Aktualizováno

Kde obchodovat komodity? Kdo je nejlepší komoditní broker? Srovnání online brokerů

Komodity představují skvělý nástroj pro dlouhodobé investory i aktivní obchodníky. Trh komodit je totiž poměrně stabilní a dobře čitelný, čehož mohou využít i konzervativní investoři. I přesto se o komoditách nemluví tak často, jako třeba o akciích či forexu. Výjimkou jsou snad jen drahé kovy v čele se zlatem, nicméně komoditní trh nabízí mnohem více. Najdete zde totiž všechny zemědělské produkty (káva, kakao, pšenice, cukr, kukuřice…) a těžbou získávané nerostné suroviny, kam patří i průmyslové kovy, ropa a zemní plyn. Obchodovat na komoditních burzách dnes může díky internetu téměř každý. Je ale dobré vědět, jak obchodování funguje a na co si dát pozor.

Kde obchodovat komodity?

WALL STREET

WALL STREET

Komodity se obchodují na komoditních burzách. Těch jsou po celém světě přinejmenším desítky, takže je opravdu z čeho vybírat. Burzy lze rozlišovat podle typu dostupných komodit (např. burzy cenných kovů) nebo podle místa, kde burza sídlí. Mezi obchodníky jsou populární jak burzy americké (např. CME, CBOT, NYMEX, NYBOT), tak burzy evropské (LCE) či nadnárodní (ICE, EUREX). Každá burza nabízí jiné komodity, stanovuje vlastní předpisy pro kvalitu komodit a liší se i obchodní charakteristiky (poplatky, velikost minimální transakce atd.)

Přístup na komoditní burzy zajišťují pomocí obchodních platforem brokerské společnosti. Brokeři mohou využívat různé obchodní modely, které je potřeba rozlišovat. V tomto článku vám představíme dva nejčastější způsoby obchodování komodit: tradiční futures kontrakty a rozdílové smlouvy (CFD). Existují i další obchodní nástroje spojené s komoditami (např. ETF nebo ETC), nicméně těmi se nebudeme zabývat.

Komodity jako CFD kontrakty

Obchodování s futures kontrakty a s CFD se na první pohled příliš neliší. Většina lidí si všimne pouze toho, že CFD kontrakty nemají dobu exspirace, takže je můžete držet libovolně dlouho. Podstata CFD je ovšem naprosto odlišná. Při obchodování CFD neobchodujete na komoditní burze, nýbrž na uměle vytvořeném trhu. Nákupem CFD také nekupujete skutečnou komoditu, ale pouze kontrakt, který kopíruje burzovní cenu vybrané komodity a který od vás odkoupí pouze broker.

CFD má oproti klasickým futures kontraktům jednu zásadní nevýhodu. V mnoha případech obchoduje broker proti klientům, takže ztráta obchodníků je zisk pro brokera a naopak. Tento model, označovaný jako MM, je lehce zneužitelný (manipulace s cenami, nevýhodné podmínky) a proto je důležité zvolit kvalitní společnost. Ze stejného důvodu se také nedoporučuje obchodovat podle investičních tipů MM brokerů.

Nejlepší broker pro CFD komodity

Zvolit nejlepšího brokera pro obchodování CFD komodit je stejně obtížné, jako u futures kontraktů. I zde záleží na preferencích obchodníka, takže co jeden považuje za nezbytné, jiný zcela přehlíží. Pojďme se proto podívat na parametry, pomocí kterých lze brokery srovnávat.

Kde obchodovat komodity? Například u brokera IQ Option

Kde obchodovat komodity? Například u brokera IQ Option

V první řadě se ujistěte, že je vámi zvolený broker důvěryhodný, licencovaný a že jeho portfolio zahrnuje komodity, které chcete obchodovat. Ne každý broker také podporuje češtinu nebo obchodování v CZK. Dále lidé vyhledávají minimální vklad nebo minimální velikost transakce. Ta bývá obvykle několik stovek Kč, ale třeba u brokera IQ Option je minimální transakce pouhý dolar.

Při obchodování CFD se předpokládá, že budete obchodovat aktivně. Pro dlouhodobé držení aktiv se CFD kvůli poplatkům příliš nehodí. Při každodenním obchodování se určitě vyplatí zvolit brokera s technicky pokročilou platformou a nízkými poplatky. U CFD se obvykle neplatí komisní poplatky, ale poplatky v podobě vyšších spreadů. Spread je rozdíl mezi nákupní (vyšší) a prodejní (nižší) cenou a čím je hodnota spreadu nižší, tím lépe pro obchodníka. Většina brokerů si účtuje i různé administrativní poplatky (za vklad/výběr, za neaktivitu atd.)

Přehled populárních brokerů, u kterých lze obchodovat komodity (CFD):
BROKER
ROKU
 • V nabídce 21 komodit
 • Jednoduchá platforma, výukové materiály a semináře
 • Testovací demo účet s fiktivním vkladem 200 000 Kč
 • Kompletně v češtině, CZ podpora, obchodování v CZK
 • Na trhu od roku 2002, licence, vklady obchodníků pojištěny
4246 našich čtenářů si vybralo XTB
95%
Služba CFD. 77% ztrácí peníze
 • V nabídce 13 komodit
 • Možnost kopírovat obchody ostatních klientů eToro
 • Testovací demo účet s kapitálem 100 000 dolarů zdarma
 • Na trhu od roku 2006, licence, vklady obchodníků pojištěny
2079 našich čtenářů si vybralo eToro
90%
Služba CFD. 51% ztrácí peníze
 • V nabídce 16 komodit
 • Testovací účet zdarma
 • Na trhu od roku 2001, licence, vklady obchodníků pojištěny
85%
Služba CFD. 76% ztrácí peníze
 • V nabídce 22 komodit
 • Jednoduchá platforma, nízký minimální vklad, demo účet
 • Kompletně v češtině, obchodování v CZK
 • Na trhu od roku 2008, licence, vklady obchodníků pojištěny
80%
82% maloobchodních CFD účtů přichází o peníze
 • V nabídce 15 komodit
 • Minimální vklad $5, výukové materiály, demo účet
 • Na trhu od roku 2009, licence, vklady obchodníků pojištěny
60%
Služba CFD. 74,89% ztrácí peníze
 • V nabídce 18 komodit
 • Testovací demo účet zdarma
 • Na trhu od roku 2010, licence, vklady obchodníků pojištěny
50%
Služba CFD. 76,6% ztrácí peníze
?Seřazeno podle redakčního hodnocení

Pro příklad jsme vybrali brokerské společnosti známé na českém trhu, u kterých lze obchodovat CFD komodity. Všichni výše uvedení brokeři jsou regulovaní a jsou registrovaní v evidenci ČNB. U všech společností lze komodity obchodovat s pákou až 1:20 a všichni poskytují testovací demo účet, na kterém si můžete obchodování s komoditami nezávazně vyzkoušet.

Futures kontrakty

Futures kontrakt je smlouva o budoucím odběru (nebo dodání) komodity, za kterou zaplatíte (nebo dostanete zaplaceno) při uzavření této smlouvy. Tyto kontrakty se obchodují přes internetové platformy brokerských společností, které fungují jako prostředník mezi klientem a komoditní burzou. Na burze kromě investorů obchodují i dodavatelé a odběratelé komodit.

Komoditních burz jsou desítky a různí brokeři vám umožní přístup na různé burzy. Nejvýhodnější je obchodovat na burze s největší likviditou, kde je dostatečný odbyt. Za zprostředkování každého obchodu si brokeři účtují poplatky (tzv. komise).

Nakoupené futures kontrakty lze kdykoliv prodat, nejpozději však do smluvené expirace kontraktu. Toho využívají spekulanti, kteří tak mohou obchodovat s komoditami, aniž by je fyzicky odebírali. Vše probíhá přes internet. Po exspiraci kontraktu má jeho držitel povinnost odebrat nebo dodat (to záleží na typu kontraktu) smluvené množství dané komodity. Investoři se ovšem do této fáze nikdy nedostanou, protože kontrakt před exspirací vždy prodají.

Nejlepší broker pro futures

Přístup na komoditní burzy umožňuje řada brokerských společností, nicméně vybrat tu nejlepší není vůbec jednoduché. Každý obchodník totiž od brokera vyžaduje něco jiného: Někdo hledá jednoduchou platformu s možností obchodovat v CZK, jiný chce minimální poplatky. Na začátek si tedy obchodník musí ujasnit, co od brokera očekává.

Platforma komoditního brokera SAXO

Platforma komoditního brokera SAXO

Ať už plánujete jednorázovou investici nebo chcete obchodovat každý den, základem úspěchu je kvalitní broker. Tím se rozumí broker, který je nejen regulovaný a má povolení k činnosti, ale především má dobrou zpětnou vazbu od svých klientů. Dále je důležité, aby vámi zvolený broker podporoval komodity, které se chystáte obchodovat.

Obchodníci se při výběru brokera často zajímají také o minimální vklad a minimální velikost kontraktu. Neméně důležité bývají i poplatky, které budu zajímat především aktivní obchodníky. Při obchodování futures se jedná především o komisní poplatky, které se udávají v dolarech/eurech za 1 zobchodovaný kontrakt. Kromě komisních poplatků si brokeři účtují různé administrativní poplatky.

Broker Měna Minimální vklad čeština Poplatky za 1 kontrakt
Interactive Brokers USD 10 000 USD Ne $0.25 – $5
Fio CZK 1 CZK Ano $5.95
SAXO USD 2 000 USD Ano €6 / $6
LYNX CZK 50 000 CZK Ano €3 / $4

Všichni výše uvedení brokeři jsou regulovaní a registrovaní v evidenci ČNB. Uvedené poplatky se vztahují na nákup jednoho kontraktu a jedná se o základní (nezvýhodněný) poplatek. U některých brokerů je stanoven minimální poplatek na transakci (např. Fio požaduje minimálně 9,95 USD na transakci).

Finanční páka

Obchodování s pákou

Obchodování s pákou

Na závěr se krátce zastavíme u finanční páky, se kterou se setkáte jak u CFD brokerů, tak při obchodování s futures kontrakty. Finanční páka je nástroj, který vám umožní kontrolovat kontrakt o velkém objemu s relativně malým kapitálem. Při nákupu kontraktu totiž složíte jen část celkové hodnoty (obvykle 3 – 12 %). Tato část (tzv. margin) slouží jako záloha pro pokrytí případných ztrát. Finanční páka se používá k tomu, aby byl možné vydělávat i s nižším kapitálem nebo na menších cenových pohybech. Například finanční páka 1:10 totiž desetkrát znásobí vaše zisky (ale i ztráty).

Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Upozornění: CFD (rozdílové smlouvy) jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem vzniku finanční ztráty. U 68 - 89% účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak CFD fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Diskuze, zkušenosti

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář