Aktualizováno

Recenze TradeStation Zkušenosti s brokerem, poplatky, návod, demo, diskuze

Hodnocení:
80%
Hledáte nejlepšího brokera?
SROVNÁNÍ BROKERŮ

Hledáte kvalitního brokera, který vám zpřístupní americké trhy přes profi platformu? Potom by vám neměla uniknou nabídka brokera TradeStation, který funguje bezmála 40 let. V této recenzi zjistíte, co všechno TradeStation nabízí, jaké má poplatky a proč není ideální pro evropské klienty.

Recenze TradeStation ve zkratce

TradeStation je americká brokerská společnost, která umožňuje obchodování na amerických burzách.  Broker vznikl v roce 1982, takže se nejedná o žádnou neznámou firmu. Provozovatel navíc podléhá regulacím SEC a FINRA.

Klienti TradeStation mají k dispozici tři platformy: desktopovou, webovou a mobilní. Platformy budou ideální pro zkušené a aktivní obchodníky, protože obsahují řadu analytických nástrojů a pokročilých funkcí.

Produktovou nabídku tvoří akcie, ETF, futures, opce, dluhopisy a podílové fondy. Broker ovšem podporuje také obchodování kryptoměn, a to včetně vkladů a výběrů v digitálních měnách.

Poplatky jsou výhodné zejména pro americké klienty, kteří mohou obchodovat akcie a ETF bez komisí. Klienti mimo USA platí za každý obchod s akciemi $5. Nevýhodou je poplatek $35 za výběr a vysoké sazby za maržové obchodování.

Výhody

  • Regulovaný broker
  • Pokročilá obchodní platforma
  • Nabízí americká ETFka
  • Vlastní kryptoměnová burza

Nevýhody

  • Zaměřuje se pouze na US trhy
  • Drahé vklady a výběry
  • Nepodporuje češtinu
  • Vedení účtu v USD

Hodnocení TradeStation: 80%

Základní informace o TradeStation

Název TradeStation
Licence Ano (SEC, FINRA)
Provozovatel TradeStation Group, Inc. (Plantation; USA)
Nabízené produkty Akcie, ETF, futures, opce, dluhopisy, podílové fondy, kryptoměny
Platforma TradeStation: desktopová, webová a mobilní
Poplatky za obchodování komisní poplatek + variabilní spread + dodatečné poplatky
Komisní poplatky Ano → srovnat s konkurencí
Poplatek za neaktivitu Ano
Poplatek za výběry 35 USD
Platební metody bankovní převod
Měna účtu 1 (USD)
Demo účet Ano
Minimální vklad 0 USD
Minimální obchod 1 akcie / kontrakt
Čeština Ne
Sociální obchodování Ne

TradeStation vs. TradeStation Global

Hned na úvod vyjasníme jednu věc.

V souvislosti s TradeStation jste možná narazili na službu TradeStation Global. Tato služba vznikla spoluprací dvou brokerů: TradeStation a Interactive Brokers.

Nabídka TradeStation Global se podobá spíše nabídce Interactive Brokers než originálnímu TradeStation. Účty jsou totiž vedené právě u IB.

Narozdíl od standartního (US) účtu dává TradeStration Global tyto výhody:

Službu provozuje britská společnost TradeStation International Ltd, která podléhá regulacím FCA. Bohužel, pro evropské klienty je služba kvůli brexitu aktuálně nedostupná. Věnovat se proto budeme primárně americkému TradeStation.

Nabídka instrumentů a trhů

U TradeStation můžete obchodovat deriváty (opce, futures), akcie (akcie, ETF), kryptoměny, dluhopisy a podílové fondy. Broker vám ovšem zpřístupní pouze americké trhy, takže evropské akcie u TradeStation nepořídíte.

Produktová nabídka brokera TradeStation

Produktová nabídka brokera TradeStation

Pojďme si v produktové nabídce udělat trochu pořádek:

  • Akcie: Akcie z 5 amerických burz. Nechybí Tesla, Amazon, Apple, Google, eBay a podobně.
  • ETF: Přes 2 200 fondů, mezi kterými nechybí populární tituly jako QQQ nebo SPY. Toto je poměrně velká výhoda, protože většina evropských brokerů americká ETFka nenabízí.
  • Futures: Futures kontrakty na indexy (S&P 500, NASDAQ 100, DJIA…), komodity (kovy, energie…) a finanční produkty (forex a úrokové sazby).
  • Opce: Opční kontrakty na akcie, indexy i futures.
  • Kryptoměny: Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Bitcoin Cash, Basic Attention Token, ChainLink, EOS, Enjin Coin, OMG, Ox, Paxos Gold, Polkadot a Stellar
  • Další: Více než 2 000 podílových fondů, dluhopisy …

Obchodování u TradeStation

Obchodní platformy

Klienti TradeStation mají k dispozici 3 platformy: desktopovou, webovou a mobilní.

Desktopová platforma je opravdu komplexní a obsahuje mnoho nástrojů a funkcí. To ovšem přináší jednu nevýhodu: Platforma není uživatelsky přívětivá, což potrápí zejména začátečníky a příležitostné investory.

Rozložení platformy má několik přednastavených režimů (pro intradenní obchodníky, pro obchodování futures…), ale vytvořit si můžete i vlastní. Umístění a velikost jednotlivých oken lze měnit také na webové platformě. Ta je o poznání jednodušší, a navíc je dostupná v testovacím demo režimu.

Obchodní platforma TradeStation

Obchodní platforma TradeStation

Kryptoměny se obchodují odděleně přes speciální platformu TSCrypto.

Platforma TScrypto

Platforma TScrypto

Návod Jak obchodovat na platformě TradeStation

  1. Přihlaste se do klientské zóny (o registraci píšeme níže). Pak klikněte na modré tlačítko PLACE A TRADE v pravém horním rohu a zvolte reálný (LIVE) nebo testovací (SIMULATED) účet.
  2. Výběr účtu

    Výběr účtu

  3. Otevře se vám obchodní platforma, kde zvolíte zelené tlačítko TRADE. Tím se vyroluje panel pro zadávání objednávky.
  4. Obchodní platforma

    Obchodní platforma

  5. Vyberte si instrument (SYMBOL) a nastavte parametry objednávky, zejména množství (QUANTITY), typ objednávky (ORDER TYPE) a účet, na kterém se objednávka uskuteční (ACCOUNT NO). U limitních a stop objednávek se musí nastavit také příslušné ceny (PRICE).
  6. Pro nákup aktiva nebo vytvoření dlouhé pozice klikněte na modré tlačítko Buy. Pro spekulace na pokles ceny nebo prodej zvolte Sell.
  7. Nastavení parametrů objednávky

    Nastavení parametrů objednávky

  8. Odeslané objednávky se zobrazují v záložce ORDERS. Jakmile se objednávka zrealizuje, zobrazí se v záložce POSITIONS. Zde můžete každou pozici ukončit.

Typy objednávek

TradeStation podporuje 5 typů objednávek:

  • Market – Tržní objednávka, u které nastavíte pouze objem (např. počet akcii). Objednávka se zrealizuje ihned za nejlepší cenu, která je na trhu v danou chvíli dostupná.
  • Limit – U limitní objednávky nastavíte objem a cenu, za kterou chcete nakupovat nebo prodávat. Objednávka se zrealizuje až ve chvíli, kdy se objeví vhodná protinabídka.
  • Stop Market – U příkazu nastavíte objem a stop cenu. Jakmile se trh dotkne stop ceny, aktivuje se tržní objednávka a při nejbližší příležitosti dojde k nákupu nebo k prodeji. Prioritou je zrealizovat obchod, cena je až druhořadá (může být horší než stop cena).
  • Stop Limit – U příkazu nastavíte 2 úrovně: stop a limit. Jakmile se cena na trhu dotkne úrovně stop, aktivuje se limitní příkaz pro nákup nebo prodej. Prioritou je dobrá cena (nebude horší než limitní cena), nikoli samotné uskutečnění obchodu.
  • Trailing Stop – Dynamický stoploss. Pomocí pokynu si nastavíte, při jaké ztrátě se má obchodní pozice automaticky ukončit. Nastavit můžete ztrátu v dolarech nebo ztrátu v procentech.

Nastavit můžete také životnost objednávky. Všechny dostupné varianty najdete v následujícím přehledu, přičemž symbol + značí, že objednávka bude aktivní i během rozšířených obchodních hodin:

  • FOK – Celá objednávka se musí uskutečnit okamžitě nebo se zruší.
  • IOC – Objednávka (nebo její část) se musí uskutečnit okamžitě nebo se zruší.
  • 1, 3, 5 minute – Objednávka bude aktivní 1, 3 nebo 5 minut.
  • Day, Day+ – Objednávka bude aktivní do konce aktuálního obchodního dne.
  • GTD, GTD+ – Objednávka bude aktivní do zvoleného data.
  • GTC, GTC+ – Objednávka bude aktivní, dokud se nezrealizuje nebo dokud ji nezrušíte.
  • OPG, CLO – Objednávka bude aktivní jen v úvodu nebo na konci obchodní seance.

Minimální investice

Minimální objednávka je 1 akcie nebo 1 kontrakt. Zlomkové akcie TradeStation nepodporuje. U futures jsou k dispozici standardní, e-mini a micro kontrakty.

K otevření a udržování pákové pozice broker vyžaduje minimálně 2 tisíce dolarů. Stejný limit platí také pro shortování akcií.

Maržové (pákové) obchodování

Při registraci si každý obchodní vyberte, jestli chce maržový nebo hotovostní účet. Jak už název napovídá, u maržového účtu můžete obchodovat s vypůjčenými penězi, zatímco na hotovostním účtu musíte všechny obchody financovat z vlastního.

Při obchodování na marži financujete jen zlomek celé objednávky. Zbývající peníze vám vypůjčí broker. Obchodování na marži je tedy obchodování s vypůjčenými penězi.

Za vypůjčení peněz se platí poplatek (úrok), označovaný jako margin rate. Úroková sazba je bohužel docela vysoká – v základu bezmála 10 %. Pokud ale obchodujete s většími objemy, tak vám broker sazbu sníží:

Debetní zůstatek Úroková sazba (p.a.)
$0 – $50,000 9.50 %
$50,000 – $499,999 8.75 %
$500,000 – $1,999,999 5.50 %
$2,000,000 + 3.50 %

Uvedené sazby jsou roční, nicméně poplatek se účtuje na denní bázi. Je-li tedy roční sazba 9.50 %, denně zaplatíte 0.026 % z vypůjčené částky.

Shortování akcií

U TradeStation můžete vydělávat nejen v situacích, kdy hodnota instrumentu roste, ale také když klesá. U derivátů je tato funkce běžná, nicméně broker umožňuje shortovat také akcie a ETF. Podmínkou je ale maržový účet.

Princip shortování je jednoduchý: Broker vám za malý poplatek půjčí akcie a vy je prodáte. Později je opět koupíte a vrátíte brokerovi. Pokud cena akcií mezitím klesne, tak vyděláte.

Za zmínku stojí, že určité akcie můžete vypůjčit brokerovi, který je dál poskytne shortujícím obchodníkům. Broker všechno zařídí a vy dostane část z úroku, který si broker za vypůjčení akcií účtuje.

Poplatky u TradeStation

TradeStation má několik cenových plánů, avšak většina z nich se vztahuje jen na americké klienty. Pro ne-americké zákazníky platí mezinárodní plán (International Plan).

Živá burzovní data jsou zdarma, stejně jako vklady bankovním převodem nebo využívání (dříve zpoplatněné) desktopové platformy. Poplatky se naopak platí za každý zrealizovaný obchod, za výběry peněz z účtu, za neaktivitu a podobně.

Hlavní poplatky si hned ukážeme:

Poplatky za obchodování

  • Komisní poplatek: Poplatek za zprostředkování obchodu, který si účtuje broker. Poplatek zaplatíte při otevření i při uzavření obchodu.
Instrument Komise
Akcie a ETF $5 / obchod
Opce (akcie) $5 / obchod + $0.60 / kontrakt
Opce (indexy) $1.00 / kontrakt
Opce (futures) $1.50 / kontrakt
Futures (standartní) $1.50 / kontrakt
Futures (micro; e-mini) $0.50 / kontrakt
Kryptoměny 0.30 %
Dluhopisy $14.95 / obchod + $5 / dluhopis
Podílové fondy $14.95 / obchod
  • Dodatečné poplatky: U některých instrumentů se musí platit poplatky třetích stran. Patří sem clearingový poplatek, poplatek burzy nebo poplatek regulátorů (SEC, FINRA a podobně). Velikost poplatků najdete zde.

Další poplatky

  • Poplatek za vklad bankovním převodem si broker neúčtuje. Pozor ale na poplatky třetích stran!
  • Poplatek za výběr bankovním převodem je $35 (platba do zahraničí).
  • Poplatek za neaktivitu je $50 ročně. Pokud během 12 měsíců uskutečníte alespoň 5 obchodů nebo průměrná měsíční hodnota vašeho portfolia přesahuje 2 000 dolarů, tak poplatek neplatíte.
  • Převod portfolia k jinému brokerovi: $125
  • Uplatnění opce: $14.95
  • Prodloužení futures: $20
  • Externí převod futures: $25

Aktuální výpis všech poplatků najdete na webu brokera.

Srovnání poplatků

Kolik stojí investování prostřednictvím TradeStation a jak jsou na tom konkurenční brokeři? Srovnání komisních poplatků pro ne-americké klienty (tzv. mezinárodní plán) naleznete v tabulce níže:

  Tastyworks firstrade degiro ibkr tradestation
US Opce $0 až $2.50* $0* $0.50* $0.65* $0.60 až $1.50*
US Futures $0.25 až $1.25*
Nenabízí
$0.50* $0.85* $1.50*
US Akcie Zdarma $0** $0.004** + €0.50 $0.005** $5***
US ETF Zdarma $0**
Nenabízí
$0.005** $5***
* za kontrakt
** za akcii
*** za obchod
Recenze Tastyworks Recenze Firstrade Recenze Degiro Recenze IBKR Recenze Tradestation
* za kontrakt
** za akcii
*** za obchod

Obchodní účty a registrace

TradeStation rozlišuje 4 typy obchodních profilů:

  • INDIVIDUAL: Klasický účet pro jednotlivce.
  • JOINT: Účet má dva a více majitelů.
  • ENTITY: Korporátní nebo svěřenecký účet.
  • IRA (INDIVIDUAL RETIREMENT ACCOUNT): Osobní penzijní účet, dostupný v několika modelech (tradiční, Rothův, zjednodušený SEP).

Klienti mimo USA mohou zvolit individuální nebo společný účet. Penzijní a korporátní účty jsou dostupné jen pro americké rezidenty.

Návod Registrace a ověření účtu u TradeStation

Registrace účtu probíhá kompletně přes internet. Celý proces projdete za pár minut, ale samotné ověření brokerem bude trvat pár dní.

Nejprve kliknete na modré tlačítko OPEN ACCOUNT, které vás přesměruje k registraci. Ta se skládá z pěti kroků:

Návod: Registrace u TradeStation

Návod: Registrace u TradeStation

  1. Account Setup: V prvním kroku vyplníte základní údaje (jméno, příjmení, telefon, email) a zvolíte libovolné uživatelské jméno a heslo. Následně si vyberete typ účtu a instrumenty, se kterými chcete obchodovat.
  2. Konfigurace obchodního účtu

    Konfigurace obchodního účtu

  3. Personal information: V druhém kroku vyplníte datum narození a adresu bydliště.
  4. Osobní informace

    Osobní informace

  5. Employment information: Zde vyplníte údaje o svém zaměstnání.
  6. Financials and Experience: Následuje dotazník ohledně vašich příjmů, vašeho jmění a předchozích zkušenostech s obchodováním.
  7. Summary and Agreements: Poslední a nejdelší krok. Nejprve můžete vyplnit kontakt na důvěryhodnou osobu, kterou bude broker kontaktovat v případě, že se s vámi nedokáže spojit. Potom nahrajete kopie dvou dokumentů pro ověření identity (řidičák, občanský průkaz, pas) a adresy (maximálně 60 dnů starý výpis z bankovního účtu nebo účet za služby).
  8. Verifikace účtu

    Verifikace účtu

  9. Nakonec vás čeká shrnutí a „podpis“ obchodní smlouvy. Podpis probíhá elektronicky, takže stačí odkliknou, že se smlouvou souhlasíte, a máte hotovo.
  10. Během prvního přihlášení si nastavíte dvoufaktorovou autorizaci (přes SMS nebo mobilní aplikaci).

V klientské zóně uvidíte, že se vám vytvořilo hned několik obchodních účtů. Obchodování futures totiž probíhá na jiném účtu než obchodování akcií a opcí.

Účet pro obchodování akcií (Equity account) je vedený vždy v dolarech. Naproti tomu futures účty mohou být vedené v 9 různých měnách: EUR, USD, GBP, CHF, AUD, CAD, JPY, SGD a HKD.

Vklady a výběry u Trade Station

Vklady a výběry jsou u amerických brokerů vždycky velké téma. Peníze se totiž posílají na dolarové účty do USA, což pro evropské obchodníky znamená nemalé komplikace. A především nemalé poplatky.

Trade Station bohužel nebude výjimkou.

Vkladové metody u Trade Station

Vkladové metody u Trade Station

Bankovní převod (Wire Transfer)

Bankovní převod bude pro většinu obchodníků jediná přijatelná volba. Počítejte ale s tím, že tato metoda není levná ani rychlá.

Broker Trade Station si za vklad bankovním převodem neúčtuje ani cent, ale zadarmo to určitě nebude. Nejprve zaplatíte poplatek vlastní bance za zahraniční platbu – obvykle v řádu stovek korun. Jedna z nejlevnějších bank je v tomto ohledu Air Banka s fixním poplatkem 100 Kč za odeslání nebo přijetí zahraniční platby.

Další náklady vznikají při směně korun na dolary. Pokud směnu necháte na bance, tak ztratíte klidně i 3 %. Levnější jsou online směnárny (např. Roklen nebo Revolut), avšak broker akceptuje vklady pouze z bankovního účtu vedeného na vaše jméno. Takže jaké je řešení? Peníze ze směnárny můžete poslat na dolarový účet, který dnes nabízí většina českých bank, a odtud lze peníze poslat k brokerovi.

Nemalé poplatky si mohou naúčtovat také korespondenční banky, přes které platba prochází (klidně 20 až 30 dolarů za platbu).

Stejně to bohužel funguje i při výběru, u kterého se navíc platí poplatek brokerovi ($35).

Chytrý převod (Smart Transfer)

Chytrý převod spočívá v tom, že svůj obchodní účet propojíte s externím bankovním účtem nebo s účtem u jiného brokera.

Převod účtu (Transfer Account)

Pokud máte portfolio u jiného brokera, můžete jej převést k Trade Station. Podmínkou je, aby broker podporoval ACAT převod.

Kryptoměny

Vklady a výběry peněz jsou dostupné také přes kryptoměny, ale jen v rámci služby TSCrypto. Broker Trade Station podporuje kryptoměny Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum, Litecoin, USD Coin a Ripple.

Kdo za brokerem stojí?

Brokera TradeStation provozuje společnost TradeStation Group, Inc, která je součástí skupiny Monex Group. Jednotlivé služby neposkytuje přímo TradeStation Group, ale její dceřiné firmy:

  • TradeStation Securities, Inc.: Prostřednictvím této společnosti broker nabízí obchodování akcií, ETF, opcí a futures. Na činnost společnosti dohlíží americký regulační úřad SEC. Společnost je členem FINRA, SIPC a mnoha burz.

    SIPC zajišťuje pojištění klientských účtů až do výše $500,000 (s limitem $250,000 pro hotovost) proti případnému úpadku brokera. Pojištění se vztahuje také na ne-americké klienty. Nevýhodou je, že společnost nenabízí ochranu účtů proti zápornému zůstatku. Pokud se tedy při maržovém obchodování zadlužíte, broker vám dluh neodpustí.

  • TradeStation Crypto, Inc.: Tato společnost zajišťuje kryptoměnové účty a obchody s kryptoměnami. Společnost není členem FINRA ani SIPC, takže účty klientů nejsou nijak chráněné ani pojištěné.
  • Obchodní software, analýzy a výukové materiály zajišťují dceřiné společnosti TradeStation Technologies, Inc. a You Can Trade, Inc. Tyto firmy neposkytují žádné finanční ani investiční služby.

Zkušenosti s TradeStation

Pro americké klienty je TradeStation skvělá volba. Broker má dlouholetou historii, zaměřuje se na US trhy a tamějším klientům nabízí speciální cenový plán s nulovými komisními poplatky.

Z pohledu evropského obchodníka to ale taková senzace není.

V první řadě musíte oželet nulové komisní poplatky. Klienti mimo USA platí fixní poplatek za každou transakci, takže pokud chcete obchodovat bez poplatků, musíte se porozhlédnout u konkurence.

Dalším problémem jsou drahé vklady a výběry. Náklady snížíte nejlépe tím, že budete posílat co největší částky. To znamená neposílat každý měsíc tisícovku, ale vkládat peníze jednorázově – alespoň desítky tisíc korun.

Pro méně zdatné angličtináře může být problémem také jazyková bariéra. A to nejen při obchodování, ale zejména při komunikaci se zákaznickou podporou.

Co klienti oceňují:

  • Platforma TradeStation
  • Nabízí americká ETFka i evropským klientům
  • Široká nabídka produktů

Co klienti kritizují:

  • Drahé vklady a výběry
  • Vyšší margin rate

Na co si dát pozor:

  • Obchodní účty nejsou chráněné proti zadlužení.
  • Vklady a výběry jsou poměrně drahé. Poplatky si může účtovat nejen vaše banka a broker, ale také korespondenční banky, které platbu zpracovávají.
  • Broker se zaměřuje výhradně na americké trhy.

Závěrečné shrnutí

TradeStation má co nabídnout, ale určitě to nebude broker pro každého. Pojďme se tedy podívat, kdo nabídku brokera ocení nejvíce.

TradeStation je broker pro zkušené obchodníky, kteří se zaměřují na americké finanční trhy. Broker vám poskytne profesionální platformu, množství analytických nástrojů a kvalitní výukové materiály. Zároveň si ale neúčtuje poplatky, která vám řada konkurenčních brokerů odpustí.

Pokud s investováním začínáte nebo plánujete investovat menší částky, tak zkuste raději nějakého evropského brokera. Ušetříte vám to nejen peníze, ale i starosti.

Máte vlastní zkušenosti s TradeStation? Nenašli jste, co jste hledali? Napište nám dolů do komentářů!

Kde investovat do akcií?
Přehled licencovaných a ověřených akciových brokerů:
BROKER
ROKU
  • Přístup na americké i evropské burzy včetně pražské burzy, téměř 2500 titulů
  • Nákup akcií a ETF bez komisních poplatků
  • Platforma s pokročilým skenerem akcií, demo účet zdarma
  • Kompletně v češtině, česká podpora, obchodování v CZK
  • Na trhu od roku 2002, licence, vklady obchodníků pojištěny
4246 našich čtenářů si vybralo XTB
95%
Investování zahrnuje rizika ztrát
  • Přístup na americké i evropské burzy, přes 2100 titulů
  • Nákup akcií bez komisních poplatků, nákup zlomků akcií, minimální investice $50
  • Platforma v češtině, demo účet zdarma
  • Na trhu od roku 2006, licence, vklady obchodníků pojištěny
2079 našich čtenářů si vybralo eToro
90%
Váš kapitál je ohrožen. Other fees apply. For more information, visit etoro.com/trading/fees
  • Přístup na americké i evropské burzy včetně pražské burzy
  • Poplatky: US akcie za €0,50 + 0,004 USD za akcii, shortování akcií
  • Kompletně v češtině, česká podpora, obchodování v CZK, bez demo účtu
  • Na trhu od roku 2008, licence, vklady obchodníků pojištěny
90%
Investování zahrnuje rizika ztrát
?Seřazeno podle redakčního hodnocení
Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Portál InvestPlus.cz je určen výhradně ke studijním účelům. Obsažené informace nelze považovat za analýzu investičních příležitostí ani investiční doporučení. Minulá výkonnost jednotlivých titulů či portfolií není zárukou budoucích výnosů. Finanční služby, které jsou promovány na této stránce, nesou vysokou míru rizika a mohou vyústit ve ztrátu vašich finančních prostředků. Nikdy byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit.

Diskuze

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář