Aktualizováno

Recenze AMUNDI Zkušenost s fondy, výkonnost, poplatky, platformy Fundoo a Nemo

Hodnocení:
80%

Vyplatí se investovat do fondů Amundi? A jaké jsou alternativy? Pokud si kladete stejné otázky, jste na správném místě. V následující recenzi zjistíte, jaké fondy Amundi nabízí, kolik zaplatíte na poplatcích a kolik fondy vydělávají. Podíváme se také na zkušenosti lidí, kteří s Amundi dlouhodobě investují.

Recenze Amundi ve zkratce

Amundi je mezinárodní společnost se sídlem ve Francii, která umožňuje investovat do více než tisícovky podílových fondů. Po celém světe společnost spravuje aktiva v hodnotě přes 1.7 miliard eur, z toho 234 miliard Kč připadá na český trh.

Amundi nabízí 1400 investičních fondů různého zaměření. V nabídce jsou akciové fondy, dluhopisové fondy, nemovitostní fondy, ale také fondy peněžního trhu. Pokud se v nabídce fondů nevyznáte nebo vám sestavování portfolia připadá pracné, tak můžete zainvestovat do přichystaných portfolií SOLUTION nebo RENTIER 3S.

Webová stránka Amundi

Webová stránka Amundi

Investovat můžete jednorázově (první vklad 30 000 Kč, následující 10 000 Kč) i pravidelně (od 500 Kč měsíčně). Pravidelné investování je mimochodem nezávazné, takže můžete měsíční vklad bez postihu vynechat.

Nevýhodou jsou vyšší poplatky, zejména vstupní poplatek a poplatek za správu fondu. Investice se navíc sjednávají přes zprostředkovatele, kteří mohou mít odlišné podmínky (poplatky, limity a podobně).

Výhody

 • Široká nabídka investičních fondů
 • Podpora češtiny a platby v korunách
 • Program pravidelného investování
 • Jeden z největších asset managerů v Evropě

Nevýhody

 • Vyšší poplatky
 • Pouze přes zprostředkovatele
 • Jednorázová investice 30 000 korun

Hodnocení Amundi: 80%

Základní informace o Amundi

Název Amundi
Provozovatel AMUNDI ASSET MANAGEMENT (Paříž, Francie)
Vznik 2010
Dohled ČNB Ano
Investiční produkty fondy (přes 1400)
Investiční horizont volitelný (3 roky až 40 let)
Minimální investice 30 000 Kč (jednorázová investice)
500 Kč (pravidelná měsíční investice)
Měna investice CZK, USD, EUR
Platební metody Bankovní převod
Čeština Ano
Investiční programy RYTMUS, RENTIER 3S
Historický výnos programů až 5.6 % p. a.
Vytvoření vlastního portfolia Ano
Celková nákladovost (TER) cca 1 až 3 % ročně
Vstupní poplatek max. 5 %

Produkty a služby

Amundi vám umožní zainvestovat do jednotlivých fondů nebo do modelových portfolií, které se skládají z několika různých fondů.

Klientský portál Moje AMUNDI

Klientský portál Moje AMUNDI

Investice ovšem probíhá zprostředkovaně, takže se musíte zaregistrovat nejprve u partnerské společnosti nebo banky. Těmi jsou například Komerční Banka nebo UniCredit Bank.

Co je to Podílový fond? Podílový fond sdružuje prostředky od různých investorů, za které pak správci fondu nakupují cenné papíry. Nejčastěji jsou to akcie, dluhopisy, či různé měny. Nákupem jediného podílového listu tedy investujete do desítek až stovek cenných papírů.

Nabídka fondů

Amundi nabízí 1400 investičních fondů od českých i zahraničních správců. V nabídce nechybí ani fondy od prestižních společností BlackRock, Goldman Sachs nebo JP Morgan.

Fondy s nejlepší výkonností

Fondy s nejlepší výkonností

Většina fondů v nabídce Amundi je otevřených, takže investoři mohou podílové listy kdykoliv koupit i odprodat. Vložené peníze se vám vrátí obvykle do 5 pracovních dnů, a to bez výstupního poplatku. U uzavřených fondů je prodej podílových listů omezený časem nebo objemem, a navíc nelze investici po určitou dobu ukončit. Typicky se jedná například o nemovitostní fondy.

AMUNDI FUND SOLUTION

Pokud si s výběrem fondů nevíte rady, tak můžete zainvestovat do fondů Amundi SOLUTION. Jedná se v podstatě o celá investiční portfolia, která Amundi sestavuje s ohledem na zvolenou investiční strategii.

K dispozici jsou tři základní strategie: konzervativní, balancovaná a růstová. Pro odvážné investory je k dispozici také výběr nejlepších akcií All-Star Selection.

SOLUTION Conservative SOLUTION Balanced SOULTION Diversified Growth All-Star Selection A
Rok založení, základní měna 2015, CZK 2015, CZK 2015, CZK 2014, CZK
ISIN LU1121647744 LU1121646696 LU1121647231 CZ0008474517
Rizikový faktor 3/7 4/7 5/7 5/7
Doporučený horizont 3 až 5 let 5 až 7 let 7 až 10 let
Vstupní poplatek 2 % z jednorázové investice 3 % z jednorázové investice 3.75 % z hodnoty investice 5 % z hodnoty investice
Celková nákladovost TER 1.93 % (z toho 1.20 % manažerský poplatek) 1.83 % (z toho 1.20 % manažerský poplatek) 2.34 % (z toho 1.40 % manažerský poplatek) 2.47 % (z toho 1.48 % manažerský poplatek)
Výkonnost za 5 let* 2.75 % p.a. 5.01 % p.a. 3.57 % p.a. 6.52 % p.a.
Výkonnost za 10 let* 4.37 % p.a. 7.68 % p.a. chybí data chybí data
Podíl akcií v portfoliu 0 až 35 % 35 až 65 % 65 až 85 % 80 až 100 %

*výkonnost k 8. 10. 2021

Pravidelné investování

Amundi nabízí 2 investiční programy pro pravidelné investování: RENTIER 3S a RYTMUS. Společnost na svém webu zmiňuje také investiční programy RENTIER INVEST a ZLATÁ RYBKA. Těmi se ovšem zabývat nebudeme, protože nejsou dostupné pro nové investory.

Nejprve krátké srovnání:

RENTIER 3S RYTMUS
Portfolio Předem dané. Mění se automaticky podle nastaveného schématu. Dle vlastní volby. Nelze měnit.
Doba investice 5 až 40 let 3 až 40 let
Předčasné ukončení investice Ano (bez sankcí) Ano (bez sankcí)
Minimální investice První jednorázová investice od 30 000 Kč

Další jednorázové investice od 10 000 Kč

Pravidelná investice od 500 Kč měsíčně
Celková investovaná částka min. 18 000 Kč

Pravidelná investice od 500 Kč měsíčně
Minimum pro zpětný odprodej 3 000 Kč 3 000 Kč

RYTMUS

Program pravidelného investování, u kterého si klient vybere fond dle vlastních preferencí. Zainvestovat lze do českých i zahraničních fondů skupiny Amundi, s výjimkou tříd vyplácejících dividendy. Otevřít můžete i více programů současně a investovat tak do několika fondů najednou.

RENTIER 3S

Program pro dlouhodobé pravidelné investování. V rámci tohoto programu manažeři připravili 10 modelových portfolií, které se aplikují v závislosti na tom, kolik let zbývá do konce investičního období.

Filozofie programu RENTIER 3S je jednoduchá: Na začátku investičního období je prioritou zisk, takže peníze investorů se vloží do akciových fondů. S ubíhajícími roky je ovšem potřeba zisky zajistit, takže peníze se postupně přesouvají z akcií do méně rizikových dluhopisů a měn.

Linie Roky zbývající do konce investičního období Výnosnost kumulativně* Průměrná roční výnosnost*
10 od 40 do 9 46.85 % 5.6 % p.a.
9 od 9 do 8 43.91 % 5.4 % p.a.
8 od 8 do 7 40.97 % 5.0 % p.a.
7 od 7 do 6 43.62 % 5.3 % p.a.
6 od 6 do 5 35.10 % 4.4 % p.a.
5 od 5 do 4 32.32 % 4.1 % p.a.
4 od 4 do 3 27.79 % 3.6 % p.a.
3 od 3 do 2 19.90 % 2.6 % p.a.
2 od 2 do 1 9.26 % 1.3 % p.a.
1 od 1 do 0 -0.78 % -0.1 % p.a.

*za období 6/2014 až 6/2021

Složení jednotlivých linií vypadá následovně:

Složení portfolia Rentier 3S

Složení portfolia Rentier 3S

Za zmínku stojí funkce alokační brzda, pomocí které můžete složení portfolia zmrazit až do konce investičního horizontu. Alokační brzdou jednoduše zastavíte snižování podílu akcií v portfoliu, a to v libovolné fázi investování.

Poplatky u Amundi

Poplatky u Amundi jsou podobné jako u ostatních prodejců podílových listů. A to znamená relativně vysoké.

Společnost si účtuje vstupní poplatek a manažerský poplatek. Další důležitý údaj je celková nákladovost (TER), která sleduje náklady spojené s fungováním investičního fondu. Výstupní poplatek ani výkonnostní poplatek se neplatí.

Kolik tedy investování stojí?

 • Vstupní poplatek: Za každou investici do fondů zaplatíte jednorázový poplatek ve výší až 5 %. Přesná velikost poplatku závisí na výši vkladu, typu fondu a zvoleném produktu.

  Vstupní poplatky pro jednotlivé fondy dohledáte v příslušných dokumentech, obvykle pod názvem Informace o nákladovosti. Poplatky programu Rentier 3S a poplatky pro platformu FUNDOO najdete na obrázcích níže.

Poplatky AMUNDI RENTIER 3S

Poplatky AMUNDI RENTIER 3S

Poplatky AMUNDI PLATFORMA

Poplatky AMUNDI PLATFORMA

 • Celkové náklady fondu (TER): TER ukazuje celkové roční výdaje, které jsou spojené s fungováním investičního fondu. TER zahrnuje manažerský poplatek, poplatek depozitáři, bankovní poplatky a podobně.

Velikost poplatku se liší pro každý fond, ale zpravidla se pohybuje v rozmezí 1 až 3 % ročně. Poplatek se hradí z majetku fondu, takže snižuje jeho hodnotu (a tím pádem i výnosy investorů).

Hledáte levnější alternativu? Investiční platforma Portu vám umožní investovat do populárních ETF fondů s poplatkem 1 % ročně.

Poplatky předem: Ano či ne?

Plánujete investovat pravidelně a dlouhodobě? Pokud ano, tak vám Amundi nabídne úhradu poplatků předem se zvýhodněnou sazbou. A nás samozřejmě zajímalo, jak moc se tato varianta (ne)vyplatí.

Takže jaké jsou možnosti:

 • Průběžný poplatek: Klient platí poplatek z každého vkladu.
 • Předplacený poplatek (STANDARD): Amundi vám na základě měsíčního vkladu a doby investice vypočítá celkový poplatek. Tato částka se bude odečítat z prvních vkladů: 60 % vkladu půjde na zaplacení poplatku a 40 % vkladu se zainvestuje. Po uhrazení poplatku se vklady investují již v plné výši.
 • Předplacený poplatek (EXPRES): Amundi vám na základě měsíčního vkladu a doby investice vypočítá celkovou výši poplatku. Tuto částku zaplatíte spolu s prvním vkladem.

Pro investory má předplacený poplatek jedinou výhodu – zvýhodněnou sazbu. Ta vám ale nezaručí, že opravdu ušetříte! Investoři s předplaceným poplatkem totiž začínají s relativně velkou ztrátou, která se vykompenzuje až po několika letech investování (jestli vůbec). Pokud se navíc rozhodnete investici předčasně ukončit, tak peníze zaplacené na poplatcích vyhazujete oknem.

O společnosti Amundi

Skupina Amundi je největší správce investic v Evropě a jeden z 10 největších asset managerů na světě.

V České republice působí Amundi prostřednictvím licencovaných společností Amundi Czech Republic investiční společnost, a. s. a Amundi Czech Republic Asset Management, a. s.

Jediným akcionářem českých poboček je francouzská skupina AMUNDI ASSET MANAGEMENT. Skupina vznikla 1. ledna 2010 sloučením aktiv dvou asset managerů: Crédit Agricole a Société Générale. Od listopadu 2015 je skupina Amundi kotována na burze Euronext, přičemž většinový podíl vlastní Crédit Agricole.

Zkušenosti s Amundi

Amundi má více než 25 let zkušeností a spravuje aktiva v hodnotě 1.7 miliard eur. Pokud tedy hledáte důvěryhodnou a ověřenou společnost, s Amundi chybu neuděláte.

V internetových diskusích má Amundi převážně kladná hodnocení, avšak nás zajímala spíše kritika. A věřte nebo ne, stížností jsme našli docela dost.

Investoři nejčastěji kritizují nízké výnosy, špatnou výkonnost portfolií nebo vyšší vstupní poplatky.

V otázce vstupních poplatků musíme s klienty souhlasit. Například populární ETF fondy žádné vstupní poplatky nemají, takže investoři platí jen symbolický poplatek za správu (cca 0.2 % ročně).

Stížnosti na nízké výnosy ale berte s rezervou. Většina těchto stížností pochází z jara 2020, kdy akciové trhy vlivem koronakrize drasticky klesly. A to není zrovna objektivní hodnocení situace, protože Amundi nemůže ovlivnit vývoj na kapitálových trzích.

Dlouhodobě nízké výnosy jsou zase odrazem příliš konzervativního portfolia. Ani v tomto případě nelze vinit Amundi, protože společnost nabízí řadu fondů se solidní výkonností. Například fond Franklin Technology A, který vychází z akciového indexu NASDAQ 100, zhodnotil za posledních 5 let o 293 %.

Fond Franklin Technology A

Fond Franklin Technology A

Co klienti oceňují:

 • Široká nabídka podílových fondů
 • Důvěryhodná společnost, pobočky s licencí ČNB

Co klienti kritizují:

 • Nižší výnosy u konzervativních fondů
 • Vyšší poplatky

Na co si dát pozor?

 • Nákup investičních fondů od Amundi vám zprostředkuje například Komerční Banka nebo UniCredit Bank. Ale pozor, podmínky u jednotlivých zprostředkovatelů se mohou lišit!
 • Vklady i výběry peněz probíhají bankovním převodem. Číslo bankovního účtu pro vložení peněz do fondu je uvedené ve smlouvě. Jako variabilní symbol se uvádí číslo smlouvy.
 • Předplacené poplatky jsou výhodné především pro správce fondu a investiční poradce. Pro investory představují zbytečný závazek a nemusí jim reálně nic ušetřit.

Závěrečné shrnutí

Amundi je bezesporu spolehlivá a důvěryhodná společnost, která má co nabídnout. Musíte ovšem akceptovat vyšší poplatky.

Portfolia SOLUTION ani RENTIER 3S svojí výkonností příliš nenadchnou – zejména když zohledníte poplatky a inflaci. Portfolia totiž obsahují větší podíl dluhopisů, které chrání investici před kolísáním.

Vyšší zhodnocení nabídnou jen akciové fondy, ale ani tady nečekejte žádné zázraky. Obecně totiž platí, že většina aktivně řízených fondů nedokáže překonat výkonnost burzovních indexů.

A to v případě Amundi platí.

Šance, že narazíte na fond, který bude dlouhodobě porážet indexy, je téměř nulová. Pokud tedy hledáte vysoké výnosy, investujte do burzovních indexů – například přes ETF fondy, které jsou podstatně levnější než tradiční podílové fondy.

ETF fondy pořídíte přes brokerské společnosti (např. Degiro nebo XTB). A pokud si s výběrem fondů nevíte rady, zkuste platformy typu Portu nebo Fondee. Stačí vyplnit investiční dotazník a platforma vám doporučí konkrétní portfolio složené z populárních ETFek.

Máte vlastní zkušenosti s Amundi? Podělte se o ně s ostatními čtenáři v diskusi pod článkem!

Portál InvestPlus.cz je určen výhradně ke studijním účelům. Obsažené informace nelze považovat za analýzu investičních příležitostí ani investiční doporučení. Minulá výkonnost jednotlivých titulů či portfolií není zárukou budoucích výnosů. Finanční služby, které jsou promovány na této stránce, nesou vysokou míru rizika a mohou vyústit ve ztrátu vašich finančních prostředků. Nikdy byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit.

Diskuze, reference

 • JRK
  9.11.2022 7:21
  JRK
  Autor

  mě také poradili v KB tedy jsem poslal 350 do nejméně rizikového.po půl roce z 350 je 290. Jasně že se jim mé peníze hodí aby je přelili kam je třeba,no škoda že to nefunguje jako půjčka, že by mě za mě peníze platili nejdříve 70tisc úrok a pak celou částku.Dobre mi tak a názor že v horizontu sedmi let vydělám je na facku

 • Zdenal
  30.8.2022 21:44
  Zdenal
  Autor

  Za dva roky stále v mínusu a to nepočítám vstupní poplatky.Nechám si zase někdy poradit od odborníka z KB

  • anonym
   3.10.2022 13:18
   anonym
   Autor

   hodnotit výkonnost fondu, který je určený na velký horizont, po 2 letech, je dosti směšné :)

 • Anonym
  25.5.2022 20:10
  Anonym
  Autor

  Lituji, že jsem dala na poradce v bance a našetřené penize vložilado tohoto podniku s podnikáním s penězma. Místo zhodnocení mám dost velkou újmu a nervy na pochodu.

 • ?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

  Vložit komentář