Aktualizováno

Sociální obchodování – jak funguje kopírování obchodníků (copy trading)?

Láká vás obchodování na burze, ale tušíte, že bez znalostí to asi nepůjde? Potom vás jistě zaujme sociální obchodování, které se v posledních letech stalo trendem online obchodování. Vsází totiž na jednoduchost a snaží se investování přes internet přiblížit i obyčejným lidem. Jak ale sociální trading funguje, co obnáší a kolik vám může vydělat?

Sociální obchodování vs. copy trading

Sociální obchodování je speciální forma online obchodování, která lidem umožňuje nahlížet do portfolia ostatních obchodníků, sledovat jejich transakce a sdílet vlastní investiční strategie. Sociální obchodování, které v současné době podporuje jen několik brokerů, by ovšem samo o sobě nemělo takový úspěch nebýt copy tradingu.

Copy trading je nástroj na platformách pro sociální obchodování, který umožňuje kopírovat investice jiných obchodníků. Rozdíl mezi těmito dvěma pojmy postupem času téměř vymizel, a proto se sociálním obchodováním mnohdy myslí právě kopírování cizích transakcí.

Jak funguje kopírování obchodníků?

Princip copy tradingu je velmi jednoduchý. Na jedné straně jsou obchodníci, kteří skutečně obchodují a poskytují obchodní signály. Může se jednat o jedince i celé instituce. Na straně druhé jsou lidé, kteří tyto signály kopírují. Jakožto kopírující obchodník můžete provádět i vlastní transakce, takže se nemusíte spoléhat pouze na cizí schopnosti.

Kopírování obchodníků u brokera eToro

Kopírování obchodníků u brokera eToro

Na platformě je vždy seznam obchodníků, které lze kopírovat. Seznam je možné filtrovat dle různých kritérií (riziko, výnosnost, profit…) za libovolné období (poslední týden, měsíc, rok). Jakmile si vyberete člověka, kterého chcete kopírovat, přidělíte k němu část svého kapitálu. Tyto peníze se pak používají ke kopírování. Obvykle můžete také nastavit, při jaké ztrátě se má kopírování ukončit.

Kopírování funguje automaticky a prakticky v reálném čase. Pokud tedy vámi zvolený obchodník provede transakci, stejná transakce se ihned zrealizuje i na vašem účtu. Velikost transakcí bývá poměrná: Pokud dotyčný investoval 1 % svého kapitálu, použije se ke kopírování 1 % z kapitálu, který jste na jeho kopírování přidělili.

CopyTrader je produkt, který může zahrnovat CFD. Při obchodování s CFD u tohoto poskytovatele přichází o peníze 51% účtů retailových investorů. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit podstoupit vysoké riziko ztráty peněz.

Pro koho je sociální trading?

Většina Čechů tvrdí, že investování nerozumí nebo na něj nemá peníze. Průzkumu agentury Ipsos z roku 2018 ovšem ukázal, že alespoň 500 Kč měsíčně může investovat 90 % Čechů. Skutečným problémem tedy bude spíše nedostatek zkušeností. A právě zde se může sociální trading uplatnit.

Další průzkum téže agentury prozradil, že volné peníze investují jen 2 pětiny Čechů a většina z nich peníze vkládá do podílových fondů. V obou případech svěřujete své peníze jinému člověku (nebo skupině lidí), kteří investují do komodit, akcií a měn. Sociální obchodování je ovšem svobodnější a neplatí se zde žádné vstupní ani členské poplatky.

Brokeři a platformy pro kopírování obchodníků

Byť je sociální obchodování poměrně populární, platformu pro kopírování obchodníků poskytuje jen pár brokerů. Mezi nejznámější platformy patří CopyTrader od brokera eToro a konkurenční ZuluTrade. Svými funkcemi se obě platformy příliš neliší, avšak platforma eToro je rychlejší, přehlednější, má lepší překlad a využívá ji více obchodníků.

Copy Trader (eToro)

Platforma CopyTrader je v češtině

Platforma CopyTrader je v češtině

Copy Trader je platforma pro sociální obchodování od brokera eToro. Broker funguje od roku 2007, avšak platforma pro kopírování vznikla o několik let později. Na platformu, kterou dnes využívají miliony obchodníků, mají přístup všichni klienti eToro. Investovat ovšem musí alespoň 200 dolarů. K dispozici je také demo účet, kde si můžete kopírování nezávazně otestovat.

Samotné kopírování přes eToro je velmi jednoduché. Na platformě je seznam obchodníků, který lze filtrovat dle různých parametrů a kritérií. Obchodníky lze srovnávat dle národnosti, obchodovaných aktiv, míry rizika, zisku či procentuální úspěšnosti. K vybraným obchodníkům pak přidělíte částku pro kopírovaní a nastavíte, při jaké ztrátě se kopírování v případě neúspěchu ukončí.

Statistiky platformy Copy Trader u brokera eToro:

Statistiky platformy Copy Trader u brokera eToro

Statistiky platformy Copy Trader u brokera eToro

Relativně novou funkcí je CopyPortfolio, pomocí kterého můžete kopírovat celá portfolia akcií, kryptoměn, ale třeba i skupiny obchodníků. Tady už se jedná prakticky o obdobu diverzifikovaného podílového fondu.

CopyTrader je produkt, který může zahrnovat CFD. Při obchodování s CFD u tohoto poskytovatele přichází o peníze 51% účtů retailových investorů. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit podstoupit vysoké riziko ztráty peněz.

ZuluTrade

Sociální obchodování prostřednictvím ZuluTrade

Sociální obchodování prostřednictvím ZuluTrade

ZuluTrade je další platforma pro sociální obchodování s funkcí automatického kopírování, která funguje od roku 2007. ZuluTrade je pouze obchodní platforma, takže aby ji mohl člověk využívat, musí si vytvořit účet u brokera, který platformu podporuje. Těchto brokerů jsou sice desítky, avšak výběr se znatelně zúží, pokud chcete brokera regulovaného v EU (např. AAAFx, FXCM nebo Infinox). Minimální vklad je obvykle kolem 300 dolarů.

Kopírování obchodníků na ZuluTrade se příliš neliší od eToro. Také zde máte seznamy obchodníků, které můžete filtrovat třeba podle úspěšnosti za zvolené období. Ke každému obchodníkovi, kterého se rozhodnete kopírovat, přidělíte libovolnou část vašeho kapitálu.

Výhody a nevýhody kopírování obchodníků

Hlavní výhoda copy tradingu je evidentní: mohou jej využít i ti, kteří nemají žádné zkušenosti. Pro začátečníka je určitě lepší svěřit peníze někomu, kdo má za sebou solidní výsledky. Další výhodou je to, že nepotřebujete velký kapitál. Pro začátek vám bude stačit pár tisíc korun. Díky funkci CopyPortfolio navíc můžete své investice diverzifikovat mezi více obchodníků či aktiv.

Nevýhodou je, že při kopírování nemáte nikdy záruku, že vyděláte. Takovou záruku sice nemáte ani jako obchodník, nicméně v tomto případě si kapitál neřídíte sami a jste závislí na úspěšnosti někoho jiného. Nevýhodou je také to, že některé obchodníky a portfolia lze kopírovat jen s určitým kapitálem (často 1000 dolarů a více).

Sociální obchodování: Kdo na něm skutečně vydělává?

Sociální trading a kopírování obchodníků vypadá jako jednoduchá metoda výdělku. A někteří tímto způsobem skutečně vydělávají. Otázkou ale je, zda jsou mezi nimi i retailový klienti – kopírovači.

Na samotném vrcholu pomyslné pyramidy výdělků je broker. Můžete si být jisti, že brokeři nabízí jen to, co jim generuje zisk. Kdyby byla platforma pro sociální obchodování pro brokera ztrátová, tak ji ani nespustí.

Pokud broker posílá objednávky klientů na cizí trh (je pouze prostředník), tak vydělává na poplatcích. V takovém případě je jeho motivací, aby obchodovalo co nejvíce lidí a pokud možno ziskově, aby mu přivedli nové klienty. V takovém případě může kopírování obchodníků opravdu vynášet. Pokud ovšem broker vydělává na ztrátě klientů, pak bude chtít, aby jeho klienti prodělávali.

Sociální trading u eToro - výsledky jednoho z obchodníků

Sociální trading u eToro – výsledky jednoho z obchodníků

Další otázkou je, proč by člověk sdílel svoji úspěšnou strategii s ostatními. Jakou motivaci mají obchodníci k tomu, aby seděli hodiny před počítačem, zatímco jejich kopírovači bez práce vydělávají úplně stejně? Jsou v tom samozřejmě peníze. Brokeři těmto obchodníkům vyplácí měsíční odměny podle toho, kolik lidí jejich signály odebírá. U eToro například dostanete 350 dolarů měsíčně, pokud vás kopíruje alespoň 50 lidí. Za 250 sledujících vás broker odmění $1000 atd. Z toho můžeme usoudit, že se obchodníci skutečně snaží dosáhnout co nejlepších výsledků.

Vydělat mohou nakonec i kopírovači. Na platformě eToro totiž ziskových kopírovačů najdete nespočet. Jejich výdělky vždy závisí na tom, jaké riziko jsou ochotni podstoupit. Větší riziko ovšem přináší nejen možnost dosáhnout vyššího zisku, ale i větší šanci na neúspěch. Reálně můžete svůj kapitál zhodnotit kopírováním o jednotky až desítky procent ročně.

CopyTrader je produkt, který může zahrnovat CFD. Při obchodování s CFD u tohoto poskytovatele přichází o peníze 51% účtů retailových investorů. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit podstoupit vysoké riziko ztráty peněz.

Koho kopírovat a komu se vyhnout

Při rozhodování, koho budete kopírovat, se zaměřte na úspěšnost obchodníků za co nejdelší období. Je lepší, pokud obchodník dosahuje menších, ale stabilních zisků. Sledujte také míru rizika. Pokud je obchodník schopný ztratit polovinu kapitálu za pár dní, tak to o jeho schopnosti řídit finance nic dobrého nevypovídá. Ani sebelepší výsledky ale nejsou zárukou, že v budoucnu bude obchodník opět ziskový.

Stinnou stránkou kopírování obchodních signálů je, že nevidíte obchodní algoritmus, který kopírujete. Nelze tedy vyloučit, že obchodníci používají některé strategie, které krátkodobě mohou generovat zajímavý zisk (a přitáhnout tak pozornost kopírovačů), ale z dlouhodobého hlediska nefungují. Takovou strategií je například martingale.

Shrnutí

Sociální obchodování a copy trading nabízí zajímavé možnosti pro zkušené obchodníky i úplné začátečníky. Ve své podstatě se ovšem nejedná o žádnou revoluční myšlenku. Správu investic už dlouho před tím nabízely i podílové fondy, investiční poradci nebo forex roboti. Výhodou copy tradingu je ovšem větší svoboda, nižší poplatky a možnost kdykoliv kopírování ukončit. Stejně jako každý investiční nástroj, i sociální obchodování je vysoce rizikové, a ne každý končí v zelených číslech.

Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Upozornění: CFD (rozdílové smlouvy) jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem vzniku finanční ztráty. U 68 - 89% účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak CFD fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Diskuze, zkušenosti

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář