Aktualizováno

Recenze: Podvody Bitcoin Future / System / Era zneužívají identitu brankáře Čecha či modelky Němcové

Facebook se již delší dobu potýká s řadou podvodných reklam, které slibují rychlé zhodnocení peněz a milionové zisky. Před několika týdny jsme varovali před podvodnými inzeráty, které odkazují na projekty Bitcoin Pro a Bitcoin Revolution. Diskuze o těchto podvodech ovšem nestihly ani utichnout, a podvodníci ve snaze zamést stopy začali program propagovat pod názvy Bitcoin Future, Bitcoin System nebo Bitcoin ERA.

Kalamita podvodných reklam

Podvodné inzeráty mají mnoho podob, ale jejich podstata je vždy stejná. Podvodníci tvrdí, že peníze zhodnotíte prostřednictvím unikátního programu, který bude samostatně obchodovat s kryptoměnami. Musíte ovšem poskytnout své osobní údaje a vložit 250 dolarů, se kterými bude program obchodovat.

Podvodné reklamy uvádějí, že investiční metodu zveřejnila nějaká známá osobnost v televizním rozhovoru. České verze podvodu uvádí jména Petr Kellner, Zdeněk Bakala, Bolek Polívka, Pavel Nedvěd nebo třeba Daniel Křetínský. Nově se v podvodných reklamách objevují také tváře fotbalisty Petra Čecha, modelky Petry Němcové či podnikatele Pavla Tykače.

Tváře modelky Němcové, brankáře Čecha či podnikatele Tykače v podvodných reklamách

Tváře modelky Němcové, brankáře Čecha či podnikatele Tykače v podvodných reklamách

Stejný podvod existuje také v zahraničí, ale v cizojazyčných verzích a se zahraničními osobnostmi (např. Jeremy Clarkson, Simon Cowell nebo Alan Sugar). Žádný z těchto pánů ovšem nemá s podvodem nic společného.

A s měnícími se jmény známých osobností se mění i jména podvodných programů – aktuálně je naleznete například pod názvy Bitcoin Future, Bitcoin ERA nebo Bitcoin System. V zahraničí stihl tentýž podvod vystřídat desítky dalších názvů jako například Bitcoin Billionaire, Bitcoin Money, Bitcoin Formula, Bitcoin Trader, Bitcoin Lifestyle, Bitcoin Evolution, Bitcoin Compass, Bitcoin Circuit, Bitcoin Loophole, Bitcoin Advertising, Crypto Boom, CryptoXchange, Crypto Method, Cryptosoft, Bitcoin Rush, Bitcoin Wealth, Bitcoin Storm, Bitcoin Blueprint, Crypto Profit, Crypto Genius, Bitcoin Profit, Bitcoin Investor, Bitcoin Boom, Bitcoin Revival, Bitcoin Prestige, CryptoRevolt, Cryptohopper…

Podvod běží pod různými názvy

Podvod běží pod různými názvy

Jak to celé funguje?

Podvody fungují obvykle na jednoduchém principu. Podvodníci vytvoří reklamní web, který láká k obchodování přes internet. Obvykle je plný falešných recenzí a smyšlených příběhů, které mají vzbudit dojem, že vydělá úplně každý. Klíčem k úspěchu má být obchodní robot, který zhodnotí vaše investice.

Podvodné weby obsahují smyšlené rozhovory se známými osobnostmi

Podvodné weby obsahují smyšlené rozhovory se známými osobnostmi

Obchodování přes internet probíhá u brokerských společností, a proto vás podvodníci budou směřovat nejprve k brokerovi, který jim za přivedení nových klientů vyplácí provize. Registrace a vklad peněz probíhá právě u brokerské společnosti, která ovšem o podvodných reklamách mnohdy vůbec neví. Podvodníci vám po registraci pravděpodobně poskytnou nějaký obchodní program, který bude obchodovat automaticky nebo bude zasílat signály k obchodování. Úspěšnost těchto programů je ale žalostná, takže pokud je necháte obchodovat, tak brzy ztratíte všechny vložené peníze.

Několik lidí uvedlo, že podvod odhalili ve chvíli, kdy po nich společnost začala vyžadovat kopie osobních dokumentů a kapie platební karty. Jenže toto není důkaz podvodu, ale spíše důkaz toho, že registrace opravdu probíhá u brokerské společnosti. Právě brokeři musí své klienty na základě evropských regulací a KYC verifikovat, což se provádí právě pomocí kopií dvou osobních dokumentů (ověření totožnosti a bydliště). Při platbě kartou je nezbytné poskytnout i kopii karty, avšak se začerněnými údaji (vidět musí být pouze první čtyři číslice karty, jméno a platnost). Ověřování klientů má totiž zabránit podvodným praktikám jako je praní špinavých peněz.

Webová platforma programu Bitcoin Future

Webová platforma programu Bitcoin Future

Podle našich informací odkazuje podvodný program Bitcoin Future například na brokera LiveMarkets. Tento broker opravdu vyžaduje minimální vklad 250 dolarů, podporuje platební karty a vyžaduje zaslání osobních dokumentů (důkaz bydliště a identity). Jedná se ovšem o neregulovaného brokera, který nemá povolení poskytovat investiční služby na území ČR. Nelze ale vyloučit, že je celý tento podvod napojený na řadu dalších brokerských společností.

Marný boj celebrit s podvodníky

Článek na serveru Yahoo.com s reklamou na českou verzi podvodu

Článek na serveru Yahoo.com s reklamou na českou verzi podvodu

Řada známých osobností, jejichž jména podvodníci zneužili, se rozhodla bojovat. Jedním z nich je například Richard Branson, britský podnikatel a miliardář, který již před rokem opakovaně varoval před vlnou podvodných reklam. Branson urgoval zástupce sociálních sítí, aby podobné podvody odstranili a zabránili jejich vzniku. Jenže bez většího úspěchu. Podobný osud potkal také Jeremyho Clarksona, který je znám z pořadů TopGear či The Grand Tour. Ironií je, že v článku na serveru Yahoo, který pojednává o zneužití tváře známého moderátora pro tento podvod, naleznete reklamy na českou verzi podvodné stránky s obličejem Petra Kellnera.

Další celebrita britského finančního sektoru, Martin Lewis, dokonce zažaloval Facebook, který nedokázal zabránit šíření podvodných inzerátů s jeho jménem. V lednu 2019 ovšem žalobu stáhl, jelikož Facebook přislíbil finanční příspěvek pro projekt Citizens Advice Scams Action (CASA) a nový nástroj pro boj proti podvodným reklamám. Ani po roce se toho ale očividně mnoho nezměnilo. Podvodníci vesele inzerují dál a lidé přicházejí o peníze.

Soudní spor jako jediná cesta?

V Nizozemí však Facebook na svůj laxní přístup k pochybným reklamám doplatil. Prohrál totiž soudní spor, který inicioval tamější mediální magnát John De Mol, jehož jméno se také objevilo v podvodných reklamách. Soud rozhodl v polovině listopadu o tom, že Facebook musí stáhnout všechny podvodné reklamy zneužívající jméno holandského miliardáře a zároveň musí vyplatit 10 tisíc eur za každé jedno zobrazení podvodné reklamy (maximálně však 1 milion eur).

V Česku před podvodnými reklamami varovalo tiskové oddělení investiční skupiny PPF Petra Kellnera, jehož tvář je součástí drtivé většiny reklam na tyto podvodné systémy. PPF se dle prohlášení tiskové mluvčí Jitky Tkadlecové podařilo reklamy stáhnout ze sítí Twitter a Google. Na Facebooku se však reklamy bohužel zobrazují dále – to ostatně potvrzují naše interní data, podle nichž došlo k útlumu v období 10.11. – 17.11. Pak se reklamy na sociální síť vrátily zpět.

Aktivita podvodných reklam v průběhu listopadu 2019

Aktivita podvodných reklam v průběhu listopadu 2019

Stal jsem se obětí podvodu. Co teď?

Řada důvěřivých čtenářů podvodníkům uvěří a zaregistruje se. Pokud podvodníkům poskytnete pouze svoji emailovou adresu a mobilní číslo, tak vám prakticky nic nehrozí. Připravte se ale na to, že vaši emailovou schránku zasypou spamy a váš mobil zahltí nevyžádané hovory (převážně z Londýna). Několik lidí také uvedlo, že jim podvodníci začali psát emaily lámanou češtinou, ve kterých vyhrožovali soudem kvůli nedokončené registraci. Tyto zprávy můžete s klidem ignorovat, protože k registraci vás nikdo nutit nemůže.

Horší je, pokud jste již vložili požadovaných 250 dolarů. Jak už jsme uvedli výše, peníze pravděpodobně skončily u nějaké brokerské společnosti, která vám je nevydá, dokud svůj obchodní účet neověříte. To ovšem znamená že musíte brokerovi poskytnout kopie několika osobních dokumentů. Otázkou zůstává, jak tento neregulovaný broker s osobními údaji klientů nakládá a zda opravdu peníze po dokončení registrace uvolní. Pokud jste vložili peníze pomocí platební karty a bojíte se jejího zneužití, tak můžete kartu u vaší banky zablokovat a zažádat o vydání nové karty.

Pokud se vám nedaří dostat vložené peníze zpět, tak se můžete připojit k trestnímu oznámení na program Bitcoin Pro, které podal poslanec Petr Třešňák (Česká pirátská strana). Případem se zabývá Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 5.

Kryptoměny nejsou podvod

Na podobné podvody upozorňujeme již několik let. Scamy Bitcoin ERA, Bitcoin Billionaire, CryptoBoom, Bitcoin Loophole nebo Bitcoin Future nejsou totiž prvním a určitě ani posledním podvodem, který láká k obchodování a investování přes internet. V minulosti podvody odkazovaly především na forex a binární opce, dnes lákají na CFD a kryptoměny. Metody podvodníků se ale nemění, takže odhalit podvodnou nabídku většinou není obtížné.

Mnoho lidí na základě tohoto podvodu pravděpodobně odsoudí Bitcoin, kryptoměny a obchodování po internetu obecně. Jenže to by bylo stejně nesmyslné, jako označit výše zmiňované celebrity jako podvodníky. Skuteční podvodníci, kteří využívají anonymity internetu, pouze zneužívají jména úspěšných a bohatých lidí, stejně jako zneužívají různé investiční nástroje (třeba kryptoměny).

Obchodováním po internetu se dá nejen vydělat, ale i uživit. Nikdy ale nevěřte systémům, které slibují snadné zisky nebo miliony bez práce. Ani kdyby jej doporučoval známý miliardář. Vydělat peníze obchodováním přes internet ve skutečnosti není jednoduché a nepodaří se to každému. Proto by měl každý začínající obchodník vyzkoušet nejprve cvičný demo účet, který funguje jako pomyslný simulátor obchodování. Bez zkušeností a znalostí to totiž nejde, byť podvodníci s oblibou tvrdí opak.

Diskuze , zkušenosti a reference

 • Meldik
  Publikováno 5.12.2019 12:11
  Meldik
  Reagovat
  Autor

  Dobrý den, chtěl jsem vyzkoušet o co jde, tak jsem se zaregistroval do Bitcoin Era. Od té doby mne neustále obtěžují různá telefonní čísla, například +420 228 887 750. Jde jim jen o jedno – abych dokončil registraci a vložil peníze. Ještě že jsem našel tuto recenzi, teď je mi již zcela jasné, o co tady jde …

 • pp
  Publikováno 15.12.2019 8:47
  pp
  Reagovat
  Autor

  Svět se naprosto zbláznil!
  Pro peníze přes mrtvoly!
  Už neplatí rčení, když nejde o život nejde o nic! Ale, když nejde o peníze nejde o nic!!

 • Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

  Vložit komentář