Aktualizováno

Electrum – Recenze kryptoměnové peněženky, poplatky, návod, zkušenosti

Electrum – Recenze kryptoměnové peněženky, poplatky, návod, zkušenosti

Electrum patří mezi nejstarší a nejznámější bitcoinové peněženky pro smartphony a stolní počítače. Dokáže ale 12 let stará aplikace konkurovat moderním peněženkám, nebo už má své nejlepší roky za sebou? A co všechno vlastně Electrum umí? Nejen to zjistíte v následující recenzi Electrum!

Electrum recenze

Recenze Electrum ve zkratce

Electrum je decentralizovaná bitcoinová peněženka pro smartphony a stolní počítače, která funguje od roku 2011. Peněženka je svižná, přehledná a spolehlivá, ale svým zastaralým designem si moc fanoušků nezíská.

Electrum funguje jako non-custodial peněženka, takže bitcoiny (respektive privátní klíče) se šifrují a ukládají přímo do vašeho mobilu nebo počítače. Toto je zásadní výhoda oproti custodial peněženkám, kde kryptoměny svěřujete cizímu správci, který je může ukrást nebo ztratit.

Přes aplikaci si můžete vytvořit libovolný počet peněženek, které vám umožní přijímat nebo odesílat bitcoiny. Pokud již peněženku máte, můžete ji do aplikace vložit pomocí seedu nebo privátního klíče.

Electrum podporuje všechny formáty bitcoinových adres, různé typy peněženek (standardní HD, multisignature, watch-only) a umožňuje zasílání bitcoinů přes Lightning Network.

Výhody

  • Non-custodial peněženka
  • Transparentní (open-source)
  • Podporuje multisig peněženky
  • Podpora Lightning Network
  • Český překlad

Nevýhody

  • Podporuje pouze BTC
  • Zastaralý design
  • Čeština není kompletní

Hodnocení Electrum: 76%

Electrum – Základní informace

Název Electrum
Rok vydání 2011
Vydavatel Electrum Technologies GmbH (Německo)
Dostupné jako Mobilní aplikace (Android)
Program pro PC (Windows, macOS, Linux)
Typ peněženky Online (Hot wallet)
Správce peněženky Uživatel (self-custody)
Podporované kryptoměny 1 (Bitcoin)
Poplatky Transakční poplatky
Poplatek za převod BTC mezi klasickou/lightning peněženkou
Správa více peněženek ANO
Zálohování peněženky ANO (seed)
Zabezpečený přístup ANO (PIN, heslo, 2FA)
Čeština ANO

Kryptoměnová peněženka Electrum

Electrum je decentralizovaná bitcoinová peněženka pro mobilní telefony a stolní počítače. Pomocí aplikace můžete přijímat, odesílat nebo ukládat bitcoiny na klasické nebo multisignature peněženky. Nákup ani prodej bitcoinů aplikace nenabízí.

Desktopová verze peněženky Electrum

Desktopová verze peněženky Electrum

Aplikace nevyžaduje registraci ani ověření identity (KYC), takže používání je zcela anonymní.

Electrum Coinomi Exodus Trust Wallet BlueWallet
Multipeněženky -
Multisig peněženky - - -
Watch-only peněženky - -
Staking / Earn / Rewards - -
Nákup kryptoměn za fiat -
Směna kryptoměn - -
Popdora dApps - -
Správa hardware peněženek - - - -

Podporované kryptoměny

Electrum podporuje pouze Bitcoin. Ethereum, Litecoin ani jiné altcoiny peněženka nepodporuje.

Electrum Coinomi Exodus Trust Wallet BlueWallet
Podporované blockchainy pouze Bitcoin 125+ 30+ 65 pouze Bitcoin
Podporované krypto 1 1 500+ 240+ 10 000+ 1
Bitcoin (BTC)
Ethereum (ETH) - -
Litecoin (LTC) - -
Ripple (XRP) - -
Cardano (ADA) - - - -
Polkadot (DOT) - - -
Monero (XMR) - - -
ERC20 tokeny (BNB, USDT…) - -
NFT - -

Jak funguje Electrum

Přes aplikaci si můžete vytvořit libovolný počet bitcoinových peněženek. K dispozici jsou 4 různé druhy:

  • Klasická peněženka (Standard wallet) – Standardní HD peněženka pro přijímání nebo odesílání bitcoinů. Peněženka má jeden seed (respektive jeden hlavní klíč), ze kterého se generují další privátní klíče a adresy.
  • Kryptoměnová peněženka Electrum

    Kryptoměnová peněženka Electrum

  • Peněženka s více podpisy (Multi-signature) – Peněženka, která má více hlavních klíčů. Abyste mohli bitcoiny z této peněženky odeslat, musíte znát určitý počet klíčů – například 2 ze 3 (2-of-3 peněženka) nebo 3 ze 4 (3-of-4 peněženka). Multisig peněženku lze využívat jako sdílenou peněženku pro více uživatelů (každý má jeden klíč) nebo jako individuální peněženku s lepším zabezpečením (každý klíč si uložíte do jiného zařízení).
  • 2FA peněženka – Multisignature peněženka typu 2-of-3 (k odeslání transakce musíte znát 2 z celkem 3 klíčů). Dva klíče máte u sebe – jeden v aplikaci Electrum a jeden v aplikaci Google Authenticator. Třetí klíč je uložený na vzdáleném serveru, přičemž podepsání transakce si můžete vyžádat emailem. Službu zajišťuje firma TrustedCoin.
  • Sledovací peněženka (Watch-only) – Uživatel vidí zůstatek, ale nemůže jej utrácet. Hodí se například pro sledování hardwarové peněženky. Watch-only peněženku vytvoříte tak, že kliknete na tlačítko Import Bitcoin addresses or private keys a do textového pole zkopírujete veřejný klíč (adresu) od vaší peněženky.

Zálohování peněženky

Peněženky, které přes aplikaci vytvoříte, musíte hned zálohovat. Zálohování provedete tak, že si opíšete obnovovací frázi neboli seed. Pokud byste mobil ztratili nebo zničili, můžete peněženku pomocí seedu obnovit. Pokud ovšem ztratíte i seed, uložené bitcoiny už nikdy neuvidíte.

Co je to seed? Seed neboli obnovovací fráze je 12 až 24 náhodných anglických slov, pomocí kterých můžete kryptoměnovou peněženku zálohovat a následně obnovit. Seed od vaší peněženky nikomu nesdělujte, protože kdo zná seed, ten má přístup ke kryptoměnám.

Importování peněženky

Pokud bitcoinovou peněženku už máte, můžete ji do aplikace importovat pomocí seedu. Bitcoiny lze importovat také pomocí privátního klíče, takže do aplikace můžete přesunout i bitcoiny z papírové peněženy.

Dobrou zprávou je, že Electrum podporuje všechny formáty bitcoinových adres: bech32, P2SH a P2PKH. Nemůže se tedy stát, že by vám aplikace zobrazila jen část zůstatku (jako třeba peněženky Trust Wallet nebo Coinbase Wallet, které podporují pouze vybrané formáty bitcoinových adres).

Nevýhodou je, že aplikace nedokáže naimportovat všechny formáty dohromady, takže uživatelé musí importovat každý formát zvlášť.

Jak importovat peněženku?

Klikněte na záložku WalletsNew a zvolte jméno peněženky, kterou chcete importovat. Pokračujte přes tlačítko Standard WalletI already have a seed[formát peněženky]. Nakonec se zobrazí textové pole, do kterého opíšete seed od peněženky.

Importování peněženky

Importování peněženky

Electrum Coinomi Exodus Trust Wallet BlueWallet
Formát vytvořené peněženky bech32 P2PKH / P2SH / bech32 P2PKH / bech32 bech32 P2SH / bech32
Podporované formáty (import) P2PKH / P2SH / bech32 P2PKH / P2SH / bech32 bech32 bech32 P2PKH / P2SH / bech32
Podporované formáty (platby) P2PKH / P2SH / bech32 P2PKH / P2SH / bech32 P2PKH / P2SH / bech32 P2PKH / P2SH / bech32 P2PKH / P2SH / bech32
Hierarchical Deterministic (HD)
Vložení papírové peněženky -
Podpora Lightning Network - -

Lightning Network

Za zmínku stojí, že Electrum podporuje platby v síti Lightning Network. Vývojáři ovšem upozorňují, že podpora LN je čistě experimentální, takže uživatelé by do lightning peněženky neměli vkládat vysoké částky.

Co je to Lightning Network? Lightning Network je sekundární vrstva bitcoinového blockchainu. LN vám umožní provádět tzv. off-chain transakce, které se nezapisují do hlavního blockchainu. Tyto transakce jsou levnější a rychlejší než klasické transakce na blockchainu (on-chain transkace).

Abyste mohli lightning network používat, musíte nejprve otevřít platební kanál (ChannelsOpen Channel) a převést na něj bitcoiny z klasické peněženky. Otevření kanálu zabere 10 až 30 minut, protože musíte počkat na 3 konfirmace v blockchainu. Jakmile se ale platební kanál otevře, můžete bitcoiny převádět v řádu sekund.

Dodatečný převod bitcoinů z klasické peněženky na lightning peněženku lze provést přes ChannelsSwap. Za převod ovšem zaplatíte poplatek ve výši 0.5 % + poplatek sítě.

Je aplikace bezpečná?

Peněženka Electrum vznikla v roce 2011, takže patří mezi nejstarší (a díky tomu nejznámější) bitcoinové peněženky vůbec.

Z pohledu zabezpečení má Electrum tři klíčové výhody:

  1. Electrum je open-source software, takže má veřejně dostupný zdrojový kód. Každý programátor si může zkontrolovat, jak aplikace funguje, jak pracuje s citlivými údaji a zda neobsahuje kritické chyby.
  2. Přístup do aplikace je chráněný heslem, aby se k bitcoinům nedostal nikdo cizí (třeba nálezce nebo zloděj). Peněženku lze uzamknout také PINem nebo přes 2FA.
  3. Electrum je self-custody peněženka, takže vydavatel peněženky nemá k uloženým bitcoinům přístup. Bitcoiny (respektive privátní klíče) se šifrují a ukládají přímo do mobilu nebo do počítače, takže jedinou zodpovědnou osobou je sám uživatel.
POZOR

Neopatrné zacházení s citlivými údaji (zejména se seedem) nebo používání zavirovaného zařízení může vést ke ztrátě kryptoměn!

Opakem self-custody peněženek jsou takzvané custodial peněženky (kryptoměny drží správce). Custodial peněženky jsou pohodlné, ale uživatelé musí spoléhat na to, že správce jejich kryptoměny neztratí, neukradne nebo nezablokuje. Typickým příkladem custodial peněženky jsou burzovní účty.

Podrobný návod k Electrum

Začínáme…

  1. Stáhněte si aplikaci z důvěryhodného zdroje (oficiální web nebo Google Play).
  2. Spusťte aplikaci a vyberte jméno peněženky, kterou budete vytvářet nebo vkládat.
  3. Pro vytvoření klasické peněženky klikněte na Standard WalletCreate a new seed. Aplikace vám zobrazí obnovovací frázi (12 anglických slov), pomocí které můžete peněženku kdykoliv obnovit.
  4. Vytvoření nové peněženky

    Vytvoření nové peněženky

    POZOR

    Seed si opište na papír a dobře schovejte. V žádném případě seed nefoťte mobilem ani neukládejte do počítače, aby jej nemohli ukrást hackeři.

  5. V posledním kroku si nastavte přístupové heslo, pomocí kterého bude aplikace uzamčená.

Zasílání kryptoměn

  1. Pokud chcete bitcoiny přijmout, klikněte na tlačítko Receive. V dalším korku můžete vyplnit částku (Amout), poznámku k platbě (Description) a dobu trvání (Expiry). Nakonec klikněte na New Request a aplikace vám zobrazí zobrazí přijímací adresu.
  2. Jak přijmout bitcoiny

    Jak přijmout bitcoiny

  3. Chcete-li kryptoměny odeslat z peněženky Electrum na jinou adresu, zvolte možnost Send. V dalším kroku vyplňte adresu příjemce (Recipient) a velikost transakce (Amount). Nakonec transakci zkontrolujte a potvrďte tlačítkem Pay.
  4. Jak odeslat bitcoiny

    Jak odeslat bitcoiny

Poplatky v aplikaci Electrum

  • Poplatek sítě – Pokud odesíláte BTC z peněženky Electrum na jinou adresu, zaplatíte poplatek těžařům. Poplatek je součástí bitcoinové sítě a nemine vás u žádné peněženky. Velikost poplatku si můžete upravit před odesláním každé transakce.
  • Poplatek za swap bitcoinů – Za převod bitcoinů mezi klasickou a lightning peněženkou zaplatíte poplatek serveru (cca 0.5 %) + poplatek sítě (viz výše)

Kde koupit kryptoměny?

Chcete nakoupit nebo prodat bitcoiny za koruny, dolary či eura? Peněženka Electrum takovou funkci bohužel nenabízí. Můžete ale vyzkoušet ověřené směnárny nebo burzy:

  • Světová burza se 150 kryptoměnami včetně BTC, LTC či ETH
  • Možnost přímého nákupu krypta platební kartou za CZK
  • Velmi nízké poplatky, platforma v češtině
  • Minimální transakce cca 20 Kč
2710 našich čtenářů si vybralo Binance
95%
  • Česká burza kryptoměn BTC, LTC, ETH, BCH nebo XRP
  • Bezpečná platforma v češtině s českou podporou
  • Velmi nízké poplatky
  • Nákup za CZK, minimální transakce 26 Kč
1651 našich čtenářů si vybralo Coinmate
90%
  • Česká směnárna kryptoměn BTC, LTC, ETH, BCH, XRP a ZEC
  • Bezpečná platforma v češtině s českou podporou
  • Do limitu 200 EUR/10 dnů není nutné ověřovat identitu
  • Nákup za CZK, minimální transakce 260 Kč
911 našich čtenářů si vybralo Simplecoin
85%
?Seřazeno podle redakčního hodnocení

Zkušenosti s peněženkou Electrum

Hlavní výhodou peněženky Electrum je dlouholetá historie a transparentní zdrojový kód. Potěší také podpora Lightning Network a multisig peněženek, snadné ovládání nebo český překlad. Čeština ale není kompletní, takže alespoň základní znalost angličtiny je pro uživatele podmínkou.

Naše zkušenosti s peněženkou Electrum jsou převážně kladné. Pár výhrad bychom sice našli (zdlouhavé importování, zastaralý design, problémy s otevřením platebního kanálu pro LN), ale s platbami problém nebyl. A to je hlavní.

Navzdory úspěšnému testu nás ale peněženka příliš neuchvátila. Non-custodial peněženek pro bitcoin totiž existují desítky a některé z nich nás zaujaly mnohem více. Třeba BlueWallet nebo SamouraiWallet.

Shrnutí recenze Electrum

Pokud hledáte spolehlivou a transparentní bitcoinovou peněženku, Electrum vás nezklame.

Aplikace poskytuje kvalitní zabezpečení a nabízí řadu funkcí, které jiné bitcoinové peněženky nepodporují (třeba multisig peněženky nebo LN). Pořád se ale bavíme o online peněžence, takže seed ani privátní klíče nejsou izolované od internetu a mohou být ohrožené hackery nebo viry.

Mobilní peněženky se hodí pro ukládání menších obnosů, které chcete mít neustále po ruce. Pro ukládání většího množství kryptoměn používejte bezpečnější hardwarové peněženky.

A pro koho se Electrum nehodí?

Electrum se zaměřuje výhradně na Bitcoin. Pokud tedy hledáte všestrannou peněženku s podporou altcoinů, dApps, NFT a dalších vychytávek, oceníte spíše aplikace Trust Wallet nebo Coinomi.

Máte zkušenosti s Electrum? Chybí vám v recenzi nějaké informace? Napište nám do komentářů pod článkem!

Populární softwarové peněženky
Přehled nejlepších softwarových peněženek pro uložení Bitcoinu a dalších kryptoměn:
ZPŮSOB ŘAZENÍ
1

Trust Wallet

Nejlepší peněženka celkově
84
Typ peněženky
Mobilní / webová
Podporované krypto
10 000+
Čeština
NE
Pořizovací cena
Zdarma
Multipeněženky
ANO

Výhody / nevýhody

  • Non-custodial peněženka
  • Podporuje stovky tokenů
  • NFT, dApps, směna kryptoměn, staking…
  • Intuitivní prostředí a snadné ovládání
  • Open source
  • Nemá český překlad
  • Import BTC (nemusí zobrazit celý zůstatek)
  • Nelze importovat papírovou peněženku
Recenze
2

Coinomi

Nejlepší v češtině
82
Typ peněženky
Mobilní / desktopová
Podporované krypto
1 500+
Čeština
ANO
Pořizovací cena
Zdarma
Multipeněženky
ANO

Výhody / nevýhody

  • Non-custodial mobilní peněženka
  • Podporuje stovky tokenů
  • NFT, dApps, směna kryptoměn…
  • Intuitivní prostředí a snadné ovládání
  • Čeština
  • Neveřejný zdrojový kód
  • Omezené možnosti stakingu
  • Monero je v nabídce, ale nefunguje
Recenze
Typ peněženky
Mobilní / webová
Podporované krypto
10 000+
Čeština
NE
Pořizovací cena
Zdarma
Multipeněženky
NE

Výhody / nevýhody

  • Non-custodial peněženka
  • Podporuje stovky tokenů
  • NFT, dApps, směna kryptoměn, staking…
  • Intuitivní prostředí a snadné ovládání
  • Nemá český překlad
  • Neveřejný zdrojový kód
  • Import BTC (nemusí zobrazit celý zůstatek)
  • Nelze vytvořit více peněženek
  • Nelze importovat papírovou peněženku
Recenze
Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Nejedná se o finanční poradenství ani investiční doporučení. Investujte na základě vlastního průzkumu do produktů, kterým rozumíte. Kryptoměny jsou vysoce volatilní a rizikové. Investujte jen ty peníze, které si můžete dovolit ztratit. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Diskuze

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář