Aktualizováno

LEDGER NANO S recenze: Kde koupit, cena, zkušenosti, NANO S vs. TREZOR

Nejlepší zabezpečení při ukládání kryptoměn poskytují hardwarové peněženky. Nejlevnější HW peněženkou je zařízení Ledger Nano S, které svojí velikostí i svým vzhledem připomíná klasický flash disk. Tuto miniaturní hardwarovou peněženku uvedla na trh v roce 2016 francouzská firma Ledger. Ledger Nano S podporuje mnoho kryptoměn, mezi kterými nechybí Bitcoin, Bitcoin Cash, Dash, Dogecoin, Ethereum, Ethereum Classic, Litecoin, Ripple nebo třeba Zcash.

HW peněženky uchovávají privátní klíč, který potřebujete k odesílání a přijímání transakcí. Privátní klíč bývá za normálních okolností uložen v počítačové nebo online peněžence, kde se k němu mohou dostat hackeři. U HW peněženek je privátní klíč uložen offline, takže toto riziko zde nehrozí. Hardwarové peněženky tak posouvají bezpečnost ukládání kryptoměn na mnohonásobně vyšší úroveň, než klasické online peněženky.

LEDGER NANO S recenze: Kde koupit, cena, zkušenosti

LEDGER NANO S recenze: Kde koupit, cena, zkušenosti

Kde koupit Ledger Nano S a jaká je cena

Hardwarovou peněženku Ledger Nano S můžete koupit přes české distributory nebo přímo od výrobce. Na oficiálním webu LedgerWallet koupíte Ledger Nano S za €95 (s dopravou zdarma). V Českých obchodech s elektronikou (např. Alza) se cena této peněženky pohybuje kolem 3 tisíc korun.

Prodejce Dostupné modely Cena Poštovné  
Alza Ledger Nano S Plus, Ledger Nano X od 2 050 Kč zdarma / 45 Kč Koupit
Ledger Ledger Nano S Plus, Ledger Nano X, Ledger Stax od 2 100 Kč 200 Kč Koupit

Už v listopadu 2016 vývojáři ze společnosti Ledger oznámili, že chystají nový model hardwarové peněženky pod označením Ledger Blue. Tato peněženka připomíná menší mobilní telefon, disponuje barevným dotykovým displejem a přinese podporu speciálních aplikací. Oproti svému předchůdci má Ledger Blue zajistit také dokonalejší zabezpečení pro uložené kryptoměny. Cenově vychází Ledger Blue na €275 a k dispozici bude od prosince 2017.

Instalace a zabezpečení

Obsah balení

Obsah balení

Když si koupíte Ledger Nano S, tak kromě samotné peněženky dostanete také USB kabel pro propojení peněženky s počítačem, klíčenku na krk, přívěsek na klíče a návod. Ledger Nano nemá baterku, takže funguje jen po zapojení do počítače, a k ovládání slouží dvě malá tlačítka. Po připojení k počítači váš čeká několik kroků, kterými svůj Ledger aktivujete a zabezpečíte. Konfiguraci Ledgeru zahájíte stisknutím obou tlačítek současně. V dalším kroku si pak vyberete, jestli chcete vytvořit novou peněženku nebo obnovit data ze ztraceného Ledgeru.

Při konfiguraci nové peněženky si nejprve pomocí tlačítek nastavíte PIN ze 4 až 8 číslic. Každou číslici potvrdíte stisknutí obou tlačítek současně. PIN kód chrání obsah vaší peněženky pro případ, že ji ztratíte nebo vám ji někdo ukradne. Bez znalosti PIN kódu se totiž do peněženky nikdo nemůže dostat. Pokud navíc třikrát po sobě vyplníte PIN špatně, tak se všechna data z peněženky vymažou. Data lze samozřejmě obnovit, ale jen pokud znáte Recovery phrase.

Technická specifikace Ledger Nano S

Technická specifikace Ledger Nano S

Recovery phrase je seznam 24 náhodných slov, které vám Ledger nadiktuje ihned po zvolení PINU. Pokud přijdete o svůj starý Ledger, tak pomocí Recovery Phrase můžete získát všechna data zpět. Tato slova si opište na papír a ten důkladně uschovejte. Nedoporučuje se psát slova do počítače, kde k nim mohou získat přístup hackeři. Pokud totiž někdo získá seznam těchto slov, tak získá přístup také k obsahu vaší hardwarové peněženky.

Zadávání transakcí

Hlavní přednosti peněženky

Hlavní přednosti peněženky

Na oficiální webové stránce Ledgerwallet si můžete stáhnout virtuální peněženku pro Bitcoin, Ethereum, Ripple a další altcoiny. Tuto peněženku si nainstalujete do mobilu nebo internetového prohlížeče. Pomocí této peněženky budete zadávat transakce.

Po spuštění virtuální peněženky připojíte Ledger k počítači a pomocí tlačítek zadáte váš PIN. Jakmile vložíte správný PIN, tak počítač hardwarovou peněženku detekuje a načte údaje o vaší peněžence. Při posílání platby na počítači vyplníte posílanou částku, těžařský poplatek a adresu příjemce. Po odeslání transakce z virtuální peněženky se zobrazí detaily o transakci na displeji Ledgeru. Pomocí pravého tlačítka transakci potvrdíte. Tím je transakce dokončena a vy se můžete odhlásit z aplikace a Ledger odpojit.

Srovnání: Ledger Nano S vs. Trezor

Ledger NANO S vs. TREZOR

Ledger NANO S vs. TREZOR

Největším konkurentem Ledger Nano S je hardwarová peněženka Trezor, kterou vytvořila česká firma Satoshi Labs. Trezor je asi o 20 euro dražší, ale v českých obchodech je cenový rozdíl téměř 900 korun. Na rozdíl od Ledgeru je Trezor nepatrně větší, ale poskytuje také o něco důmyslnější zabezpečení, uživatelsky přívětivější prostředí i propracovanější virtuální peněženku. Ovládání a používání obou peněženek je ale hodně podobné.

Nákupem Ledger Nano S určitě neuděláte chybu a rozhodně se nemusíte bát, že kvůli nízké ceně nedosáhnete vysokého stupně zabezpečení. U Trezoru je sice o jeden bezpečnostní krok navíc (passphrase), ale pro běžného uživatele je Ledger zcela dostačující.

Zkušenosti s Ledger Nano S

Zkušenosti s Ledger Nano S (obchod Alza)

Zkušenosti s Ledger Nano S (obchod Alza)

Ledger Nano S má skvělé reference. Uživatelé hodnotí kladně především bezkonkurenční poměr cena/výkon. Kromě nízké ceny uživatelé vyzdvihují velké množství podporovaných kryptoměn a malé rozměry. Mezi nedostatky je potom absence passphrase, což je volitelné heslo, které musíte zadat před obnovením peněženky spolu s Recovery Phrase. Toto heslo chrání peněženku pro případ, že by někdo získal seznam 24 slov pro obnovení peněženky.

Kde koupit peněženku Ledger
Prodejce Dostupné modely Cena Poštovné  
Alza Ledger Nano S Plus, Ledger Nano X od 2 050 Kč zdarma / 45 Kč Koupit
Ledger Ledger Nano S Plus, Ledger Nano X, Ledger Stax od 2 100 Kč 200 Kč Koupit
Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Nejedná se o finanční poradenství ani investiční doporučení. Investujte na základě vlastního průzkumu do produktů, kterým rozumíte. Kryptoměny jsou vysoce volatilní a rizikové. Investujte jen ty peníze, které si můžete dovolit ztratit. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Diskuze

 • Alča
  22.1.2019 22:33
  Alča
  Autor

  Dobrý den,

  mám peněženku Trezor, ale nelze na tuto peněženku zakoupit Ripple. Prosím, poraďte mi, jakou peněženku si mám pořídit. Nechce se mi kupovat Ledger.
  Je vhodné nakupovat TRX? Díky

 • Petr
  1.1.2018 21:41
  Petr
  Autor

  Dobrý den,

  když ledger ztratím nebo se poškodí, lze kryptoměny nějaký zpsobem zachránit ? Díky

  • InvestPlus
   1.1.2018 22:45
   Autor

   Dobrý den,
   nemusíte mít obavy. Pokud Ledger ztratíte či zničíte, stačí si zakoupit nový a prostřednictvím 24 slov, které Vám Ledger vygeneruje při nastavování Vašeho účtu, získáte své kryptoměny zpět.

   Přímo v balení Ledgeru naleznete tabulku pro zapsání výše zmíněných slov, tuto tabulku si pak stačí dobře uschovat a nebo si slova zkrátka zapamatovat (jedná se o anglické výrazy).

 • Lukas
  9.12.2017 1:31
  Lukas
  Autor

  Díky za výbornou recenzi.

 • ?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

  Vložit komentář