Aktualizováno 1. 12. 2022

Recenze CYRRUS Dostupné investice, poplatky, srovnání s konkurencí, zkušenosti

Hodnocení:
80%

V této recenzi se zaměříme na českou společnost CYRRUS, přes kterou můžete investovat do akcií, dluhopisů a dalších investičních produktů. CYRRUS klientům nabízí individuální přístup, zkušené poradce i kompletní správu majetku. Dokáže tím ale ospravedlnit vysoké poplatky? Více v této recenzi CYRRUS!

Recenze CYRRUS ve zkratce

CYRRUS je brněnská společnost, která nabízí různé investiční služby. Společnost má licenci ČNB, eviduje přes 16 000 klientů a spravuje aktiva v hodnotě 25 miliard korun.

CYRRUS vám umožní investovat do akcií, dluhopisů, investičních certifikátů a burzovních derivátů. Portfolio si můžete sestavit sami, s pomocí obchodních manažerů, anebo můžete využít některé z přichystaných portfolií. Broker nabízí také kompletní správu aktiv.

Webová stránka Cyrrus

Webová stránka Cyrrus

Investovat lze jednorázově i pravidelně, dlouhodobě i krátkodobě. Vše záleží na domluvě a na zvoleném investičním produktu.

Slabou stránkou CYRRUSu jsou vyšší poplatky a nepotěší ani absence webové platformy. Obchodní pokyny tak musíte zadávat přes makléře, který nákup nebo prodej zrealizuje. Více v následující recenzi CYRRUS.

Výhody

 • Česká společnost s licencí ČNB
 • Individuální přístup
 • Podpora češtiny a platby v korunách
 • Široká nabídka investičních produktů

Nevýhody

 • Zadávání pokynů přes makléře
 • Vysoké poplatky
 • Chybí registrace z webu

Hodnocení CYRRUS: 80%

Základní informace o CYRRUS

Název CYRRUS
Provozovatel CYRRUS, a.s. (Brno, Česká republika)
Vznik 1995
Povolení k činnosti Ano (ČNB)
Investiční produkty Akcie, dluhopisy, certifikáty, opce, futures a další
Investiční horizont Volitelný (3 roky až 40 let)
Minimální investice 1 000 Kč měsíčně
Měna investice CZK, USD, EUR
Platební metody Bankovní převod
Čeština Ano
Historický výnos 5 % p.a. (služba CYRRUS Pravidelko 3v1)
Vytvoření vlastního portfolia Ano
Vstupní poplatek 0 až 4 % (dle programu)
Výkonnostní poplatek 0 až 25 % (dle programu)
Další poplatky Ano

Produkty a služby

Společnost CYRRUS nabízí 3 investiční programy, které se zaměřují na různé skupiny investorů.

Investování u Cyrrus

Investování u Cyrrus

Základem je služba CYRRUS Investujte, která vám umožní investovat do libovolných aktiv (např. akcií, ETF, investičních certifikátů nebo dluhopisů). Po ruce budete mít zkušeného poradce, který s vámi bude investice konzultovat. Konečné slovo ovšem máte vy.

Další služba – CYRRUS Pravidelko – cílí na příznivce pravidelného investování. Investovat můžete do připraveného portfolia (produkt 3v1) nebo do ETF fondů dle vlastního výběru (produkt SMART ETF).

No a pokud se o investování nechcete starat, můžete své peníze svěřit expertům z CYRRUSu. Broker totiž nabízí kompletní správu investic (CYRRUS ASSET).

CYRRUS Investujte

První produkt, kterým se budeme zabývat, je služba CYRRUS INVESTUJTE. Tato služba vám umožní investovat dle vlastního rozhodnutí, ale zároveň budete mít k dispozici investičního experta, který s vámi bude investice konzultovat a ukazovat vám investiční příležitosti.

Investovat lze do libovolných akcií, dluhopisů, investičních certifikátů, ETF, derivátů a dalších aktiv. Broker vám zpřístupní tituly z pražské burzy BCPP, německé burzy XETRA a amerických burz NYSE, NASDAQ a AMEX.

Jak funguje služba Investujte

Jak funguje služba Investujte

Zřízení služby CYRRUS Investujte je snadné: Stačí vyplnit online formulář a vyčkat na hovor od pracovníka CYRRUSu, se kterým proberete své možnosti a investiční cíle. Sami nebo s pomocí poradce pak vyplníte investiční dotazník a podepíšete smlouvu.

Jakmile smlouvu podepíšete, CYRRUS vám zřídí investiční účet (pro cenné papíry) a finanční účet (pro vklady a nezainvestované peníze). Dobrou zprávou je, že peníze na finančním účtu se úročí sazbou až 6.4 %.

CYRRUS Pravidelko

Jak už název napovídá, investiční program CYRRUS Pravidleko spočívá v pravidelném investování do cenných papírů (konkrétně do ETFs).

Co je to ETF? Zkratka ETF označuje fondy, které se obchodují na burze s cennými papíry. Každý fond obsahuje desítky až stovky akciových titulů, takže nákupem jediného fondu investujete do celého segmentu nebo trhu. Výhodou jsou zejména nízké poplatky a vysoká likvidita.

Minimální investice je 1 000 korun měsíčně, nicméně služba je nezávazná a flexibilní. Pokud tedy smluvenou částku nepošlete (třeba kvůli nečekaným výdajům), nic se neděje. Nejste ničím vázaní. Stejně tak můžete poslat vyšší částku nebo investovat vícekrát do měsíce.

Jak funguje služba Pravidelko

Jak funguje služba Pravidelko

Pravidelné investování může mít 2 podoby:

 • SMART ETF – Tato služba dává investorům větší kontrolu nad portfoliem. Každý investor si totiž zvolí, jaké ETF fondy nebo jaké sektory preferuje. Výběr ale není příliš široký (viz nabídka fondů).
 • 3v1 – Jednoduchá a konzervativní strategie pro investory, kteří finančním trhům nerozumí nebo se o investování nechtějí starat. Vložené peníze se zainvestují do přichystaného portfolia, které se skládá ze tří ETF fondů. Každý fond se zaměřuje na jinou část trhu, což by mělo zajistit dostatečnou diverzifikaci.

Složení portfolia 3v1:

iShares MSCI World ETF iShares Core MSCI Emerging Markets ETF iPath Bloomberg Commodity Index Total Return ETN
Zaměření Akcie vyspělého světa Akcie rozvíjejících se zemí Komodity
Rok založení, základní měna 2012, USD 2012, USD 2006, USD
ISIN US4642863926 US46434G1031 US06738C7781
Celková nákladovost TER 0.24 % 0.09 % 0.70 %
Výkonnost za 5 let* 5.51 % p.a. -1.53 % p.a. 7.00 % p.a.
Výkonnost za 10 let* 8.30 % p.a. 1.20 % p.a. -1.87 % p.a.

*průměrná roční výkonnost za dané období (prosinec 2022)

Peníze investorů se dělí rovným dílem mezi všechny 3 fondy, takže každý fond má v portfoliu třetinový podíl. Aby se tato rovnováha zachovala, tak se portfolio pravidelně rebalancuje.

CYRRUS Asset

Třetí službou je Asset Management neboli kompletní správa majetku.

CYRRUS Asset funguje jednoduše. Klient vyplní investiční dotazník, podepíše smlouvu a vloží na účet peníze. Odborníci z CYRRUSu peníze zainvestují (na základě odpovědí z investičního dotazníku) a poté budou portfolio průběžně hlídat.

Jak funguje služba Asset management

Jak funguje služba Asset management

Poplatky u CYRRUS

Nyní se dostáváme k poplatkům, které jsou podle klientů největší nevýhodou.

Poplatků u CYRRUS je hodně, jsou relativně vysoké, a navíc se pro jednotlivé produkty liší. Na webu brokera je sice přehledný ceník služeb, jenže ani ten vám neprozradí, kolik dohromady zaplatíte. V tomto ohledu jsou mnohem čitelnější služby typu Portu, které si účtují jediný poplatek (obvykle 1 % ročně).

Pozor! Poplatky uvedené níže si účtuje CYRRUS. Klienti ovšem platí ještě poplatky trhů, zprostředkovatelů a třetích stran. Aktuální výpis všech poplatků najdete na oficiálním webu cyrrus.cz.

Poplatky u služby CYRRUS PRAVIDELKO

Pravidelko 3v1 Pravidelko SMART ETF
Vstupní poplatek na začátku investice 3 % z cílové částky 3 % z cílové částky
Poplatek za správu účtu 0 % 1.5 % ročně

Vstupní poplatek nelze platit postupně (tj. 3 % z každého vkladu), ale je nutné poplatek uhradit předem (tzv. předplacený poplatek). Chcete-li například investovat 2 000 Kč měsíčně po dobu 5 let (cílová částka je 120 tisíc korun), musíte při vstupu zaplatit 3 600 korun.

Předplacený poplatek má dvě zásadní nevýhody. V první řadě přicházíte o peníze, které by vám od prvního měsíce mohly vydělávat (což může výrazně snížit konečný výnos). Pokud se navíc rozhodnete investici předčasně ukončit, část vstupního poplatku jste platili zbytečně.

Poplatky u služby CYRRUS INVESTUJTE

Struktura poplatků u služby CYRRUS Investujte je trochu složitější. CYRRUS vám totiž vytvoří dva účty (finanční a investiční), přičemž oba účty mají odlišné využití i odlišné poplatky.

 • Finanční účet – Zde se ukládají vaše vklady a nezainvestované peníze. Na finanční účet se vztahuje pouze poplatek za připsání úroku.
 • Investiční účet – Slouží k uložení cenných papírů a dalších investičních produktů, které přes CYRRUS zakoupíte. Na tento účet se vztahuje hned několik poplatků: např. měsíční poplatek za správu, poplatek za předčasný výběr nebo poplatek z kladného výnosu.

Výše poplatků se určí následovně:

Finanční účet Investiční účet
Poplatek za zřízení účtu NE NE
Poplatek za správu účtu NE 0.35 % měsíčně (do 999 999 Kč*)
0.25 % měsíčně (od 1 milionu do 4 999 999 Kč*)
0.165 % měsíčně (od 5 milionů do 9 999 999 Kč*)
Poplatek za vklad NE NE
Poplatek za výběr NE NE
Poplatek za předčasný výběr NE 0 % (do 30 dnů po uplynutí roční výpovědní lhůty)
2 % (od 6 do 12 měsíců po nahlášení výběru)
4 % (od 3 do 6 měsíců od nahlášení výběru)
8 % (do 3 měsíců od nahlášení výběru)
Poplatek za připsání úroku 0.4 % ročně ze zůstatku na účtu NE
Výkonnostní poplatek NE 15 % (výnos 5 až 10 %)
20 % (výnos 10 až 15 %)
25 % (výnos nad 15 %)
Poplatek za obchod NE NE

*hodnota majetku na účtu

Poplatky u služby ASSET MANAGEMENT

Poplatek za správu účtu 0.25 % měsíčně (hodnota portfolia do 1 mil. Kč)
0.20 % měsíčně (hodnota portfolia do 5 mil. Kč)
0.15 % měsíčně (hodnota portfolia nad 5 mil. Kč)
Poplatek za předčasný výběr Zdarma (vybíráte méně než 15 % majetku)
2.5 % (výběr do 12 měsíců od zadání pokynu, přes 15 % majetku)
5 % (výběr do 6 měsíců od zadání pokynu, přes 15 % majetku)
Poplatek z kladného výnosu 15 % (výnos 5 až 10 %)
20 % (výnos 10 až 15 %)
25 % (výnos nad 15 %)

Zkušenosti s CYRRUS

V internetových diskusích dohledáte desítky příspěvků od bývalých i současných klientů. My se jako obvykle zaměříme na negativní ohlasy a nevýhody, protože o těch vám investiční poradci neřeknou.

Klienti kritizují zejména vysoké poplatky, kvůli kterým jsou i po letech investování v mínusu. A v tomto ohledu nelze než souhlasit.

Například u služby CYRRUS Investujte zaplatíte přibližně 4 % ročně za správu investičního účtu a případné výnosy vám CYRRUS zredukuje o 15 až 25 %. Pokud tedy vaše portfolio vydělá 5 % za rok, váš zisk po odečtení všech poplatků nebude ani 1 %.

U služby CYRRUS Pravidelko jsou poplatky příznivější, ale zase musíte zaplatit jednorázový vstupní poplatek (3 % z cílové částky).

Několik stížností se týká také nízkých výnosů, ale s tímto rizikem musí investoři počítat. O výkonnosti ostatně rozhoduje složení portfolia a situace na trhu. Samotná společnost, která vám investici zprostředkovala, vývoj na kapitálových trzích neovlivní.

Pokuty od ČNB

V roce 2013 dostala společnost CYRRUS pokutu ve výši 1.5 milionů korun, jelikož neposkytovala investiční služby „kvalifikovaně, čestně a spravedlivě a v nejlepším zájmu svých zákazníků”. V prohlášení ČNB stojí, že společnost neinformoval své klienty o rizicích spojených s nadměrným obchodováním.

Za zmínku stojí, že kvůli nedostatečnému informování klienta byl CYRRUS pokutován již o 3 roky dříve.

Další pokuta ve výši 1 milion korun přišla v květnu 2018. Broker podle centrální banky porušil princip obezřetnosti, protože v roce 2016 převedl na svůj účet bezmála milion klientských akcií, aniž by o tom klienty informoval. Spolumajitel CYRRUSu Jiří Loubal pochybení přiznal s komentářem, že šlo o nevědomou lidskou chybu a společnost zavedla preventivní opatření, aby se podobné chyby neopakovaly.

Co klienti oceňují:

 • Individuální přístup
 • Široká nabídka investičních produktů
 • Česká společnost s licencí ČNB

Co klienti kritizují:

 • Vysoké poplatky
 • Pokuty od ČNB

Na co si dát pozor?

 • Registrace / uzavření smlouvy je možné až po konzultaci s obchodním makléřem.
 • Broker nemá klasickou platformu, takže obchodní pokyny je nutné zadat makléři, který je zrealizuje. Aktuální hodnotu vašeho portfolia ale najdete ve VIP sekci.
 • Broker nabízí pákové produkty, které představují značné riziko. Pokud pákovým produktům nerozumíte, určitě s nimi neobchodujete – ani na doporučení obchodních manažerů!
 • CYRRUS umožňuje ukončit smlouvu do tří měsíců bez udání důvodu.

Shrnutí recenze CYRRUS

CYRRUS funguje od roku 1995 a od roku 2000 je členem Burzy cenných papírů Praha. Pokud tedy hledáte spolehlivou společnost s bohatými zkušenostmi, CYRRUS vás nezklame.

Musíme ale dodat, že existují i levnější a pohodlnější alternativy.

Cenné papíry si můžete pořídit sami přes webové aplikace brokerských společností. Bez limitů, bez vysokých poplatků a bez obchodních makléřů, kterým jde především o provize. Například broker XTB nabízí obchodování akcií zcela bez poplatků.

Pokud se v nabídce akcií nevyznáte, můžete zainvestovat do akciových fondů, které obsahují desítky až stovky akcií z určitého segmentu nebo sektoru. Populární jsou zejména ETF fondy, které jsou levnější než klasické podílové fondy.

TIP

Podívejte se na srovnání nejlepších brokerů, u kterých seženete akcie i ETFka.

Nejjednodušší (a přesto efektivní) cestou k investování jsou ale služby typu Portu nebo Fondee. Portu například nabízí 10 portfolií (s odlišným rizikem/výnosem) a klienti si mohou vybrat, do kterého budou posílat peníze. Investovat lze i tisícovku měsíčně a jediný poplatek je 1 % ročně za správu.

Možností je opravdu hodně. Stačí si jen vybrat.

Máte zkušenosti s investičními produkty od CYRRUS? Znáte lepší alternativu? Napište nám do komentářů pod článkem!

Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Portál InvestPlus.cz je určen výhradně ke studijním účelům. Obsažené informace nelze považovat za analýzu investičních příležitostí ani investiční doporučení. Minulá výkonnost jednotlivých titulů či portfolií není zárukou budoucích výnosů. Finanční služby, které jsou promovány na této stránce, nesou vysokou míru rizika a mohou vyústit ve ztrátu vašich finančních prostředků. Nikdy byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit.

Diskuze, reference

 • VV
  10.9.2023 22:26
  VV
  Autor

  Plně potvrzuji. Při uzavření klientské smlouvy o nákupu investičních certifikátů nepadlo o struktuře a celkové výši poplatků ani slovo. S nějakými poplatky jsem samozřejmě počítal, ale aby mi po roce zavolal makléř, že jsem v debetu 16 000 Kč na poplatkovém účtu, abych jej z vlastních zdrojů vyrovnal a následně tuto částku platil každý rok, s tím jsem se ještě nikde nesetkal. V mobilní aplikaci to ani nevidíte, takže na to nemůžete reagovat. Celé to na mně působí jako MLM, kdy každý makléř má svou klientelu a žije z jejich objemu investovaných finančních prostředků a poplatků s tím spojených.

  • EK
   30.1.2024 11:35
   EK
   Autor

   Varuji před Cyrrusem! První 2 roky se mi makléři věnovali. V roce 2020 nucený přechod do Asset Management= kompletní správa majetku a finance se znehodnotily o 100.000 Kč za 3 roky. Navíc si každý měsíc vybírají poplatek cca 1.000 Kč za nic. Pokud nechcete přijít o finance, dejte je jinam!

 • Vlastik
  15.2.2023 10:04
  Vlastik
  Autor

  Pozor na Cyrrus, vysoké úroky za služby, špatná komunikace při nákupu
  akcií včetně poradentství, a když chcete vrátit vaše peníze, za které již jste platil vysoké úroky, tak si ještě naúčtují
  úrok ve výši 8% a ještě váš přemlouvají, aby jste peníze ponechali na
  jejich účtu, že vám nabídnou produkty s lepším výnosem.

 • Anna
  13.12.2022 17:19
  Anna
  Autor

  Já jsem s CYRRUSEM velmi spokojená. Oproti konkurenci mají největší nabídku investiční certifikátů a dluhopisů. Velké plus je i makléř který mě vždy volá když je nějaká změna v protfoliu.

 • Tomas P.
  28.10.2022 13:14
  Tomas P.
  Autor

  Špatné. Za 10 let s nimi mi neuměli vydelat téměř nic, k tomu vysoké poplatky. Kvalita makléřů kontinuálně klesá, první makléřka, která me pro Cyrrus “získala” byla dobra, její nástupce Ok, další 2 slabí.

 • ?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

  Vložit komentář