Aktualizováno

Investice do kryptoměn v roce 2019? Nejlepší digitální měny zatím rostly o tisíce procent!

Trh s virtuálními měnami po téměř dvouleté pauze opět ožívá. První polovina roku 2019 přinesla majitelům populárních kryptoměn zisky v řádu stovek procent a podle optimistických prognóz můžeme býčí trh očekávat i v následujícím pololetí. Letošní rok také ukazuje, jak důležité je vybrat ty správné kryptoměny. Desítky digitálních měn se totiž od začátku roku pohybují v červených číslech. V tomto článku si proto ukážeme, které kryptoměny jsou letos nejúspěšnější a proč je (ne)zařadit do svého investičního portfolia.

Bitcoin udává trendy

Je-li řeč o kryptoměnách, pak bychom měli začít u Bitcoinu. Je dobře známo, že Bitcoin hýbe celým kryptoměnovým trhem a pokud se daří Bitcoinu, daří se i ostatním digitálním mincím. BTC je zkrátka dominantní kryptoměnou, protože tržní kapitalizace BTC tvoří přes 60 % celkové tržní kapitalizace všech kryptoměn.

V roce 2019 začal Bitcoin pod hranicí 4 000 dolarů a v únoru klesl na své letošní minimum (3300 USD). Vyjma několika výkyvů se cena vytrvale držela pod hranicí 4 tisíc dolarů, nicméně s příchodem dubna Bitcoin ožil. Během jediného dne hodnota BTC vyšplhala na hranici 5 tisíc dolarů, což někteří mylně přisuzovali aprílovému žertu. Očekávaná korekce navíc nepřišla a cena nejznámější kryptoměny naopak rostla.

Na začátku května se digitální mince BTC prodávaly již za 6 tisíc dolarů a o necelých 20 dní později už hodnota atakovala hranici 9 tisíc. V červnu došlo nejprve ke zklidnění a k malému propadu, ovšem druhá polovina měsíce vyhnala ceny BTC až k 13 tisícům dolarů. Během prvního pololetí 2019 tedy Bitcoin ztrojnásobil svoji hodnotu. V polovině července se sice trh schladil a došlo ke korekci na 10 tisíc USD, nicméně meziroční růst hodnoty Bitcoinu je stále výrazný.

Proč Bitcoin roste?

Vývoj kryptoměny Bitcoin v roce 2019

Vývoj kryptoměny Bitcoin v roce 2019

Každá odpověď na tuto otázku je v současné době pouhou spekulací. Jedno je ale jisté – nejedná se o přirozený vývoj. K běžným platbám se Bitcoin využívá spíše vzácně a počet aktivních uživatelů je poměrně nízký. Výrazný nárůst plateb v síti tedy není patrný. Bitcoin ovšem v současné době nachází uplatnění spíše jako investice nebo jako prostředek pro uchování hodnoty. Například v zemích s nestabilní ekonomikou či politikou se Bitcoiny prodávají přes lokální směnárny i mnohonásobně dráž.

Minulost se (ne)opakuje

Každý má v živé paměti kritický rok 2018, kdy Bitcoin pohřbila i taková jména jako Warren Buffett či Bill Gates. Mnoho lidí srovnává současnou situaci s intenzivním růstem v roce 2017, který prudkému poklesu předcházel. Jenže situace se za dva roky změnila. V roce 2017 do Bitcoinu lidé investovali, kteří o fungování kryptoměn neměli žádné ponětí. Bylo to IN, každý chtěl mít Bitcoiny, což hodnotu kryptoměny zákonitě vystřelilo ke hvězdám. Kryptoměnová síť ovšem na takový nápor nebyla připravená, takže se začaly objevovat různé technické problémy a nedostatky (třeba transakční poplatky za desítky dolarů). Když přišla korekce a probuzení do reality, mnoho lidí propadlo panice a začali se svých digitálních mincí rychle zbavovat.

Nyní už investoři vědí, že propad cen není důvodem k panice. Bitcoin si podobným scénářem již několikrát prošel, a vždy jej přestál (byť to trvalo i roky). Je více než pravděpodobné, že doposud nepokořenou hranici 20 tisíc dolarů Bitcoin dříve nebo později překoná. Technologii blockchainu navíc začínají využívat i velké nadnárodní společnosti, což kryptoměnám jenom pomáhá.

Kde obchodovat kryptoměny?
Přehled ověřených CFD brokerů, kteří umožňují obchodování s kryptoměnami:
BROKER
ROKU
 • 16 populárních kryptoměn včetně BTC, ETH a XRP
 • Nízké poplatky ve srovnání s konkurencí
 • Kompletně v češtině, česká podpora, obchodování v CZK
 • Testovací demo účet s kapitálem 200 000 Kč zdarma
4246 našich čtenářů si vybralo XTB
98%
Služba CFD. 77% ztrácí peníze
 • 16 populárních kryptoměn včetně BTC, ETH a XRP
 • Možnost kopírovat obchody ostatních klientů eToro
 • Nízké poplatky ve srovnání s konkurencí, V češtině
 • Demo účet s kapitálem 100 000 dolarů zdarma
2079 našich čtenářů si vybralo eToro
97%
Služba CFD. 62% ztrácí peníze
 • 12 populárních kryptoměn včetně BTC, ETH a XRP
 • Nízké poplatky ve srovnání s konkurencí
 • Kompletně v češtině, obchodování v CZK
 • Testovací účet s kapitálem 500 000 Kč zdarma
95%
U 72% účtů investorů došlo ke ztrátě
?Seřazeno podle redakčního hodnocení

Altcoiny překonaly Bitcoin

Pokud jako investor chcete snížit riziko investování, pak byste měli diverzifikovat a nevsázet vše na jednu kartu. V oblasti kryptoměn jsou možnosti diverzifikace takřka neomezené. Existují totiž stovky virtuálních měn a digitálních tokenů (obecně altcoinů), které se obchodují na veřejných burzách. A nutno dodat, že ve srovnání z některými altcoiny je Bitcoin opravdu zastaralý a neefektivní.

Lépe než BTC si v prvním pololetí vedla například kryptoměna Litecoin, která zhodnotila o téměř 200 %. To, že Litecoin překonal ve zhodnocení Bitcoin, není zas tak neobvyklé. Tato kryptoměna se vyznačuje neustálými inovacemi a proaktivním přístupem k řešení problémů. Letos například Litecoin zavedl technologii Lightning Network. Zakladatel Charlie Lee také zvažuje podporu zcela anonymních plateb, které by nebylo možné dohledat v blockchainu.

Bitcoin i Litecoin si v první polovině roku 2019 vedly dobře, ale nebyly nejlepší. Největší investiční potenciál, ale také největší riziko, přináší obvykle nové tokeny. A ani letos tomu není jinak. Od začátku roku dosáhl nejvyššího zhodnocení EGT coin (Egretia), fungující na standardu ERC20 sítě Ethereum. EGT coin vyšplhal z 0,00033 USD na 0,08 dolarů, čímž dosáhl zhodnocení kolem 20 000 %.

Trh kryptoměn klesal, BNB rostl

Binance coin vykázal růst 350%

Binance coin vykázal růst 350%

Velmi úspěšné jsou letos tokeny kryptoměnových burz. Příkladem je Huobi token (HT) nebo Binance coin (BNB). Právě tyto tokeny dokázaly růst i v době, kdy Bitcoin a známé altcoiny zažívaly krizi nebo stagnovaly. Domovské burzovní tokeny přináší svým držitelům řadu výhod a benefitů (např. nižší poplatky na burze), takže lidé mají důvod a motivaci tokeny kupovat.

Například hodnota BNB rostla téměř plynule celé první pololetí a z 6 dolarů se dostala až na 30 dolarů. Tokeny Huobi vzrostly za stejné období z jednoho dolaru na 4 USD.

Nejlepší kryptoměny pro rok 2019?

Každé investiční portfolio zaměřené na kryptoměny by mělo obsahovat Bitcoin. Bitcoin lze využívat jak pro krátkodobé obchody (časté a výrazné výkyvy), tak pro dlouhodobé investice (hodnota dlouhodobě roste). Pro dlouhodobé investice je populární také Litecoin a Ethereum, nicméně jejich hodnota silně koreluje s hodnotou BTC. Vysoké zhodnocení přinesly již zmiňované burzovní tokeny BNB a HT, které byly jako jedny z mála imunní vůči propadům Bitcoinu.

Nejlepší kryptoměny v prvním pololetí 2019

Nejlepší kryptoměny v prvním pololetí 2019

Zajímavou alternativou jsou bezesperu dividendové kryptoměny (NEO, Dash, Komodo), jejichž držitelé mohou získat odměnu v podobě nových digitálních mincí. Investoři se tak nemusí spoléhat pouze na růst trhu, obdobně jako u dividendových akcií.

Nové altcoiny jsou na nestabilním kryptoměnovém trhu nejvíce volatilními položkami. Většina z nich navíc nedokáže konkurovat výše uvedeným kryptoměnám, takže představují zbytečně vysoké riziko. Pokud nepatříte mezi znalce kryptoměnových technologií, tak se novým tokenům raději vyhněte.

Bez většího úspěchu jsou letos také majoritní altociny typu Monero, Bitcoin Cash nebo Ripple. Tyto kryptoměny ve velkém kopírují tržní trendy Bitcoinu, takže vám k diverzifikaci moc nepomohou. Konkrétně Ripple je navíc ovládán jedinou vývojářskou společností, která do sítě každý kvartál vypouští XRP tokeny v hodnotě 100 milionů USD. Společnost může emitovat libovolné množství tokenů, což pro investory mnoho pozitiv nepřináší.

Shrnutí na závěr

Při budování investičního portfolia z kryptoměn hraje důležitou roli velikost kapitálu, ochota riskovat a především důvěra v jednotlivé coiny. Pokud nemáte čas procházet white-papery od vývojářů a nesledujete nejnovější zprávy ze světa digitálních měn, pak pravděpodobně skončíte u klasických kryptoměn jako je BTC, LTC nebo ETH. Tyto kryptoměny s vysokou kapitalizací jsou méně rizikové a budou nejlépe odrážet situaci kryptoměnového trhu.

Nákup zaběhlých altcoinů bude pravděpodobně otázkou vlastních preferencí a sympatií. Nemá ale smysl kupovat deset různých kryptoměn, jejichž hodnota slepě kopíruje Bitcoin. U kryptoměn je diverzifikace poměrně obtížná, a proto by portfolio mělo obsahovat technologicky odlišné tokeny s různým zaměřením. To samozřejmě neplatí, pokud investujete výhradně do tokenů jednoho typu (např. burzovní tokeny).

Pokud se situace na trhu nevyvíjí dobře, můžete své prostředky dočasně přesunout do stablecoinů (např. Tether), jejichž hodnota je kryta reálnými penězi. Stablecoiny sice nejsou investicí, nicméně v případě nepříznivé situace vám alespoň uchovají kapitál.

Přehled nejpopulárnějších kryptoměn
  Kryptoměna Symbol Kurz Změna 24H Kapitalizace NástrojeTip  
Zobrazit kompletní žebříček | U 76.4% účtů investorů došlo k finanční ztrátě.
Bitcoin logo Bitcoin BTC 32605.31-5.38% $ 611,033,495,059 Obchodovat
Ethereum logo Ethereum ETH 1939.04-8.94% $ 225,684,812,568 Obchodovat
Tether logo Tether USDT 1-0.13% $ 62,506,803,152 Obchodovat
Litecoin logo Litecoin LTC 128.17-13.6% $ 8,555,990,475 Obchodovat
Ripple logo Ripple XRP 0.62-15.77% $ 28,418,342,628 Obchodovat
polkadot logo Polkadot DOT 15.89-18.65% $ 15,165,355,267 Obchodovat
uniswap logo Uniswap UNI 16.41-15.95% $ 9,439,508,471 Obchodovat
Cardano logo Cardano ADA 1.2-12.88% $ 38,232,601,915 Obchodovat
Bitcoin Cash XBC 458.51-13.99% $ 8,606,212,546 Obchodovat
Chainlink LINK 17.86 $ 7,753,251,148 Obchodovat
Theta THETA 6.82-17.95% $ 6,824,855,341 Obchodovat
Binance Coin logo Binance Coin BNB 281.03-14.49% $ 43,119,503,905 Obchodovat
Bitcoin Gold BTG 37.15-22.71% $ 650,726,137 Obchodovat
Dash DASH 123.85-15.24% $ 1,262,317,603 Obchodovat
NEM XEM 0.107723-19.37% $ 969,503,331 Obchodovat
NEO NEO 32.47-23.58% $ 2,290,360,167 Obchodovat
IOTA IOT 0.77-15.45% $ 2,130,125,163 Obchodovat
Monero XMR 214.38-16.41% $ 3,845,379,693 Obchodovat
Portál InvestPlus.cz je určen výhradně ke studijním účelům. Obsažené informace nelze považovat za analýzu investičních příležitostí ani investiční doporučení. Minulá výkonnost jednotlivých titulů či portfolií není zárukou budoucích výnosů. Finanční služby, které jsou promovány na této stránce, nesou vysokou míru rizika a mohou vyústit ve ztrátu vašich finančních prostředků. Nikdy byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit.

Diskuze

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář