Aktualizováno

TREZOR recenze: Ukládáme Bitcoin a další kryptoměny – kde koupit, cena, zkušenosti

Trezor je populární hardwarová peněženka, která vznikla pro bezpečné ukládání kryptoměn v čele s Bitcoinem. Hardwarové peněženky patří do kategorie „cold wallet“, což jsou kryptoměnové peněženky bez připojení k internetu. Offline peněženky jsou mimo dosah hackerů a poskytují tak nejbezpečnější způsob pro uložení privátních klíčů, které potřebujete k odesílání plateb.

Trezor je v prodeji od října 2014, takže se pyšní titulem úplně první hardwarové peněženky. Za jeho vznikem stojí navíc česká společnost Satoshi Labs. I když po uvedení na trh byl Trezor kompatibilní pouze s Bitcoinem, tak díky neustálým inovacím dnes podporuje také Litecoin, Zcash, Dash nebo třeba Etehreum, Ethereum Classic a Bitcoin Cash.

Trezor aneb ukládáme Bitcoin a další kryptoměny

Trezor aneb ukládáme Bitcoin a další kryptoměny

Kde koupit Trezor a jaká je cena

Trezor si můžete objednat přímo z oficiálního webu trezor.io za €89 (+ €17 za dopravu). Koupíte jej ale i v českých internetových obchodech s elektronikou. Například Alza.cz (k úhradě zboží lze použít Bitcoin) i CZC jej nabízejí za necelých 2900 Kč. K dispozici je bílá, černá a šedá varianta. Součástí balení je kromě samotné peněženky také USB kabel pro propojení s PC, klíčenka a anglický návod.

Prodejce Dostupné modely Poštovné
Alza
Alza
Trezor T, Trezor ONE zdarma / 45 Kč Koupit
Trezor.io
Trezor.io
Trezor Safe 3, Trezor T, Trezor ONE zdarma Koupit

Trezor model T (Trezor 2)

Trezor T podporuje 8 kryptoměn

Trezor T podporuje 8 kryptoměn

V listopadu 2017 představila společnost Satoshi Labs novou generaci populární hardwarové peněženky – Trezor model T, označovaný také jako Trezor 2. Jeho uvedení na trh je naplánované na leden 2018, ale už nyní si jej můžete před-objednat za €149. Oproti svému předchůdci tedy Trezor podražil, nicméně kromě vyšší ceny přináší samé výhody. Na první pohled zaujme nový trezor kompaktními rozměry a větším dotykovým displejem, který nahradil tlačítka pro ovládání. Vývojáři ze Satoshi Labs také prozradili, že Trezor 2 využívá zcela nový firmware, což přinese mnoho změn a nových možností včetně podpory 8 kryptoměn.

Instalace a zabezpečení

Platforma Trezor Wallet

Platforma Trezor Wallet

Abyste mohli Trezor používat, tak vás nejprve čeká trochu komplikovanější instalace. Po prvním připojení k PC si Trezor automaticky stáhne rozšíření pro internetový prohlížeč, které mu umožní komunikaci s internetovou peněženkou Trezor Wallet (dříve MyTrezor). Na první pohled se jedná o běžnou virtuální peněženku, ve které můžete zadávat transakce, přijímat platby, procházet historii plateb atd. Peněženka ale neobsahuje váš privátní klíč, který potřebujete k odesílání transakcí. Ten je totiž uložen v Trezoru.

Po propojení Trezoru a online peněženky se vám aktualizuje firmware Trezoru. Následně se zobrazí stránka pro nastavení hardwarové peněženky, kde si pro zařízení zvolíte libovolný název (Device label). Zásadní je ovšem pokročilé nastavení (Advanced Settings), kde se nastavují tři bezpečnostní prvky. Prvním z nich je volba číselného PIN kódu. Ten budete používat vždy při potvrzování transakcí. Pokud vám někdo Trezor ukradne a nebude znát váš PIN, tak je mu to k ničemu. Aby zloději nemohli PIN tipovat, tak se po každém neúspěšném pokusu zdvojnásobí čekací doba, než Trezor umožní další pokus.

Ochrana proti krádeži

Technická specifikace

Technická specifikace

Další bezpečností prvek je zálohování dat (Recovery seed). Jedná se o 12 až 24 anglických slov, které vám trezor vygeneruje a pomocí kterých můžete obnovit data z ukradeného nebo ztraceného Trezoru. Tato slova si napište ideálně někam na papír (kde budou v bezpečí před kybernetickými hrozbami) a pečlivě je uschovejte. Zálohu a vygenerovaná slova nezapomeňte potvrdit. Tato slova vám budou sloužit jako klíč, pomocí kterého můžete kdykoliv obnovit privátní klíč a historii plateb.

S obnovou ztracených dat souvisí i třetí bezpečností prvek, kterým je heslo pro obnovení dat (Passphrase encryption). Jedná se o dodatečné heslo, které musíte vyplnit při obnovování dat. Pokud by totiž někdo získal seznam výše zmiňovaných 12 až 24 slov (Recovery seed), mohl by vaší peněženku obnovit a s tím by získal přístup k privátnímu klíči. Bez znalosti tohoto dodatečného hesla ovšem obnovení dat nelze dokončit.

Návod: Trezor a transakce

Obsah balení

Obsah balení

Transakce se zadávají přes počítač pomocí virtuální peněženky Trezor Wallet. Na peněžence vyplníte adresu příjemce a posílanou částku. Trezor vás poté vyzve k zadání vašeho PINU. Po zadání správného pinu se vám na počítači i na displeji Trezoru zobrazí adresa příjemce, kterou musíte potvrdit kliknutím na pravé tlačítko na Trezoru. Stejným způsobem pak potvrdíte posílanou částku. K odeslání transakce tedy potřebujete znát PIN a musíte mít Trezor u sebe.

Trezor a zkušenosti uživatelů

Zkušenosti s peněženkou Trezor (obchod Alza)

Zkušenosti s peněženkou Trezor (obchod Alza)

Trezor má na internetu výborné reference. Uživatelé ve svých zkušenostech vyzdvihují kompaktní rozměry, jednoduché ovládání, ale především bezpečí uložených kryptoměn v čele s Bitcoinem. Dobré ohlasy má také možnost obnovení dat při ztrátě Trezoru a jeho zabezpečení před zloději. Ti vám zařízení sice mohou ukrást, ale bez vašeho PINu jim asi k ničemu nebude. Co naopak některým uživatelům vadí, je malý displej s ještě menším textem a absence českého návodu k instalaci a ovládání Trezoru.

Kde koupit peněženku Trezor
Prodejce Dostupné modely Poštovné
Alza
Alza
Trezor T, Trezor ONE zdarma / 45 Kč Koupit
Trezor.io
Trezor.io
Trezor Safe 3, Trezor T, Trezor ONE zdarma Koupit
Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Nejedná se o finanční poradenství ani investiční doporučení. Investujte na základě vlastního průzkumu do produktů, kterým rozumíte. Kryptoměny jsou vysoce volatilní a rizikové. Investujte jen ty peníze, které si můžete dovolit ztratit. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Diskuze - TREZOR aneb kam uložit Bitcoin a další kryptoměny

 • Anonym
  14.3.2021 9:31
  Anonym
  Autor

  Dobrý den, prosím zda-li by bylo možné mi poslat podrobný návod jak nainstalovat trezor s mobilem děkuji s Pozdravem Pavel Ciza

 • Buyer
  19.12.2017 10:50
  Buyer
  Autor

  Zatím jsme nekoupila Trezor ani Ledger, ale do pá dní to napravím.

 • ?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

  Vložit komentář