ZCASH Kurz, graf, těžba kryptoměny, cena, jak a kde koupit ZEC, vývoj hodnoty
Zcash cena | 37.44 USD
|
---|---|
Kurz ZEC v CZK | 871.6032 CZK
|
Změna 24H | 2.15% |
Co je to Zcash?
Zcash (zkráceně ZEC) je digitální měna, která vznikla v roce 2016. Zcash se obchoduje v rámci stejnojmenné platební sítě, která má veřejně dostupný zdrojový kód (open-source) a je decentralizovaná. To znamená, že síť tvoří počítače jednotlivých uživatelů a v síti neexistuje žádný centrální server, který by zaznamenával všechny platby. ZCash je celosvětová digitální měna, takže umožňuje rychlé a levné platby bez ohledu na to, odkud a kam peníze posíláte.
Spuštění sítě | 28. řijen 2016 |
Status | Aktivní |
Technologie | C++, Rust |
Vývojáři Zcash | Zooko Wilcox, N. Wilcox, E. Ben-Sasson, D. Hopwood … |
Licence | MIT |
Oficiální web | www.z.cash |
Abyste mohli posílat a přijímat platby v síti, musíte si vytvořit virtuální peněženku. Na každé peněžence si můžete vygenerovat adresu, na kterou vám budou přicházet platby. Zcash využívá stejně jako Bitcoin technologii blockchainu. Blockchain je veřejně dostupný soubor, který obsahuje informace o všech platbách v síti. Záznamy o transakcích se ukládají do bloků, přičemž v síti vzniká jeden blok za 2,5 minuty. Bloky se postupně spojují a vytvářejí řetězec bloků (odtud pochází označení blockchain).
Měna je navržena tak, že umožňuje silnou ochranu soukromí. Díky tzv. stíněným adresám (respektive stíněným transakcím) lze totiž v blockchainu skrýt adresu příjemce, odesilatele, ale i posílanou částku. Zcash umožňuje vytvářet jak stíněné, tak transparentní adresy. Platby v rámci transparentních adres nejsou anonymní. Platby můžete posílat i mezi transparentními a stíněnými adresami navzájem. V takovém případě se skryje pouze adresa odesilatele nebo příjemce. Anonymita tedy není u Zcash vyžadovaná, jako je tomu například u kryptoměny Monero, ale je volitelná.
Zcash těžba (mining)
V síti Zcash není žádný centrální server, který by potvrzoval platby a zabezpečoval síť. Tuto práci proto musí zajišťovat uživatelé, kteří se označují jako těžaři. Těžaři mají počítač napojený na síť a v počítači mají program. Těžaři porovnávají nové transakce v síti s poslední verzí blockchainu, aby uživatelé nemohli posílat peníze, které už utratili.
Záznamy o transakcích se ukládají do bloků, které se těžaři snaží zpracovat. Těžaři mají za úkol převést data z posledního bloku do krátké miniatury – do hashe. Výsledný hash je řetězec symbolů (písmen a číslic), který musí splňovat předem stanovená kritéria. Počítače těžařů hledají správné řešení tak, že dosazují do řetězce náhodné kombinace symbolů a kontrolují, jestli se nejedná o správné řešení. Pokud některý z těžařů odhalí správné řešení, tak se blockchain aktualizuje a začíná se těžit nový blok s novými transakcemi.
Jeden blok se vytěží v průměru za 2 a půl minuty. Jelikož se ale počet těžařů neustále mění a použitá zařízení se postupně zdokonalují, mění se i celkový výpočetní výkon všech těžař. Systém tak musí pravidelně upravovat obtížnost řešené úlohy tak, aby se časový interval pro vznik bloků neměnil.
Odměna pro těžaře
Těžař, který odhalí správné řešení, získá odměnu. Velikost odměny za vytěžení bloku je 12.5 ZEC, ale 20% vytěžených mincí (2,5 ZEC) jde jako odměna pro vývojáře Zcash. Tento poplatek má podpořit probíhající vývoj Zcashe a má být platný první 4 roky. Po uběhnutí této doby se poplatky pro vývojáře zruší a těžařům zůstane 100 % vytěžených mincí. Kromě této systémové odměny získávají těžaři, kteří úspěšně vyřeší blok, všechny poplatky z transakcí daného bloku. Velikost odměny se jednou za 4 roky sníží na polovinu, stejně jako u Bitcoinu. Maximální počet coinů v síti je konečný a nepřesáhne 21 milionů ZEC.
Výhody kryptoměny
Stejně jako většina známých kryptoměn, i Zcash umožňuje provádět rychlé platby v rámci celého světa. Platby u Zcash jsou aktuálně velmi levné a transakční poplatky nepřesahují tisíciny dolaru. S rostoucím počtem transakcí v síti ovšem mohou do budoucna růst i poplatky.
Při těžbě se využívá algoritmus Equihash, který klade důraz na výpočetní paměť. Výkon potřebný pro těžbu se tudíž odvíjí především od velikosti RAM. V současné době se Zcash těží pomocí procesorů (CPU) a grafických karet (GPU). Vůči výkonnějším ASIC čipům, které znevýhodňují těžaře s CPU a GPU, je zatím Zcash odolný. Algoritmus by do budoucna měl umožnit těžbu i za pomocí chytrých mobilních telefonů.
Zcash využívá technologii Zero-knowledge proofs, označovanou také jako zk-SNARK, která dokáže u zašifrovaných transakcí odhalit, zda se někdo nepokouší podvádět nebo krást. Obsah stíněných transakcí se tedy nejprve šifruje a až potom se za pomocí speciální kryptografické metody ověřuje.
Zcash: Vývoj ceny (graf)
Jak používat graf Zcash?
Graf zobrazuje vývoj ZEC za vybrané období, které můžete měnit v levém dolním okraji. V pravém dolním okraji se nastavuje zobrazení svislé osy: klasické (auto), logaritmické (log) nebo procentuální (%).
Na horní liště najdete pokročilé nástroje, pomocí kterých se mění styl zobrazení grafu (čárový, svíčkový nebo sloupcový). Změnit můžete také časový interval mezi jednotlivými body/svíčkami v grafu. K dispozici je rozsah 1 minuta (1m) až 1 měsíc (M).
Pomocí symbolu plus v kroužku (⊕) můžete srovnat Zcash s jiným instrumentem. Přes tlačítko fx do grafu vložíte technické indikátory.
Historické milníky kryptoměny
Digitální měna Zcash je vytvořena na protokolu Zerocash, který vznikl na konci roku 2013. Zerocash měl být původně implementován do bitcoinového kódu, takže měl umožnit posílání anonymních plateb za pomocí bitcoinového blockchainu. Jenže brzy začalo být jasné, že implementace do bitcoinu v dohledné době neproběhne. Proto se autoři rozhodli vytvořit alternativní digitální měnu založenou na protokolu Zerocash – Zcash.
Kryptoměna Zcash byla představena až 28. října 2016. Za vznikem stojí tým převážně amerických vývojářů ZECC (Zerocoin Electric Coin Company) pod vedením známého kryptografa Zooko Wilcoxe. Po uvedení na burzu Poloniex byl ZEC nejdražší kryptoměnou, jelikož počet dostupných mincí byl minimální. Během prvních 40 minut dosáhla cena ZEC téměř 3300 BTC (2,3 milionu USD), nicméně vstupní cena byla výrazně nadhodnocená, takže začala velmi rychle padat. Trvalo asi měsíc, než se kurz stabilizoval na hodnotě 30 USD. Od začátku roku 2017 ovšem cena ZEC začala výrazně růst a v červnu se dostala až na 400 USD.
NÁKUP: Jak a kde koupit Zcash
Zcash můžete získat těžením nebo nákupem. Zcash lze bez problému směnit (respektive nakoupit) za bitcoiny nebo za tradiční měny (především americký dolar a euro). Měnu do svého portfolia zařadily známé burzy a směnárny, včetně společností Poloniex, Kraken nebo Bitfinex.
Při nákupu na online burzách si můžete nakoupené coiny nechat na svém účtu a nemusíte si je převádět do peněženky. Kryptoměnové burzy jsou ovšem oblíbeným terčem hackerských útoků a nejednou se tak stalo, že burza o uložené coiny přišla (například pověstná krádež téměř milionu bitcoinů z burzy Mt.Gox). Podstatně bezpečnější jsou hardwarové peněženky, ale využít lze i ověřené online peněženky nebo virtuální peněženky ke stažení do počítače nebo mobilu.
Na změně kurzu Zcash mimochodem můžete vydělávat, aniž byste kryptoměnu skutečně vlastnili. Umožňují to CFD brokeři, u kterých lze investovat na budoucí růst, ale i pokles kurzu. Měnu ZEC mnoho brokerů sice zatím nepodporuje, nicméně už nyní lze Zcash obchodovat například u regulovaného brokera IQ Option. U této společnosti si lze navíc obchodování kryptoměn nezávazně vyzkoušet na bezplatném demo účtu.
Výhody / nevýhody
- Licencovaný broker
- Nabízí akcie, ETF a CFD
- Nízké poplatky
- Zlomkové akcie (investice od €1)
- Podporuje češtinu a CZK
- Poplatek za výběry pod 3 000 Kč
- Dražší konverze měn
- Vyšší zdanění českých dividend
Výhody / nevýhody
- Licencovaný broker
- Nabízí akcie, ETF, krypto a CFD
- Nízké poplatky
- Zlomkové akcie (investice od $10)
- Kopírování ostatních obchodníků
- Čeština není kompletní
- Účet je vedený v dolarech
- Nepodporuje výběry v CZK
- Složité výběry kryptoměn
Výhody / nevýhody
- Licencovaný broker
- Nabízí akcie, ETF, futures a další
- Konkurenceschopné poplatky
- Podporuje češtinu a CZK
- Nelze koupit méně než 1 akcii
- Vyšší zdanění českých dividend
- Smluvní dokumenty v angličtině
- Pouze bankovní převod
Kurz Zcash
Kryptoměna | Kód | Kurz v USD | Cena v CZK | Tržní kap. |
---|---|---|---|---|
Zcash | ZEC | 37.44 USD | 871.6032 Kč | 613,590,000 $ |
Kurz ZEC/USD udává cenu jednoho ZEC v amerických dolarech. Některé burzy udávají kurz vůči euru (EUR) nebo vůči konkurenčním kryptoměnám (nejčastěji Bitcoin). Ceny u jednotlivých burz a směnáren se liší, stejně jako poplatky, které si mohou společnosti účtovat. Kurz se může zobrazovat s několikaminutovým zpožděním.
Hodnota Zcash je stejně jako u ostatních kryptoměn poměrně nestabilní a závisí pouze na nabídce a poptávce uživatelů. Měna není ničím krytá a veškerou její hodnotu tak tvoří pouze důvěra uživatelů.
Kalkulačka ZEC/CZK/USD/BTC/EUR (převodník)
Níže naleznete kalkulačku (resp. převodník), který můžete použít pro konverzi kurzu mezi následujícími měnovými páry – ZEC/CZK, ZEC/USD, ZEC/BTC a ZEC/EUR. Převodní kurzy jsou aktuální – jejich aktualizace probíhá každou minutu.
Prognóza pro Zcash: Výhled a predikce vývoje
Nástroj Technical analysis od TradingView analyzuje desítky indikátorů včetně klouzavých průměrů, oscilátorů a pivotů. Pomocí nich se vypočítá výsledná prognóza pro zvolený časový rámec, který můžete měnit v rozsahu 1 minuta až 1 měsíc. Očekávaný vývoj ukazuje ručička indikátoru, přičemž modrá oblast předpovídá růst ceny Zcash (Buy), zatímco červená zóna varuje před možným propadem ceny (Sell). Tyto informace lze použít jako základ pro prognózu a predikci vývoje kryptoměny Zcash na zvolené období.
Rizika a nevýhody digitální měny
Skupina lidí, která stojí za vznikem Zcash a pracuje na vývoji (ZECC), není otevřená komunita (jako například u Bitcoinu), ale uzavřená společnost. Komunita uživatelů má pouze rozhodovat o tom, které z návrhů ZECC se zrealizují a které ne. Společnost si navíc účtuje poměrně vysoký poplatek, jako odměnu pro zakladatele (Founders reward). Výše poplatku je 20% z vytěžených mincí, ale platný by měl být pouze první čtyři roky. I za tu dobu by si vývojáři měli přijít na 2,1 milionů ZEC, což je desetina všech mincí, který kdy v síti budou kolovat.
Velkým otazníkem je samozřejmě budoucnost Zcash. Aby se totiž nějaký altcoin (alternativní měna k Bitcoinu) mohl dlouhodobě uchytit, měl by nabízet něco unikátního. Něco, co bitcoin nebude moci převzít. Protokol Zerocash ovšem vznikl původně proto, aby byl implementován do Bitcoinu a vylepšil jej. Anonymitu, která je hlavní výhodnou Zcash, si tak Bitcoin v budoucnu může osvojit.
Zcash je nová kryptoměna, takže nikdo neví, zda neobsahuje zdrojový kód chyby, které by například umožnili rozkrýt anonymní transakce. Nebo třeba vytvářet mince „z ničeho“, což se stalo například u Monera. Na rozdíl od Monera by ovšem u Zcashe nebylo pravděpodobně možné růst mincí v blockchainu detekovat, protože v blockchainu nelze ověřit celkový počet mincí. Jednu takovou chybu vývojáři mimochodem během testování odhalili.
Diskuze, zkušenosti