Aktualizováno

Recenze WIREX – zkušenosti s platební kartou a peneženkou, cashback, poplatky

Wirex je internetový platební systém pro kryptoměny a klasické fiat měny. Wirex nabízí také interní kryptoměnovou směnárnu se zabezpečenou virtuální peněženkou, kde si mohou klienti nakoupené digitální mince uložit.

To, co dělá tuto službu unikátní, je ovšem platební karta Wirex. Pomocí této karty můžete využít své kryptoměny k placení každodenních nákupů. A to i v místech, kde kryptoměny prodejce nepřijímá.

Někdo by mohl namítnout, že tato služba není zas tak unikátní. Platební kryptoměnové karty ostatně nabízí nespočet společností. Wirex je ale unikátní v tom, že vám kartu skutečně pošle a nemusíte na ni čekat půl roku. Kartu totiž na vyžádání obdržíte už za pár dnů!

Registrace nového účtu

Pokud chcete využívat služby Wirex, budete potřebovat vlastní účet. Registrace účtu probíhá rychle a jednoduše pomocí mobilní aplikace (Android nebo iOS). Účty se ovšem registrují na osobu, takže musíte vyplnit řadu osobních údajů a ty následně verifikovat. Ověřuje se totožnost (pomocí občanky nebo řidičáku) i adresa. Pro ověření adresy je potřeba nafotit libovolnou fakturu (za elektřinu, plyn, internet…), popřípadě výpis z bankovního účtu. Faktura nesmí být starší než 3 měsíce a doklad totožnosti musí být samozřejmě aktuální a platný.

Webová platforma služby

Webová platforma služby

K účtu Wirex se můžete přihlásit pomocí webové platformy na adrese wirexapp.com nebo pomocí mobilní aplikace. Wirex podporuje pět populárních kryptoměn: Bitcoin, Litecoin, Ethereum, Ripple a nově také Waves. Tyto kryptoměny můžete nakupovat přímo v interní směnárně Wirex, přičemž velikost minimální transakce při nákupu kryptoměny je 1 dolar.

Zabezpečení a rizika

Hlavním faktorem při výběru internetové peněženky by mělo být maximální zabezpečení. Wirex využívá dvoufázové přihlášení 2FA, což je přihlášení pomocí hesla a jednorázového kódu, který vám vygeneruje např. Google Authenticator. Transakce se potvrzují přes SMS a email. U mobilní aplikace lze aktivovat přihlášení pomocí otisku prstu.

Ačkoliv Wirex adoptoval nejmodernější technologie v oblasti zabezpečení digitálních tokenů, stále zde existují rizika. Kryptoměny jsou virtuální měny, nemají fyzickou podobu, a nárokují se pomocí tzv. privátních klíčů. Kdo má privátní klíč od bitcoinové adresy, ten má přístup k obsahu. Kdo má privátní klíč, může s kryptoměnou nakládat. Internetové peněženky mají řadu výhod (jsou bezplatné, dostupné každému), ale uživatelé nemají privátní klíče, popřípadě k němu mají přístup minimálně dvě strany (uživatel a provozovatel). Nejednou se stalo, že hackeři dokázaly kryptoměny uložené na internetových peněženkách ukrást. Wirex ovšem podobný případ neeviduje.

Platební karta Wirex

Jednou z hlavních výhod, kterou se Wirex pyšní, je kryptoměnová platební karta. Platební karta je propojena s účtem Wirex a lze s ní platit prakticky všude. Na online peněžence stačí mít libovolnou kryptoměnu, která se při platbě kartou převede na požadovanou měnu (dolary, eura nebo britské libry). Díky tomu lze kartu využít také pro výběry z bankomatů.

Platební karta Wirex

Platební karta Wirex

Kartu vám Wirex pošle na vyžádání, avšak nejprve je nutné verifikovat účet. Při verifikaci se nejprve ověřuje mobilní telefon pomocí SMS zprávy, následně adresa bydliště. Kartu obdržíte poštou a aby byla funkční, musíte ji aktivovat. Aktivace je naštěstí velmi rychlá a stačí postupovat podle návodu v mobilní aplikaci. Nevýhodou je, že přednastavený PIN ke kartě lze měnit pouze v bankomatech (pozor, ne každý to umožní).

Placení s kartou, poplatky v praxi

Poplatky a limity

Poplatky a limity

Kartu lze dobít dvěma způsoby. Buď si na peněženku Wirex pošlete kryptoměnu, která se při platbě převede na fiat, nebo vložíte rovnou fiat měnu (EUR, GBP nebo USD) pomocí jiné platební karty. Karta ovšem musí podporovat 3D secure a vložit musíte minimálně 25 euro. Nevýhodou je, že CZK platební karta Wirex nepodporuje, takže pokud kartu dobíjíte z banky, zaplatíte malý poplatek za převod CZK do cizí měny (minimálně samotný kurz bývá znevýhodněný).

Dobití kreditní karty je omezeno na 5000 dolarů denně. Pro klienty s neověřeným účtem je ale denní limit pouhých 50 dolarů. Maximálně lze na kartu dobít až 16 tisíc EUR (20 tisíc USD) a denně lze utratit polovinu. Z bankomatů lze pomocí karty Wirex vybrat maximálně 250 EUR/USD denně.

Při placení kartou se vaše digitální mince z peněženky Wirex smění na fiat měnu. Směnný kurz není nejhorší, ale kvůli spreadu přeplatíte asi 1-2 %. To sice ve srovnání s ostatními směnárnami není vůbec špatné, nicméně pro každodenní platby je takový poplatek zbytečně vysoký.

Cashback 0,5 %

Tím se dostáváme k cashback bonusu, který Wirex klientům nabízí. Wirex vám vrátí 0,5 % z každé platby provedené v kamenném obchodě (na internetové platby se cashback nevztahuje) a cashback se vyplácí na peněženku Wirex v bitcoinech. Půl procenta bohužel není nic úchvatného, zvlášť když zohledníme všechny poplatky, které kvůli opakovanému převodu fiat-krypto-fiat zaplatíte.

WXT – Domovská kryptoměna služby Wirex

Systém Wirex nabízí vlastní kryptoměnu WXT (Wirex Token) fungující na platformě Stellar. WXT není žádná průlomová kryptoměna, nicméně Wirex dává klientům hned dva dobré důvody, proč kryptoměnu vlastnit. V první řadě jsou to zvýhodněné poplatky spojené se systémem Wirex. Kdo platí poplatky pomocí WXT, platí méně a může dostat slevu na poplatky až 100 %. Majitelé WXT tokenů mohou také získat různé bonusy nebo cashback (tj. vrácení peněz) až 1,5 % z každé platby kartou Wirex Visa. Podobný model se osvědčil například burze Binance, která slibuje nižší poplatky při platbě interní kryptoměnu BNB.

Slevy a výhody pro držitele tokenu WXT

Slevy a výhody pro držitele tokenu WXT

Registrovaní klienti měli možnost získat WXT tokeny v předprodeji, který začal 24. června 2019. Do předprodeje šly 3 % z celkového množství 10 miliard WXT, přičemž za jeden token si Wirex naúčtoval 0,01 dolarů. Nutno dodat, že po uvedení na burzu, které proběhlo v následujícím měsíci, byla cena tokenů ihned dvojnásobná.

Vývoj ceny tokenu WXT

Vývoj ceny tokenu WXT

Wirex a poplatky

Wirex si za své služby účtuje poplatky, přičemž využívá hned tři různé sazebníky. Česko spadá do kategorie zemí Evropského hospodářského prostoru. Wirex nemá prakticky žádné administrativní poplatky, pouze za správu karty se platí 1,20 euro (1,50 dolarů) měsíčně. Za dobití karty externí kartou zaplatíte 1 %. Poplatek se platí také za odchozí SWIFT platby (€13/$15).

Bezplatné jsou prakticky pouze platby v rámci systému Wirex. Pro platby s kryptoměnami do externích sítí se platí klasické těžařské poplatky. Při výběru z bankomatů v zahraničí se platí poplatek za převod měny ve výši €2.25/$2.50 pro EHP nebo €2.75/$3.50 pro země mimo EHP.

Zkušenosti s Wirex

Zkušenosti s Wirex

Zkušenosti s Wirex

Je otázkou, jaký přínos má tato služba pro obyčejného člověka. Proč by někdo nakupoval nestabilní kryptoměny a posléze je (s nemalou přirážkou) opět směnil na fiat měny při placení za nákup? Proč prostě nepoužít klasickou platební kartu propojenou s bankovním účtem? Dokud budou kryptoměny vysoce volatilní, nikdo s nimi nebude chtít platit. Pokud dnes někdo kupuje digitální mince, pak s nimi neplánuje platit. Kryptoměny dnes využívají především spekulanti a investoři, což bohužel nežádoucí cenové výkyvy pouze živí.

Pro platby v rámci síti Wirex je tato služba skvělá. Žádné poplatky, rychlé vyřízení. Pro internetové platby s kryptoměnami je Wirex také výhodný. Nulové poplatky (vyjma těch pro těžaře), rychlé vyřízení. Ale pokud jde o platební kartu Wirex a cashback bonus, tak služba ztrácí smysl. Paradoxem je, že právě platební karta a cashback bonus jsou ústředními body nabídky Wirex. Chcete-li investovat do Bictoinu co nejvýhodněji, pak je levnější burza. Chcete-li platit levně, pak zůstaňte u klasické platební karty. Pokud jste ovšem kryptoměnoví nadšenci, pak jistě nějaké to ztracené procento u Wirex oželíte.

Charakteristika služby

Služba platební systém, internetová peněženka a směnárna pro kryptoměny
Platformy: webová (Wirexapp), mobilní
Kryptoměny BTC, LTC, ETH, XRP, WAVES
Provozovatel: Wirex Limited (Anglie)
Regulace: FCA
Minimální směna: 1 EUR
Minimální vklad: 25 EUR (platební karta) / 1 satoshi (kryptoměny)
Demo účet: Ne
Mobilní aplikace: Ano
Fiat měny USD, EUR, GBP
Poplatky: při platbě kartou cca 2 % (spread) / poplatek za vklad kartou 1 %
Spread: 1 až 2 %
Vklad/Výběr: Platební karty, kryptoměny
Čeština Ne
Portál InvestPlus.cz je určen výhradně ke studijním účelům. Obsažené informace nelze považovat za analýzu investičních příležitostí ani investiční doporučení. Minulá výkonnost jednotlivých titulů či portfolií není zárukou budoucích výnosů. Finanční služby, které jsou promovány na této stránce, nesou vysokou míru rizika a mohou vyústit ve ztrátu vašich finančních prostředků. Nikdy byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit.

Diskuze

 • BigG
  19.10.2019 21:48
  BigG
  Autor

  V clanku sa pise ze za odchadzajuce SEPA platby sa plati 13€/15$. V cenniku je vsak napisane SEPA – FREE, a platby SWIFT 12£/13€/15$. Zmylil sa autor, slebo je to tak? SWIFT nie je SEPA

  • InvestPlus
   19.10.2019 21:58
   Autor

   Díky za upozornění. Máte samozřejmě pravdu, poplatek se vztahuje k odchozím SWIFT platbám. Příchozí i odchozí SEPA platby jsou zdarma.

 • ?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

  Vložit komentář