Aktualizováno

Recenze CYRRUS Zhodnocení investic, zkušenost s produkty, výkonnost, poplatky, diskuze

Hodnocení:
80%

V této recenzi se podíváme na investiční produkty od společnosti CYRRUS. Zajímat nás budou především služby Moje Strategie a Pravidelné Investování 3 v 1, které cílí na začátečníky a drobné investory. Pojďme zjistit, jaké má CYRRUS poplatky, kolik portfolia vynáší a jaké jsou alternativy.

Recenze CYRRUS ve zkratce

CYRRUS je brněnská společnost, která nabízí různé investiční služby. Společnost má licenci ČNB, eviduje přes 8 000 klientů a spravuje aktiva v hodnotě 22 miliard korun.

CYRRUS vám umožní investovat do akcií, dluhopisů, investičních certifikátů a burzovních derivátů. Portfolio si můžete sestavit sami, s pomocí obchodních manažerů, nebo lze využít některé z přichystaných portfolií. Broker nabízí také kompletní správu aktiv.

Webová stránka Cyrrus

Webová stránka Cyrrus

Investovat lze jednorázově i pravidelně, dlouhodobě i krátkodobě. Vše záleží na domluvě a na zvoleném investičním produktu.

Slabou stránkou CYRRUSu jsou vyšší poplatky a nepotěší ani absence webové platformy. Obchodní pokyny tak musíte zadávat přes makléře, který nákup nebo prodej zrealizuje.

Výhody

 • Česká společnost s licencí ČNB
 • Individuální přístup
 • Podpora češtiny a platby v korunách
 • Široká nabídka investičních produktů

Nevýhody

 • Zadávání pokynů přes makléře
 • Vysoké poplatky
 • Chybí registrace z webu

Hodnocení CYRRUS: 80%

Základní informace o CYRRUS

Název CYRRUS
Provozovatel CYRRUS, a.s. (Brno, Česká republika)
Vznik 1995
Povolení k činnosti Ano (ČNB)
Investiční produkty Akcie, dluhopisy, certifikáty, opce, futures a další
Investiční horizont Volitelný (3 roky až 40 let)
Minimální investice 1 000 Kč měsíčně
Měna investice CZK, USD, EUR
Platební metody Bankovní převod
Čeština Ano
Investiční programy 5
Historický výnos 5 % p.a. (program Pravidelné investování 3 v 1)
Vytvoření vlastního portfolia Ano
Transakční poplatky 0 až 1.10 % (dle programu)
Vstupní poplatek 0 až 4 % (dle programu)
Výkonnostní poplatek 0 až 25 % (dle programu)
Další poplatky Ano

Produkty a služby

Broker nabízí 5 investičních programů, které se zaměřují na různé skupiny investorů.

Investování u Cyrrus

Investování u Cyrrus

Základem je funkce samostatné obchodování, která vám umožní investovat do libovolných aktiv. V nabídce jsou akcie, dluhopisy, investiční certifikáty, deriváty a další instrumenty. Broker vám zpřístupní tituly z pražské burzy BCPP, německé burzy XETRA a amerických burz NYSE, NASDAQ a AMEX.

Pro méně zkušené investory broker připravil plán Moje Strategie, u kterého vám s vytvořením portfolia pomůžou manažeři. Broker nabízí také kompletní správu investic Asset Management a prémiovou službu CYRRUS X pro klienty s milionovými vklady.

Novinkou je produkt Pravidelné Investování, což je v podstatě portfolio složené ze 3 ETF fondů. Investoři mohou do portfolia posílat i menší částky – minimálně však 1 000 korun měsíčně.

V této recenzi se zaměříme na služby Moje Strategie a Pravidelné Investování, které cílí na širokou veřejnost.

Moje strategie

Program Moje Strategie je založený na jednoduchém principu. Nejprve vás čeká pár investičních dotazníků, pomocí kterých vám manažer navrhne portfolio. To ovšem není konečné, takže jej můžete libovolně upravit.

Jak funguje služba Moje strategie

Jak funguje služba Moje strategie

Program Moje Strategie4 úrovně, mezi kterými se klienti volně pohybují – záleží na aktuálním složení portfolia, frekvenci obchodování nebo využívání pokročilých funkcí (shortování, finanční páka, trailing-stop loss a podobně).

BOND BASIC OPTIMAL DYNAMIC
Instrumenty Dluhopisy Dluhopisy a certifikáty Dluhopisy, certifikáty a akcie Dluhopisy, certifikáty, akcie, deriváty
Počet obchodů Max. 9 nákupních příkazů za 3 měsíce Bez omezení
Pokročilé nástroje Ne Ne Ne Ano
Osobní makléř Ne Ano Ano Ano
Investiční doporučení Ne Ne Ano Ano
Poplatek za správu účtu 0.1 % měsíčně 0.3 % měsíčně 0.4 % měsíčně 0.5 % měsíčně

Minimální investiční horizont je 3 roky, avšak za poplatek 5 % lze peníze vybrat i předčasně. Výběr peněz bez sankcí lze provést do 1 měsíce po skončení investičního horizontu. Pokud tak neučiníte, tak se investiční horizont prodlužuje o 1 rok.

Pravidelné investování 3 v 1

Pravidelné Investování 3 v 1 je služba pro ty, kteří chtějí pravidelně investovat, ale nerozumí finančním trhům.

Zainvestované peníze se vloží do přichystaného portfolia, které se skládá ze tří ETF fondů. Každý fond se zaměřuje na jinou část trhu, což by mělo zajistit dostatečnou diverzifikaci portfolia.

Co je to ETF? Zkratka ETF označuje fondy, které se obchodují na burze s cennými papíry. Každý fond obsahuje desítky až stovky akciových titulů, takže nákupem jediného fondu investujete do celého segmentu nebo trhu. Další výhodou jsou nízké poplatky a vysoká likvidita.

Portfolio tvoří tyto fondy:

iShares MSCI World ETF iShares Core MSCI Emerging Markets ETF iPath Bloomberg Commodity Index Total Return ETN
Zaměření Akcie vyspělého světa Akcie rozvíjejících se zemí Komodity
Rok založení, základní měna 2012, USD 2012, USD 2006, USD
ISIN US4642863926 US46434G1031 US06738C7781
Celková nákladovost TER 0.24 % 0.11 % 0.70 %
Výkonnost za 5 let* 13.97 % p.a. 9.16 % p.a. 4.73 % p.a.
Výkonnost za 10 let* 12.68 % p.a. 6.20 % p.a. -3.55 % p.a.

*průměrná roční výkonnost za dané období (k 30. 9. 2021)

Peníze investorů se dělí rovným dílem mezi všechny 3 fondy, takže každý fond má v portfoliu třetinový podíl. Aby se tato rovnováha zachovala, tak se portfolio pravidelně rebalancuje.

Minimální investice je 1 000 korun měsíčně, avšak nemusíte nutně investovat každý měsíc. Pokud vás překvapí neplánované výdaje a investici vynecháte, nic se neděje.

Ostatní produkty

 • Asset Management: Služba pro správu majetku. V rámci této služby vám portfolio sestaví a kontrolují obchodní manažeři, takže se nemusíte prakticky o nic starat.
Jak funguje služba Asset management

Jak funguje služba Asset management

 • CYRRUS X: Prémiový klub, který vám zpřístupní unikátní produkty s kapitálovou garancí nad 90 %. Pro účast v prémiovém klubu musíte zainvestovat alespoň 5 milionů korun. Minimální investice do jednotlivých emisí je 1 milion korun.

Poplatky u CYRRUS

Nyní se dostáváme k poplatkům, které jsou podle klientů největší nevýhodou.

Poplatků u CYRRUS je hodně, jsou relativně vysoké, a navíc se pro jednotlivé produkty liší. Na webu brokera je sice přehledný ceník služeb, jenže ani ten vám neprozradí, kolik dohromady zaplatíte. V tomto ohledu jsou mnohem čitelnější služby typu Portu, které si účtují jediný poplatek (obvykle 1 % ročně).

Důležité poplatky si podrobně vysvětlíme:

Poplatky za zprostředkování obchodu na burze

 • Poplatky třetích stran: Patří sem zejména poplatky burzy, poplatek 0.15 % za vypořádání obchodu, poplatek depozitáři a další. Kompletní ceník poplatků třetích stran najdete zde.
 • Poplatek brokera: Za každý obchod na veřejném trhu (akcie, ETF…) se platí 0.30 až 0.80 % z objemu transakce. Dejte si ale pozor na malé objednávky, protože minimální velikost poplatku je 500 Kč za obchod.
Nad 1 000 000 CZK 0,30 %
Od 500 000 CZK do 1 000 000 CZK 0,50 %
Od 250 000 CZK do 500 000 CZK 0,60 %
Do 250 000 CZK 0,80 %
Deriváty (vyjma opcí) a ETF 1,10 % + 9,95 € / 9,95 $ / 260 CZK

Poplatky u služby MOJE STRATEGIE

 • Poplatky za obchod: U služby MOJE STRATEGIE si broker neúčtuje žádný poplatek za zprostředkování obchodu. To ale neznamená, že jsou transakce zdarma. Stále musíte platit poplatky třetích stran – viz výše.
 • Poplatek za správu účtu: Poplatek za správu účtu se platí každý měsíc. Poplatek se vypočte jako součet denních poplatků z denních zůstatků v daném měsíci.
Strategie BOND BASIC OPTIMAL DYNAMIC
Poplatek 0.1 % měsíčně 0.3 % měsíčně 0.4 % měsíčně 0.5 % měsíčně
 • Výkonnostní poplatek: Pokud bude portfolio vynášet, tak si broker naúčtuje výkonnostní poplatek. Zatímco riziko tedy investoři nesou sami, o případné zisky se musí dělit s brokerem. Poplatek se účtuje vždy za kalendářní čtvrtletí.
Výnos za čtvrtletí 5 až 10 % p.a. 10 až 15 % p.a. nad 15 % p.a.
Poplatek z výnosu 15 % 20 % 25 %
 • Poplatek za předčasné ukončení investice: Minimální investiční horizont je 3 roky. Pokud se rozhodnete investici předčasně ukončit, tak vám broker strhne 5 % z objemu vybíraných prostředků. Výjimkou jsou výběry nepřesahující 20 % celkového majetku za kalendářní rok.

Poplatky u fondů

 • Poplatek za správu fondu (TER): TER ukazuje celkové roční výdaje, které jsou spojené s fungováním investičního fondu. TER zahrnuje manažerský poplatek, poplatek depozitáři, bankovní poplatky a podobně. Poplatek se hradí z majetku fondu, takže snižuje výnosy investorů. Velikost poplatku pro jednotlivé fondy dohledáte v KID dokumentech.
 • Vstupní /výstupní poplatek: U některých fondů se platí jednorázový vstupní nebo výstupní poplatek. Vstupní poplatek může být až 4 % z investované částky, což není zrovna málo. Výstupní poplatek bývá zpravidla nulový nebo do 0.50 %. Přesnou velikost poplatků najdete v KID dokumentech.

Zkušenosti s CYRRUS

V internetových diskusích dohledáte desítky příspěvků od bývalých i současných klientů. My se jako obvykle zaměříme na negativní ohlasy a nevýhody, protože o těch vám investiční poradci neřeknou.

Klienti kritizují zejména vysoké poplatky, kvůli kterým jsou i po letech investování v mínusu. A v tomto ohledu nelze než souhlasit.

Například u služby Moje Strategie zaplatíte za vedení účtu až 6 % ročně a případné výnosy vám CYRRUS zredukuje o 15 až 25 %. O moc výhodnější není ani samostatné obchodování, kde zaplatíte minimálně 500 korun za každý realizovaný obchod.

Několik stížností se týká také nízkých výnosů, ale s tímto rizikem musí investoři počítat. O výkonnosti ostatně rozhoduje složení portfolia a situace na trhu. Samotná společnost, která vám investici zprostředkovala, vývoj na kapitálových trzích neovlivní.

Pokuty od ČNB

V roce 2013 dostala společnost CYRRUS pokutu ve výši 1.5 milionů korun, jelikož neposkytovala investiční služby „kvalifikovaně, čestně a spravedlivě a v nejlepším zájmu svých zákazníků”. V prohlášení ČNB stojí, že společnost neinformoval své klienty o rizicích spojených s nadměrným obchodováním.

Za zmínku stojí, že kvůli nedostatečnému informování klienta byl CYRRUS pokutován již o 3 roky dříve.

Další pokuta ve výši 1 milion korun přišla v květnu 2018. Broker podle centrální banky porušil princip obezřetnosti, protože v roce 2016 převedl na svůj účet bezmála milion klientských akcií, aniž by o tom klienty informoval. Spolumajitel CYRRUSu Jiří Loubal pochybení přiznal s komentářem, že šlo o nevědomou lidskou chybu a společnost zavedla preventivní opatření, aby se podobné chyby neopakovaly.

Co klienti oceňují:

 • Individuální přístup
 • Široká nabídka investičních produktů
 • Česká společnost s licencí ČNB

Co klienti kritizují:

 • Vysoké poplatky
 • Pokuty od ČNB

Na co si dát pozor?

 • Registrace / uzavření smlouvy je možné až po konzultaci s obchodním makléřem.
 • Broker nemá klasickou platformu, takže obchodní pokyny je nutné zadat makléři, který je zrealizuje. Aktuální hodnotu vašeho portfolia ale najdete ve VIP sekci.
 • Broker nabízí pákové produkty, které představují značné riziko. Pokud pákovým produktům nerozumíte, určitě s nimi neobchodujete – ani na doporučení obchodních manažerů!
 • CYRRUS umožňuje ukončit smlouvu do tří měsíců bez udání důvodu.

Závěrečné shrnutí

CYRRUS funguje od roku 1995 a od roku 2000 je členem Burzy cenných papírů Praha. Pokud tedy hledáte spolehlivou společnost s bohatými zkušenostmi, CYRRUS vás nezklame.

Musíme ale dodat, že existují i levnější a pohodlnější alternativy.

Cenné papíry si můžete pořídit sami přes webové aplikace brokerských společností. Bez limitů, bez vysokých poplatků a bez obchodních makléřů, kterým jde především o provize. Ze začátku se to může zdát složité, ale těch pár hodin vzdělávání za to podle mě stojí.

Pokud se v nabídce akcií nevyznáte nebo vám budování portfolia připadá pracné, můžete zainvestovat do ETF fondů, které obsahují desítky až stovky akciových titulů. Populární jsou zejména indexové fondy, které kopírují burzovní indexy.

TIP

Podívejte se na srovnání nejlepších brokerů, u kterých seženete akcie i ETFka.

No a pokud vám i toto připadá složité, tak můžete vyzkoušet investiční platformy typu Portu nebo Fondee. Stačí vyplnit investiční dotazník a platforma vám doporučí konkrétní portfolio složené z ETF fondů.

Možností je opravdu hodně. Stačí si jen vybrat.

Máte zkušenosti s investičními produkty od CYRRUS? Znáte lepší alternativu? Napište nám do komentářů pod článkem!

Portál InvestPlus.cz je určen výhradně ke studijním účelům. Obsažené informace nelze považovat za analýzu investičních příležitostí ani investiční doporučení. Minulá výkonnost jednotlivých titulů či portfolií není zárukou budoucích výnosů. Finanční služby, které jsou promovány na této stránce, nesou vysokou míru rizika a mohou vyústit ve ztrátu vašich finančních prostředků. Nikdy byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit.

Diskuze, reference

 • Tomas P.
  28.10.2022 13:14
  Tomas P.
  Autor

  Špatné. Za 10 let s nimi mi neuměli vydelat téměř nic, k tomu vysoké poplatky. Kvalita makléřů kontinuálně klesá, první makléřka, která me pro Cyrrus “získala” byla dobra, její nástupce Ok, další 2 slabí.

 • ?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

  Vložit komentář