Aktualizováno

Mycelium – Recenze krypto peněženky Mycelium Wallet, poplatky, zkušenosti, návod

Mycelium – Recenze krypto peněženky Mycelium Wallet, poplatky, zkušenosti, návod

Mycelium Bitcoin Wallet patří mezi nejstarší a nejznámější bitcoinové peněženky pro smartphony. Dokáže ale konkurovat moderním peněženkám typu Trust Wallet nebo Coinbase Wallet? Čtěte dál a zjistěte, jak peněženka Mycelium funguje, co všechno umí a proč byste ji (ne)měli používat.

Mycelium recenze

Recenze Mycelium ve zkratce

Mycelium je decentralizovaná krypto peněženka, která podporuje BTC, ETH, FIO a vybrané tokeny typu ERC-20. Aplikace vám umožní nejen zasílání a ukládání kryptoměn, ale také nákup kryptoměn za klasické měny nebo směnu kryptoměn.

Mycelium je non-custodial peněženka, takže uživatelé mají plnou kontrolu nad svými kryptoměnami a sami za ně zodpovídají. Toto je zásadní výhoda oproti custodial peněženkám (např. burzovní aplikace), kde kryptoměny svěřujete správci, který je může ztratit, zpronevěřit nebo zablokovat.

V aplikaci si můžete vytvořit libovolný počet peněženek, ale všechny se budou generovat ze společného seedu. Pokud peněženku již máte, můžete ji do aplikace vložit pomocí seedu nebo privátního klíče.

Aplikace je dostupná od roku 2012, takže se řadí mezi nejstarší mobilní peněženky na trhu. Uživatelské prostředí je jednoduché, ale působí trochu zastarale a chaoticky. Důležitější je ale to, že aplikace funguje spolehlivě a je zcela transparentní (zdrojový kód je veřejně dostupný).

Výhody

 • Non-custodial peněženka
 • Podpora češtiny
 • Transparentní (open-source)
 • Podporuje hardwarové peněženky

Nevýhody

 • Podporuje pouze Bitcoin a Ethereum
 • Zastaralé a nepřehledné rozhraní
 • Pouze pro mobilní telefony
 • Chyby ve verzi pro iOS

Hodnocení Mycelium Wallet: 76%

Mycelium Wallet – Základní informace

Název Mycelium / Mycelium Wallet
Rok vydání 2012
Provozovatel Mycelium Holding LTD (Kalifornie, USA)
Dostupné jako Mobilní aplikace (Android, iOS)
Typ peněženky Online (Hot wallet)
Správce peněženky Uživatel (self-custody)
Podporované kryptoměny BTC, ETH, FIO, ERC-20 tokeny
Poplatky Transakční poplatky
Poplatky na směnu/nákup/prodej kryptoměn
Správa více peněženek NE
Zálohování peněženky ANO (seed)
Zabezpečený přístup ANO (PIN)
Čeština ANO

Mycelium Bitcoin Wallet – základní přehled

Mycelium Bitcoin Wallet je decentralizovaná mobilní peněženka, pomocí které můžete přijímat, odesílat nebo ukládat vybrané kryptoměny. Aplikace vám umožní kryptoměny také nakupovat, prodávat nebo směňovat.

Uživatelské rozhraní příliš nenadchne. Aplikace je sice intuitivní, ale působí zastarale a obsahuje řadu rušivých prvků (např. reklamní bannery).

Mycelium Coinomi Exodus Trust Wallet Coinbase Wallet
Multipeněženky - -
Multisig peněženky - - - - -
Watch-only peněženky - - -
Staking / Earn / Rewards -
Nákup kryptoměn za fiat
Směna kryptoměn
Popdora dApps -
Správa hardware peněženek - -

Aplikace je dostupná pro smartphony s operačním systémem Android nebo iOS. Verze pro iOS ovšem postrádá řadu funkcí a podle uživatelských recenzí není odladěná, takže často padá nebo vůbec nefunguje. Webovou ani desktopovou verzi Mycelium nemá.

Aplikace nevyžaduje registraci ani ověření identity (KYC), takže používání je zcela anonymní.

Krypto peněženka Mycelium

Krypto peněženka Mycelium

Podporované kryptoměny

Jak už název napovídá, Mycelium Bitcoin Wallet cílí primárně na Bitcoin. Aplikace ovšem podporuje také ETH, vybrané tokeny ze sítě Ethereum (standard ERC-20) a token FIO.

Mycelium Coinomi Exodus Trust Wallet Coinbase Wallet
Podporované blockchainy 3 125+ 30+ 65 15+
Podporované krypto 60+ 1 500+ 240+ 10 000+ 10 000+
Bitcoin (BTC)
Ethereum (ETH)
Litecoin (LTC) -
Ripple (XRP) -
Cardano (ADA) - - - -
Polkadot (DOT) - - -
Monero (XMR) - - -
ERC20 tokeny (BNB, USDT…)
NFT -

Jak funguje Mycelium

Aplikace vám po instalaci vytvoří účet se 3 peněženkami – pro BTC, ETH a FIO. Pokud vám jedna peněženka pro každou kryptoměnu nestačí, můžete si vytvořit i další peněženky.

Všechny vytvořené peněženky se generují z jednoho seedu.

Co je to seed? Seed neboli obnovovací fráze je 12 až 24 náhodných anglických slov, pomocí kterých můžete kryptoměnovou peněženku zálohovat a následně obnovit. Seed od vaší peněženky nikomu nesdělujte, protože kdo zná seed, ten má přístup ke kryptoměnám.

Importování peněženky

Pokud už peněženku máte, můžete ji do aplikace vložit pomocí seedu. Kryptoměny lze vložit také pomocí privátního klíče (hlavní nabídka → Sweep Private Key).

Mycelium podporuje všechny formáty bitcoinových adres: P2PKH, P2SH i nejnovější bech32. Nemůže se tedy stát, že vám aplikace naimportuje (nebo lépe řečeno zobrazí) jen část zůstatku – tak jako třeba Trust Wallet nebo Exodus. Z vlastní zkušenosti můžeme potvrdit, že Mycelium zvládá importování bez problému.

Pokud chcete vytvořit peněženku v režimu watch-only (vidíte zůstatek, ale nemůžete s ním disponovat), stačí při importování vepsat veřejný klíč (public key, XPUB).

Mycelium Coinomi Exodus Trust Wallet Coinbase Wallet
Formát vytvořené peněženky P2PKH / P2SH / bech32 P2PKH / P2SH / bech32 P2PKH / bech32 bech32 P2PKH / bech32
Podporované formáty (import) P2PKH / P2SH / bech32 P2PKH / P2SH / bech32 bech32 bech32 P2PKH / bech32
Podporované formáty (platby) P2PKH / P2SH / bech32 P2PKH / P2SH / bech32 P2PKH / P2SH / bech32 P2PKH / P2SH / bech32 P2PKH / P2SH / bech32
Hierarchical Deterministic (HD)
Vložení papírové peněženky - -
Podpora Lightning Network - - - -

Další funkce

 • Nákup nebo prodej BTC – V záložce BALANCE se nachází tlačítko BUY/SELL, přes které můžete nakoupit nebo prodat BTC či ETH za klasické fiat měny.
 • Službu zajištují společnosti Simplex (platba kartou) nebo Bits of Gold (platba kartou nebo SEPA). Nevýhodou je, že prodejci vyžadují ověření identity a účtují si poměrně vysoké poplatky. Alternativní možností je P2P tržiště Mycelium Marketplace, kde si můžete nákup nebo prodej bitcoinů dohodnout s jiným uživatelem.

  Nákup BTC přes P2P tržiště

  Nákup BTC přes P2P tržiště

 • Směnárna kryptoměn – Přes záložku EXCHANGE můžete směňovat všechny podporované kryptoměny (např. ETH za BTC nebo obráceně).
 • Podpora hardwarových peněženek – Aplikaci můžete propojit s HW peněženkami Trezor, Ledger nebo KeepKey. Stačí kliknout na tlačítko Add AccountAdvanced & More[název HW peněženky], propojit HW peněženku s mobilem pomocí USB kabelu a postupovat podle instrukcí. Podmínkou ovšem je, aby váš mobil podporoval funkci USB-OTG.

Je aplikace bezpečná?

Co se bezpečnosti a důvěryhodnosti týče, Mycelium má 4 velké výhody:

Zabezpečený přístup

Odesílání transakcí, zobrazování privátních klíčů a další klíčové operace jsou chráněné PINem. PIN je ovšem defaultně vypnutý, takže jej musíte aktivovat manuálně v sekci Settings.

Transparentní aplikace

Mycelium je open-source freeware (bezplatná aplikace s veřejným zdrojovým kódem). Každý si tedy může zkontrolovat, jak aplikace funguje a jak nakládá s privátními klíči. Zdrojový kód i jeho modifikace najdete v softwarovém repozitáři Github.

Dlouholetá historie

Mycelium funguje od roku 2012, takže patří mezi nejstarší mobilní peněženky vůbec.

Non-custodial peněženka

Pokud máte kryptoměny uložené na burze nebo u směnárny, tak je reálně nevlastníte. Neznáte totiž privátní klíče, které slouží jako doklad o vlastnictví kryptoměn (ty spravuje provozovatel burzy).

Mycelium je ovšem non-custodial peněženka, takže privátní klíče jsou zašifrované a uložené přímo ve vašem mobilu a vydavatel peněženky k nim nemá přístup. Nemůže se tedy stát, že by vaše kryptoměny ztratil, ukradl nebo zablokoval. Zároveň to ale znamená, že za kryptoměny zodpovídáte vy sami.

POZOR

Nezodpovědné zacházení s citlivými údaji nebo používání zavirovaného mobilu může vést ke ztrátě kryptoměn!

Mycelium Bitcoin Wallet – návod

Začínáme…

 1. Stáhněte si aplikaci z důvěryhodného zdroje (oficiální web, Google Play nebo App Store).
 2. Po prvním spuštění si vyberete, zda chcete peněženku vytvořit (CREATE NEW) nebo importovat (RESTORE BACKUP).
 3. Vytvoření nové peněženky

  Vytvoření nové peněženky

 4. Pokud jste vytvořili novou peněženku, doporučujeme provést zálohu přes tlačítko Create Backup. Aplikace vám postupně zobrazí 12 anglických slov (tzv. seed), která si v daném pořadí opíšete. Pokud mobil ztratíte nebo zničíte, pomocí seedu můžete peněženku obnovit.
 5. POZOR

  Seed si opíšete na papír a dobře uschovejte, aby se nedostal do cizích rukou. V žádné případě seed nefoťte mobilem ani neukládejte do počítače, aby jej nemohli ukrást hackeři.

 6. Chcete-li přidat další peněženku, klikněte na 3 tečky v pravém horním rohu, zvolte možnost Add Account a vyberte typ peněženky, kterou chcete vytvořit nebo vložit.
 7. Přidání další peněženky

  Přidání další peněženky

Zasílání kryptoměn

 1. V záložce Account klikněte na požadovanou peněženku a potom přejděte do sekce Balance.
 2. Pokud chcete kryptoměnu poslat do peněženky Mycelium, klikněte na tlačítko ↓ Receive. Aplikace vám zobrazí přijímací adresu.
 3. Přijímání kryptoměn

  Přijímání kryptoměn

  TIP

  Mycelium podporuje všechny tři formáty bitcoinových adres (P2PKH, P2SH, bech32). Formát přijímací adresy můžete změnit přes tlačítko Address type nebo kliknutím na QR kód v záložce Balance.

 4. Chcete-li kryptoměny odeslat, zvolte možnost ↑ Send. Potom zadejte částku (Amount), adresu příjemce (Enter recipient address) a nakonec transakci potvrďte tlačítkem Send.
 5. Odesílání kryptoměn

  Odesílání kryptoměn

  TIP

  V sekci Miner Fee můžete nastavit velikost transakčního poplatku.

Poplatky v aplikaci Mycelium

 • Poplatek sítě – Pokud kryptoměny převádíte z jedné adresy na jinou, zaplatíte poplatek těžařům. Poplatek je součástí kryptoměnové sítě, takže vás nemine u žádné peněženky.
 • POZOR

  Tokeny typu ERC-20 fungují na síti Ethereum. Pokud tokeny odesíláte, poplatek musíte uhradit v nativní měně blockchainu – tedy v ETH.

 • Poplatek za směnu kryptoměn – Za směnu kryptoměn zaplatíte přibližně 2 % až 4 %.
 • Poplatek za nákup/prodej kryptoměn – Velikost poplatku ovlivňují 4 faktory: zvolený prodejce, platební metoda, typ kryptoměny a velikost objednávky. Nejdražší jsou malé objednávky hrazené kartou (poplatek klidně 5 až 8 %). Naopak větší objednávky hrazené pomocí SEPA platby jsou až o polovinu levnější.

Kde koupit kryptoměny?

Chcete nakoupit kryptoměny za koruny, dolary či eura? Mycelium vám to umožní, ale budete platit vysoké poplatky. Pokud hledáte levnější alternativu, vyzkoušejte ověřené směnárny nebo burzy:

Populární krypto burzy a směnárny
 • Světová burza se 150 kryptoměnami včetně BTC, LTC či ETH
 • Možnost přímého nákupu krypta platební kartou za CZK
 • Velmi nízké poplatky, platforma v češtině
 • Minimální transakce cca 20 Kč
2710 našich čtenářů si vybralo Binance
95%
 • Česká burza kryptoměn BTC, LTC, ETH, BCH nebo XRP
 • Bezpečná platforma v češtině s českou podporou
 • Velmi nízké poplatky
 • Nákup za CZK, minimální transakce 26 Kč
1651 našich čtenářů si vybralo Coinmate
90%
 • Česká směnárna kryptoměn BTC, LTC, ETH, BCH, XRP a ZEC
 • Bezpečná platforma v češtině s českou podporou
 • Do limitu 200 EUR/10 dnů není nutné ověřovat identitu
 • Nákup za CZK, minimální transakce 260 Kč
911 našich čtenářů si vybralo Simplecoin
85%
?Seřazeno podle redakčního hodnocení

Zkušenosti s peněženkou Mycelium

Hlavní výhodou Mycelium je jednoduché ovládání a transparentnost. Náročnější uživatelé ocení také možnost propojení s hardwarovými peněženkami nebo podporu protokolu FIO.

Naše zkušenosti s Mycelium jsou převážně kladné. Peněženku jsme testovali několik týdnů a všechno proběhlo bez problémů (zasílání plateb, importování peněženky i směna kryptoměn).

Mycelium má ovšem i svoje nevýhody:

Aplikace působí chaoticky, překlad do češtiny není kompletní a verze pro iOS je prakticky nepoužitelná (často padá a vývojáři na ní aktivně nepracují). Peněženky v aplikaci jsou navíc propojené (mají společný seed), takže kryptoměny nelze ukládat odděleně.

Uživatelé kritizují také vyšší poplatky za nákup, prodej nebo směnu kryptoměn. Se stejným problémem se ovšem potýkají prakticky všechny decentralizované peněženky. Poplatky ostatně neurčuje Mycelium, ale partnerské společnosti, které objednávky vyřizují.

Shrnutí recenze Mycelium Bitcoin Wallet

Mobilní peněženky jsou ideální pro ukládání menších obnosů, které chcete mít neustále po ruce. Větší částky ale ukládejte na hardwarové peněženky, které jsou izolované od internetu.

Aplikace je transparentní, má dlouholetou historii a dává uživatelům plnou kontrolu nad jejich kryptoměnami. Ne každý ale peněženku ocení.

Pro majitele iPhonů, příznivce altcoinů a fanoušky nejnovějších trendů (NFT, dApps…) bude Mycelium spíše zklamáním. Pokud hledáte moderní decentralizovanou peněženku, zkuste raději Trust Wallet, Exodus nebo Coinbase Wallet.

Mycelium nedoporučujeme ani v případě, že chcete kryptoměny nakoupit, prodat nebo směnit. Mnohem výhodnější jsou v tomto ohledu směnárny nebo burzy – třeba Coinmate nebo Simplecoin.

Pokud ale hledáte transparentní peněženku pro Android a používáte výhradně BTC a ETH, s Mycelium chybu neuděláte.

Máte zkušenosti s Mycelium? Chybí vám v recenzi nějaké informace? Napište nám do komentářů pod článkem!

Zdroje

Populární softwarové peněženky
Přehled nejlepších softwarových peněženek pro uložení Bitcoinu a dalších kryptoměn:
1

Trust Wallet

Nejlepší peněženka celkově
84
Typ peněženky
Mobilní / webová
Podporované krypto
10 000+
Čeština
NE
Pořizovací cena
Zdarma
Multipeněženky
ANO

Výhody / nevýhody

 • Non-custodial peněženka
 • Podporuje stovky tokenů
 • NFT, dApps, směna kryptoměn, staking…
 • Intuitivní prostředí a snadné ovládání
 • Open source
 • Nemá český překlad
 • Import BTC (nemusí zobrazit celý zůstatek)
 • Nelze importovat papírovou peněženku
Recenze
2

Coinomi

Nejlepší v češtině
82
Typ peněženky
Mobilní / desktopová
Podporované krypto
1 500+
Čeština
ANO
Pořizovací cena
Zdarma
Multipeněženky
ANO

Výhody / nevýhody

 • Non-custodial mobilní peněženka
 • Podporuje stovky tokenů
 • NFT, dApps, směna kryptoměn…
 • Intuitivní prostředí a snadné ovládání
 • Čeština
 • Neveřejný zdrojový kód
 • Omezené možnosti stakingu
 • Monero je v nabídce, ale nefunguje
Recenze
Typ peněženky
Mobilní / webová
Podporované krypto
10 000+
Čeština
NE
Pořizovací cena
Zdarma
Multipeněženky
NE

Výhody / nevýhody

 • Non-custodial peněženka
 • Podporuje stovky tokenů
 • NFT, dApps, směna kryptoměn, staking…
 • Intuitivní prostředí a snadné ovládání
 • Nemá český překlad
 • Neveřejný zdrojový kód
 • Import BTC (nemusí zobrazit celý zůstatek)
 • Nelze vytvořit více peněženek
 • Nelze importovat papírovou peněženku
Recenze
Nejedná se o finanční poradenství ani investiční doporučení. Investujte na základě vlastního průzkumu do produktů, kterým rozumíte. Kryptoměny jsou vysoce volatilní a rizikové. Investujte jen ty peníze, které si můžete dovolit ztratit. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Diskuze

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář