojďme si srovnat nabídku Raiffeisen investice s nabídkami populárních investičních platforem.

 
Raiffeisen investiceRaiffeisen investice
XTB eToro Portu
RevolutRevolut
Akcie US vlajka EU vlajka CZ vlajka US vlajka EU vlajka CZ vlajka US vlajka EU vlajka - US vlajka
ETF -
Dluhopisy - - - - -
Futures a opce - - - - -
Podílové fondy - - -
Kryptoměny - - -
CFD - -
Recenze XTB Recenze eToro Recenze Portu Recenze Revolut

Poplatky u Raiffeisen investice

Investování přes aplikaci Raiffeisen investice není zadarmo. Zásadní jsou poplatky za nákup nebo prodej cenných papírů a roční poplatek za správu investičních nástrojů, kterým se budeme blíže věnovat. Banka si ovšem účtuje i další poplatky, které najdete v ceníku na oficiálním webu rb.cz.

 • Poplatek za zprostředkování obchodu (akcie, certifikáty a ETF) – Za každý nákup nebo prodej investičního produktu zaplatíte poplatek ve výši 0.11 až 0.20 % (minimálně však 100 korun).
 • Cenné papíry Měna Poplatek za nákup nebo prodej
  Akcie z pražské burzy CZK 0.11 % (min. 100 Kč)*
  Akcie a ETF z evropských burz EUR 0.20 % (min. €5)*
  Akcie z amerických burz USD 0.20 % (min. $5)*

  *do konce roku 2022 je minimální poplatek zvýhodněný na 10 Kč, €1 nebo $1.

 • Vstupní a výstupní poplatek (podílové fondy) – Za vklad peněz do podílového fondu si banka naúčtuje 0 až 5 %. Stejný poplatek může být účtován i při výběru peněz z podílového fondu. Přesnou velikost poplatků najdete v produktových listech nebo zde.
 • Poplatek za správu investičních nástrojů (všechny produkty) – Za držení cenných papírů (tj. akcií, ETF, certifikátů i podílových listů) zaplatíte poplatek ve výši do 0.30 % ročně z objemu držených cenných papírů. Pokud hodnota vašeho portfolia překročí 10 milionů korun, Raiffeisenbank vám poplatek sníží.

Investiční aplikace: Srovnání poplatků

Abychom získali lepší představu o tom, jak výhodné či nevýhodné jsou poplatky u Raiffeisen investice, musíme se podívat ke konkurenci.

Investování do akcií

Nejprve se podíváme na poplatky, které si provozovatel platformy účtuje za investování do akcií. Do srovnání jsme zahrnuli investiční platformy XTB, eToro a Revolut, které patří mezi nejznámější na trhu.

 
Raiffeisen investiceRaiffeisen investice
XTB eToro
RevolutRevolut
Nákup nebo prodej (CZ akcie) 0.11 % (min 100 Kč) 0 % 1
Nenabízí
Nenabízí
Nákup nebo prodej (EU akcie) 0.20 % (min €5) 0 % 1 0 %
Nenabízí
Nákup nebo prodej (US akcie) 0.20 % (min $5) 0 % 1 0 % 0.25 % (min 28 Kč)
Poplatek za uložení/správu 0.30 % p.a. 0 % 2 0 % 0.12 % p.a.
Recenze XTB Recenze eToro Recenze Revolut

1 Při objemu do 100 000 EUR / měsíc. Po překročení limitu je poplatek 0.2 % (min. €10)
2 Pokud hodnota portfolia nepřesáhne 250 000 EUR. Jinak 0.2 % ročně (min. €10 měsíčně)
p.a. = ročně

Investování do ETF

ETFka se obchodují na akciových burzách, takže náklady bývají stejné jako u akcií. Jediný rozdíl je v tom, že zaplatíte také malý poplatek správci fondu. Tento poplatek se označuje zkratkou TER a obvykle se pohybuje v rozmezí 0.1 % až 0.4 % ročně.

 
Raiffeisen investiceRaiffeisen investice
XTB Portu Fondee
Nákup nebo prodej 0.20 % (min €5) 0 % 0 % 0 %
Poplatek za uložení/správu 0.30 % p.a. 0 % 1 1.0 % p.a. 0.9 % p.a.
Recenze XTB Recenze Portu Recenze Fondee

1 Pokud hodnota portfolia nepřesáhne 250 000 EUR. Jinak 0.2 % ročně (min. €10 měsíčně)
p.a. = ročně

Investiční platformy Portu a Fondee vám portfolio sestaví automaticky. V aplikacích Raiffeisen investice a XTB si fondy vybíráte sami.

Raiffeisen investice: Ano nebo ne?

Raiffeisenbank je první velká banka, která na český trh přichází s vlastní investiční aplikací. A i když bylo uvedení aplikace trochu uspěchané (možná ve snaze předstihnout Českou spořitelnu, která plánuje podobný projekt), výsledek nás příjemně překvapil.

Aplikace Raiffeisen investice je přehledná, ovládání je intuitivní a nabídka investičních produktů vás rozhodně omezovat nebude.

S poplatky je to ovšem horší, zvlášť pokud chcete investovat do akcí nebo ETF. Samotné sazby jsou poměrně nízké (maximálně 0.20 %), akorát že minimální poplatek za obchod je stokoruna. Rozhodně se tedy nevyplatí investovat menší částky.

Proč?

Pokud byste investovali například tisícovku měsíčně a pokaždé platili 100korunový poplatek, tak ztrácíte 10 %. A to už je hodně. Zvlášť když existují platformy, které mají nákup nebo prodej cenných papírů zdarma (např. XTB, Portu nebo Fondee).

Pokud jste ale klientem Raiffeisenbank a dáváte přednost pohodlí před nízkými poplatky, aplikace Raiffeisen investice vás určitě nezklame.

Jaký je váš názor na aplikaci Raiffeisen investice? Máte s aplikací zkušenosti nebo používáte jinou investiční platformu? Napište nám do diskuse pod článkem!

Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.

Diskuze

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář