Aktualizováno

ZÁKEŘNÝ PODVOD: Bitcoin Up a Bitcoin Union cílí na peníze důvěřivců [RECENZE]

ZÁKEŘNÝ PODVOD: Bitcoin Up a Bitcoin Union cílí na peníze důvěřivců [RECENZE]

Český internet opět zahltily podvodné reklamy, které nabádají k obchodování kryptoměn přes unikátní programy Bitcoin UP či Bitcoin UNION. Podvodníci slibují milionové zisky a finanční nezávislost, ale místo toho obírají důvěřivé lidi o tisíce korun. Jak podvod funguje a jak se podvodníkům bránit?

Recenze podvod Bitcoin UNION Bitcoin UP

Co je to Bitcoin UP / Bitcoin UNION?

Bitcoin UP (nebo také Bitcoin UNION) je obchodní program, který má ziskově obchodovat s kryptoměnami. Celá myšlenka je opravdu jednoduchá: klient vloží peníze, spustí robota a ten peníze pomocí spekulativních obchodů zhodnotí. Jenže takhle to bohužel nefunguje.

Reklamy, které propagují projekt Bitcoin UP / Bitcoin UNION, se tváří jako obyčejné zpravodajské portály. Jsou ale plné lží, nesmyslů a manipulace. Některé z nich například popisují příběh jistého Pavla Ždimery, kterého měla zadržet policie na letišti Václava Havla kvůli tomu, že měl u sebe 7 milionů korun.

Platforma Bitcoin UNION

Platforma Bitcoin UNION

Údajný milionář to zdůvodnil tím, že našel trhlinu na finančních trzích, kterou se velké banky snaží skrýt před veřejností. Peníze prý vydělal přes obchodní program Bitcoin UP / Bitcoin UNION, který podle podvodníků udělá milionáře z každého za 3 až 4 měsíce.

Celý příběh je ale smyšlený, stejně jako desítky dalších podvodných reklam. V některých reklamách podvodníci zneužívají také jména českých celebrit a úspěšných podnikatelů, mj. Radovana Vítka nebo Petra Kellnera.

Podvodný web vypadá jako zpravodajský portál

Podvodný web vypadá jako zpravodajský portál

Dobře promyšlený podvod

Na propagačním webu si můžete všimnout několika detailů, které jsou typické pro internetové podvody:

  • Kostrbatá čeština prozrazuje, že se jedná o zahraniční podvod s českým překladem. Zahraniční verze jsou prakticky stejné, jen uvádí jiná jména.
  • Fotografie spokojených klientů z propagačního webu si můžete dohledat na internetu. Většina pochází z foto-bank nebo ze sociálních sítí náhodných lidí.
  • Pod článkem je falešná diskuse, ve které nelze „lajkovat“ příspěvky, zobrazit profil diskutujících ani přidat vlastní komentář.
  • Propagační web se tváří jako zpravodajský portál. Všechny funkční odkazy ale směřují k registraci u Bitcoin UP / UNION.
  • Na registrační stránce Bitcoin UP / UNION je odpočet času, aby se lidé rychle zaregistrovali a neztráceli čas prověřování společnosti. Když ale stránku aktualizujete, tak se odpočet obnoví.

Jak fungují Bitcoin UP či Bitcoin UNION

Pokud vyplníte registrační formulář na webu Bitcoin UP či Bitcoin UNION, tak se vám automaticky vytvoří účet u některé z brokerských společností.

Dalším krokem je vložení peněz, se kterými má program obchodovat. Minimální vklad je 250 dolarů, ale různí manažeři a „odborníci“ vás budou přemlouvat k větší investici.

Webová stránka Bitcoin UP

Webová stránka Bitcoin UP

Pokud podvodníci obchodního robota opravdu poskytují, tak bude z dlouhodobého hlediska ztrátový. Je ale možné, že po vložení peněz žádného robota nezískáte.

Nebezpečný projekt má několik verzí s různými názvy. Všechny tyto verze jsou ale prakticky stejně jako zmiňované platformy Bitcoin UNION či Bitcoin UP. Vybraným podvodným službám jsme se již v minulosti na našem webu věnovali:

Naletěl jsem podvodníkům. Co teď?

Pokud se pouze zaregistrujete, ale peníze nevložíte, tak se nemusíte ničeho obávat. Připravte se ale na nevyžádané telefonní hovory a desítky spamů v emailové schránce. Nejlepším (a asi i jediným) řešením je všechny zprávy a hovory ignorovat. K registraci vás totiž nikdo nutit nemůže.

Pokud vložíte požadovaných 250 dolarů, tak se situace značně zkomplikuje. Peníze totiž skončí u nějaké brokerské společnosti, která vám je nevydá bez ověření identity. K ověření brokeři vyžadují kopie několika dokumentů:

  • Platný identifikační doklad jako je občanský průkaz, řidičský průkaz, nebo pas
  • Doklad o bydlišti, kterým může být výpis z bankovního účtu nebo účet za energie nebo služby Doklad nesmí být starší než 3 měsíce a musí obsahovat vaši adresu.
  • Pokud peníze vložíte platební kartou, tak brokeři vyžadují také barevnou fotografii obou stran použité kreditní karty. Z bezpečnostních důvodů na kopiích začerněte prvních 12 číslic na přední straně a CVV kód na zadní straně.

Ověření účtu by mělo proběhnout během několika pracovních dní. Dejte si ale pozor, aby kopie byly dobře čitelné a ostré. Jakmile bude účet ověřený, neměl by být problém peníze vybrat zpět. Broker si ovšem může naúčtovat nemalý poplatek za výběr.

Každý musí zvážit, jestli mu oněch 250 dolarů stojí za sdílení osobních údajů s pochybnou společností. Zároveň ale musíme dodat, že ověřování klientů nedělají brokeři z dlouhé chvíle, ale vyžaduje to legislativa (např. evropská směrnice AML nebo zákon č. 253/2008 Sb).

Poskytovat osobní údaje neznámé a nedůvěryhodné společnosti představuje velké riziko. Zneužití citlivých dat může způsobit škody mnohonásobně vyšší, než je “pouhých” 250 dolarů. Pokud máte obchodní účet zřízen u neregulované společnosti, která nemá licenci pro evropský trh, tak raději žádné dokumenty neposílejte!

Je obchodování na burze podvod?

Bitcoin UP či Bitcoin UNION nejsou prvními a určitě ani posledními podvody, se kterým se setkáte. Dejte si proto pozor na všechny projekty, které slibují vysoké zhodnocení investic, finanční nezávislost nebo milionové výdělky.

Obchodování na internetu není podvod a někteří lidé na burze opravdu vydělávají. Není to ale snadné a nejde to bez rizika. Peníze na burze ostatně nevznikají, takže aby mohl jeden vydělat, jiný musí peníze ztratit.

Prakticky jedinou cestou k úspěchu je vzdělávání a důkladná příprava. Skvělým pomocníkem je také testovací demo účet, na kterém si můžete obchodování vyzkoušet bez rizika. Smiřte se ale s tím, že nezbohatnete přes noc. Pokud by to totiž bylo tak jednoduché, tak už dávno obchoduje každý.

Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Upozornění: CFD (rozdílové smlouvy) jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem vzniku finanční ztráty. U 68 - 89% účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak CFD fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Diskuze, zkušenosti

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář