BITCOIN CASH Kurz, graf, nákup, těžba, cena, vývoj hodnoty XBC, kalkulačka

Bitcoin Cash cena

368.77

USD
Kurz BCH v CZK

8618.1549

CZK
Změna 24H

-4.76%


USD

Bitcoin je bezpochyby nejznámější digitální měnou současnosti. Za svoji popularitu vděčí i tomu, že vznikl už v roce 2009 a byl tak vůbec první decentralizovanou kryptoměnou. V době jeho vzniku ovšem málokdo očekával, že se z Bitcoinu stane celosvětově uznávaná a aktivně používaná měna.

Nejhodnotnější kryptoměna na rozcestí

Každá síť dokáže potvrdit jen omezené množství transakcí a u Bitcoinu byl limit poměrně nízký. Jak se měna stávala populárnější, rostl počet uživatelů a tím pádem i počet transakcí v síti. Bitcoin ovšem nebyl na takový nápor připraven a po několika letech začal trpět nedostatkem kapacity. Situace došla tak daleko, že nebylo možné provádět platby v reálném čase. Platby kvůli nedostatečné kapacitě trvaly minuty, hodiny a v extrémních případech i celé dny. Uživatelé, kteří s platbami spěchali, museli uhradit velké poplatky, aby dostali přednost před ostatními. V důsledku toho se začala zvyšovat i průměrná velikost poplatků za transakce. Bitcoin tak přišel o dvě velké výhody – o rychlé a levné platby.

Nejen vývojářům začalo být jasné, že bez zásadní změny to dál nepůjde. Na jednotném řešení se ovšem komunita neshodla a proto se v polovině roku 2017 od Bitcoinu oddělila nová digitální měna – Bitcoin Cash.

Vznik měny 1. srpen 2017
Způsob vzniku Rozdělení (hard fork)
Status Aktivní
Vývojáři Bitcoin Cash Satoshi Nakamoto
Licence MIT
Oficiální web www.bitcoincash.org

Co je Bitcoin Cash

Internetové stránky měny BitcoinCash

Internetové stránky měny BitcoinCash

Bitcoin Cash (zkráceně BCH nebo XBC) je digitální měna, která vznikla 1. srpna 2017 odlukou od Bitcoinu. Bitcoin Cash je také označení pro decentralizovanou P2P síť, ve které se BCH používá. Bitcoin Cach (stejně jako ostatní kryptoměny) umožňuje levné a rychlé platby přes internet a to bez ohledu na to, zda posíláte platbu svému sousedovi nebo na jiný kontinent.

Bitcoin Cash využívá technologii blockchainu, což je něco jako elektronická účetní kniha celé sítě, kterou mezi sebou uživatelé sdílejí. Všechny transakce v síti se zaznamenávají pomocí speciálních adres (adresa odesilatele a příjemce). Záznamy o platbách se sdružují do bloků. Vzniká vždy jeden blok za 10 minut. Bloky se následně spojují do řetězce, který se označuje jako blockchain (v překladu řetězec bloků). Blockchain je tedy veřejný soubor, který obsahuje informace o všech platbách v síti.

Nový blockchain

Bitcoin Cash vychází z původního blockchainu Bitcoinu. Oba Blockchainy jsou tedy stejné až do okamžiku, kdy došlo k rozdělení měn (poslední společný blok je “478558”). Od okamžiku rozdělení už každý blockchain zaznamenává jiné transakce. Uživatelé, kteří v okamžiku oddělení měli nakoupené bitcoiny, získali automaticky stejný počet mincí Bitcoin Cash. Jen tak bylo možné použít původní blockchain Bitcoinu. Navíc se očekávalo, že hodnota Bitcoinu po rozdělení klesne, takže nové mince měly kompenzovat případné ztráty.

Srovnání rozdělených kryptoměn

V síti Bitcoin i Bitcoin Cash se každých 10 minut nové transakce spojí do bloku. U Bitcoinu byla maximální velikost bloku 1mb, což odpovídalo v průměru 1700 transakcím. V přepočtu tak dokázala síť Bitcoin zpracovat asi 3 transakce za sekundu. Jen pro srovnání společnosti provozující platební karty (Visa, MasterCard) zvládají tisíce transakcí za sekundu.

Přednosti kryptoměny

Přednosti kryptoměny

Komunita se po zdlouhavém dohadování shodla na tom, že problém vyřeší aktivace SegWit (segregated witnesses). Jedná se o změny v kódu, které zvýší limit pro počet transakcí. V prvním korku se nejprve změní způsob zapisování dat, takže do bloku se dostane až čtyřnásobné množství transakcí, a ve druhém korku (SegWit2x) dojde ke zvětšení kapacity bloku na dvojnásobek (2mb).

Jenže s tímto řešením někteří uživatelé a vývojáři nesouhlasili. Proto se rozhodli k zásadnímu kroku a na původním protokolu vytvořili novou kryptoměnu, která řešila dosavadní problémy Bitcoinu jinou cestou.

Srovnání výše poplatků BTC a XBC

Srovnání výše poplatků BTC a XBC

Bitcoin Cash se od původního Bitcoinu liší především ve dvou bodech: odstraňuje SegWit a má zvýšenou kapacitu bloků na 8mb. Změnil se zároveň časový interval pro přepočítání obtížnosti těžení. Co naopak zůstalo při starém je použitý algoritmus (SHA256), limit mincí (vytvořeno bude jen 21 milionů BCH), způsob rozdělování odměn za těžení atd.

Bitcoin Cash těžba (mining)

Těžba Bitcoinu - princip miningu digitální měny

Těžba Bitcoinu – princip miningu digitální měny

V síti neexistuje žádný centrální server, který by zaznamenával a potvrzoval všechny transakce. Zabezpečování sítě a potvrzování plateb proto zajišťují těžaři. Těžaři jsou uživatelé, kteří mají počítač napojený na síť Bitcoin Cash a pomocí speciálního programu zpracovávají záznamy o platbách. Jejich činnost (tzv. těžba) je pro síť nezbytná a bez těžařů by síť nefungovala.

Při těžbě se nejprve ověřují nové platby v síti vůči poslední verzi blockchainu. To má zabránit například dvojímu utrácení (posílání peněz, které uživatel už nevlastní). Záznamy o doposud nezaúčtovaných platbách se pak vloží do bloku a ten se snaží těžaři zpracovat. Využívá se k tomu hashovaní funkce, která převádí velké množství dat do relativně krátkého kódu. Těžaři hledají výsledný hash, neboli krátký řetězec symbolů (čísel a písmen), který musí splňovat určité požadavky. Jakmile program odhalí správné řešení, odešle tuto informaci do sítě. Řešení se zkontroluje a je-li vše bez problému, tak se transakce z nově vytvořeného bloku zaúčtují (blockchain se aktualizuje) a těžení začíná znova s dalšími transakcemi.

Jeden blok se těží přibližně 10 minut. Jelikož se ale výpočetní výkon těžařů neustále mění, je potřeba jednou za čas upravit složitost těžení, aby se doba vytěžení bloku neměnila. U Bitcoin Cash se složitost těžení automaticky upravuje po vytěžení každých 6 bloků (u Bitcoinu po 2016 blocích).

Těžaři propůjčují výkon svého počítače ve prospěch sítě. Těžba je ale finančně náročná a to nejen proto, že potřebujete kvalitní hardware, ale také kvůli energiím, chlazení atd. Aby měli lidé motivaci těžit, odměňuje síť každého, kdo vytěží nový blok. To znamená, že jednou za 10 minut jeden z těžařů dostane odměnu ve výši 12 BCH. Ostatní mají smůlu a musí začít těžit znova. Čím vyšším výkonem těžař disponuje, tím vyšší šanci na získání odměny má. Proto vznikají skupiny těžařů (tzv. mining pools), kteří těží společně jeden blok a případnou odměnu si rozdělují.

BitcoinCash: Vývoj ceny (graf)

Jak používat graf Bitcoin Cash?

Graf zobrazuje vývoj XBC za vybrané období, které můžete měnit v levém dolním okraji. V pravém dolním okraji se nastavuje zobrazení svislé osy: klasické (auto), logaritmické (log) nebo procentuální (%).

Na horní liště najdete pokročilé nástroje, pomocí kterých se mění styl zobrazení grafu (čárový, svíčkový nebo sloupcový). Změnit můžete také časový interval mezi jednotlivými body/svíčkami v grafu. K dispozici je rozsah 1 minuta (1m) až 1 měsíc (M).

Pomocí symbolu plus v kroužku (⊕) můžete srovnat Bitcoin Cash s jiným instrumentem. Přes tlačítko fx do grafu vložíte technické indikátory.

Historické milníky kryptoměny

20 července 2017 odhlasovala většina těžařů Bitcoinu (97 %) aktivaci SegWitu. Někteří lidé ovšem tento krok kritizovali. Podle nich bylo potřeba zvýšit kapacitu bloků. Velká skupina převážně čínských těžařů Bitcoinu tuto aktualizaci odmítla také kvůli tomu, že by přišli o část svého výdělku a proto se rozhodli vytvořit vlastní digitální měnu. Bitcoin Cash funguje od prvního srpna 2017. Po uvedení na trh byla cena BCH asi 500 dolarů a už během prvního měsíce atakovala hranici 900 dolarů.

Graf Bitcoin Cash - vývoj po rozdělení měny

Graf Bitcoin Cash – vývoj po rozdělení měny

Oddělení Bitcoin Cash nerozdělilo jen komunitu uživatelů, ale také světové burzy a směnárny. Bitcoin Cash odmítly podporovat například společnosti BitMEX, Exodus, Bitstamp nebo Coinbase. Konkrétně Coinbase ovšem už třetího srpna oznámila, že obchodování BCH nakonec od roku 2018 umožní. Podporu BCH naopak vyslovily společnosti ViaBTC, Poloniex, Kraken nebo Bitfinex. Například čínská burza ViaBTC umožnila obchodování s BCH ještě před jeho spuštěním.

NÁKUP: Kde a jak Bitcoin Cash koupit

Dostupné peněženky

Dostupné peněženky

Bitcoin Cash, jak už bylo výše uvedeno, lze získat těžením nebo nákupem v různých online směnárnách a na burzách – velmi oblíbená je například směnárna Coinbase, která aktuálně nabízí všem novým klientům bonus 10 USD při nákupu libovolné kryptoměny v hodnotě 100 USD. Pokud měnu nakoupíte na burze, můžete si ji nechat na svém obchodním účtu a nemusíte si zakládat účet (peněženku) v síti Bitcoin Cash. V minulosti už se ovšem několikrát stalo, že burzy o takto uložené coiny přišly kvůli útoku hackerů. Digitální měnu lze ukládat také na webové peněženky, hardwarové peněženky nebo na peněženku, kterou si stáhnete do počítače nebo do mobilu.

Jak koupit Bitcoin Cash – obchodování umožňuje například Plus500

Jak koupit Bitcoin Cash – obchodování umožňuje například Plus500

Jelikož je hodnota kryptoměn poměrně nestabilní, tak je mnoho lidí využívá k obchodování nebo jako dlouhodobou investici. Na změně kurzu BCH může mimochodem vydělávat, aniž byste měnu reálně vlastnili. Umožňuje to například obchodování s CFD, což je vlastně investování na růst nebo pokles ceny nějakého burzovního aktiva. Obchodování s digitálními měnami včetně Bitcoin Cash umožňují v Česku například brokeři Plus500 a eToro. U zmíněných brokerů si mohou klienti obchodování vyzkoušet i nezávazně a bez rizika prostřednictvím bezplatných testovacích účtů.

Kde obchodovat kryptoměny?
Přehled ověřených CFD brokerů, kteří umožňují obchodování s kryptoměnami:
ZPŮSOB ŘAZENÍ
1

XTB

Broker roku
95
Měna účtu
CZK, USD, EUR
Počet kryptoměn
10+
Minimální vklad
0 Kč ($0)
Čeština
ANO
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

 • Licencovaný broker
 • Nabízí akcie, ETF a CFD
 • Nízké nebo nulové poplatky
 • Zlomkové akcie (investice od €1)
 • Podporuje češtinu a platby v CZK
 • Poplatek za výběry pod 3 000 Kč
 • Vyšší zdanění českých dividend
Recenze
Vyzkoušet XTB
4000+ našich čtenářů si vybralo XTB
Služba CFD. 80% ztrácí peníze
2

eToro

90
Měna účtu
USD
Počet kryptoměn
80+
Minimální vklad
$100
Čeština
Částečně
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

 • Licencovaný broker
 • Nabízí akcie, ETF, krypto a CFD
 • Reálné akcie a ETF bez poplatků
 • Zlomkové akcie (investice od $10)
 • Kopírování ostatních obchodníků
 • Čeština není kompletní
 • Účet je vedený v dolarech
 • Nepodporuje výběry v CZK
 • Složité výběry kryptoměn
Recenze
Vyzkoušet eToro
2000+ našich čtenářů si vybralo eToro
51% maloobchodních účtů CFD ztrácí peníze
Měna účtu
CZK, EUR
Počet kryptoměn
10+
Minimální vklad
30 Kč (€1)
Čeština
ANO
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

 • Licencovaný broker
 • Nabízí akcie, ETF a CFD
 • Reálné akcie a ETF bez poplatků
 • Zlomkové akcie (investice od 25 Kč)
 • Podporuje češtinu a platby v CZK
 • Vyšší swapy u některých CFDs
 • Nenabízí české akcie
 • Akcie nelze převést k jinému brokerovi
Recenze
Služba CFD. 68% ztrácí peníze

Kurz Bitcoin Cash

Kryptoměna Kód Kurz v USD Cena v CZK Tržní kap.
Bitcoin Cash XBC 368.77 USD 8618.1549 Kč 7,260,000,000 $

Aktualizace: 24.07. 2024 06:56
Bitcoin Cash kurz

Bitcoin Cash kurz

Cena Bitcoin Cash (BCH, XBC) se udává nejčastěji jako kurz vůči americkému dolaru (USD). Jednotlivé ceny se mohou u různých burz lišit. Některé burzy udávají kurz BCH (nebo XBC) vůči euru (EUR), popřípadě vůči bitcoinu (BTC). Na našem webu je dostupný také přepočtená hodnota k české koruně (CZK). Kurz ukazuje, jaká je současná cena za jeden Bitcoin Cash, nicméně může se zobrazovat s několikaminutovým zpožděním. V cenovém grafu vidíte průběžný vývoj kurzu, přičemž existují grafy liniové nebo svíčkové. U svíčkových grafů představuje každá svíčka zvolený časový interval.

Kalkulačka XBC(BCH)/CZK/USD/BTC/EUR (převodník)

Níže naleznete kalkulačku (resp. převodník), který můžete použít pro konverzi kurzu mezi následujícími měnovými páry – XBC/CZK, XBC/USD, XBC/BTC a XBC/EUR. Převodní kurzy jsou aktuální – jejich aktualizace probíhá každou minutu.

Prognóza pro Bitcoin Cash: Výhled a predikce vývoje

Nástroj Technical analysis od TradingView analyzuje desítky indikátorů včetně klouzavých průměrů, oscilátorů a pivotů. Pomocí nich se vypočítá výsledná prognóza pro zvolený časový rámec, který můžete měnit v rozsahu 1 minuta až 1 měsíc. Očekávaný vývoj ukazuje ručička indikátoru, přičemž modrá oblast předpovídá růst ceny XBC (Buy), zatímco červená zóna varuje před možným propadem ceny (Sell). Tyto informace lze použít jako základ pro prognózu a predikci vývoje kryptoměny Bitcoin Cash na zvolené období.

Rizika a nevýhody

Burzy a směnárny, které umožňují obchodování této měny

Burzy a směnárny, které umožňují obchodování této měny

Bitcoin Cash – jakožto nová digitální měna – zatím není moc praktická. V internetových obchodech s ní zatím nezaplatíte, a tak její cenu formují především investoři, kteří očekávají růst hodnoty. Hodnota BCH je ale poměrně nestabilní, což je problém snad každé žádané kryptoměny. Hodnota kryptoměn totiž není ničím krytá a záleží pouze na důvěře uživatelů.

V roce 2013 byla vykradena české peněženka BitCash

V roce 2013 byla vykradena české peněženka BitCash

Rizikem kryptoměn jsou také útoky hackerů na platební sítě nebo na internetová úložiště. Stačí si vzpomenout na burzu Mt.Gox, ze které bylo v roce 2014 zmizelo asi 850 tisíc bitcoinů. Digitální měny jsou velmi oblíbené na tzv. dark webu, kde se využívají pro obchod s nelegálním zbožím (drogy) atd. Platby v síti jsou totiž anonymní (respektive pseudo-anonymní). Kryptoměny tak bývají kritizované i kvůli snadnému zneužití pro trestnou činnost.

Vývoj zájmu o kryptoměnu (online graf)

Prostřednictvím specializované služby Google Trends lze sledovat vývoj zájmu o kryptoměnu Bitcoin Cash v průběhu času. Na online grafu níže je zobrazen trend celosvětového zájmu o kryptoměnu XBC za uplynulých 12 měsíců.

Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Upozornění: CFD (rozdílové smlouvy) jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem vzniku finanční ztráty. U 68 - 89% účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak CFD fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

XBC – související kryptoměny

Diskuze, zkušenosti

 • Martin
  1.9.2017 19:43
  Martin
  Autor

  Supr článek. Chybí mi tu ale jedna podstatná informace – má cenu to kupovat?

  • Invest+
   2.9.2017 9:46
   Autor

   Tohle Vám nikdo s jistotou neřekne :) Já osobně však více věřím klasickému Bitcoinu.

 • ?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

  Vložit komentář