DOGECOIN Kurz, graf, kde koupit, cena DOGE, těžba kryptoměny, hodnota, kalkulačka

Dogecoin cena

0.154462

USD
Kurz DOGE v CZK

3.662294

CZK
Změna 24H

-3.18%


USD

Rychlé transakce, nízké poplatky a přátelská komunita uživatelů. Tak by se dal shrnout výčet hlavních výhod internetové platební sítě a kryptoměny Dogecoin. V oficiálním logu měny můžete najít meme Doge – populární obrázek psa japonského plemene Shiba-Inu. Odsud také pochází název Dogecoin. Navzdory tomu, že ve světě kryptoměn působí spíše jako recese, zažil Dogecoin překvapivě úspěšný vstup na trh a velmi rychle si našel silnou komunitu příznivců.

Představení 8. prosinec 2013
Stav vývoje Neaktivní
Technologie C++
Zakladatel Dogecoin B. Markus
Licence MIT
Oficiální web www.dogecoin.com

Co je to Dogecoin

Dogecoin je digitální měna a P2P platební síť, ve které se tato měna používá. Dogecoin se označuje zkratkami DOGE nebo XDG, popřípadě symbolem Ð. Síť má veřejně dostupný zdrojový kóde (open source) a je decentralizovaná, takže v ní není žádný centrální server, přes který by všechny transakce pocházely. Stejně jako většina kryptoměn, i Dogecoin umožňuje rychlé a levné platby přes internet po celém světě.

Webová stránka digitální měny Dogecoin

Webová stránka digitální měny Dogecoin

Dogecoin je vychází ze známé kryptoměny Litecoin, takže využívá i stejný algoritmus Scrypt. Všechny platby v síti se zaznamenávají. Záznamy o platbách se ukládají do bloků (vždy 1 blok za minutu) a jednotlivé bloky se spojují do řetězce – do blockchainu. Blockchain je něco jako účetní kniha sítě Dogecoin, která je přístupná veřejnosti. Blockchain obsahuje informace o všech platbách, které v síti proběhly, a kdokoliv jej může ověřit.

Pro používání Dogecoinu s musíte založit virtuální peněženku. Po vytvoření peněženky získáte privátní a veřejný klíč. Veřejný klíč není nic jiného než adresa, na kterou vám mohou ostatní uživatelé posílat platby. Veřejný klíč tak můžete bez obav sdílet s ostatními. Privátní klíč vám umožní přístup do vaší peněženky, takže jej nesmíte nikde zveřejnit. Dogecoin adresy, kterých si ve virtuální peněžence můžete vytvořit libovolné množství, jsou hashovací funkce veřejného klíče (řetězec 34 znaků – číslic a písmen – které začínají písmenem D).

Výhody kryptoměny

Graf vývoje transakčních poplatků (USD)

Graf vývoje transakčních poplatků (USD)

Potvrzování transakcí u Dogecoinu probíhá každou minutu, zatímco u Bitcoinu se transakce potvrzují po desíti minutách. Dogecoin dokáže zpracovat také 10krát více transakcí za sekundu. Teoretický limit je 70 transakcí za sekundu za předpokladu, že všechny transakce budou mít minimální velikost. Další výhodou Dogecoinu jsou mnohonásobně nižší transakční poplatky. Platby v síti Dogecoin jsou tak ve srovnání s populárních Bitcoinem levnější a rychlejší.

Každá kryptoměna, která se v minulosti uchytila, přinesla nějaké nadstandardní funkce nebo řešila problém, se kterým se potýkal bitcoin. Dogecoin ovšem žádnou velkou konkurenční výhodu z technického hlediska neměl. Jeho silnou stránkou ovšem byla rychle se rozrůstající komunita, která dokázala svět kryptoměn prezentovat jednoduchým a srozumitelným způsobem.

Komunita podpořila například jamajský bob

Komunita podpořila například jamajský bob

Komunita Dogecoinu se do podvědomí ostatních dostala také díky tomu, že několikrát finančně podpořila sportovce nebo dobročinné projekty. Komunita například Dogecoinem financovala bobový tým z Jamajky a umožnila mu účast na Zimních olympijských hrách 2014 v Soči. Sponzorským darem v přepočtu 55 tisíc dolarů podpořila komunita také NASCAR závodníka Joshe Wisea, který pak na svém závodním autě vozil logo dogecoinu. Stejně tak uživatelé Dogecoinu vybrali nemalé částky na podporu několika charitativních projektů (pomoc dětem s autismem, výstavba studní v Keni atd.).

Těžba Dogecoin (mining)

Dogecoin je proof-of-work kryptoměna. To znamená, že k potvrzování plateb a k zabezpečení sítě se využívá tzv. těžení. Uživatelé, kteří tento proces zajišťují, jsou těžaři. Těžaři mají v počítač program napojený na síť Dogecoin a ten řeší složitou matematickou úlohu. Těžaři tak vlastně nahrazují centrální server, který u centralizovaných platebních sítí zpracovává data. Jejich činnost je nezbytná pro fungování sítě.

Dogecoin těžba - statistiky mining poolu AIKA

Dogecoin těžba – statistiky mining poolu AIKA

Těžení zjednodušeně řečeno spočívá v potvrzování transakcí a zabezpečování sítě. Program nejprve vezme aktuální verzi blockchainu a doposud nezaúčtované transakce. Tyto transakce prověří vůči transakcím z blockchainu. Ověřuje se například to, jestli odesilatel posílané bitcoiny skutečně vlastní. Pokud program nové transakce vyhodnotí jako bezproblémové, vytvoří z nich nový blok. Tento blok se pak těžaři snaží pomocí hashovaní funkce zpracovat. Výsledkem je hash, což je krátký řetězec symbolů (písmen a číslic), který musí splňovat určité požadavky.

Těžař, který najde řešení úlohy (správný hash) jako první, dostane odměnu v podobě několika XDG. Velikost odměny za vytěžení bloku začínala na milionu XDG za blok, nicméně postupně se snižovala a dnes je odměna 10 tisíc XDG za blok. Další snižování odměny není v plánu. Původně byla velikost odměny navíc náhodná v rozmezí 0 až aktuální maximum. Dnes je ale odměna fixní.

Stejný jako Bitcoin …

Těžba Bitcoinu - princip miningu digitální měny

Těžba Bitcoinu – princip miningu digitální měny

Princip těžení je stejný jako u Bitcoinu/Litecoinu a liší se pouze v několika parametrech. Jeden blok se vytěží asi za jednu minutu. Výpočetní výkon v síti se ale neustále mění, protože přicházejí noví těžaři, využívají výkonnější hardware atd. Systém proto po každém vytěženém bloku upraví složitost těžení, aby se doba vytěžení bloku nezkracovala ani neprodlužovala. Původně se složitost těžení upravovala jednou za 4 hodiny.

Těžařem se může stát každý, ale individuální těžba není příliš výhodná. Odměny jsou totiž docela nízké a těžařům nenahrává ani tržní hodnota dogecoinu, která zatím žádné rekordy neláme. Aby těžaři s nižším výkonem nemuseli na odměnu čekat dlouhou dobu, existují skupiny těžařů (tzv. mining pools), kteří těží společně jeden blok a případnou odměnu si rozdělují.

Dogecoin: Vývoj ceny (graf)

Jak používat graf Dogecoin?

Graf zobrazuje vývoj DOGE za vybrané období, které můžete měnit v levém dolním okraji. V pravém dolním okraji se nastavuje zobrazení svislé osy: klasické (auto), logaritmické (log) nebo procentuální (%).

Na horní liště najdete pokročilé nástroje, pomocí kterých se mění styl zobrazení grafu (čárový, svíčkový nebo sloupcový). Změnit můžete také časový interval mezi jednotlivými body/svíčkami v grafu. K dispozici je rozsah 1 minuta (1m) až 1 měsíc (M).

Pomocí symbolu plus v kroužku (⊕) můžete srovnat Dogecoin s jiným instrumentem. Přes tlačítko fx do grafu vložíte technické indikátory.

Historické milníky kryptoměny

Dogecoin byl představen 8. prosince 2013. Za vznikem měny stojí americký programátor Bill Markus, bývalý zaměstnanec IBM, a Jackson Palmer. Dogecoine, který sám vychází z kryptoměny Litecoin, se stal předlohou pro několik dalších kryptoměn (Apecoin, Nyancoin ,Catcoin a Pandacoin).

Dogecoin - historický vývoj ceny (graf)

Dogecoin – historický vývoj ceny (graf)

Hned po svém uvedení na trh měna zažila překvapivý nástup, nicméně necelý měsíc po svém spuštění zažila první velkou ránu. Došlo totiž k vykradení internetové peněženky Dogewallet a uživatelé přišli o miliony XDG. I přesto se dokázala měna vzpamatovat a během krátké doby zhodnotila na 0,002 USD, což byl přibližně desetinásobek původní ceny. Po dvou měsících to tak vypadalo, že má doge namířeno ke hvězdám.

Jenže od února 2014 začal kurz pozvolna klesat, takže se během následujícího čtvrt roku dostal na 0,0002 USD za XDG. Až na několik málo výjimek se v letech 2014 až 2016 pohyboval kurz v rozmezí 0,0001 až 0,0003 USD. Na jaře 2017 hodnota Dogecoinu začala rapidně růst a v květnu 2017 dosáhla svého nového historického maxima (asi 0,004 USD).

NÁKUP: Jak a kde koupit Dogecoin

Dostupné peněženky dle platforem

Dostupné peněženky dle platforem

Dogecoin bylo původně možné směnit pouze za Bitcoin (BTC) nebo Litecoin (LTC). První směnárnou, která umožnila směnu dogecoinu za „běžnou“ měnu – konkrétně americký dolar (USD) – byla směnárna AltQuick.co. Brzy po ní se přidala dnes už neexistující kanadská směnárna Vault of Sathoshi, která umožnila směnu dogecoinu i za kanadský dolar (CAD).

Aktuálně lze Dogecoin nakoupit v online směnárnách a na burzách (například na populární burze Binance), popřípadě jej získáte těžením. Své coiny si můžete uložit ve virtuální peněžence, v online peněženkách nebo například v některých směnárnách. Internetové peněženky a úložiště kryptoměn se ale už několikrát staly terčem útoku hackerů, kvůli kterému uživatelé přišli o svoje coiny. Rozhodně se tak vyplatí vyhledat co nejbezpečnější způsob pro uložení peněz.

Vzhledem k tomu, že je hodnota kryptoměn poměrně nestabilní, jsou kryptoměny často využívány při obchodování nebo jako dlouhodobá investice. Obchodování s měnou Dogecoin prostřednictvím CFD zatím žádný z regulovaných brokerů bohužel nepodporuje. Obchodovat lze ale celou řadu ostatních virtuálních měn.

Kde obchodovat kryptoměny?
Přehled ověřených CFD brokerů, kteří umožňují obchodování s kryptoměnami:
ZPŮSOB ŘAZENÍ
1

XTB

Broker roku
95
Měna účtu
CZK, USD, EUR
Počet kryptoměn
10+
Minimální vklad
0 Kč ($0)
Čeština
ANO
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

  • Licencovaný broker
  • Nabízí akcie, ETF a CFD
  • Nízké nebo nulové poplatky
  • Zlomkové akcie (investice od €1)
  • Podporuje češtinu a platby v CZK
  • Poplatek za výběry pod 3 000 Kč
  • Vyšší zdanění českých dividend
Recenze
Vyzkoušet XTB
4000+ našich čtenářů si vybralo XTB
Služba CFD. 76% ztrácí peníze
2

eToro

90
Měna účtu
USD
Počet kryptoměn
80+
Minimální vklad
$100
Čeština
Částečně
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

  • Licencovaný broker
  • Nabízí akcie, ETF, krypto a CFD
  • Reálné akcie a ETF bez poplatků
  • Zlomkové akcie (investice od $10)
  • Kopírování ostatních obchodníků
  • Čeština není kompletní
  • Účet je vedený v dolarech
  • Nepodporuje výběry v CZK
  • Složité výběry kryptoměn
Recenze
Vyzkoušet eToro
2000+ našich čtenářů si vybralo eToro
51% maloobchodních účtů CFD ztrácí peníze
Měna účtu
CZK, EUR, USD…
Počet kryptoměn
30+
Minimální vklad
1 Kč
Čeština
Částečně
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

  • Licencovaný broker
  • Klasické akcie bez poplatků
  • Zlomkové akcie
  • Klasické akcie i pákové produkty
  • Podporuje češtinu a CZK
  • Nenabízí české akcie
  • Smluvní dokumenty v angličtině
Recenze
Služba CFD. 78% ztrácí peníze

Kurz Dogecoin

Kryptoměna Kód Kurz v USD Cena v CZK Tržní kap.
Dogecoin DOGE 0.154462 USD 3.662294 Kč 21,130,000,000 $

Aktualizace: 20.04. 2024 10:04
Dogecoin kurz

Dogecoin kurz

Kurz Dogecoinu se udává obvykle vůči americkému dolaru (USD). Některé směnárny nebo burzy mohou udávat cenu vůči euru (EUR), bitcoinu (XBT) nebo dalším žádaným měnám. Jednotlivé kurzy se mohou lišit podle toho, od kterého poskytovatele pochází. Ve výše uvedené tabulce naleznete také přepočtený kurz v českých korunách (CZK).

Kalkulačka DOGE/CZK/USD/BTC/EUR (převodník)

Níže naleznete kalkulačku (resp. převodník), který můžete použít pro konverzi kurzu mezi následujícími měnovými páry – DOGE/CZK, DOGE/USD, DOGE/BTC a DOGE/EUR. Převodní kurzy jsou aktuální – jejich aktualizace probíhá každou minutu.

Prognóza pro Dogecoin: Výhled a predikce vývoje

Nástroj Technical analysis od TradingView analyzuje desítky indikátorů včetně klouzavých průměrů, oscilátorů a pivotů. Pomocí nich se vypočítá výsledná prognóza pro zvolený časový rámec, který můžete měnit v rozsahu 1 minuta až 1 měsíc. Očekávaný vývoj ukazuje ručička indikátoru, přičemž modrá oblast předpovídá růst ceny Dogecoin (Buy), zatímco červená zóna varuje před možným propadem ceny (Sell). Tyto informace lze použít jako základ pro prognózu a predikci vývoje kryptoměny Dogecoin na zvolené období.

Nevýhody a rizika

V roce 2013 byla vykradena české peněženka BitCash

V roce 2013 byla vykradena české peněženka BitCash

Hodnota kryptoměn není ničím krytá, není regulovaná, a závisí pouze na nabídce a poptávce. I z toho důvodu je hodnota kryptoměn poměrně nestabilní, takže může stejně rychle růst jako klesat. Velkým rizikem jsou také již zmiňované kybernetické útoky a to nejen pro úložiště Dogecoinů, ale i pro samotnou platební síť.

Zatímco konkurenční kryptoměny neustále přinášení všechny možné funkce a vylepšení, protokol Dogecoinu je už delší dobu beze změn. Poslední větší úprava v protokolu proběhla na konci roku 2015. Síť zůstává bez aktivního vývoje, takže zájem o Dogecoin postupně upadá.  Navzdory tomu komunita Dogecoinu stále aktivně funguje. Dogecoin se dodnes těží a stejně jako kdysi se využívá především k malým platbám, zejména jako internetová forma spropitného nebo odměna pro autory různých obsahů.

Vývoj zájmu o kryptoměnu (online graf)

Prostřednictvím specializované služby Google Trends lze sledovat vývoj zájmu o kryptoměnu Dogecoin v průběhu času. Na online grafu níže je zobrazen trend celosvětového zájmu o kryptoměnu DOGE za uplynulých 12 měsíců.

Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Upozornění: CFD (rozdílové smlouvy) jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem vzniku finanční ztráty. U 68 - 89% účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak CFD fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

DOGE – související kryptoměny

Diskuze, zkušenosti

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář