Aktualizováno

Recenze Changelly Zkušenosti se směnárnou, poplatky, výhody a nevýhody, návod

Hodnocení:
90%

Changelly je internetová směnárna kryptoměn, která podporuje přes 140 virtuálních měn. V portfoliu této unikátní směnárny nechybí Bitcoin, Ethereum, Dash, Litecoin, avšak najdete zde také méně populární tituly. Všechny tyto kryptoměny lze nakupovat pomocí platebních karet a to velmi rychle a jednoduše. Díky tomu můžete mít nakoupené kryptoměny ve své virtuální peněžence za pouhých 10 minut.

Jak funguje Changelly

Jak funguje Changelly

Jak funguje Changelly

Changelly funguje jinak, než běžné online směnárny. Klasické směnárny kryptoměn jako Coinbase nebo český SimpleCoin mají vlastní zásoby digitálních mincí a poskytují interní virtuální peněženky, kde můžete nakoupené kryptoměny ukládat. Changelly ovšem žádné kryptoměny nedrží a klienti si u směnárny nemohou nakoupené kryptoměny ani uložit. Nutno říct, že tento model není pro klienty příliš pohodlný, ale je bezpečný.

Changelly využívá algoritmus, který během několika milisekund srovná kurzy na vybraných kryptoměnových burzách (např. Binance, Poloniex, Bittrex) a vybere nejlepší nabídku. Tato nabídka se pak zobrazí obchodníkům na platformě Changelly. Pokud obchodník transakci potvrdí a pošle peníze, Changelly provede směnu na nejlevnější burze a kryptoměnu obchodníkovi ihned zasílá. Z toho plyne, že směnné kurzy u Changelly nejsou fixní a mohou se změnit i během potvrzování transakce.

Platforma bez pokročilých funkcí

Platforma směnárny

Platforma směnárny

Platforma Changelly je intuitivní a přehledná. Nabízí ovšem jen několik základních funkcí a možností. Zapomeňte na cenový graf, zapomeňte na různé obchodní příkazy. Changelly slouží čistě pro nákup nebo směnu kryptoměn, takže případnou analýzu trhu musíte provést jinde.

Jedním z nedostatků je, že Changelly nepodporuje češtinu. Platforma je dostupná pouze v angličtině, nicméně je uživatelsky přívětivá, takže k nákupu stačí základní znalost anglického jazyka nebo můžete postupovat podle následujícího návodu.

Návod: Jak nakupovat na Changelly

Vše začíná na úvodní stránce oficiálního webu Changelly. Právě tam si vyberete, které kryptoměny nebo měny chcete směnit. V prvním řádku („You send“) uvedete částku a zvolíte měnu, kterou budete platit. V druhém řádku („You Get“) si zvolíte kryptoměnu, kterou chcete koupit. Hned vedle se vám zobrazí, kolik digitálních mincí od Changelly při nákupu obdržíte. Takto připravenou transakci potvrdíte tlačítkem „Exchange now“ (vyžaduje registraci) nebo „Buy crypto with bank card“ (nevyžaduje registraci).

Nákup bez registrace

Návod: Nákup krypto za fiat KROK 1

Návod: Nákup krypto za fiat KROK 1

Nejprve se podíváme na rychlejší možnost, která nevyžaduje registraci a funguje na systému Simplex. Jedná se o nákup kryptoměn pomocí platební karty Visa nebo Mastercard. Při nákupu pomocí karty lze platit v USD nebo EUR, avšak k nákupu se nabízí pouze 6 kryptoměn (BTC, ETH, BNB, XRP, BCH, LTC). Velikost transakce musí být v rozmezí 50 dolarů až 20 000 dolarů/euro.

Nákup krypto za fiat KROK 2

Nákup krypto za fiat KROK 2

V prvním kroku musíte kromě částky a měny uvést také adresu vaší kryptoměnové peněženky, na kterou chcete digitální mince poslat. Ve druhém kroku vyplníte údaje vaší platební karty a potřebné osobní údaje. Třetí krok je krátká verifikace. Po splnění formalit a potvrzení platby provede Changelly směnu, odečte si malý poplatek a digitální mince pošle na adresu vaší peněženky.

Nákup kryptoměn s registrací

Nákup krypto za krypto KROK 1

Nákup krypto za krypto KROK 1

Pokud se na webu kryptoměnové směnárny Changelly zaregistrujete, můžete nakupovat kryptoměny za klasické fiat měny, ale můžete také směňovat kryptoměny navzájem. Postup je prakticky stejný, jako při nákupu přes bankovní kartu: Nejprve vyberete částku a měnu, kterou budete platit. Následně zvolíte kryptoměnu, kterou chcete obdržet, a vyplníte adresu vaší virtuální peněženky.

Nákup krypto za krypto KROK 2

Nákup krypto za krypto KROK 2

Jakmile objednávku potvrdíte, zobrazí se vám adresa virtuální peněženky směnárny, na kterou musíte kryptoměny ke směně poslat. Platbu musíte odeslat do 36 hodin nebo dojde k automatickému zrušení objednávky. Po odeslání platby už jen počkáte, až Changelly vše vyřídí a pošle vám požadovanou kryptoměnu na vaši peněženku.

Changelly a poplatky

Směna jedné kryptoměny za jinou je přes platformu Changelly velmi levná. Platí se jediný poplatek ve výši 0,5 %. Dále ale počítejte s poplatky pro těžaře, které se zobrazují při nákupu jako „Network fee“. Tyto poplatky si ovšem neúčtuje Changelly, ale zvolená kryptoměnová síť, takže se jim nevyhnete u žádné směnárny.

Nákup kryptoměn za klasické peníze je z pohledu poplatků bohužel nevýhodný. Při nákupu pomocí platebních karet si směnárna účtuje 5 % a dalších 5 % si účtuje Simplex (minimálně však 10 dolarů), který technicky zajišťuje platební bránu. Dohromady tedy klienti směnárny ztratí 10 %. Vysoké poplatky jsou bohužel jedním ze společných znaků většiny směnáren, ale třeba konkurenční Coinbase si za nákup platební kartou účtuje „pouhých“ 1,49 – 3,99 %. Naproti tomu kryptoměnové burzy mají poplatky i stokrát nižší, nicméně obchodování na burzách je znatelně složitější.

Recenze a zkušenosti s Changelly

Recenze a zkušenosti s Changelly

Recenze a zkušenosti s Changelly

Směnárnu Changelly provozují dvě zahraniční společnosti, jedná se sídlem ve Velké Británii, druhá se sídlem v Hong Kongu. Celý projekt Changelly vznikl v roce 2015 a jeho autorem je Konstantin Gladych. Byť se jedná o mezinárodní směnárnu, vznikla údajně v Praze. Navzdory tomu nepodporuje češtinu ani platby v CZK. Při nákupu kryptoměn pomocí karty proto musíte (k už tak vysokému poplatku 10 %) přičíst také poplatek, který si bude účtovat vaše banka za převod CZK na eura nebo dolary.

Před nákupem si musíte připravit virtuální peněženku, kam chcete digitální mince poslat. Ideální jsou hardwarové peněženky (např. Ledger Nano S nebo Trezor), které pořídíte za 1000-2000 Kč. Alternativní možností jsou bezplatné online peněženky, které jsou ovšem méně bezpečné.

Changelly je zajímavý projekt, který umožňuje nákup kryptoměn nebo jejich směnu jednoduše a rychle. Bez nadsázky můžeme říct, že nákup u Changelly netrvá ani 5 minut a platba se zrealizuje prakticky ihned (s ohledem na rychlost kryptoměnových sítí). Mezi hlavní výhody patří bezesporu nízké poplatky při směně digitálních mincí a nabídka více než 140 kryptoměn. Vyzdvihnout musíme také to, že je směnárna maximálně transparentní a má jasně stanovené poplatky.

Výhody a nevýhody

Pokud plánujete směnit jednu kryptoměnu za jinou, pak je Changelly dobrá volba. Velikost všech poplatků i směnný kurz znáte ještě před potvrzením transakce, takže pokud nejste spokojeni, můžete objednávku včas zrušit.

Navzdory výše uvedeným výhodám je ale Changelly spíše průměrnou směnárnou. Má totiž dva zásadní nedostatky. Tím prvním jsou již zmiňované vysoké poplatky při nákupu kryptoměn za klasické fiat měny. Pokud tedy chcete koupit nějakou exotickou kryptoměnu, kupte raději Bitcoin na levné burze a pak jej u Changelly směňte. Je to sice komplikované, ale 10 % tím ušetříte.

Další nevýhodou je skutečnost, že Changelly je jednosměrná směnárna. Můžete zde koupit krypto za klasickou měnu, popřípadě směnit jednu kryptoměnu za jinou, ale prodej kryptoměn zpět za USD nebo EUR Changelly neumožňuje. To může být problém především u méně známých kryptoměn, které většina směnáren a burz nepodporuje. I tyto kryptoměny ale můžete před prodejem směnit například za Bitcoin, který už na koruny převedete snadno.

Populární krypto burzy a směnárny
 • Světová burza se 150 kryptoměnami včetně BTC, LTC či ETH
 • Možnost přímého nákupu krypta platební kartou za CZK
 • Velmi nízké poplatky, platforma v češtině
 • Minimální transakce cca 20 Kč
1831 našich čtenářů si vybralo Binance
99%
 • Česká směnárna kryptoměn BTC, LTC, ETH, BCH, XRP a ZEC
 • Bezpečná platforma v češtině s českou podporou
 • Do limitu 200 EUR/10 dnů není nutné ověřovat identitu
 • Nákup za CZK, minimální transakce 260 Kč
911 našich čtenářů si vybralo Simplecoin
98%
 • Směnárna kryptoměn BTC, BCH, LTC a ETH
 • Bonus 10 dolarů při nákupu kryptoměn nad 100 USD
 • Minimální transakce 1 dolar
98%
?Seřazeno podle redakčního hodnocení

Charakteristika kryptoměnové směnárny

Název Changelly (směnárna kryptoměn)
Provozovatel Fintechvision Ltd (Hong Kong)
Sum & Substance Ltd. (UK)
Rok založení 2015
Fiat měny nákup krypto za USD / EUR
Kryptoměny +140 (BTC, ETH, XRP, EOS, LTC, DASH…)
Platby Platební karty (fiat měny)
Virtuální peněženky (krypto)
Minimální vklad/výběr
Limity pro nákup 20 000 USD /den; 50 000 USD / měsíc
Poskytování osobních dokumentů nepovinné (pouze při platbě kartou)
Obchodní příkazy Nákup
Min. transakce 50 dolarů
Poplatky 0,5 % (směna krypto-krypto)
10 % (směna fiat-krypto)
Zvýhodnění poplatků Ne
Další výhody 2FA
Platby v CZK Ne
Čeština Ne
Nejedná se o finanční poradenství ani investiční doporučení. Investujte na základě vlastního průzkumu do produktů, kterým rozumíte. Kryptoměny jsou vysoce volatilní a rizikové; investujte jen ty peníze, které si můžete dovolit ztratit.

Diskuze, reference

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář