Aktualizováno

Samourai Wallet – Recenze bitcoin peněženky Samourai, poplatky, zkušenosti, návod

Samourai Wallet – Recenze bitcoin peněženky Samourai, poplatky, zkušenosti, návod

Mnoho uživatelů se domnívá, že bitcoin je zcela anonymní. Jenže není. Existují ovšem nástroje, které vám k anonymitě pomůžou, a v této recenzi vám jeden takový představíme – mobilní peněženku Samourai Wallet. Čtěte dál a zjistěte, jak peněženka funguje a proč se bez ní (ne)obejdete.

Samourai Wallet recenze

Recenze Samourai Wallet ve zkratce

Samourai Wallet je bitcoinová peněženka pro smartphony s Androidem, která se zaměřuje na anonymitu a soukromí uživatelů.

Rozhraní aplikace je jednoduché a přehledné, ale ovládání některých funkcí je trochu složitější. Aplikace ostatně necílí na začátečníky, ale spíše na náročné uživatele, kteří sympatizují s myšlenkou skutečné decentralizace a anonymity.

Hlavní výhodou Samourai Wallet jsou nástroje pro zvýšení anonymity a ochranu soukromí. Ty vám umožní skrýt původ bitcoinů (mixér Whirlpool), skrýt vaši adresu při odesílání bitcoinů (Ricochet), vytvořit falešnou CoinJoin transakci (Stonewall) nebo skrýt velikost zasílané částky (Stowaway).

V aplikaci budete mít dvě oddělené peněženky. Do první peněženky se ukládají nemixované bitcoiny, které vložíte nebo přijmete od jiného uživatele. Druhá peněženka (POST-MIX) slouží pro bitcoiny, které zmixujete přes Whirlpool. Více peněženek si uživatelé vytvořit nemůžou.

Samourai Wallet je self-custody peněženka, takže vaše bitcoiny (nebo přesněji řečeno vaše privátní klíče) nespravuje žádná cizí firma. Privátní klíče jsou zašifrované a uložené přímo ve vašem mobilu, takže máte plnou kontrolu nad bitcoiny, ale zároveň zodpovídáte za jejich bezpečí.

Výhody

 • Non-custodial peněženka
 • Zvyšuje anonymitu a chrání soukromí
 • Transparentní (open source)
 • Jednoduché a intuitivní ovládání

Nevýhody

 • Nemá český překlad
 • Podporuje pouze BTC
 • Pouze pro Android
 • Nelze vytvořit více peněženek

Hodnocení Samourai Wallet: 78%

Samourai Wallet – Základní informace

Název Samourai Wallet
Rok vydání 2015
Provozovatel Streetside Development, LLC (Velká Británie)
Dostupné jako Mobilní aplikace (Android)
Typ peněženky Online (Hot wallet)
Správce peněženky Uživatel (self-custody)
Podporované kryptoměny 1 (BTC)
Poplatky Transakční poplatek za odeslání kryptoměn
Poplatek za mixování bitcoinů
Správa více peněženek NE
Zálohování peněženky ANO (seed + heslo)
Zabezpečený přístup ANO (PIN)
Čeština NE

Samourai Wallet – základní přehled

Samourai Wallet je mobilní aplikace, která funguje jako decentralizovaná bitcoinová peněženka. Aplikace vám umožní bitcoiny zasílat, ukládat, ale také anonymizovat pomocí zabudovaného mixéru.

Samourai Wallet se zaměřuje pouze na Bitcoin. Žádné altcoiny, žádné fiat měny. V aplikaci nejsou dokonce ani grafy nebo přepočet uložených bitcoinů na dolary. Samourai Wallet dává jasně najevo, že nestojí o žádné spekulanty nebo investory, ale o skutečné příznivce bitcoinu a jeho filozofie.

Samourai Wallet Coinomi Exodus Trust Wallet Coinbase Wallet
Podporované blockchainy pouze Bitcoin 125+ 30+ 65 15+
Podporované krypto 1 1 500+ 240+ 10 000+ 10 000+
Bitcoin (BTC)
Ethereum (ETH) -
Litecoin (LTC) -
Ripple (XRP) -
Cardano (ADA) - - - -
Polkadot (DOT) - - -
Monero (XMR) - - -
ERC20 tokeny (BNB, USDT…) -
NFT -

Kde koupit Bitcoin anonymně? Nákup bitcoinů bez KYC umožňují decentralizované burzy (Bisq) nebo třeba aplikace Vexl. Menší objednávky bez registrace umožňují také bitcoinmaty nebo české online směnárny, například Simplecoin.

Bitcoinová peněženka

Bitcoiny se ukládají do peněženky, kterou vám aplikace automaticky vytvoří. Pokud peněženku již máte, můžete ji do aplikace importovat pomocí seedu.

Jak vložit bitcoiny z papírové peněženky? Samourai Wallet dokáže importovat bitcoiny pomocí privátního klíče, takže není problém nahrát BTC z papírové peněženky. Stačí kliknout na tři tečky v horní liště, zvolit možnost Sweep private key a vepsat privátní klíč od papírové peněženky.

Samourai Wallet je HD (hierarchically deterministic) peněženka, takže vám vygeneruje novou přijímací adresu pro každou transakci. Díky tomu si ostatní uživatelé nemohou dohledat vaše transakce ani celkový zůstatek na vaší peněžence.

Aplikace podporuje všechny 3 formáty bitcoinových adres (P2PKH, P2SH i bech32). Díky tomu nemusíte řešit, z jaké adresy bitcoiny přijímáte nebo na jakou adresu je posíláte. Transakce vždycky projde.

Teď ale jedna špatná zpráva. Aplikace nedokáže spravovat více oddělených peněženek současně, takže všechny bitcoiny se ukládají do jedné společné peněženky. Tedy vlastně do dvou, protože bitcoiny prohnané mixérem se zobrazují odděleně od bitcoinů, které mixérem neprošly (o tom ale později).

Zabezpečení Samourai Wallet

Samourai Wallet funguje jako bezplatný open-source software, takže zdrojový kód je veřejně dostupný a každý si může ověřit, jak aplikace funguje.

Přístup do peněženky je zabezpečený PINem, takže nikdo cizí se do aplikace nedostane. Přihlašování pomocí biometrie ani F2A aplikace nepodporuje.

Bitcoiny máte u sebe

Pokud bitcoiny uložíte na burze nebo u směnárny, tak vám reálně nepatří. Neznáte totiž privátní klíče od peněženky – ty spravuje přímo burza nebo směnárna. Tyto tzv. custodial peněženky jsou považovány za nejméně bezpečné, protože správce peněženky může vaše kryptoměny ztratit, ukrást nebo zablokovat.

Samourai Wallet je non-custodial peněženka, takže vám nic podobného nehrozí. Vaše bitcoiny, nebo přesněji řečeno privátní klíče, jsou uložené a zašifrované přímo ve vašem mobilu a žádný správce k nim nemá přístup.

POZOR

Uživatelé Samourai Wallet mají plnou kontrolu nad svými bitcoiny a sami zodpovídají za jejich bezpečí. Neopatrné zacházení se seedem nebo používání zavirovaného mobilu může vést ke ztrátě bitcoinů!

Zálohování a obnovení peněženky

Peněženky vytvořené přes aplikaci Samourai Wallet se zálohují pomocí seedu (fráze složená z 12 anglických slov) a volitelného hesla. Pokud mobil ztratíte nebo zničíte a budete chtít peněženku obnovit, musíte znát oba údaje.

Pokročilé funkce

Kryptoměnových peněženek existují stovky a většina z nich vám umožní kryptoměny nejen zasílat, ale také nakupovat, prodávat nebo směňovat. U Samourai Wallet ale nic takového nečekejte.

Samourai Wallet Coinomi Exodus Trust Wallet Coinbase Wallet
Multipeněženky - - -
Multisig peněženky - - - - -
Watch-only peněženky - - - -
Staking / Earn / Rewards -
Nákup kryptoměn za fiat -
Směna kryptoměn -
Popdora dApps -
Správa hardware peněženek - - -

Vývojáři Samourai Wallet se drží základní filozofie bitcoinu a nehledí na to, co zrovna frčí u konkurence. Samourai Wallet je o bitcoinu, anonymitě a ochraně soukromí. A proto nabízí jen takové funkce, které s tím souvisí:

Whirlpool (CoinJoin)

Whirlpool je bitcoinový mixér, který skryje skutečný původ bitcoinů. Whirlpool je klíčovou funkcí Samourai Wallet, takže se mu detailně věnujeme v další části.

Stowaway (PayJoin)

Stowaway je speciální transakce mezi dvěma uživateli, která dokáže skrýt velikost zasílané částky. K uskutečnění transakce je ovšem zapotřebí, aby oba uživatelé vzájemně spolupracovali.

Stonewall, Stonewallx2

Funkce Stonewall zajistí, aby obyčejná transakce vypadala jako CoinJoin transakce (tj. transakce z mixéru). K dispozici je také vylepšená verze Stonewallx2, která do transakce zahrne vstupy a výstupy od dvou uživatelů, kteří navzájem spolupracují.

Ricochet

Zasílání bitcoinů z mixéru na centralizované burzy bývá problém. Některé burzy mixované bitcoiny blokují, protože jejich původ není transparentní a může souviset s trestnou činností. Samourai Wallet má ovšem řešení v podobě funkce Ricochet.

Ricochet vytvoří několik mezi-transakcí, takže příjemce (burza) bitcoiny obdrží z jiné adresy, než je adresa skutečného odesilatele (mixér). Nevýhodou je, že uživatel musí uhradit všechny transakční poplatky, takže náklady budou mnohonásobně vyšší než u klasické transakce.

PayNyms

Samourai Wallet podporuje znovupoužitelné platební kódy (adresy typu BIP47). Výhodou adresy BIP47 oproti statické veřejné adrese je, že ostatní uživatelé nemohou dohledat váš zůstatek ani vaše transakce.

PayNyms je nástavba, která vám z BIP47 kódu vygeneruje virtuální identitu (obrázek a jméno). Něco jako anonymní profil, který je kryptograficky propojený s vaší peněženkou a na který vám ostatní uživatelé mohou zasílat platby.

Sentinel

Sentinel je mobilní aplikace od vývojářů Samourai Wallet, která slouží jako sledovací neboli watch-only peněženka. Aplikace vám umožní sledovat zůstatek na libovolné peněžence, ale neumožní vám kryptoměny utrácet. Aplikace se hodí například pro sledování hardwarové peněženky.

Mixování bitcoinů přes Whirlpool

Jednou z klíčových funkcí Samourai Wallet je bitcoinový mixér Whirlpool.

Mixér, zjednodušeně řečeno, vezme vaše bitcoiny a promíchá je s bitcoiny dalších uživatelů, takže je prakticky nemožné dohledat jejich skutečný původ.

Samourai Wallet je aktuálně jediná mobilní peněženka, která podporuje mixování bitcoinů.

Nejlepší mixér na trhu?

Mixování bitcoinů funguje na jednoduchém principu: Mixér vezme bitcoiny od několika uživatelů a vloží je do jedné mixovací transakce, která má stejné vstupy i výstupy. To znamená, že všichni uživatelé do transakce vloží stejnou částku a stejnou částku dostanou také zpět.

Whirlpool zřídil mixovací pooly pro částky 0.01 BTC, 0.05 BTC nebo 0.50 BTC. Pokud vložíte jinou částku, mixér vklad „naporcuje“ na požadované sumy a zbylé bitcoiny vám vrátí zpět bez mixování.

Většina mixérů (např. Wasabi) vsází na to, že do mixovací transakce zařadí co nejvíce účastníků. Pokud do mixovací transakce vstoupí například 100 uživatelů, šance uhodnout skutečného majitele je 1 ku 100.

Naproti tomu Whirlpool do mixovací transakce zařadí vždy jen 5 uživatelů. A věřte nebo ne, dokáže tím docílit mnohem větší anonymity.

Jak?

Mixovací transakce mají 5 vstupů a 5 výstupu, které mají stejnou hodnotu. Zmixované bitcoiny se ovšem posílají do dalších mixovacích transakcí, což prakticky znemožní dohledat skutečného majitele.

Jak funguje mixování přes Whirlpool

 1. Uživatel vloží bitcoiny na klasickou peněženku Samourai Wallet a z této peněženky je pošle do mixéru Whirlpool.
 2. Whirlpool váš vklad rozdělí na potřebné sumy (tzv. UTXOs) a zašle je do peněženky PRE-MIX. Zbytek (po odečtení poplatků) označí jako Do not spend a vrátí zpět na peněženku Samourai Wallet. Tato úvodní transakce se označuje jako tx0 (ukázka v blockchainu).
 3. UTXOs uložené v PRE-MIX peněžence čekají na první mixování. K mixování dojde automaticky, obvykle do několika minut od tx0 (ukázka v blockchainu).
 4. Jakmile UTXOs projdou mixovací transakcí, zobrazí se v peněžence POST MIX. Odtud je můžete utrácet, podobně jako bitcoiny z klasické peněženky Samourai Wallet.
 5. Klasická peněženka vs post-mix peněženka

  Klasická peněženka vs post-mix peněženka

 6. UTXOs uložené na POST-MIX peněžence se budou bezplatně remixovat neboli opakovaně mixovat. Jedinou podmínkou je, aby aplikace zůstala připojená ke službě Whirlpool.

Vysoké anonymity dosáhnete i v případě, že vaše bitcoiny projdou jen jednou mixovací transakcí:

Jak funguje Whirlpool

Jak funguje Whirlpool

Podívejte se na obrázek výše. Vaše bitcoiny prošly pouze jedním mixováním a jsou označené žlutou linkou. Z pohledu vnějších pozorovatelů to ovšem mohou být všechny tmavě modré výstupy.

Samourai Wallet – návod

Začínáme…

 1. Stáhněte si aplikaci z důvěryhodného zdroje (oficiální web nebo Google Play).
 2. Vyberte, zda chcete vytvořit novou peněženku (Create a new wallet) nebo obnovit existující peněženku pomocí seedu (Resotre an existing wallet). My vytváříme novou peněženku, takže zvolíme první možnost.
 3. Nastavte si libovolné heslo, pomocí kterého se peněženka zašifruje.
 4. Nastavte si PIN, pomocí kterého se budete přihlašovat do aplikace.
 5. Vytvoření nové peněženky

  Vytvoření nové peněženky

 6. V posledním kroku si můžete stáhnout šablonu pro vytvoření papírové peněženky. Následně vám aplikace zobrazí obnovovací frázi (seed). Pomocí seedu a nastaveného hesla můžete peněženku kdykoliv obnovit.
 7. POZOR

  Seed si opište na papír a důkladně schovejte, aby se nedostal do cizích rukou. Z bezpečnostních důvodů seed neukládejte spolu s heslem, pomocí kterého je peněženka zašifrovaná.

 8. A je to! Peněženka je připravená a můžete ji začít používat.

Mixování přes Whirlpool

 1. Ujistěte se, že máte v peněžence dostatek BTC. Minimální částka potřebná pro mixování je 0.0105 BTC (0.01 BTC projde mixérem a 0.0005 BTC zaplatíte jako poplatek).
 2. Klikněte na modré tlačítko (+) v pravém dolním rohu displeje, zvolte možnost Whirlpool a počkejte, až se aplikace s mixérem propojí.
 3. Klikněte na modrou ikonu v pravém dolním rohu. Aplikace vám nabídne dvě možnosti: mixovat prostředky (Mix UTXOs) nebo utrácet již mixované prostředky (Spend Mixed UTXOs). Zvolte první možnost.
 4. Mixování

  Mixování

 5. Nyní vyberte, jaké prostředky chcete mixovat (SELECT UTXOS) a v jakém poolu / s jakou prioritou má mixování proběhnout (SELECT POOL). Kliknutím na Review Cycle Details přejdete k závěrečné kontrole.
 6. Mixování

  Mixování

 7. Pokud s transakcí souhlasíte, potvrďte mixování tlačítkem Begin Cycle. Ještě před mixováním se vás aplikace zeptá, zda chcete zůstatek z transakce, který neprojde mixérem, označit jako Do Not Spend (Neutrácet). Takto označený zůstatek se nebude zobrazovat ve vaší peněžence, takže jej nelze utratit (označení ale můžete kdykoliv zrušit).
 8. Nyní vás aplikace vrátí na hlavní obrazovku Whirlpoolu, kde uvidíte probíhající transakce. Transakce se nejprve označí jako PRE-MIX (čeká na mixování).
 9. Jakmile se mixování dokončí, bitcoiny se přesunou do peněženky POST-MIX (první ikona v horní liště). Odtud můžete mixované bitcoiny posílat na další adresy.
  Mixování

  Mixování

Zasílání bitcoinů

 1. Pokud chcete bitcoiny vložit do peněženky, klikněte na symbol + v pravém dolním rohu a zvolte Receive. Aplikace vám zobrazí bitcoinovou adresu pro zaslání bitcoinů.
 2. TIP

  V pokročilém nastavení (Advanced) můžete změnit formát přijímací adresy. K dispozici jsou všechny tři formáty: SegWit nativní (bech32), SegWit kompatibilní (P2SH) i původní formát Legacy (P2PKH).

  Vložení bitcoinů na Samourai Wallet

  Vložení bitcoinů na Samourai Wallet

 3. Chcete-li bitcoiny odeslat, klikněte na Send. Potom uveďte adresu příjemce a částku, kterou chcete odeslat. Nakonec klikněte na REVIEW TRANSACTION, zkontrolujte všechny údaje a transakci potvrďte.
 4. Odeslání bitcoinů ze Samourai Wallet

  Odeslání bitcoinů ze Samourai Wallet

 5. Pokud chcete odeslat bitcoiny zmixované přes Whirlpool, klikněte na ikonu samuraje v levém horním rohu. Aplikace vás přesměruje do POST-MIX peněženky, kam se ukládají zmixované mince.
 6. Odeslání mixovaných bitcoinů

  Odeslání mixovaných bitcoinů

Poplatky u Samourai Wallet

 • Poplatek sítě – Pokud odesíláte BTC z peněženky na jinou adresu, zaplatíte poplatek těžařům za zpracování transakce. Tento poplatek je součástí bitcoinové sítě, takže vás nemine u žádné peněženky.
 • Poplatek za mixování přes Whirlpool – Za mixování bitcoinů přes Whirlpool zaplatíte poplatek ve výši 0.0005 BTC (pool 0.01 BTC), 0.0025 BTC (pool 0.05 BTC) nebo 0.025 BTC (pool 0.50 BTC). Poplatek je fixní, takže ať už mixujete 1000 BTC nebo jen 0.01 BTC, vždy zaplatíte stejně.

Shrnutí recenze Samourai Wallet

Samourai Wallet funguje od roku 2015. Za jejím vznikem stojí londýnská společnost Katana Cryptographic Ltd, která má na kontě i další úspěšné projekty (např. aplikaci Sentinel nebo počítačový program Samourai Dojo k provozovaní bitcoinového full nodu).

Samourai Wallet je ideální peněženka pro všechny příznivce bitcoinu, kteří kladou důraz na anonymitu. V otázce zabezpečení a anonymity je Samourai Wallet jednou z nejlepších peněženek na trhu, což potvrzuje i funkce Whirlpool, která nemá mezi bitcoinovými mixéry konkurenci.

Pokud ovšem hledáte universální mobilní peněženku a anonymita pro vás není prioritou, oceníte spíše Coinomi nebo Trust Wallet. Tyto aplikace jsou jednodušší a podporují stovky kryptoměn.

Máte zkušenosti s peněženkou Samourai Wallet? Chybí vám v recenzi nějaké informace? Napište nám do diskuse pod článkem!

Zdroje

Populární softwarové peněženky
Přehled nejlepších softwarových peněženek pro uložení Bitcoinu a dalších kryptoměn:
1

Trust Wallet

Nejlepší peněženka celkově
84
Typ peněženky
Mobilní / webová
Podporované krypto
10 000+
Čeština
NE
Pořizovací cena
Zdarma
Multipeněženky
ANO

Výhody / nevýhody

 • Non-custodial peněženka
 • Podporuje stovky tokenů
 • NFT, dApps, směna kryptoměn, staking…
 • Intuitivní prostředí a snadné ovládání
 • Open source
 • Nemá český překlad
 • Import BTC (nemusí zobrazit celý zůstatek)
 • Nelze importovat papírovou peněženku
Recenze
2

Coinomi

Nejlepší v češtině
82
Typ peněženky
Mobilní / desktopová
Podporované krypto
1 500+
Čeština
ANO
Pořizovací cena
Zdarma
Multipeněženky
ANO

Výhody / nevýhody

 • Non-custodial mobilní peněženka
 • Podporuje stovky tokenů
 • NFT, dApps, směna kryptoměn…
 • Intuitivní prostředí a snadné ovládání
 • Čeština
 • Neveřejný zdrojový kód
 • Omezené možnosti stakingu
 • Monero je v nabídce, ale nefunguje
Recenze
Typ peněženky
Mobilní / webová
Podporované krypto
10 000+
Čeština
NE
Pořizovací cena
Zdarma
Multipeněženky
NE

Výhody / nevýhody

 • Non-custodial peněženka
 • Podporuje stovky tokenů
 • NFT, dApps, směna kryptoměn, staking…
 • Intuitivní prostředí a snadné ovládání
 • Nemá český překlad
 • Neveřejný zdrojový kód
 • Import BTC (nemusí zobrazit celý zůstatek)
 • Nelze vytvořit více peněženek
 • Nelze importovat papírovou peněženku
Recenze
Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Nejedná se o finanční poradenství ani investiční doporučení. Investujte na základě vlastního průzkumu do produktů, kterým rozumíte. Kryptoměny jsou vysoce volatilní a rizikové. Investujte jen ty peníze, které si můžete dovolit ztratit. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Diskuze

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář