Aktualizováno

Kryptoměny v roce 2021 – poroste Bitcoin? Do kterých kryptoměn investovat?

Kryptoměny v roce 2021 – poroste Bitcoin? Do kterých kryptoměn investovat?

Chcete vědět, jaké jsou vyhlídky Bitcoinu a dalších kryptoměn na rok 2021? Potom jste na správném místě! V tomto článku vám ukážeme, co o budoucím vývoji trhu prozradil první měsíc letošního roku a jak vidí nadcházející rok zkušení analytici.

Bitcoin a kryptoměny v roce 2021

Kryptoměny se v posledních letech zařadily mezi nejatraktivnější investiční příležitosti. Jsou dostupné pro všechny, mají fixní nebo nulovou inflaci a dosahují vyšší výnosnosti než akcie a komodity.

1,5 bilionu
1,5 bilionu
Počátkem roku 2021 činila celková hodnota všech zalistovaných kryptoměn serverem Coinmarketcap 1,5 bilionu dolarů.

Jenže stejně jako u tradičních instrumentů, také u kryptoměn se střídají období růstů a propadů. Většinu investorů proto zajímá, v jaké fázi se trh aktuálně nachází a jak se bude vyvíjet v následujícím roce.

Čeká nás růst nebo jsme na vrcholu další investiční bubliny? Je čas nakupovat nebo prodávat?

Křišťálovou kouli sice nemáme, ale analýza grafu a tržní ukazatele nám leccos napoví. Tak jdeme na to!

Jaká je situace na trhu kryptoměn?

Rok 2020 se nesl ve znamení koronavirové krize, která na přelomu února a března dolehla také na finanční trhy. Spekulace o blížící se krizi vyvolaly paniku a investoři se začali zbavovat svých aktiv. Výsledek už všichni známe: akciové indexy i zlato se propadly o desítky procent.

Podobný scénář jsme mohli vidět také u kryptoměn, což odhalilo poměrně překvapivé zjištění: Volatilita Bitcoinu byla najednou srovnatelná s volatilitou akcií.

Srovnání výkonnosti Bitcoinu a indexu S&P 500 v roce 2020

Srovnání výkonnosti Bitcoinu a indexu S&P 500 v roce 2020

Investoři zkrátka Bitcoinu věřili stejně jako akciím nebo zlatu. Jenže Bitcoin se na svoji původní hodnotu vrátil dvakrát rychleji než tradiční investiční instrumenty.

Další klíčovou událostí byl dlouho očekávaný halving Bitcoinu. K halvingu došlo v květnu, a ačkoliv byl internet plný černých scénářů o zániku kryptoměny, žádné z nich se nepotvrdily. Ba naopak.

A jak vypadal uplynulý rok v číslech?

Většina kryptoměn si polepšila. Bitcoin ztrojnásobil svoji hodnotu a překonal své dosavadní maximum z roku 2017. Ještě lépe si vedlo Ethereum s meziročním zhodnocením 469 %. Malým zklamáním byl naopak Ripple, který si připsal „pouhých“ 14 %.

Kryptoměny v roce 2020

Kryptoměny v roce 2020

Zatímco populární kryptoměny rostly o stovky procent, několik menších coinů dosáhlo pohádkového zhodnocení v řádu tisíců procent. Asi nejvíce pozornosti si získal token AAVE (původně LOAN), který zhodnotit o více než 5,300 %.

Ne všechny kryptoměny ovšem slavily úspěch.

Desítky malých altcoinů zcela zanikly a těžké ztráty přesahující 90 % zaznamenaly i některé větší tokeny (PZM nebo THX). Podobnou selekci očekáváme i letos. Kryptoměnový trh totiž zahltily stovky bezcenných coinů, které nyní pomalu umírají.

Nejziskovější a nejztrátovější kryptoměny roku

Nejziskovější a nejztrátovější kryptoměny roku

Bitcoinový cyklus: Utopie nebo realita?

Abychom mohli předpovídat budoucí vývoj trhu, tak musíme zjistit, v jaké situaci se aktuálně nachází.

Příznivci kryptoměn poukazují na podobnosti mezi současnou situací a předchozími dvěma halvingy u Bitcoinu. Posuďte sami:

Bitcoin halving

Bitcoin halving (zdroj)

Jak můžete vidět, po každém halvingu následoval asi rok trvající masivní růst. A ani loňský halving v tomto ohledu nezklamal. Jediným rozdílem je, že nástup býčího trhu přišel s malým zpožděním.

Pokud se scénář z předchozích halvingů bude opakovat, tak by Bitcoin mohl pokořit hranici 100,000 dolarů již v tomto roce!

Dalším argumentem ve prospěch kryptoměn je jejich postupná adopce ve společnosti. V loňském roce přišel s podporou kryptoměn například platební systém PayPal a první firmy začaly BTC využívat jako primární rezervu. O technologii kryptoměn se navíc zajímají i banky a státy.

Letošní rok by neměl být jiný. V lednu podporu Bitcoinu vyslovil například americký vizionář Elon Musk a v únoru do Bitcoinu zainvestovala jeho společnost Tesla.

Chcete vědět, proč Bitcoin roste? Sledujte klíčové události a aktuální dění kolem Bitcoinu.

Už je pozdě. Nebo ne?

Často se setkáváme s názorem, že kryptoměny mají nejlepší roky za sebou. Bublina prý brzy splaskne, a proto je lepší do kryptoměn neinvestovat.

Ale co když to není pravda?

Podívejte se na následující srovnání křivky adopce internetu a Bitcoinu. Z grafu je patrné, že nové technologie se šíří pomalu, v případě internetu to trvalo dlouhé roky. Dnes si ale život bez internetu většina lidí nedovede představit.

Rozšíření internetu vs. cena Bitcoinu

Rozšíření internetu vs. cena Bitcoinu (zdroj)

S kryptoměnami (nebo lépe řečeno s blockchainem) to může být podobné. Je to nová technologie, kterou ještě před několika lety lidé označovali za podvod a ponziho schéma.

Toto srovnání má jednu zásadní trhlinu. Adopční křivku bychom měli aplikovat na celou technologii (blockchain), nikoli na jednu konkrétní kryptoměnu. Tržní kapitalizace Bitcoinu tvoří sice 66 % celého krypto-segmentu, ale tato dominance nemusí (a pravděpodobně ani nebude) trvat věcně.

Podobnou analýzu provedla také německá Deutsche Bank, která srovnávala počet uživatelů internetu s počtem uživatelů blockchainu.

Uživatelé internetu vs. uživatelé blockchainu

Uživatelé internetu vs. uživatelé blockchainu (zdroj)

Oba grafy nám ukazují totéž: Technologie blockchainu stojí stále na svém počátku a prostor pro růst je enormní. Většina lidí už o kryptoměnách slyšela, ale kolik lidí z vašeho okolí je reálně vlastní? Nebo dokonce používá?

Zkušenosti Čechů s kryptoměnami

Zkušenosti Čechů s kryptoměnami (zdroj)

Lednový růst přináší optimismus

Zpět ale k tomu hlavnímu: Jak to s kryptoměnami bude letos?

Při analýze finančních trhů se můžete setkat s pojmem lednový barometr. Jedná se o velmi jednoduchou úvahu, podle které je lednový vývoj ukazatelem celoročního trendu. Jestliže tedy hodnota v lednu roste, měla by růst i v průběhu celého roku.

A jaký byl leden pro kryptoměny?

Bitcoin si polepšil o 4,000 dolarů, tedy necelých 13 %. Ethereum a Ripple rostly dokonce o 100 %, takže vyhlídky nejsou vůbec špatné. Bitcoin navíc v průběhu měsíce překonal 40tisícovou hranici a zároveň si prošel očekávanou korekcí. Ta ovšem nebyla nijak dramatická.

Lednový barometr 2021

Lednový barometr 2021

Lednový barometr se sleduje od první poloviny minulého století a pro akciové trhy má úspěšnost okolo 80 %. U kryptoměn je korelace mezi lednovým a celoročním vývojem znatelně nižší, nicméně kryptoměnová komunita je po úspěšném lednu plná optimismu.

300,000 dolarů za Bitcoin v roce 2021?

Pojďme se nyní ukázat, co od kryptoměn v letošním roce očekávají analytici.

Většinu předpovědí bychom mohli shrnou takto: Kryptoměny čeká býčí (rostoucí) trh, ale může přijít i výraznější korekce. Případný propad by ovšem neměl být tak výrazný, jako v roce 2018. Analytici se shodují také na tom, že Bitcoin zůstane kryptoměnou číslo jedna.

146 000
146 000 USD
Analytici americké investiční banky JPMorgan očekávají do konce roku 2021 růst Bitcoinu k hranici 146,000 USD.

Několik konkrétních predikcí Bitcoinu si hned ukážeme. Musíme ale upozornit, že podobné prognózy mají (navzdory své popularitě) nízkou úspěšnost. Nahlížejte na ně tedy s dostatečnou rezervou.

 • Asi největší pozdvižení vyvolal uniklý report americké banky Citibank. V něm zkušený analytik předpokládá, že by Bitcoin do konce roku 2021 mohl dosáhnout neuvěřitelných 318,000 dolarů.
 • Rostoucí potenciál Bitcoinu vidí také v bance JPMorgan, podle které je Bitcoin novodobým konkurentem zlata. Analytici banky uvedli, že by cena BTC mohla růst až ke 146,000 USD.
 • Podle predikčního modelu S2F (Stock-to-Flow) dosáhne Bitcoin v prosinci 2021 hodnoty 100,000 USD.
 • Manažer kryptoměnového hedgeového fondu Mike Novogratz se drží více při zemi a jako realistickou metu pro letošní rok vidí hodnotu 65,000 USD.
 • Analytik Bloombergu Mike McGlone stanovil letošní cíl pro Bitcoin na 50,000 USD. Právě padesátitisícová hranice podle něj představuje nejbližší milník se silnou rezistencí.

Jaké jsou vyhlídky pro Bitcoin na následující týdny? Podívejte se na cenovou předpověď Bitcoinu.

Najdete samozřejmě i mnoho odpůrců kryptoměn, kteří současnou situaci na kryptoměnovém trhu označují za gigantickou investiční bublinu nebo výsledek cenových manipulací. Podle nich čeká všechny kryptoměny neslavný konec a pád na nulovou hodnotu.

Tyto názory provázejí kryptoměny prakticky od jejich vzniku. Těžko se totiž vyvrací, a ještě hůř dokazují. Jenže píše se rok 2021, kryptoměny existují více než 10 let a jsou silnější než kdy předtím.

A to je poměrně silný protiargument!

Nejlepší kryptoměny

Možná si kladete otázku, které kryptoměny jsou v tuto chvíli nejlepší.

Pokud nemáte čas procházet white-papery od vývojářů a nesledujete aktuální dění ve světě digitálních měn, tak pravděpodobně zakotvíte u „tradičních“ kryptoměn jako jsou Bitcoin nebo Ethereum. Tyto kryptoměny mají dlouhodobě důvěru investorů a očekává se, že budou i nadále určovat trend celého segmentu.

Do kterých kryptoměn investovat v roce 2021?

Do kterých kryptoměn investovat v roce 2021?

Z altcoinů se v poslední době skloňují jména technologických kryptoměn Polkadot (DOT) nebo Cardano (ADA). Například Cardano, přímý konkurent sítě Ethereum, se označuje jako kryptoměna nové generace, protože řeší nedostatky starších digitálních tokenů.

Zajímavou alternativou jsou také burzovní tokeny (Binance Coin, Huobi Token) nebo „dividendové“ kryptoměny pro staking (Tezos, TRON, Icon a další).

Shrnutí na závěr

Jistě nám dáte za pravdu, že Bitcoin je v současné době nástrojem spekulace a málokdo jej používá jako měnu. Celý kryptoměnový trh je proto nestabilní, vysoce volatilní a bohužel i nečitelný. Vždyť některé cenové pohyby se nedaří zdůvodnit ani zpětně, natož je předvídat s předstihem.

Vstup do letošního roku ovšem přináší spoustu optimismu.

Bitcoin prošel bez větších problémů obávaným halvingem, přestál loňskou krizi na finančních trzích a získává podporu široké veřejnosti. A to je v kontrastu s předchozími roky nejistoty opravdu velký posun vpřed.

Jedna věc se ale rozporovat nedá:

Nákup kryptoměn kvůli rostoucí ceně je pouhá spekulace, která v sobě zahrnuje vysoké riziko. V roce 2020 spadl Bitcoin o 50 % během jediného měsíce, v průběhu roku 2018 ztratil dokonce 80 %. To jsou prostě fakta, která nelze přehlížet.

4 miliardy
4 miliardy
Dle údajů společnosti Bitstock za rok 2020 činil objem obchodu s kryptoměnami v Česku zhruba 4 miliardy korun.

Pokud se tedy rozhodnete investovat do kryptoměn, myslete na všechny možné scénáře a nenechte se zlákat vidinou snadného zhodnocení peněz. Pokud má investice vysoký potenciál, ponese také vysoké riziko!

A co od kryptoměn v letošním roce očekáváte vy? Dejte nám vědět do komentářů pod článkem!

Kde obchodovat kryptoměny

Pokud plánujete dlouhodobou investici, tak je nejlepší variantou nákup kryptoměn přímo přes internetové směnárny nebo burzy:

 • Světová burza se 150 kryptoměnami včetně BTC, LTC či ETH
 • Možnost přímého nákupu krypta platební kartou za CZK
 • Velmi nízké poplatky, platforma v češtině
 • Minimální transakce cca 20 Kč
2710 našich čtenářů si vybralo Binance
95%
 • Česká burza kryptoměn BTC, LTC, ETH, BCH nebo XRP
 • Bezpečná platforma v češtině s českou podporou
 • Velmi nízké poplatky
 • Nákup za CZK, minimální transakce 26 Kč
1651 našich čtenářů si vybralo Coinmate
90%
 • Česká směnárna kryptoměn BTC, LTC, ETH, BCH, XRP a ZEC
 • Bezpečná platforma v češtině s českou podporou
 • Do limitu 200 EUR/10 dnů není nutné ověřovat identitu
 • Nákup za CZK, minimální transakce 260 Kč
911 našich čtenářů si vybralo Simplecoin
85%
?Seřazeno podle redakčního hodnocení

Pro spekulace na růst nebo pokles kryptoměn můžete využít také CFD kontrakty. Obchodování CFD je levné, nepotřebujete žádnou kryptoměnovou peněženku, ale není vhodné pro dlouhodobé investice (za držení pozice přes noc se platí malý poplatek).

Přehled populárních brokerů najdete níže nebo se můžete podívat na podrobné srovnání nejlepších brokerů na kryptoměny.

Kde obchodovat kryptoměny?
Přehled ověřených CFD brokerů, kteří umožňují obchodování s kryptoměnami:
ZPŮSOB ŘAZENÍ
1

XTB

Broker roku
95
Měna účtu
CZK, USD, EUR
Počet kryptoměn
10+
Minimální vklad
0 Kč ($0)
Čeština
ANO
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

 • Licencovaný broker
 • Nabízí akcie, ETF a CFD
 • Nízké nebo nulové poplatky
 • Zlomkové akcie (investice od €1)
 • Podporuje češtinu a platby v CZK
 • Poplatek za výběry pod 3 000 Kč
 • Vyšší zdanění českých dividend
Recenze
Vyzkoušet XTB
4000+ našich čtenářů si vybralo XTB
Služba CFD. 77% ztrácí peníze
2

eToro

90
Měna účtu
USD
Počet kryptoměn
80+
Minimální vklad
$100
Čeština
Částečně
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

 • Licencovaný broker
 • Nabízí akcie, ETF, krypto a CFD
 • Reálné akcie a ETF bez poplatků
 • Zlomkové akcie (investice od $10)
 • Kopírování ostatních obchodníků
 • Čeština není kompletní
 • Účet je vedený v dolarech
 • Nepodporuje výběry v CZK
 • Složité výběry kryptoměn
Recenze
Vyzkoušet eToro
2000+ našich čtenářů si vybralo eToro
51% maloobchodních účtů CFD ztrácí peníze
Měna účtu
CZK, EUR
Počet kryptoměn
10+
Minimální vklad
30 Kč (€1)
Čeština
ANO
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

 • Licencovaný broker
 • Nabízí akcie, ETF a CFD
 • Reálné akcie a ETF bez poplatků
 • Zlomkové akcie (investice od 25 Kč)
 • Podporuje češtinu a platby v CZK
 • Vyšší swapy u některých CFDs
 • Nenabízí české akcie
 • Akcie nelze převést k jinému brokerovi
Recenze
Služba CFD. 68% ztrácí peníze
Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Upozornění: CFD (rozdílové smlouvy) jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem vzniku finanční ztráty. U 68 - 89% účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak CFD fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.
Nejedná se o finanční poradenství ani investiční doporučení. Investujte na základě vlastního průzkumu do produktů, kterým rozumíte. Kryptoměny jsou vysoce volatilní a rizikové. Investujte jen ty peníze, které si můžete dovolit ztratit. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Diskuze

 • Tommy
  25.2.2021 12:01
  Tommy
  Autor

  318k mně připadá dost přehnaný. Osobně bych tipoval 100k-120k jako letošní high. Ale kdo ví, ještě není ani březen a 50k už máme za sebou…

 • ?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

  Vložit komentář