Aktualizováno

Recenze NakamotoX – zkušenosti s burzou, návod, výhody a nevýhody Nakamotox.com

Hodnocení:
20%
Hledáte nejlepší kryptoburzu?
SROVNÁNÍ BURZ A SMĚNÁREN

NakamotoX je internetová burza kryptoměn s českými kořeny. Cílem NakamotoX je vytvořit jednoduchou obchodní platformu nové generace, kde bude možné obchodovat kryptoměny s nízkými poplatky. Už nyní NakamotoX podporuje pět kryptoměn a jednu fiat měnu. Do budoucna by se ovšem portfolio měn mělo rozšířit.

Kryptoměnová burza NakamotoX ukončila svůj provoz v lednu 2019.

První zprávy o připravované burze NakamotoX se objevily v průběhu roku 2017. Na konci roku 2017 pak burza spustila testovací alfa fázi pro omezený počet obchodníků. Ti testovali obchodní platformu pomocí demo účtů s fiktivními penězi. V květnu 2018 byla spuštěna první veřejná beta verze burzy, která už umožnila obchodování se skutečnými kryptoměnami. Na spuštění plné verze si ovšem obchodníci budou muset ještě počkat.

Návod: Obchodování kryptoměn na burze NakamotoX

Platforma NakamotoX

Platforma NakamotoX

Na platformě lze obchodovat euro a 5 různých kryptoměn (Litecoin, Monero, Bitcoin, Ethereum, Verge). Dohromady je k dispozici 7 měnových párů: BTC/EUR, ETH/BTC, LTC/BTC, XMR/BTC, ETH/EUR, LTC/EUR, XMR/EUR. Do budoucna se ale na platformě podle vývojářů objeví i další kryptoměny. Konkrétní jména chystaných kryptoměn ani datum přidání ale NakamotoX neprozrazuje.

Ovládání obchodní platformy je poměrně jednoduché. Panel pro zadávání transakcí a objednávek najdete na spodní liště platformy. Po kliknutí na tlačítko „Trade Options“ se vám otevře okno pro nastavení parametrů transakce. V prvním kroku si vyberete požadovaný měnový pár a množství kryptoměny, kterou chcete prodat nebo koupit. Minimální objem transakce je 0.01 jednotek vybrané kryptoměny.

Detail transakce

Detail transakce

Pokud uzavíráte objednávku typu Market, tak už nic víc nenastavujete. Tato objednávka se automaticky spáruje s nejlepší dostupnou protinabídkou, takže se zrealizuje ihned. U objednávky Market ovšem musíte počítat s tím, že rychlost transakce je vykoupena horším kurzem. Druhou možností jsou objednávky Limit, kde vyplníte také kurz, za který chcete transakci zrealizovat. Objednávky typu Limit mohou trvat podstatně déle, protože čekají na to, až se najde protinabídka se stejnou nebo výhodnější cenou.

Obchodní platforma

Graf BTC/EUR

Graf BTC/EUR

Obchodní platforma je přizpůsobitelná, takže si můžete upravit rozložení jednotlivých oken. Pro každý měnový pár lze na platformě zobrazit graf, knihu objednávek, statistiky a historii posledních objednávek. Jednotlivá okna jsou ovšem poměrně malá a platforma tak může působit nepřehledně.

Cenový graf zobrazuje kurz vybraného měnového páru za libovolné časové období. Kromě časového intervalu lze u grafu měnit také styl zobrazení. Do grafu můžete přidávat i různé technické indikátory, u kterých ovšem nelze měnit parametry. Kniha objednávek obsahuje seznam aktuální nabídky a poptávky. Historie posledních objednávek zase ukazuje, kdy a za jako cenu proběhly poslední transakce s danou měnou.

Vklady, výběry a poplatky u NakamotoX

Na obchodní účet můžete posílat všechny podporované kryptoměny. Digitální mince stačí poslat na adresu virtuální peněženky vašeho obchodního účtu, kterou najdete pod záložkou Deposit. Obdobně fungují i výběry z obchodního účtu, u kterých vyplníte jen adresu, na kterou chcete peníze poslat. Pro vklady a výběry v EUR je možné využít bankovní převod. Vklady, výběry a obchodování s EUR ovšem vyžaduje verifikaci neboli ověření účtu. Účet verifikujete tak, že na něj nahrajete kopie několika osobních dokumentů (např. občanský průkaz). Bez verifikace můžete obchodovat pouze s kryptoměnovými páry.

Poplatky za obchodování přes NakamotoX jsou nulové. Tedy alespoň prozatím, dokud platforma běží jako beta verze. Se spuštěním plné produkční verze, které bylo plánováno na květen 2018, ovšem nulové poplatky pravděpodobně skončí. Společnost si v současné době neúčtuje ani žádné poplatky za vklady nebo za výběry.

Nevýhody platformy

Nevýhodou NakamotoX je, že burza nepodporuje obchodování v CZK. Při vkladech a výběrech tak pravděpodobně zaplatíte poplatek za převod měny (CZK na EUR a obráceně). Tento poplatek si účtují banky. Na webu chybí také jakékoliv kontaktní údaje. Prakticky jedinou možností, jak kontaktovat podporu NakamotoX, je živý chat na webu.

Historie posledních objednávek na platformě NakamotoX poukazuje na malou likviditu burzy. Nízká likvidita jinými slovy znamená, že na burze obchoduje málo lidí, takže transakce jsou pomalé a kurzy nevýhodné. Například na měnovém páru BTC/EUR se v současné době přes NakamotoX uzavře přibližně 10 transakcí za den, což je opravdu málo. U ostatních měnových párů je likvidita ale ještě horší. Vývojáři ovšem doufají, že nalákají více lidí a likvidita vzroste.

Ačkoliv si burza NakamotoX neúčtuje žádné transakční poplatky, tak kvůli nízké likviditě se obchodování přes NakamotoX moc nevyplatí. Jako příklad uveďme srovnání s burzou Coinmate, kde se Bitcoin obchoduje v páru s eurem nebo s českou korunou. U Coinmate se pár BTC/EUR obchoduje se spreadem 10-20 euro, zatímco u NakamotoX bývá spread přibližně 5x vyšší (viz. order book). I když tedy u Coinmate zaplatíte poplatek 0,35 %, tak náklady na transakci budou stejné nebo nižší než u NakamotoX.

Provozovatel

Za projektem stojí řada Čechů

Za projektem stojí řada Čechů

Provozující společností je Nakamotox Limited (UK), registrovaná ve Velké Británii od srpna 2017. Její sesterskou společností je NAKAMOTOX CZ, s. r. o. se sídlem v Praze, která vznikla v listopadu 2017. Web NakamotoX je dostupný v anglické a české verzi. Podpora češtiny je pochopitelná, protože za projektem stojí řada Čechů. Oficiální web uvádí jména čtyř osob: Jiří Fiala, Kamil Brejcha, Radim Kozub, Pavel Urbaczka. V obchodním rejstříku je jako jednatel obou společností uveden ještě Jiří Procházka.

NakamotoX klade velký důraz na zabezpečení klientských účtů. Přihlašování k účtu se provádí pomocí dvou hesel (tzv. 2FA).  První heslo si zvolíte sami, zatímco druhé (jednorázové) heslo vám vždy vygeneruje speciální program. Burza je chráněna před DDOS útoky a klientské prostředky jsou uložené na více offline peněženkách pro kryptoměny.

Zkušenosti s NakamotoX

Zkušenosti s burzou NakamotoX

Zkušenosti s burzou NakamotoX

Platforma NakamotoX funguje teprve krátce a navíc jen v beta verzi. Není tak divu, že na internetu nejsou prakticky žádné recenze ani diskuze na téma NakamotoX. Pokud ale shrneme dostupné informace, tak se NakamotoX jeví jako slibně vyhlížející projekt, který ovšem zatím příliš nefunguje. Platforma totiž obsahuje jen základní funkce a nástroje, nabídka měnových párů je velmi omezená a likvidita je nízká.

Prakticky jedinou výhodou NakamotoX oproti konkurenčním burzám jsou v současné době nulové poplatky (se spuštěním plné produkční verze ovšem nulové poplatky pravděpodobně skončí) a vysoké zabezpečení. Výhodou NakamotoX je také podpora češtiny, nicméně podpora není kompletní a například obchodní podmínky český překlad nemají.

Populární kryptoměnové burzy a směnárny
iSeřazeno podle redakčního hodnocení
Populární
 • Světová burza se 150 kryptoměnami včetně BTC, LTC či ETH
 • Možnost přímého nákupu krypta platební kartou za CZK
 • Velmi nízké poplatky
 • Minimální transakce cca 20 Kč
 • Směnárna kryptoměn BTC, LTC, ETH, BCH, XRP a ZEC
 • Jednoduchá a bezpečná platforma v češtině s českou podporou
 • Do limitu 200 EUR/10 dnů není nutné ověřovat identitu
 • Nákup za CZK, minimální transakce 260 Kč
 • Směnárna kryptoměn BTC, BCH, LTC a ETH
 • Bonus 10 dolarů při nákupu kryptoměn nad 100 USD
 • Minimální transakce 1 dolar
 • Burza kryptoměn BTC, LTC, ETH, BCH a XRP
 • Velmi nízké poplatky
 • Minimální transakce 26 Kč

Charakteristika burzy Nakamotox.com

Název NakamotoX (burza kryptoměn) – beta verze
Provozovatel NAKAMOTOX LTD (Anglie)
Rok založení 2017 (Česko)
Fiat měny EUR
Kryptoměny Bitcoin (BTC), Litecoin (LTC), Ethereum (ETH), Verge (XVG), Monero (XMR),
Vklady/výběry bankovní převod (euro), virtuální peněženky (kryptoměny)
Minimální vklad/výběr Ne
Limity při obchodování Ne
Poskytování osobních dokumentů Nepovinné (povinné pro bankovní převod a obchodování s EUR)
Obchodní příkazy Limit, Market
Min. transakce 0.01
Poplatky Ne
Zvýhodnění poplatků Ne
Další výhody 2FA, offline úložiště kryptoměn,
Platby v CZK Ne
Čeština Ano
Investice do kryptoměn je spojena s rizikem ztráty finančních prostředků. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak kryptoměny fungují, a zda si můžete dovolit riziko ztráty finančních prostředků.

Diskuze

Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář