Aktualizováno

Recenze Robinhood Zkušenosti, nákup akcií u brokera Robin hood, poplatky, diskuze

Hodnocení:
80%
Hledáte nejlepšího brokera?
SROVNÁNÍ BROKERŮ

Investiční aplikace Robinhood, která jako jedna z prvních umožnila bezplatné obchodování akcií, se v posledních letech stává terčem kritiky. A tak se musíme ptát: Je to opravdu král zbojníků, který bojuje za práva drobných investorů, nebo jen další ziskem-zaslepený broker?

Recenze Robinhood ve zkratce

Broker přijímá pouze klienty z USA a ze Spojeného království.

Robinhood je americký discount broker, který umožňuje obchodování akcií a ETF fondů bez poplatků. Společnost působí od roku 2013 a podléhá regulacím úřadů SEC a FINRA.

Obchodování probíhá přes webovou platformu nebo přes mobilní aplikaci. Broker nabízí více než 5000 amerických akcií a ETF, opční kontrakty nebo populární kryptoměny (Bitcoin, Ethereum a další). Klienti s prémiovým účtem mohou obchodovat akcie s dvojnásobnou finanční pákou. Shortování akcií ale Robinhood nenabízí.

Broker Robinhood nabízí akcie, kryptoměny, ETF či opce

Broker Robinhood nabízí akcie, kryptoměny, ETF či opce

Hlavní výhodou aplikace Robinhood jsou nízké nebo dokonce nulové poplatky. Broker si neúčtuje žádné komise za zprostředkování obchodu, žádný poplatek za neaktivitu ani poplatek za výběry.

Broker podporuje obchodování zlomkových akcií, takže minimální objednávka je pouhý 1 dolar. Minimální vklad je libovolný.

Výhody

 • Ověřený broker s licencí
 • Jednoduchá obchodní aplikace
 • Nízké poplatky
 • Transparentní služby

Nevýhody

 • Pouze pro americké a britské obchodníky
 • Nepodporuje CZK ani češtinu
 • Minimum evropských akcií
 • Chybí pokročilé funkce a nástroje

Hodnocení Robinhood: 80%

Základní informace o Robinhood

Název Robinhood
Licence ANO (SEC, FINRA)
Provozovatel Robinhood Markets, Inc. (Menlo Park, USA)
Nabízené produkty Akcie, ETF, opce, kryptoměny
Platforma Robinhood (mobilní, webová)
Poplatky za obchodování Spread
Komisní poplatky Ne → srovnat s konkurencí
Poplatek za neaktivitu Ne
Poplatek za výběry Ne
Platební metody Bankovní převod
Měna účtu USD
Demo účet Ne
Minimální vklad 0 USD
Minimální investice $1 / 0.000001 akcie
Čeština Ne
Sociální obchodování Ne
Shortování akcií Ne

Nabídka produktů a služeb

Přes aplikaci Robinhood můžete obchodovat akcie, ETF, kryptoměny a opce. Dohromady platforma nabídne přes 5 tisíc instrumentů, takže je opravdu z čeho vybírat.

Portfolio vypadá následovně:

 • Americké akcie a ETF – Přibližně 5,000 akcií a ETF fondů z amerických burz NYSE a Nasdaq. Broker podporuje i centové akcie, tedy akcie levnější než $5.
 • Ne-americké akcie a ETF – Ne-americké akcie se obchodují přes ADR. Nabídka obsahuje asi 250 titulů, například Tencent, Nintendo nebo Adidas.
 • Kryptoměny – Bitcoin, Ethereum, Dogecoin, Monero, Stellar a pár dalších kryptoměn.
 • Opce – Opční kontrakty na akcie větších společností a akciové indexy.

Obchodování u Robinhood

Robinhood svým klientům nabízí 2 obchodní platformy – webovou (desktop) a mobilní.

Webová platforma Robinhood

Webová platforma Robinhood

Webová platforma

Jednoduchá a intuitivní platforma s 2FA zabezpečením. Uspořádání platformy je systematické, ale nelze měnit. Platforma nabízí 5 obchodních příkazů:

 • Market – Klasická tržní objednávka, u které se nastavuje pouze objem. Objednávka se zrealizuje ihned po odeslání za aktuální cenu. Dostupné pouze pro kryptoměny a akcie.
 • Limit – Limitní objednávka, u které uživatel nastavuje objem a limitní cenu. Limitní cena představuje nejhorší cenu, za kterou je obchodník ochotný nakupovat nebo prodávat. Objednávka se tedy zrealizuje až ve chvíli, kdy je na trhu vhodná protinabídka.
 • Stop Loss – Příkaz pro automatické ukončení obchodní pozice. Uživatel si nastaví ztrátu nebo cenu, při které se má pozice ukončit. Dostupné pouze u akcií.
 • Stop Limit – U příkazu nastavíte 2 úrovně: stop a limit. Nejprve se trh musí dostat na stop úroveň, čímž se aktivuje limitní objednávka. Dostupné pouze pro akcie a opce.
 • Trailing Stop – Dynamický Stop Loss. Narozdíl od klasického SL Trailing Stop ochrání dosažené zisky. Dostupné pouze u akcií.
Příkaz Trailing Stop

Příkaz Trailing Stop

Mobilní aplikace

Moderní aplikace pro mobilní telefony se systémem Android nebo iOS. Aplikace nabídne stejné funkce jako webová platforma včetně 2FA zabezpečení. V aplikaci ovšem chybí pokročilá funkce pro vyhledávání akcií (stock screener).

Návod Nákup akcií přes aplikaci Robinhood

 1. Otevřete aplikaci a klikněte na ikonku lupy (Search) ve spodním panelu.
 2. Vyhledání akciového titulu

  Vyhledání akciového titulu

 3. Vyhledejte akciový titul, který chcete koupit.
 4. Klikněte na tlačítko BUY.
 5. Nákup akcií u Robinhood

  Nákup akcií u Robinhood

 6. Do kolonky Number of Shares uveďte, kolik akcií budete kupovat.
 7. Potvrďte objednávku přetažením zeleného tlačítka Swipe up to sumbit nahoru

Obchodování s pákou

Vybrané akcie lze obchodovat s finanční pákou neboli na marži. Tato funkce ovšem není pro každého – podmínkou je účet Gold a minimální vklad 2 000 dolarů.

Obchodování s pákou není nic jiného než obchodování s vypůjčenými penězi. Klienti financují jen zlomek objednávky a zbytek peněz jim vypůjčí broker.

Shortování akcií (spekulace na pokles ceny akcií) broker nenabízí.

Registrace a typy účtů

Robinhood přijímá pouze americké klienty a klienty ze Spojeného království. Do budoucna broker plánuje expandovat na další trhy, ale bližší informace nebo konkrétní termíny jsou stále ve hvězdách.

Registrace a následné ověření účtu probíhá kompletně online: Nejprve vyplníte registrační formulář a projdete dotazník ohledně předchozích zkušeností s obchodováním. Nakonec nahrajete kopii platného průkazu totožnosti (občanka, pas nebo řidičský průkaz).

Registrace trvá přibližně 10 minut, ale ověření údajů brokerem může zabrat celý den.

Typy účtů

Broker rozlišuje 3 typy obchodních účtů:

Cash (Zdarma) Instant (Zdarma) Gold ($5 měsíčně)
Hotovostní účet – nelze využít marži Maržový účet s omezením (nelze obchodovat s pákou) Maržový účet (lze obchodovat s dvojnásobnou pákou)
Vklady bankovním převodem (převod trvá 4 až 5 dnů) Instantní vklad (do $1,000) Instantní vklad (do $50,000)
Pomalé vyřízení objednávek (peníze z prodaných akcií jsou k dispozici až po několika dnech) Rychlé vyřizování objednávek Rychlé vyřizování objednávek, živá data z burzy, pokročilé nástroje
Day-trading bez omezení Omezený Day-trading Omezený Day-trading

Při registraci se uživatelům vytvoří účet Instant, který lze v nastavení změnit na Cash. Upgrade na prémiový účet Gold stojí 5 dolarů měsíčně.

Vklady a výběry

Vklady u Robinhood jsou bezplatné, ale nabízí se jediná platební metoda – bankovní převod. Broker podporuje dvě varianty: instantní vklad nebo klasický převod.

U instantního vkladu se peníze připisují ihned. Klasický převod ovšem zabere až 5 pracovních dnů. Instantní vklad je bohužel limitovaný na 1,000 dolarů (účet Instant) nebo 50,000 dolarů (účet Gold). Všechny vklady nad tento limit se připisují pomalu.

A jak to vlastně funguje?

Instantní převod ve skutečnosti není instantní – je to spíše krátkodobá půjčka bez úroku. Broker klientům umožní zainvestovat peníze ještě předtím, než dorazí z bankovního účtu na účet u Robinhood.

Broker podporuje také převod akcií. Převod od jiného brokera k Robinhood je bezplatný, ale za převod ven (od Robinhood k jinému brokerovi) zaplatíte 75 dolarů.

Poplatky u Robinhood

Hlavní výhodou brokera jsou extrémně nízké poplatky (aktuální sazebník najdete zde). Robinhood si neúčtuje žádné poplatky za obchodování akcií, opcí ani kryptoměn. Klienti nic neplatí ani za neaktivitu, vklady nebo výběry.

Úplně zadarmo to ale není:

Poplatky za obchodování

 • Spread: Spready označuje rozdíl mezi nákupní (vyšší) a prodejní (nižší) ceny. Spready u Robinhood jsou výhodné, téměř tržní.
 • Poplatek za ne-americké akcie: Broker se zaměřuje primárně na americké trhy, avšak nabízí i několik ne-amerických akciových titulů. Obchodování těchto akcií probíhá přes ADR certifikáty a zahrnuje malý poplatek – obvykle 1 až 3 centy na akcii.
 • Margin rate: Pokud obchodujete s finanční pákou, tak vám broker půjčuje peníze. Tisíc dolarů vám broker vypůjčí zdarma, ale za další vypůjčené peníze zaplatíte úrok. Úroková sazba (margin rate) je 2.5 % ročně, což vychází na nějakých 0.007 % denně.

Administrativní poplatky

 • Poplatek za vklad: Vklady u Robinhood jsou bezplatné.
 • Poplatek za výběr: Výběry ACH převodem jsou zdarma. Klasický bankovní převod je ale drahý: Platby v rámci USA stojí $25, platby mimo USA dokonce $50.
 • Poplatek za neaktivitu: Robinhood si neúčtuje poplatek za neaktivitu.
 • Poplatek za prémiový účet: Uživatelé s účtem Gold platí fixní poplatek 5 dolarů měsíčně.
 • Poplatek za převod portfolia: Za převod portfolia k jinému brokerovi si Robinhood naúčtuje jednorázový poplatek $75.

Srovnání komisních poplatků s konkurencí

Kolik stojí investování prostřednictvím platformy Robinhood a jak jsou na tom konkurenční brokeři?

  Robinhood degiro ibkr tradestation
US Opce $0* $0.50* $0.65* $0.60 až $1.50*
US Futures
Nenabízí
$0.50* $0.85* $1.50*
US Akcie $0** $0.004** + €0.50 $0.005** $5***
US ETF $0**
Nenabízí
$0.005** $5***
* za kontrakt
** za akcii
*** za obchod
Recenze Robinhood Recenze Degiro Recenze IBKR Recenze Tradestation
* za kontrakt
** za akcii
*** za obchod

Vzdělávání a výzkum

Aplikace od Robinhood obsahuje obchodní tipy, zpravodajství z trhů a základní data pro fundamentální analýzu. Uživatelé s účtem Gold mají k dispozici také živá burzovní data a reporty od Morningstar. Grafy jsou ovšem základní, stejně jako nabídka technických indikátorů.

Na platformě naleznete obchodní tipy či podrobné analýzy

Na platformě naleznete obchodní tipy či podrobné analýzy

Demo účet broker nenabízí. Pro úplné začátečníky jsou ale připravené desítky výukových článků.

O společnosti Robinhood

Projekt Robinhood založili v roce 2013 dva spolužáci ze Stanfordské univerzity – Vladimir Tenev a Baiju Bhatt.

Zakladatelé Baiju Bhatt a Vladimir Tenev

Zakladatelé Baiju Bhatt a Vladimir Tenev

Provozovatelem platformy je americká společnost Robinhood Markets, Inc., která je zaregistrovaná u kontrolních orgánů SEC a FINRA. V čele společnosti stojí oba jmenovaní zakladatelé.

V minulosti firma plánovala poskytovat spořicí účty, ale nezískala potřebnou bankovní licenci.

Pojištění půl milionu na akcie

Velkou výhodou amerických regulovaných brokerů jsou vysoké pojistné limity. Účty klientů Robinhood jsou pojištěné až do výše $500,000 (s limitem $250,000 pro hotovost) proti případnému úpadku brokera.

Musíme ale zdůraznit, že pojištění se nevztahuje na kryptoměny.

Jak Robinhood vydělává?

Broker si neúčtuje žádné poplatky. Určitě si ale říkáte, že na něčem vydělávat musí.

A máte pravdu.

Pojďme se tedy podívat, jakým způsobem broker vydělává:

 • Prodej objednávek vysoko-frekvenčním obchodníkům. Obchodní příkazy broker nesměřuje přímo na burzu, ale k tzv. vysoko-frekvenčním obchodníkům (velké brokerské firmy nebo investiční banky). Ti transakci zrealizují za trošku horší cenu, což se projeví navýšením spreadu.

  Odchylka od burzovní ceny bývá v řádu haléřů, takže klient prakticky nic nepozná. Část přirážky si nechá vysoko-frekvenční obchodník, část získá broker.

 • Uvádí se, že Robinhood vydělá na každém zobchodovaném dolaru asi $0,00026. To znamená, že brokerovi zaplatíte 0.026 % formou spreadu. Musíme ale doplnit, že se jedná o průměrný údaj, takže nákladovost jednotlivých transakcí se bude lišit.

 • Úroky z peněz, které klienti drží na obchodních účtech. Peníze, které klienti nezainvestují, jsou uložené na bankovních účtech. Tyto účty spravuje broker, takže získává případné úroky.
 • Poskytování finanční páky: Klienti, kteří obchodují s finanční pákou, si od brokera půjčují peníze (respektive akcie). Není to ale zadarmo. Broker si za poskytování páky účtuje malý úrok ve výši 2.5 % ročně.
 • Měsíční předplatné účtu Gold: Účet Gold uživatelům zpřístupní prémiové funkce. Jeho aktivace stojí $5 měsíčně.

Zbojník nebo kolaborant?

Vraťme se na okamžik ke zmiňovanému prodeji objednávek vysokofrekvenčním obchodníkům.

Pod pojmem vysoko-frekvenční obchodník si můžete představit velkou společnost, která objednávky zrealizuje. Tato společnost je protistrana vašeho obchodu, takže má opačné zájmy než vy.

Robinhood je prostředník, který prodává vaše objednávky velkým firmám. A právě tady se analogie se zbojníkem, který „bohatým bral a chudým dával“, nějak vytrácí. Broker totiž bere cenné informace od malých investorů a prodává je velkým rybám z Wall Streetu.

A to se vším všudy.

Pokud si nastavíte například Stop-Loss (pojistka proti ztrátě), tak Robinhood tuto klíčovou informaci předává vašemu protihráči. Broker jinými slovy odkrývá všechny karty investorů, čímž je řadí do nevýhodné pozice.

Zkušenosti s Robinhood

Internetové recenze hodnotí brokera Robinhood jako úspěšnou a spolehlivou společnost. Obchodníci vyzdvihují například nízké poplatky, širokou nabídku (amerických) akcií a v neposlední řadě také intuitivní ovládání, což ocení zejména začátečníci.

Recenze/zkušenosti s brokerem Robinhood

Recenze/zkušenosti s brokerem Robinhood

Když se ale podíváte do internetových diskusí, tak uvidíte hlavně stížnosti a kritiku.

Uveďme jeden příklad za všechny:

Na serveru TrustPilot má broker přes 3000 recenzí s průměrným hodnocením 1.1 z 5 hvězdiček. Takové hodnocení nevypadá vůbec dobře, ale jsou tu 2 polehčující okolnosti:

 • Spokojení klienti nemají motivaci psát recenze, takže převaha negativních recenzí zas tak nepřekvapí. 3000 obchodníků navíc představuje jen 0.01 % všech klientů Robinhood.
 • Mnoho obchodníků brokera kritizuje jen proto, že prodělali peníze. A to není zrovna objektivní pohled.

Některé stížnosti a připomínky jsou ale na místě. Mnoho obchodníků například uvádí, že zákaznická linka brokera je extrémně pomalá nebo prakticky neexistuje. Stejně tak se opakují stížnosti na zdlouhavé ověřování účtu nebo na omezené obchodování. A to je asi největší problém.

V březnu 2020 (v době největší volatility) se platforma Robinhood opakovaně potýkala s technickými problémy, kvůli kterým nemohli obchodníci otevírat ani uzavírat obchodní pozice.

O několik týdnů dříve zase Robinhood pozastavil obchodování s některými extrémně volatilními akciemi. Důvodem ovšem nebyly technické problémy, ale rozhodnutí brokera, což klienti hlasitě kritizovali.

Kontroverze kolem Robinhood

 • V roce 2019 dostal broker pokutu ve výši 1.52 milionů dolarů od úřadu FINRA, jelikož svým klientům nezajistil nejlepší obchodní podmínky. Další pokutu ve výši 65 milionů dolarů musel Robinhood uhradit o rok později úřadu SEC. Důvodem byly zavádějící informace ohledně toho, jak broker vydělává peníze.
 • V červenci 2020 spáchal jeden z klientů Robinhood sebevraždu, protože se mylně domníval, že dluží 730 tisíc dolarů. Údaj o záporném zůstatku byl ovšem dočasný a ve skutečnosti byl účet v mírném zisku. Před zoufalým činem se mladík několikrát pokoušel kontaktovat zákaznickou linku, ale dočkal se jen automatů.
 • V minulosti Robinhood řešil také problémy s nedostatečným zabezpečením. Například v roce 2019 broker přiznal, že uchovával hesla od klientských účtů v textové (nešifrované) podobě. O rok později se objevila zpráva, že bezmála 2 000 klientských účtů se stalo terčem hackerského útoku. Náhoda?

Co klienti oceňují

 • Téměř nulové poplatky
 • Moderní a jednoduchá aplikace
 • Možnost kupovat zlomky akcií

Co klienti kritizují

 • Mizerná zákaznická linka
 • Strohá nabídka ne-amerických trhů
 • Nelze obchodovat během rozšířených obchodních hodin
 • Způsob, jakým Robinhood vydělává (PFOF)

Na co si dát pozor

 • Broker nepřijímá evropské klienty.
 • Omezený day-trading (nákup a prodej téže akcií ve stejný den). Uživatelé s účtem Gold a Instant, kteří mají zůstatek nižší než $25 000, mohou provést maximálně 3 takové obchody týdně. Po překročení limitu následuje zákaz obchodování na 90 dní.

Závěrečné shrnutí

Zakladatelé projektu chtěli vytvořit aplikaci, která lidem umožní obchodovat jednoduše a bez poplatků. A zcela objektivně musíme uznat, že svůj úkol splnili na jedničku.

Platforma je jednoduchá, investovat lze od jediného dolaru a poplatky jsou (téměř) nulové.

Pozitiva jsou silnější než všechna kritika, se kterou se Robinhood potýká. Proto se také počet klientů během jediného roku zvýšil z 13 milionů (2020) na současných 31 milionů (2021).

A ještě jedna věc.

Kritici tvrdí, že aplikace Robinhood připomíná spíše kasino než obchodní platformu. A ano, ty animace ohňostrojů při uzavření obchodu tak opravdu působí. V konečném důsledku ale záleží jen na investorech, jestli budou hazardovat nebo se k obchodování postaví zodpovědně.

A jak hodnotíte aplikaci Robinhood vy? Napište nám dolů do komentářů!

Kde investovat do akcií?
Přehled licencovaných a ověřených akciových brokerů:
BROKER
ROKU
 • Přístup na americké i evropské burzy včetně pražské burzy, téměř 2500 titulů
 • Nákup akcií a ETF bez komisních poplatků
 • Platforma s pokročilým skenerem akcií, demo účet zdarma
 • Kompletně v češtině, česká podpora, obchodování v CZK
 • Na trhu od roku 2002, licence, vklady obchodníků pojištěny
4246 našich čtenářů si vybralo XTB
95%
Investování zahrnuje rizika ztrát
 • Přístup na americké i evropské burzy, přes 2100 titulů
 • Nákup akcií bez komisních poplatků, nákup zlomků akcií, minimální investice $50
 • Platforma v češtině, demo účet zdarma
 • Na trhu od roku 2006, licence, vklady obchodníků pojištěny
2079 našich čtenářů si vybralo eToro
90%
Váš kapitál je ohrožen. Other fees apply. For more information, visit etoro.com/trading/fees
 • Přístup na americké i evropské burzy včetně pražské burzy
 • Poplatky: US akcie za €0,50 + 0,004 USD za akcii, shortování akcií
 • Kompletně v češtině, česká podpora, obchodování v CZK, bez demo účtu
 • Na trhu od roku 2008, licence, vklady obchodníků pojištěny
90%
Investování zahrnuje rizika ztrát
?Seřazeno podle redakčního hodnocení
Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Portál InvestPlus.cz je určen výhradně ke studijním účelům. Obsažené informace nelze považovat za analýzu investičních příležitostí ani investiční doporučení. Minulá výkonnost jednotlivých titulů či portfolií není zárukou budoucích výnosů. Finanční služby, které jsou promovány na této stránce, nesou vysokou míru rizika a mohou vyústit ve ztrátu vašich finančních prostředků. Nikdy byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit.

Diskuze

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář