ZLATO Cena, online graf, aktuální a historický vývoj kurzu zlata, predikce

Zlato cena

2402.07

USD
Kurz v CZK

56136.38

CZK
Změna 24H

-0.57%


USD

Zlato je nejznámější drahý kov a pravděpodobně i nejznámější komodita na trhu vůbec. Už tisíce let je symbolem bohatství a celosvětově uznávaným směnným prostředkem. Dnes je navíc zlato ceněno i pro své chemické a fyzikální vlastnosti v mnoha průmyslových oborech. Dlouhodobě je zlato komoditou k uchování hodnoty a díky vysoké poptávce a omezené produkci je populární i mezi investory.

Zlato: vlastnosti a využití

Krystal zlata

Krystal zlata

Zlato je drahý kov žluté lesklé barvy, který se vyznačuje vysokou chemickou odolností a dobrou tepelnou i elektrickou vodivostí. Z chemického hlediska je zlato jedním z 94 přirozeně se vyskytujících prvků. Značí se chemickou značkou Au, která je odvozena z latinského názvu Aurum. Z pevného do kapalného skupenství přechází při teplotě 1064 °C a při teplotě 2856 °C dochází k varu. Podle Mohsovy stupnice tvrdosti má zlato tvrdost 2,5 z maximálních 10. Jedná se tedy o relativně měkký kov. Právě proto se například na výrobu šperků nebo k pozlacování používají odolnější slitiny zlata.

Zlato se v podobě slitin se stříbrem, mědí či zinkem uplatňuje zejména v klenotnictví nebo pro dekoraci. Populární jsou také světle zbarvené slitiny zlata s palladiem nebo niklem, označované jako bílé zlato. Obsah zlata v klenotnických slitinách (tzv. ryzost) se udává v karátech. Slabé vrstvy zlata se dále používají k pokovování jako ochrana před korozí.

Zlato je díky své vodivosti a chemické odolnosti žádané také v mikroelektronice a počítačovém průmyslu. Za zmínku stojí i to, že se zlato používá k dekoraci například i v potravinářství (např. pozlacené kuličky na dortech). Konzumace zlatého barviva (E175) je neškodná, protože zlato v trávicím traktu kvůli své chemické odolnosti nijak nereaguje. Díky zdravotní nezávadnosti a dobré odolnosti se zlato dlouhodobě používá i pro výrobu dentálních slitin. V neposlední řadě se zlato hojně využívá i jako investiční kov a uchovatel hodnoty.

U 77% účtů retailových investorů došlo ke vzniku finanční ztráty.

Historie komodity

Komodita má široké využití

Komodita má široké využití

Po celá tisíciletí se zlato využívalo jako platidlo nebo na výrobu šperků a dekorativních předmětů. Kdy přesně člověk začal zlato používat je ale dodnes předmětem spekulací. Je ovšem doloženo, že už ve třetím tisíciletí př. n. l. se zlato používalo ve starověkém Egyptě. Historie zlata ovšem sahá mnohem dál. Přírodní zlato bylo objeveno totiž i ve španělských jeskyních, které v době mladého paleolitu obýval dřívější člověk.

Ve starém Egyptě se zlato používalo především k dekorativním účelům, což je patrné například z výbavy Tutanchamonovy hrobky, která byla objevena v roce 1922. Jako platidlo se zlato v Egyptě nepoužívalo, místo toho se platilo prací nebo produkty. První zmínky o zlatě jako platidle pochází z Blízkého Východu (1500 př. n. l.) a později z Číny (1091 př. n. l.).

První zlaté mince používané na území dnešního Česka byly pravděpodobně keltské statéry, označované též jako duhovky. Vůbec nejznámější a nejrozšířenější zlatou mincí byl ale dukát. Tyto zlaté mince s váhou 3,49 gramu a ryzostí 0,9866 se používali prakticky po celé Evropě a to po celá staletí.

Výskyt, těžba a spotřeba

Celosvětová produkce v metrických tunách

Celosvětová produkce v metrických tunách

V přírodě se vyskytuje převážně ryzí zlato v podobě krystalů, zrn a malých valounů. Nalezišti zlata jsou obvykle podzemní zlaté žíly nebo naplaveniny řek. Z říčních písků se zlato získává rýžováním, nicméně v dnešní době se tato metoda už příliš nepoužívá. Z hornin se zlato získává těžbou. Horniny s obsahem zlata se po vytěžení drtí a následně se působením kapaliny oddělují jednotlivé složky (tzv. loužení).

Největším producentem zlata je Čína s roční produkcí přes 400 tun. Následuje Austrálie (300 tun), USA a Rusko (každý asi 250 tun). Zajímavé je, že dvě třetiny světové produkce zajišťuje pouhých deset států. Celosvětově se za rok vytěží asi 3100 tun zlata. Významný podíl na světové produkci zlata má také recyklace starých produktů. Jen v roce 2017 bylo recyklací vyprodukováno asi 120 tun zlata. Mezi největší spotřebitele zlata patří Čína (téměř 1000 tun ročně), Indie (850 tun ročně) a USA (200 tun ročně). Z evropských států je největším odběratelem zlata Německo (120 tun ročně).

Na území dnešního Česka se zlato těžilo asi od 2 století př. n. l. Od té doby došlo v Česku k významnější produkci zlata ve třech obdobích: v období keltského osídlení, v období mezi 12. a 14. stoletím a ve 20. století. V současné době se v Česku nachází zlato ve středních Čechách (např. Jílové u Prahy, okolí Rožmitálu), v okolí Kašperských hor nebo v Jeseníkách (Zlaté Hory). V celosvětovém měřítku je ovšem produkce zlata v Česku zanedbatelná.

Zlato jako burzovní komodita

Speciální formou zlata je investiční zlato, což jsou zlaté cihly (slitky) a mince, které slouží jako investiční nástroj nebo uchovatel hodnoty. Oproti ostatním komoditám má investiční zlato, které splňuje předepsané podmínky, jednu velkou výhodu: nákup je osvobozen od daně z přidané hodnoty. Investiční zlato splňující potřebné podmínky u nás vydává například Česká národní banka.

Cena zlata se na burze uvádí v dolarech za trojskou unci (USD/oz), přičemž trojská unce je přibližně 31 gramů. Trojská unce zlata se označuje kódy XAU a 959 podle mezinárodního standardu ISO 4217. Prodávané investiční zlato je ovšem dražší kvůli marži prodejců, nákladům na ražbu a zpracování atd. Cena investičního zlata za gram obvykle klesá s nakupovaným množstvím, takže výhodnější cenu dostanete při odběru velkého množství.

Obchodování se zlatem

Nákup zlata ve fyzické podobě si asi dovedete představit. Koupíte si zlatý slitek nebo minci, tu si někde uchováte, a když se na vás usměje štěstí, tak ji třeba se ziskem za pár let prodáte. Jenže v dnešní době se dá na zlatě vydělávat i bez zlata – přes internet.

Zlato se ve velkém obchoduje prostřednictvím futures a CFD kontraktů. Futures kontrakty jsou kontrakty na komoditní burze, kterými se obchodník zavazuje k budoucímu odběru nebo dodání zlata za předem sjednanou cenu. Futures využívají producenti i odběratelé zlata k zajištění ceny, takže pokud se například odběratel zlata bojí, že burzovní cena v budoucnu vzroste, může si nákupem futures kontraktu do budoucna zajistit zlato za aktuální cenu.

Do obchodování se zlatem se kromě spotřebitelů a producentů zapojují také spekulanti, kteří chtějí vydělat na měnící se hodnotě zlata. Speciálně pro ně byly navrženy obchodní kontrakty CFD. Pokud koupíte CFD kontrakt, tak žádné zlato nemáte ani mít nebudete. Koupený kontrakt ale mění cenu přesně podle zlata, takže vám vydělá nebo prodělá stejně, jako skutečné zlato. U CFD můžete koupit také opačný kontrakt, který vám vydělá, když cena zlata klesne.

Přehled ověřených CFD brokerů, u kterých lze obchodovat komodity:
ZPŮSOB ŘAZENÍ
1

XTB

Broker roku
95
Měna účtu
CZK, USD, EUR
Minimální vklad
0 Kč ($0)
CFD v nabídce
2 000+
Čeština
ANO
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

 • Licencovaný broker
 • Nabízí akcie, ETF a CFD
 • Nízké nebo nulové poplatky
 • Zlomkové akcie (investice od €1)
 • Podporuje češtinu a platby v CZK
 • Poplatek za výběry pod 3 000 Kč
 • Vyšší zdanění českých dividend
Recenze
Vyzkoušet XTB
4000+ našich čtenářů si vybralo XTB
Služba CFD. 77% ztrácí peníze
2

eToro

90
Měna účtu
USD
Minimální vklad
$100
CFD v nabídce
5 000+
Čeština
Částečně
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

 • Licencovaný broker
 • Nabízí akcie, ETF, krypto a CFD
 • Reálné akcie a ETF bez poplatků
 • Zlomkové akcie (investice od $10)
 • Kopírování ostatních obchodníků
 • Čeština není kompletní
 • Účet je vedený v dolarech
 • Nepodporuje výběry v CZK
 • Složité výběry kryptoměn
Recenze
Vyzkoušet eToro
2000+ našich čtenářů si vybralo eToro
Služba CFD. 51% ztrácí peníze
Měna účtu
CZK, EUR
Minimální vklad
30 Kč (€1)
CFD v nabídce
9 000+
Čeština
ANO
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

 • Licencovaný broker
 • Nabízí akcie, ETF a CFD
 • Reálné akcie a ETF bez poplatků
 • Zlomkové akcie (investice od 25 Kč)
 • Podporuje češtinu a platby v CZK
 • Vyšší swapy u některých CFDs
 • Nenabízí české akcie
 • Akcie nelze převést k jinému brokerovi
Recenze
Služba CFD. 68% ztrácí peníze

Zlato a jeho cena (kurz)

Komodita Cena Kurz v CZK Změna
Zlato 2402.07 USD 56136.38 CZK -0.57%

Aktualizace: 12. 7. 2024
Co ovlivňuje cenu zlata
Zlato - historický vývoj ceny

Zlato – historický vývoj ceny

Hodnota zlata roste v období zvýšené poptávky nebo při poklesu produkce. Produkce může souviset s politickou situací v zemích těžby, nicméně většina států produkující zlato je relativně stabilních, na rozdíl třeba od států vyvážejících ropu. Přínosné jsou pro investory také pravidelné reporty o těžbě zlata.

Cena zlata je silně ovlivněna kurzem amerického dolaru. Pokud americký dolar ztrácí hodnotu, zlato obvykle posiluje a naopak. Nepřímá úměra je také mezi hodnotou zlata a inflací ve světě. Zlato je jinými slovy oporou investorů v době, kdy tradiční měny ztrácejí na hodnotě. Poměrně výrazná korelace je patrná mezi cenou zlata a stříbra. Zde ovšem udává trend zlato, protože trh se stříbrem je mnohem menší a více nestabilní.

Zlato – aktuální online graf

U 77% účtů retailových investorů došlo ke vzniku finanční ztráty.

Burzovní cenu zlata tvoří nabídka a poptávka. Jak se měnila hodnota jedné unce zlata a jaká je současná hodnota, to ukazuje cenový graf. Nad grafem je panel, pomocí kterého můžete změnit styl grafu na sloupcový (bars), svíčkový (candles) nebo klasický (area). V panelu také nastavíte časové období, které má graf zobrazovat. Nastavuje se časový interval mezi dvěma nejbližšími body (respektive svíčkami) v grafu. Praktickým nástrojem je vkládání technických indikátorů s možností měnit jejich parametry. Do grafu zlata můžete pro srovnání přidat i další drahé kovy a komodity.

Zlato se na burze označuje různými symboly. Futures kontrakty na zlato nesou označení GC a jsou dále označeny datem exspirace. Po vypršení kontraktu dojde k fyzickému nebo finančnímu vyrovnání. Exspirační měsíce pro kontrakty zlata jsou únor (G), duben (J), červen (M), srpen (Q), říjen (V) a prosinec (Z). Symbol GCZ2019 tedy označuje futures kontrakt na zlato s exspirací v prosinci 2019. Oblíbené jsou také CFD kontrakty na zlato, které se značí kódem XAUUSD.

Vývoj zájmu o komoditu

Prostřednictvím specializované služby Google Trends lze sledovat vývoj zájmu o tuto komoditu v průběhu času. Na online grafu níže je zobrazen trend celosvětového zájmu za uplynulých 12 měsíců.

Základní informace

Komodita Zlato
Název kontraktu Gold futures
Symbol kontraktu GC
Jednotka oz = trojská unce (cca 31 g)
Měna USD
Burzovní cena USD/oz
Velikost 1 kontraktu 100 trojských uncí (cca 3,1 kg)
burza CME
Minimální cenový pohyb (velikost ticku) 0,1 USD/oz; 10 USD/kontrakt
Expirační měsíce únor (G), duben (J), červen (M), srpen (Q), říjen (V), prosinec (Z)
Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Upozornění: CFD (rozdílové smlouvy) jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem vzniku finanční ztráty. U 68 - 89% účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak CFD fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Související komodity

Diskuze

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář