Aktualizováno

5 tipů, jak ovládnout sociální obchodování

5 tipů, jak ovládnout sociální obchodování

Buďme upřímní – kopírování obchodníků je sice intuitivní a dostupné pro každého, neznamená to však, že jde o snadnou cestu k úspěchu. Nemusíte sice sledovat grafy ani dění na trhu, ale musíte se rozhodnout, koho budete kopírovat. A to je mnohem složitější, než se na první pohled zdá.

5 tipů, jak vydělat na sociálním obchodování

Statistiky brokerských společností mluví jasně:

Přibližně 80 % obchodníků končí ve ztrátě, protože nemají dostatek zkušeností. V tomto kontextu se sociální obchodování jeví jako sázka na jistotu. Člověk přeci kopíruje zkušené obchodníky, takže sám žádné znalosti nepotřebuje.

Nebo ne?

Onu nelichotivou statistiku uvádějí i ti brokeři, kteří podporují sociální obchodování. Samotné kopírování vám tedy příliš nepomůže, pokud jej neumíte správně používat.

A právě tím se dnes budeme zabývat.

V tomto článku se dozvíte 5 praktických tipů, které vám pomohou se sociálním obchodováním.

Málo je někdy více

TIP #1
Warren Buffet, americký investor a CEO Berkshire Hathaway

Akciový trh je skvělý mechanismus, který přesouvá bohatství od netrpělivých k trpělivým.

Většina začátečníků má jednoduchý plán: „Budu kopírovat obchodníky s nejvyššími zisky a nemám co ztratit.“ Proč taky kopírovat někoho s výnosností 10 % ročně, když můžeme kopírovat tradery s 20x vyšší návratností? Zní to logicky, ale má to háček.

Proč kopírovat obchodníky s nižším zhodnocením?

Proč kopírovat obchodníky s nižším zhodnocením? / Minulá výkonnost neindikuje budoucí výsledky

Vysoké zhodnocení jde ruku v ruce s vysokým rizikem, takže pokud se zaměříte pouze na zisky, tak si zaděláváte na pořádný průšvih. A právě to je největší past CopyTradingu.

Nabízí se tedy logická otázka:

Jaké zisky můžeme považovat za reálné a kdy už se z obchodování stává hazard?

Konkrétní číslo vám nikdo neřekne, ale máme malou nápovědu:

Spořicí účty nabízejí necelé 1 % ročně bez rizika. Nemovitosti a kvalitní podílové fondy vynáší kolem 5 % ročně, ale zisk není zaručený. A vysoce rizikové fondy, které kopírují burzovní indexy, mají průměrnou výkonnost kolem 10 % ročně.

Při pohledu na tato čísla je jasné, že výnos v řádech stovek procent ročně je tak trochu utopie. Technicky to možné je, to nemůžeme rozporovat, ale jen za cenu vysokého rizika. Takový přístup ovšem připomíná spíše ruletu v kasinu než seriózní investování.

TIP: Nenechte se zlákat vysokými výnosy, které nesou extrémní riziko.

Sledujte dlouhodobé statistiky

TIP #2

Každá aplikace pro sociální obchodování nás upozorňuje, že minulá výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Jenže při výběru obchodníků se můžeme opřít jen o statistiky z minulosti. Jiné indicie nemáme.

Dlouhodobé statistiky ukazují kvalitu obchodníků

Dlouhodobé statistiky ukazují kvalitu obchodníků / Minulá výkonnost neindikuje budoucí výsledky

Jak s těmito daty pracovat? U každé statistiky je důležité, aby zahrnovala co nejvíce vzorků, nebo přesněji řečeno co nejdelší časové období. Pouze dlouhodobé statistiky nám dávají hodnotné informace o kvalitách obchodníka. Kopírovat na základě půlroční statistiky je naopak velký hazard.

TIP: Snažte se najít obchodníky, kteří mají dlouhodobě stabilní výsledky.

Nevsázejte všechno na jednu kartu

TIP #3
John Bogle, americký investor a zakladatel Vanguard Group

Nehledejte jehlu v kupce sena. Prostě kupte celou kupku!

Kvalitní investiční portfolio by mělo kombinovat různé druhy investic (např. akcie, dluhopisy a komodity), aby pokles jednoho trhu neohrozil celou investici. Tento způsob rozložení rizika se označuje jako diverzifikace.

Odborná literatura doporučuje diverzifikovat také v rámci jednotlivých instrumentů (např. kupovat akcie z různých segmentů).

U CopyTradingu to funguje stejně.

Pokud svěříte všechny peníze jednomu obchodníkovi, tak se vystavujete mnohem většímu riziku, než když svůj kapitál rozdělíte mezi 5 různých obchodníků.

Dejte si ale pozor!

Přílišná diverzifikace je spíše ke škodě. Důvodem jsou jednak vyšší náklady a administrativní náročnost, ale také snižování potenciálního výnosů. Kvantita zkrátka nesmí převažovat nad kvalitou.

Diverzifikací svého portfolia snížíte celkové riziko

Diverzifikací svého portfolia snížíte celkové riziko

Existují investiční produkty, které v sobě diverzifikační složku zahrnují. Jsou to zejména investiční fondy a ETF, které obsahují výběr desítek až stovek akcií. U sociálního obchodování plní stejnou roli například nástroj CopyPortfolio od společnosti eToro, pomocí kterého můžete investovat do celé skupiny akcií nebo kopírovat skupinu vybraných obchodníků.

TIP: Kopírujte více obchodníků, rozložíte tím riziko.

Mějte o svých investicích přehled

TIP #4

Na sociálním obchodování je lákavé, že se nemusíme prakticky o nic starat. To ale neznamená, že bychom se starat neměli.

Aplikace eToro poskytuje mnoho informací o tom, do čeho obchodníci investují, jaká je jejich úspěšnost, jak dlouho drží obchodní pozice a podobně. Všechny tyto informace vám pomůžou lépe poznat obchodní strategii a posoudit míru rizika.

Peter Lynch, americký investor a manažer podílových fondů

Měli byste vědět, co vlastníte, a proč to vlastníte.

Uveďme krátký příklad:

Pokud většinu zisků generují kryptoměny (např. Bitcoin), tak je opatrnost na místě. Předpovídat budoucí vývoj kryptoměn je totiž prakticky nemožné. Pokud nějaký šťastlivec zainvestuje ve správný okamžik, tak může svůj vklad zhodnotit o desítky i stovky procent za měsíc. Nemůžete ale očekávat, že bude podobných výsledků dosahovat pravidelně.

TIP: Zajímejte se o strategie obchodníků, které kopírujete.

Zkuste demo účet!

TIP #5

Můžete přečíst desítky knih a trávit hodiny u výukových videí, ale praxi se nic nevyrovná. Nehledě na to, že obchodování je mnohem záživnější než teoretická příprava.

Sociální obchodování si můžete vyzkoušet na demo účtu eToro zcela zdarma

Sociální obchodování si můžete vyzkoušet na demo účtu eToro zcela zdarma

51% účtů retailových obchodníků ztrácí peníze při obchodování CFD s tímto poskytovatelem. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit podstoupit vysoké riziko ztráty svých peněz.

Pokud zvažujete sociální obchodování, určitě vyzkoušejte demo účet u brokerské společnosti eToro. Na demo účtu si můžete obchodování vyzkoušet bez rizika, nezávazně a zadarmo. A to se všemi funkcemi, včetně kopírování obchodníků a kopírování portfolií.

TIP: Vyzkoušejte si sociální obchodování na testovacím účtu.

Hlavně klid a žádnou paniku

Na závěr máme ještě jeden tip:

Finanční trhy neustále kolísají a každý investor musí bojovat s emocemi. Je to například euforie z úspěchu, frustrace po ztrátovém obchodě, ale nejsilnější bývá strach v době, kdy trhy klesají.

Ne nadarmo se říká, že na burze panuje chamtivost, strach a bezradnost.

Bohužel, emoce nás nutí dělat impulzivní a nerozvážná rozhodnutí, která můžou pohřbít i sebelepší strategii. To platí i při sociálním obchodování.

Nenechte se zlákat vysokými zisky ani zastrašit dočasnou ztrátou. Pokud máte dlouhodobé investiční plány, tak vás nemusí týdenní výkyvy vůbec zajímat. Dejte zkrátka investicím čas, aby mohly růst.

Máte zkušenosti se sociálním obchodováním? Podělte se s ostatními v komentářích pod článkem!

51% účtů retailových obchodníků ztrácí peníze při obchodování CFD s tímto poskytovatelem. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit podstoupit vysoké riziko ztráty svých peněz.
Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
eToro je platforma s mnoha aktivy, která nabízí jak investování do akcií a kryptoměn, tak i obchodování s CFD.

Vezměte prosím na vědomí, že CFD jsou složité nástroje a je s nimi spojeno vysoké riziko rychlé ztráty peněz kvůli pákovému efektu. Při obchodování s CFD u tohoto poskytovatele přichází o peníze 51% účtů retailových investorů. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak CFD fungují, a zda si můžete dovolit podstoupit vysoké riziko ztráty peněz.

Minulá výkonnost není ukazatelem budoucích výsledků. Prezentovaná historie obchodování je kratší než 5 úplných let a nemusí stačit jako základ pro investiční rozhodnutí.

Copy Trading nepředstavuje investiční poradenství. Hodnota vašich investic může stoupat nebo klesat. Váš kapitál je ohrožen.

Kryptoměny jsou vysoce volatilní. Investování do kryptoaktiv je v některých zemích EU neregulované. Bez ochrany spotřebitelů. Může být uplatněna daň ze zisku.

eToro USA LLC nenabízí CFD a nečiní žádná prohlášení a nepřebírá žádnou odpovědnost za přesnost nebo úplnost obsahu této publikace, která byla vytvořena provozovatelem portálu Investplus.cz s využitím veřejně dostupných informací o společnosti eToro a které nejsou specifické pro subjekty.

Diskuze

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář