Aktualizováno

Edge – Recenze krypto peněženky Edge Wallet, poplatky, návod, zkušenosti

Edge – Recenze krypto peněženky Edge Wallet, poplatky, návod, zkušenosti

V této recenzi se zaměříme na mobilní peněženku Edge Wallet, kterou si od roku 2014 stáhlo přes půl milionu uživatelů. Pojďme zjistit, jak peněženka Edge funguje, co všechno dokáže a zda je opravdu bezpečná. Chybět nebude ani srovnání s dalšími peněženkami a zkušenosti reálných uživatelů.

Edge Wallet recenze

Recenze Edge ve zkratce

Edge je decentralizovaná krypto peněženka pro mobily s operačním systémem Android nebo iOS. Aplikace podporuje desítky kryptoměn a umožňuje uživatelům tyto kryptoměny přijímat, odesílat, ukládat, ale také směňovat, nakupovat nebo prodávat.

Edge je non-custodial peněženka, takže uživatelé mají plnou kontrolu nad svými kryptoměnami a sami za ně zodpovídají. Toto je zásadní výhoda oproti custodial peněženkám (např. burzovní aplikace), kde kryptoměny svěřujete správci, který je může ztratit, zpronevěřit nebo zablokovat.

Aplikace podporuje přes 150 kryptoměn a tokenů z více než 30 blockchainů. Mezi nimi například Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Ripple, Polkadot nebo DASH. Každá kryptoměna má v aplikaci vlastní peněženku a pokud chcete, můžete si vytvořit i více oddělených peněženek pro jednu kryptoměnu.

Pokud peněženku máte, můžete ji do aplikace vložit pomocí seedu nebo privátního klíče. Náš pokus ovšem nedopadl nejlépe, protože aplikace nezobrazila celý zůstatek (chyběly BTC a LTC uložené na adresách bech32). Jiné aplikace, třeba Coinomi, s tím přitom nemají problém.

Výhody

 • Non-custodial peněženka
 • Podporuje stovky tokenů
 • Transparentní (open source)
 • dApps, směna kryptoměn…

Nevýhody

 • Pouze pro mobilní telefony
 • Méně intuitivní
 • Nemá český překlad
 • Omezené možnosti stakingu (pouze token FIO)
 • Import BTC (nemusí zobrazit celý zůstatek)

Hodnocení Edge: 78%

Peněženka Edge – Základní informace

Název Edge / Edge Wallet
Rok vydání 2014
Provozovatel Airbitz Inc. DBA Edge (Kalifornie, USA)
Dostupné jako Mobilní aplikace (Android, iOS)
Typ peněženky Online (Hot wallet)
Správce peněženky Uživatel (self-custody)
Podporované kryptoměny Přes 150 tokenů z více než 30 blockchainů
(BTC, ETH, LTC, DASH, BNB…)
Poplatky Transakční poplatky
Poplatky na směnu/nákup/prodej kryptoměn
Správa více peněženek ANO
Zálohování peněženky ANO (seed)
Zabezpečený přístup ANO (otisk prstu, PIN, 2FA)
Čeština NE

Přehled peněženky Edge Wallet

Edge je decentralizovaná mobilní peněženka, pomocí které můžete přijímat, odesílat nebo ukládat desítky kryptoměn. Vybrané kryptoměny lze v aplikaci také nakupovat, prodávat nebo směňovat.

Krypto peněženka Edge Wallet

Krypto peněženka Edge Wallet

Aplikace je dostupná pro mobilní telefony (Android nebo iOS) a nevyžaduje registraci ani ověření totožnosti, takže používání je zcela anonymní.

Edge Coinomi Exodus Trust Wallet
Multipeněženky -
Multisig peněženky - - - -
Watch-only peněženky - - -
Staking / Earn / Rewards -
Nákup kryptoměn za fiat
Směna kryptoměn
Popdora dApps
Správa hardware peněženek - - -

Podporované kryptoměny

Aplikace Edge podporuje asi 150 kryptoměn a tokenů z více něž 30 blockchainů. Mezi nimi například Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH, tokeny ERC20), Polkadot, Ripple, Solana nebo Tezos.

Edge Coinomi Exodus Trust Wallet
Podporované blockchainy 30+ 125+ 30+ 65
Podporované krypto 150+ 1 500+ 240+ 10 000+
Bitcoin (BTC)
Ethereum (ETH)
Litecoin (LTC)
Ripple (XRP)
Cardano (ADA) - - -
Polkadot (DOT) -
Monero (XMR) -
ERC20 tokeny (BNB, USDT…)
NFT -

Zabezpečení

TIP

Decentralizované mobilní peněženky jsou relativně bezpečné, ale pro ukládání většího množství kryptoměn doporučujeme hardwarové peněženky.

Přístup do aplikace je chráněný otiskem prstu nebo PINem, aby se do peněženky nedostal nikdo cizí. Odesílání transakcí, provádění změn v nastavení a zobrazování citlivých údajů navíc vyžaduje heslo, které si uživatel nastaví. Aktivovat můžete také dvoufázové ověřování (2FA).

Privátní klíče máte u sebe

Pokud máte kryptoměny uložené na burze nebo u směnárny, tak je reálně nevlastníte. Neznáte totiž privátní klíče, které slouží jako doklad o vlastnictví kryptoměn (ty spravuje provozovatel burzy).

Edge je ovšem self-custody peněženka, takže privátní klíče jsou zašifrované a uložené přímo ve vašem mobilu a vydavatel peněženky k nim nemá přístup. Nemůže se tedy stát, že byste o kryptoměny přišli cizí vinou.

S Edge získáte plnou kontrolu nad svými kryptoměnami. Zároveň za peněženku ale zodpovídáte, takže je důležité, abyste problematice rozuměli a chránili citlivé údaje (tj. privátní klíče a seed).

Zálohování a obnovení peněženky

Peněženky vytvořené přes Edge můžete zálohovat tím, že si opíšete obnovovací frázi neboli seed. Seed najdete u každé peněženky pod tlačítkem Master Private Key.

Co je to seed? Seed je unikátní fráze složená z 12 až 24 anglických slov, ze které peněženka generuje všechny kryptoměnové adresy a privátní klíče. Tento údaj nikdy nikomu nesdělujte, protože dává přístup k celé vaší peněžence.

Pokud mobil s peněženkou ztratíte nebo zničíte, pomocí seedu můžete kryptoměny získat zpět. Stačí si stáhnout novou peněženku (nemusí to být nutně Edge) a původní seed do peněženky vložit.

Teď ale jedna špatná zpráva.

Peněženky v aplikaci Edge nejsou multiměnové, takže na každou peněženku můžete ukládat jen jednu kryptoměnu. Chcete-li používat více kryptoměn, musíte si vytvořit více peněženek a každou z nich musíte zálohovat zvlášť.

Naproti tomu multiměnové peněženky (např. Coinomi, Coinbase Wallet nebo Trust Wallet) mají jeden společný seed pro všechny kryptoměny, takže zálohování a obnovení je mnohem rychlejší.

Funkce a nástroje

Základní přehled

Aplikace je rozdělena do 4 základních částí (viz spodní lišta):

 • WALLETS – Základní přehled, kde uvidíte všechny své peněženky a zůstatky. Přes tuto záložku můžete přijímat nebo odesílat kryptoměny, vytvářet nové peněženky, upravovat stávající peněženky a podobně.
 • BUY – Zde můžete nakoupit kryptoměny za klasické fiat peníze. Objednávku uhradíte SEPA platbou (EUR) nebo platební kartou (EUR, USD, ale i CZK). Nákup ovšem probíhá přes externí prodejce (BANXA, MoonPay, Simplex…), kteří si účtují poměrně vysoké poplatky a vyžadují ověření totožnosti.
 • Nákup kryptoměn v peněžence Edge

  Nákup kryptoměn v peněžence Edge

 • SELL – Záložka, přes kterou můžete převést kryptoměny zpět na eura. Peníze obdržíte na bankovní účet (k dispozici je pouze SEPA), ale i v tomto případě objednávky vyřizují externí prodejci.
 • EXCHANGE – Směnárna kryptoměn, přes kterou můžete směňovat mince a tokeny z různých blockchainů (třeba BTC za ETH nebo naopak). Poplatek za směnu se pohybuje kolem 2 až 4 %.

Kryptoměnové peněženky

Kryptoměny se ukládají do oddělených peněženek, které si v aplikaci vytvoříte. Vytvořit můžete i více peněženek pro jednu kryptoměnu – třeba 3 peněženky pro bitcoiny.

Pokud už peněženku máte, můžete ji do aplikace vložit pomocí seedu. Kryptoměny lze vložit také pomocí privátního klíče (hlavní nabídka → Sweep Private Key), což ocení zejména majitelé papírových peněženek.

Vložení peněženky

Z vlastní zkušenosti víme, že s importováním peněženky bývají problémy. Některé aplikace totiž nepodporují všechny formáty BTC adres, takže vám zobrazí jen část zůstatku (nebo jej nezobrazí vůbec).

Bitcoinové adresy existují ve 3 formátech – původní Legacy (P2PKH, adresa začíná jedničkou), SegWit kompatibilní (P2SH, adresa začíná trojkou) a nejnovější SegWit nativní (bech32, adresa začíná frází bc1).

Abychom zjistili, jak importování zvládne Edge, vložili jsme do aplikace 12slovný seed od testovací peněženky, která obsahuje BTC, LTC a ETH. Výsledek nás ale zklamal, a to hned ze tří důvodů:

 1. Každou kryptoměnu musíte importovat samostatně (i když mají společný seed).
 2. Edge rozlišuje 2 typy bitcoinových peněženek – SegWit a No SegWit. Importovali jsme oba typy, ale ani tak nám aplikace nezobrazila celý zůstatek.
 3. Aplikace podporuje jen vybrané formáty BTC a LTC adres, takže nemusí zobrazit celý zůstatek. V našem případě se nezobrazily bitcoiny z adres bech32 a litecoiny z adres bech32 a P2PKH. ETH aplikace importovala bez problému.
Edge Coinomi Exodus Trust Wallet
Formát vytvořené peněženky P2PKH / P2SH P2PKH / P2SH / bech32 P2PKH / bech32 bech32
Podporované formáty (import) P2PKH / P2SH P2PKH / P2SH / bech32 bech32 bech32
Podporované formáty (platby) P2PKH / P2SH / bech32 P2PKH / P2SH / bech32 P2PKH / P2SH / bech32 P2PKH / P2SH / bech32
Hierarchical Deterministic (HD)
Vložení papírové peněženky -
Podpora Lightning Network - - -

Podrobný návod k Edge

Vytvoření nebo vložení peněženky

 1. Stáhněte si aplikaci z důvěryhodného zdroje (oficiální web, Google Play nebo App Store).
 2. Po prvním spuštění si musíte vytvořit nový účet (Create Account).
 3. Zvolte uživatelské jméno (Username), heslo pro potvrzování transakcí (Password) a přístupový PIN.
 4. Potvrďte obchodní podmínky a máte hotovo. Aplikace vám vytvoří nový účet s peněženkami pro BTC, ETH, LTC, BCH a DASH. Peněženky, které budete používat, zálohujte opsáním seedu.
 5. POZOR

  Seed si opište na papír a důkladně schovejte, aby se nedostal do cizích rukou. Seed nefoťte mobilem ani neukládejte do počítače, aby soubor nemohli ukrást hackeři.

  Vytvoření nové peněženky

  Vytvoření nové peněženky

 6. Chcete-li přidat další peněženku nebo kryptoměnu, zvolte možnost + Add Wallet[požadovaná kryptoměna]Create New Wallet. Jakmile se peněženka vytvoří, nezapomeňte si opsat seed.
 7. Pokud peněženku již máte a chcete ji do aplikace vložit, klikněte na + Add Wallet[požadovaná kryptoměna]Import Wallet. Potom se zobrazí textové pole, do kterého vložíte seed nebo privátní klíč od peněženky.
 8. Importování peněženky

  Importování peněženky

Zasílání kryptoměn

 1. Klikněte na kryptoměnu, kterou chcete přijmout nebo odeslat.
 2. Pokud kryptoměnu přijímáte, klikněte na tlačítko ↓ Request. Aplikace vám zobrazí přijímací adresu, na kterou kryptoměny vložíte.
 3. Příjem kryptoměn

  Příjem kryptoměn

 4. Chcete-li kryptoměny odeslat z peněženky Edge, zvolte možnost ↑ Send. Potom zadejte částku (Amount) a adresu příjemce (Send to Address). Velikost transakčního poplatku můžete upravit v sekci Fee.
 5. Odeslání kryptoměn

  Odeslání kryptoměn

Poplatky u Edge

 • Poplatek sítě – Pokud kryptoměny odesíláte z peněženky na jinou adresu, zaplatíte poplatek těžařům. Poplatek je součástí kryptoměnové sítě a nemine vás u žádné peněženky.
 • POZOR

  Poplatek sítě se účtuje v nativní měně blockchainu. Pokud například posíláte tokeny ERC-20, které fungují na síti Ethereum, poplatek budete platit v ETH.

 • Poplatek za směnu kryptoměn – Poplatek za směnu kryptoměn (záložka Exchange) je 2 % až 4 %.
 • Poplatek za nákup/prodej kryptoměn – Nákup nebo prodej kryptoměn pomocí SEPA platby stojí 1.55 % (zprostředkovatel Bity) nebo 3 % (zprostředkovatel Bits of Gold). Celkové náklady však mohou být vyšší, záleží na směnném kurzu. Nákup kryptoměn pomocí platební karty vyjde na 5 % až 7 %.

Kde koupit kryptoměny?

Chcete nakoupit kryptoměny za koruny, dolary či eura? Edge vám to umožní, ale budete platit vysoké poplatky. Pokud hledáte levnější alternativu, vyzkoušejte ověřené směnárny nebo burzy:

 • Světová burza se 150 kryptoměnami včetně BTC, LTC či ETH
 • Možnost přímého nákupu krypta platební kartou za CZK
 • Velmi nízké poplatky, platforma v češtině
 • Minimální transakce cca 20 Kč
2710 našich čtenářů si vybralo Binance
95%
 • Česká burza kryptoměn BTC, LTC, ETH, BCH nebo XRP
 • Bezpečná platforma v češtině s českou podporou
 • Velmi nízké poplatky
 • Nákup za CZK, minimální transakce 26 Kč
1651 našich čtenářů si vybralo Coinmate
90%
 • Česká směnárna kryptoměn BTC, LTC, ETH, BCH, XRP a ZEC
 • Bezpečná platforma v češtině s českou podporou
 • Do limitu 200 EUR/10 dnů není nutné ověřovat identitu
 • Nákup za CZK, minimální transakce 260 Kč
911 našich čtenářů si vybralo Simplecoin
85%
?Seřazeno podle redakčního hodnocení

Zkušenosti s peněženkou Edge

Hlavní výhodou aplikace Edge je mnohonásobné zabezpečení. Přístup do aplikace je chráněný PINem nebo otiskem prstu, transakce se musí potvrzovat heslem a náročnější uživatelé si mohou aktivovat také 2FA. Většina ostatních peněženek přitom spoléhá pouze na PIN nebo otisk prstu.

Uživatelé chválí jednoduché rozhraní a intuitivní ovládání, možnost připojení k decentralizovaným aplikacím přes WalletConnect nebo podporu protokolu FIO.

Edge má ovšem i svoje nevýhody. A není jich zrovna málo.

Aplikace nemá český překlad, nepodporuje staking (vyjma tokenu FIO) a nedokáže zobrazit bitcoiny uložené na adresách bech32. Aplikace navíc nepodporuje multiměnové peněženky, takže uživatelé musí každou peněženku/kryptoměnu zálohovat samostatně.

Nevýhodou jsou také vyšší poplatky za nákup, prodej nebo směnu kryptoměn. Se stejným problémem se ovšem potýkají prakticky všechny decentralizované peněženky.

Průšvih jménem CRED EARN

V roce 2020 se v aplikaci objevila nová služba CRED EARN od společnosti Cred Inc., která uživatelům nabízela zhodnocení uložených kryptoměn.

Koncept CRED EARN byl jednoduchý – Uživatelé převedli kryptoměny na účet společnosti Cred Inc., a ta měla kryptoměny zhodnotit. Na podzim 2020 ovšem společnost zbankrotovala, protože „ztratila“ kryptoměny v hodnotě stovek milionů dolarů.

Důvod? Jeden ze zaměstnanců převedl kryptoměny do projektu, ze kterého se vyklubal podvod.

Výsledkem incidentu byly nejen stovky okradených klientů, ale i pošramocená pověst aplikace Edge (byť fungovala pouze jako zprostředkovatel).

Shrnutí recenze Edge

Aplikace Edge má řadu zajímavých funkcí, ale žádná z nich není unikátní nebo výrazně lepší než u konkurence. Je to zkrátka nevýrazná, ale spolehlivá mobilní peněženka, se kterou získáte plnou kontrolu nad svými kryptoměnami.

Aplikace má zabezpečený přístup a šifrované uložiště, ale ani to není zárukou absolutního bezpečí. Stále se jedná o online peněženku, takže kryptoměny nejsou izolované od hackerů, virů a dalších kybernetických hrozeb.

Mobilní peněženky jsou ideální pro ukládání menších obnosů, které chcete mít neustále po ruce. Pro ukládání většího množství kryptoměn ale používejte bezpečnější hardwarové peněženky.

Máte zkušenosti s Edge? Chybí vám v recenzi nějaké informace? Napište nám do komentářů pod článkem!

Zdroje

Populární softwarové peněženky
Přehled nejlepších softwarových peněženek pro uložení Bitcoinu a dalších kryptoměn:
ZPŮSOB ŘAZENÍ
1

Trust Wallet

Nejlepší peněženka celkově
84
Typ peněženky
Mobilní / webová
Podporované krypto
10 000+
Čeština
NE
Pořizovací cena
Zdarma
Multipeněženky
ANO

Výhody / nevýhody

 • Non-custodial peněženka
 • Podporuje stovky tokenů
 • NFT, dApps, směna kryptoměn, staking…
 • Intuitivní prostředí a snadné ovládání
 • Open source
 • Nemá český překlad
 • Import BTC (nemusí zobrazit celý zůstatek)
 • Nelze importovat papírovou peněženku
Recenze
2

Coinomi

Nejlepší v češtině
82
Typ peněženky
Mobilní / desktopová
Podporované krypto
1 500+
Čeština
ANO
Pořizovací cena
Zdarma
Multipeněženky
ANO

Výhody / nevýhody

 • Non-custodial mobilní peněženka
 • Podporuje stovky tokenů
 • NFT, dApps, směna kryptoměn…
 • Intuitivní prostředí a snadné ovládání
 • Čeština
 • Neveřejný zdrojový kód
 • Omezené možnosti stakingu
 • Monero je v nabídce, ale nefunguje
Recenze
Typ peněženky
Mobilní / webová
Podporované krypto
10 000+
Čeština
NE
Pořizovací cena
Zdarma
Multipeněženky
NE

Výhody / nevýhody

 • Non-custodial peněženka
 • Podporuje stovky tokenů
 • NFT, dApps, směna kryptoměn, staking…
 • Intuitivní prostředí a snadné ovládání
 • Nemá český překlad
 • Neveřejný zdrojový kód
 • Import BTC (nemusí zobrazit celý zůstatek)
 • Nelze vytvořit více peněženek
 • Nelze importovat papírovou peněženku
Recenze
Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Nejedná se o finanční poradenství ani investiční doporučení. Investujte na základě vlastního průzkumu do produktů, kterým rozumíte. Kryptoměny jsou vysoce volatilní a rizikové. Investujte jen ty peníze, které si můžete dovolit ztratit. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Diskuze

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář