Aktualizováno

Recenze Bitstamp Návod, jak obchodovat, zkušenosti, poplatky, diskuze

Hodnocení:
80%
Hledáte nejlepší kryptoburzu?
SROVNÁNÍ BURZ A SMĚNÁREN

Bitstamp je burza kryptoměn, kterou v roce 2011 založila dvojice Slovinců jako evropskou alternativu k dnes již neexistující burze MtGox. Přes internetovou platformu Bitstamp mohou uživatelé nakupovat a prodávat nejen Bitcoin, ale také Ethereum, Ripple a Litecoin. Směna je možná za americké dolary, eura nebo bitcoiny. Platforma umožňuje obchodovat také měnový pár USD/EUR.  S více než milionem uživatelů je Bitstamp jednou z největších bitcoinových burz v Evropě i ve světě a to i přes skutečnost, že z ní bylo v roce 2015 odcizeno hackery 19 tisíc BTC.

Vytvoření účtu, verifikace a vložení peněz

Platební metody vč. příslušných poplatků

Platební metody vč. příslušných poplatků

Vytvoření nového účtu probíhá online. Stačí vyplnit celé jméno, email a stát. Na email po odsouhlasení podmínek dostanete zprávu s jednorázovým heslem, které si po prvním přihlášení změníte. Aby vám Bitstamp umožnil vklad a výběr peněz, musíte účet nejprve ověřit. Při ověřování vyplníte osobní údaje a pak na účet nahrajete kopie požadovaných dokumentů. Bitstamp vyžaduje dokument pro ověření identity (třeba občanku nebo pas) a dokument pro ověření adresy, který není starší než 3 měsíce (výpis z bankovního účtu, faktura za elektřinu nebo něco podobného).

Na verifikovaný účet můžete poslat peníze (EUR nebo USD) standardním nebo SEPA bankovním převodem. Pokud chcete kryptoměny nakupovat a prodávat za CZK, pak musíte využít služby jiné burzy (třeba Coinmate). Vklady i výběry lze provádět také pomocí kryptoměn (BTC, ETH, LTC nebo XRP) přes virtuální peněženky. Výběr tradičních fiat měn je možný přes bankovní převod nebo debetní kartu. Neobvyklou možností je výběr peněz ve formě zlata.

Bitstamp: návod jak obchodovat

Přímý nákup kryptoměn

Přímý nákup kryptoměn

Nejsnadnější způsob pro nákup a prodej kryptoměn je přes objednávku Instant v záložce Buy/Sell. U této objednávky máte stanovenou pevnou cenu, za kterou můžete kryptoměnu koupit/prodat. Stačí vyplnit jen požadované množství (Amount) a objednávka se hned zrealizuje. U příkazu Market vyplníte také jen požadované množství, ale objednávka jde na burzu, kde se spáruje s nejvýhodnější nabídkou. U objednávky Limit vyplníte množství, ale i cenu (Price), za kterou chcete kryptoměnu koupit nebo prodat. Nabídka se zařadí do seznamu a čeká, až ji někdo přijme. Poslední příkaz Stop umožňuje obchodníkům stanovit cenu, při které se automaticky spustí nákup nebo prodej.

Platforma burzy

Platforma burzy

Objednávky lze zadávat přímo z platformy, kterou najdete pod odkazem Tradeview. Na platformě máte k dispozici graf, do kterého můžete vkládat indikátory i pomocné linie, a seznam aktuálních nabídek k nákupu a k prodeji. Pokud chcete koupit měnu, zvolte možnost BUY. Při prodeji naopak obchodujte přes objednávku SELL. Minimální transakce je 5 USD nebo EUR.

Poplatky u Bitstamp

Bitstamp - poplatky za obchodování

Bitstamp – poplatky za obchodování

Bitstamp si účtuje poplatky za výběry a za transakce. Při vkladu se platí poplatek pouze u klasického bankovního převodu. Velikost poplatku je 0,05 %, minimálně ale 7,5 EUR/USD. Pokud vybíráte peníze v digitální měně, je výběr bezplatný. Za SEPA výběry klienti zaplatí poplatek 0,9 EUR a za klasický bankovní převod 0,9 % (minimálně však 15 USD). Za každou transakci si Bitstamp účtuje poplatek 0,25 % z objemu transakce. Aktivní obchodníci, kteří zobchodují alespoň 20 tisíc USD měsíčně, mají poplatky snížené. Nejnižší poplatky je 0,1 %, ale pro jeho získání je potřeba zobchodovat minimálně 20 milionů USD měsíčně. Seznam ostatních poplatků je zveřejněn na webu Bitstamp.

Útoky hackerů a zabezpečení klientských účtů

Provozovatelem online burzy je společnost Bitstamp Ltd. se sídlem v Londýně a její dvě sesterské společnosti (Lucembursko, USA). Burza funguje od roku 2011 a už několikrát se stala terčem útoku hackerů. Nejhorší bilanci měl útok v roce 2015, kdy hackeři ukradli z klientských účtů asi 19 tisíc BTC. Konkurenční burzy na tom ovšem nebývají o moc lépe. Například burza Bitfinex přišla v roce 2016 o 120 tisíc BTC a burza MtGox dokonce o 850 tisíc BTC, což pro MtGox znamenalo konec.

Tato událost vedla k zásadním změnám a k inovacím v oblasti zabezpečení. Bitstamp tak jako první velká burza přišla s implementací mnoha bezpečnostních prvků, které jsou dnes již standardem (ověřování emailem, dvoufázová autentizace a další).

Aby v případě útoku nedošlo k velkým ztrátám, je 98 % všech uložených prostředků drženo offline (třeba na hardwarových peněženkách) a pouze zbylé 2 % jsou uvolněné k obchodování. Pro vyšší zabezpečení si mohou klienti aktivovat potvrzování důležitých kroků přes email nebo třeba ověřování pomocí aplikace Google Authenticator nebo DUO (tzv. dvoufázová autentizace). Google Authenticator například funguje tak, že si do mobilu stáhnete speciální aplikaci, kterou přes písemný nebo QR kód propojíte se svým účtem u Bitstamp. Kdykoliv pak budete potvrzovat důležité změny na účtu (třeba změna hesla, výběr peněz…), tak budete muset vyplnit unikátní klíč, který vám aplikace vygeneruje.

Zkušenosti s Bitstamp

Bitstamp - recenze a zkušenosti

Bitstamp – recenze a zkušenosti

Burza Bitstamp funguje už několik let bez větších problémů, získala finanční licenci v Lucembursku a je více transparentní, než mnohé konkurenční burzy. Transakce se díky vysoké likviditě uzavírají rychle, a jelikož burza cílí také na evropské obchodníky, tak lze směnit kryptoměny za eura. Poplatky jsou ale průměrné.

Na internetu lze nalézt celou řadu nezávislých recenzí a zkušeností. V diskuzích ovšem nejsou jen pozitivní příspěvky, ale i kritika a negativní recenze. Někteří klienti si například stěžují na komplikace při vkladu nebo při výběru peněz, na pomalé vyřizování plateb a zdlouhavý verifikační proces. Nespokojení uživatelé zmiňují také mizernou kvalitu zákaznické podpory, která jako by v některých případech vůbec neexistovala. Některým klientům se na obchodní účet údajně ani po několika týdnech nepřipsaly vložené peníze a společnost na dotazy vůbec nereagovala. Otázkou ale je, zda jsou recenze pravdivé a zda byla chyba skutečně na straně Bitstampu. Těžko si totiž představit, že by společnost okrádající své klienty mohla působit tak dlouho a v takovém rozsahu.

Populární krypto burzy a směnárny
  • Světová burza se 150 kryptoměnami včetně BTC, LTC či ETH
  • Možnost přímého nákupu krypta platební kartou za CZK
  • Velmi nízké poplatky, platforma v češtině
  • Minimální transakce cca 20 Kč
2710 našich čtenářů si vybralo Binance
95%
  • Česká burza kryptoměn BTC, LTC, ETH, BCH nebo XRP
  • Bezpečná platforma v češtině s českou podporou
  • Velmi nízké poplatky
  • Nákup za CZK, minimální transakce 26 Kč
1651 našich čtenářů si vybralo Coinmate
90%
  • Česká směnárna kryptoměn BTC, LTC, ETH, BCH, XRP a ZEC
  • Bezpečná platforma v češtině s českou podporou
  • Do limitu 200 EUR/10 dnů není nutné ověřovat identitu
  • Nákup za CZK, minimální transakce 260 Kč
911 našich čtenářů si vybralo Simplecoin
85%
?Seřazeno podle redakčního hodnocení

Charakteristika burzy Bitstamp.net

Název Bitstamp (burza kryptoměn)
Provozovatel Bitstamp Ltd (UK)
Rok založení 2011 (Slovinsko)
Fiat měny USD, EUR
Kryptoměny Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC), Ripple (XRP)
Vklady/výběry bankovní převod, SEPA (fiat měny), virtuální peněženky (kryptoměny), výběry také přes debetní kartu a zlato
Minimální vklad/výběr Ne
Limity pro vklady/výběry Ne
Poskytování osobních dokumentů Povinné (pro zpřístupnění vkladů/výběrů)
Obchodní příkazy Instant, Limit, Market, Stop
Min. transakce cca 5 EUR
Poplatky za vklad bankovním převodem, za výběry, za transakce (0,25 %)
Zvýhodnění poplatků Ano (nutno zobchodovat alespoň 20 tisíc USD/30 dní)
Další výhody API rozhraní, 2FA
Platby v CZK Ne
Čeština Ne
Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Nejedná se o finanční poradenství ani investiční doporučení. Investujte na základě vlastního průzkumu do produktů, kterým rozumíte. Kryptoměny jsou vysoce volatilní a rizikové. Investujte jen ty peníze, které si můžete dovolit ztratit. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Diskuze, reference

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář