Aktualizováno

Recenze DEXFIN Zkušenosti s burzou Dexfin.com, poplatky, token, návod, diskuze

Hodnocení:
70%
Hledáte nejlepší kryptoburzu?
SROVNÁNÍ BURZ A SMĚNÁREN

Multifunkční platforma s českými kořeny a velkolepými plány. To je kryptoměnová burza Dexfin. V této recenzi zjistíte, co všechno Dexfin umí, jaké kryptoměny podporuje a jak výhodné či nevýhodné je obchodování přes tuto burzu. Zaměříme se také na burzovní tokeny DXF a burzovní akcie DXFS.

Recenze Dexfin ve zkratce

Dexfin je česká společnost, která se od roku 2017 specializuje na oblast blockchainových technologií. Firma provozuje vlastní webovou platformu, která vám umožní nakupovat kryptoměny, obchodovat na burze nebo vydělávat pomocí stakingu.

Vývojáři se netají vysokými ambicemi, avšak většina slibovaných funkcí je stále jen na papíře. V tuto chvíli jsou funkce Dexfinu poměrně limitované, takže třeba burzovní aplikace obsahuje pouze 2 páry: BTC/USDT a DXF/USDT.

Platforma burzy DEXFIN

Platforma burzy DEXFIN

Vklady i výběry se realizují v korunách, v eurech nebo pomocí 15 různých kryptoměn a tokenů. Koruny a eura lze převést na kryptoměny pomocí interní směnárny. Směnu kryptoměn na fiat měny ovšem Dexfin neprovádí.

Poplatky burzy jsou relativně nízké, takže obchodníci platí maximálně 0.25 % z objemu objednávky. Do nákladů se ovšem promítne také spread, který je kvůli nízké likviditě trhu vysoký. Právě nízká likvidita je jednou z hlavních nevýhod Dexfinu, avšak problém by měl vyřešit připravovaný agregátor likvidity.

Výhody

 • Přehledná obchodní platforma
 • Vklady a výběry ve fiat (CZK, EUR)
 • Kompletní podpora češtiny

Nevýhody

 • Nízká likvidita a vysoké spready
 • Strohá nabídka trhů
 • Nepodporuje prodej kryptoměn za fiat

Hodnocení burzy Dexfin: 70%

Základní informace o Dexfin

Název Dexfin
Provozovatel Live Safe s.r.o. (Česko; Praha)
Rok založení 2019
Čeština Ano
Fiat měny 2 (CZK, EUR)
Kryptoměny 15 (BTC, USDT, ETH, DAI…)
Platební metody Bankovní převod, kryptoměny
Ukládání kryptoměn Ano
Nákup bez registrace Ne
Podporované funkce Nákup a směna kryptoměn, staking kryptoměn
Minimální objednávka 0.0001 BTC
Obchodní limity Ano
Poplatek za transakci Poplatek burzy (do 0.25 %) + spread
Další poplatky Ano
Zvýhodnění poplatků Ano

Co všechno Dexfin umí?

Dexfin je multifunkční kryptoměnová platforma, přes kterou můžete nakupovat, obchodovat, uchovávat nebo stakovat kryptoměny. Platforma však stále prochází vývojovou fází, takže funkce jsou omezené pouze na pár vybraných kryptoměn.

Co všechno vám tedy Dexfin umožní?

Rychlý nákup kryptoměn kartou ani převod kryptoměn zpět na fiat Dexfin nepodporuje.

Interní směnárna

Jako první se podíváme na integrovanou směnárnu, kterou najdete v hlavním panelu pod záložkou Koupit crypto. Přes směnárnu pořídíte 3 kryptoměny, přičemž za každou kryptoměnu lze zaplatit různými způsoby:

Minimální velikost objednávky je 0.0001 BTC nebo 1 000 DXF. Měnu, kterou použijete k zaplacení objednávky, musíte vložit na obchodní účet s předstihem. Směnárna totiž nepodporuje okamžité platby, ale pouze převody v rámci obchodního účtu.

Kryptoměnová směnárna DEXFIN

Kryptoměnová směnárna DEXFIN

Kryptoměnová burza

Burzovní aplikaci spustíte přes tlačítko Burza v hlavní nabídce. Aplikace je přehledná, využívá pokročilé grafy od Tradingview, ale obsahuje jen základní pokyny a funkce. Pokročilé příkazy (Stop, Stop Limit, Trailing Stop) na platformě chybí, takže objednávky lze zadávat pouze dvěma příkazy:

 • MARKET (tržní): Příkaz pro okamžitý nákup nebo prodej kryptoměny. Obchodník zvolí pouze množství kryptoměny a požadovanou akci (Koupit/Prodat). Objednávka se ihned po odeslání zrealizuje za nejlepší dostupný kurz.
 • LIMIT (limitní): Příkaz pro nákup nebo prodej za konkrétní cenu. U objednávky nastavíte nejen množství, ale také požadovanou cenu. Po odeslání se objednávka zařadí do knihy objednávek a zrealizuje se až v okamžiku, kdy se na trhu objeví vhodná protinabídka.

Platforma má své nedostatky, ale účel splní. Kamenem úrazu je ovšem strohá nabídka trhů a nízká aktivita obchodníků.

Na burze jsou pouze 2 kryptoměnové páry (BTC/USDT a DXF/USDT) a oba mají žalostnou likviditu. Stačí se podívat na výpis transakcí, který najdete v levém okraji platformy. Jen pro srovnání, zatímco u Dexfinu se uskuteční přibližně 1 obchod za 2 minuty, na burze Binance se zrealizují desítky obchodů každou vteřinu.

Burzovní platforma

Burzovní platforma

Výsledkem nízké likvidity jsou vysoké rozdíly mezi nákupní a prodejní cenou (tzv. spready). Během našem testování byl spread u BTC/USDT téměř 200 dolarů, zatímco u Binance byl rozdíl nákupní a prodejní ceny sotva pár centů.

Staking kryptoměn

Třetí významnou funkcí platformy Dexfin je staking kryptoměn. Staking je proces, kdy zakoupené tokeny uzamknete minimálně na 1 rok na svém účtu, za což vás Dexfin odmění úroky. Zkrátka kryptoměnová obdoba terminovaného vkladu.

Dexfin podporuje staking u 11 kryptoměn včetně BTC, USDT a vlastního tokenu DXF. Minimální částka, kterou musíte do stakingu vložit, se liší pro každou kryptoměnu (10 000 DXF/10 USDT/0.01 BTC). Odlišné jsou také roční výnosy.

Staking

Staking

S uzamčenými tokeny nelze obchodovat a ani je nelze vybrat. Tokeny se vám zpřístupní až po uplynutí investičního horizontu, který si zvolíte na začátku stakingu.

Poplatky u Dexfin

Burza Dexfin si účtuje relativně nízké poplatky, ale kvůli vysokým spreadům se transakce prodraží. Pojďme si tedy jednotlivé poplatky včetně spreadů detailně ukázat:

Poplatek za transakci

Tento poplatek zaplatíte za každou transakci, kterou provedete přes burzu nebo směnárnu Dexfin.

Základní velikost poplatku je 0.20 % (Maker), respektive 0.25 % (Taker) z objemu objednávky. Při splnění určitých podmínek vám ale burza poplatky zvýhodní. Podmínky se nám bohužel nepodařilo dohledat, ale pravděpodobně budou souviset s obchodními objemy nebo s vlastnictvím DXF tokenů.

Úroveň Poplatek (Marker) Poplatek (Taker)
Level 1 0.20 % 0.25 %
Level 2 0.10 % 0.20 %
Level 3 0.08 % 0.18 %
Level 4 0.06 % 0.16 %
Level 5 0.04 % 0.14 %
Level 6 0.01 % 0.10 %

Co je to MAKER/TAKER poplatek? Pokud vaše objednávka zvyšuje likviditu trhu (zařadí se do orderbooku), tak se jedná o MAKER objednávku. Pokud objednávka naopak likviditu odebere (tzn. okamžitě se zrealizuje), tak spadá do kategorie TAKER.

Rozdíl nákupního a prodejního kurzu (spread)

Ať už obchodujete přes burzovní platformu nebo kupujete kryptoměny přes směnárnu, spread bude hrát zásadní roli. V tabulce níže najdete srovnání nákupních a prodejních kurzů, které nám při testování platforma nabízela.

  Nákupní kurz Prodejní kurz Spread
BTC 42 050 USDT 41 900 USDT 0.4 %
DXF 0.022 USDT 0.010 USDT 55 %

Určit spready u směnárny je trochu složitější, protože systém zobrazuje jen nákupní kurz. Abychom získali alespoň hrubou představu o spreadu, porovnali jsme nákupní kurz u Dexfinu se středovým kurzem BTC/CZK, který byl v danou chvíli na platformě Binance:

  Nákupní kurz (Dexfin) Středový kurz (Binance) Přirážka
Nákup BTC 1 052 405 CZK 902 472 CZK 16 %

Hodnoty ze dne 7.1.2022

Poplatky za vklady a výběry

Měna / token Poplatek za vklad Poplatek za výběr
CZK, EUR, SOC, DFXS 0.0 0.0
BTC 0.0 0.0005
ETH 0.0 0.003
DPI 0.0 0.005
USDT, DAI, USDC, OUSD 0.0 5.0
TUSD, UST, PAX, PAXG 0.0 10.0
DXF 0.0 50.0
VR 0.0 100.0

Registrace a financování účtu

Abyste mohli platformu využívat, musíte si vytvořit obchodní účet a vložit na něj peníze.

Registrace je opravdu rychlá a jednoduchá. Stačí vyplnit emailovou adresu, libovolné heslo a odsouhlasit obchodní podmínky. Pak už jen potvrdíte emailovou adresu a můžete se přihlásit.

Aby vám Dexfin umožnil vklady a obchodování, musíte zadat a následně ověřit telefonní číslo. Ověření probíhá pomocí verifikační SMSky.

Ověření telefonního čísla

Ověření telefonního čísla

Dalším krokem je ověření identity, bez kterého nelze provádět výběry. A to ani v případě, že využíváte pouze kryptoměny. K ověření Dexfin vyžaduje fotografii platného průkazu totožnosti (občanský průkaz, řidičský průkaz nebo cestovní pas) a jednu selfie fotku.

Pro obchodování s většími objemy se vyžaduje také ověření adresy (např. pomocí kopie bankovního výpisu nebo účtu za elektřinu) nebo vyplnění KYC dotazníku.

Ověření identity u DEXFIN

Ověření identity u DEXFIN

Úroveň ověření a obchodní limity

 • STUPEŇ A (Ověření telefonu a identity): Transakce v hodnotě do 25.000 Kč.
 • STUPEŇ B (Ověření adresy): Transakce v hodnotě do 250.000 Kč, vklady nad 100.000 Kč.
 • STUPEŇ C (KYC dotazník): Transakce v hodnotě nad 250.000 Kč.

Vklady a výběry

Vklady a výběry se realizují bankovním převodem (CZK, EUR) nebo přes 15 různých kryptoměny. Dexfin podporuje BTC, ETH, burzovní tokeny DXFS a DXF, 7 dolarových stablecoinů (DAI, USDT, OUSD, UST, TUSD, USDC, PAX), stablecoin vázaný na zlato (PAXG), indexový token (DPI) a další.

Portfolio

Portfolio

Platební údaje pro zaslání vkladů vám vygeneruje systém. Stačí otevřít záložku Portfolio, kliknout na tlačítko Vklad u vybrané měny a zvolit požadovanou částku. Minimální vklad je 1 000 CZK / 50 EUR / 0.0005 BTC / 0.001 ETH nebo ekvivalent 50 USD.

Burzovní tokeny DXF a DXFS

DEXFIN token

Dexfin, po vzoru velkých kryptoměnových burz, představil vlastní burzovní token – DXF Token. A stejně jako ostatní burzovní tokeny, také DXF svým majitelům přináší řadu výhod.

DXF je token typu ERC20, takže funguje na blockchainu sítě Ethereum. ICO (tj. předprodej tokenů před uvedením na burzu) probíhal v druhé polovině roku 2020. Tokeny se prodávaly za 0.04 až 0.08 dolarů a celková hodnota prodaných tokenů se vyšplhala na 0.91 BTC.

Narozdíl od populárních burzovních tokenů (BNB, CRO, FTT), token DXF se neobchoduje na žádné významné burze. Podle webu CoinMarketCap se většina obchodů odehrává na burze STEX, avšak denní objemy obchodů nepřesahují ani 1 000 dolarů. A to nás přivádí k zásadnímu nedostatku:

Investoři o token DXF nestojí.

Při psaní této recenze drželo token DXF přibližně 540 uživatelů a denní obchodní objemy se pohybovaly kolem 50 dolarů. Cena tokenu navíc klesla na 0.015 USD, což je 4x méně, než za kolik se token prodával v předprodeji. Aktuální informace o tokenu si můžete dohledat přes ERC20 vyhledávače, například etherscan nebo ethplorer.

Zájem o token DXF je minimální

Zájem o token DXF je minimální

DEXFIN Shares

Dexfin prodává nejen burzovní tokeny, ale dokonce i vlastní akcie (DXFS). S každou akcií je spojen podíl na zisku firmy ve výši 0,007 % a účast na hlasovacích právech ve společnosti (váha jednoho hlasu je 0,0032 %).

Předprodej první tisícovky akcií začal v červnu 2021 a měl trvat 3 měsíce, tedy do září 2021. Jenže akcie se zatím neprodaly (v lednu 2022 bylo prodáno sotva 300 DXFS), takže předprodej pokračuje dál.

Zkušenosti s Dexfin

Projekt Dexfin funguje od roku 2017 a za jeho vznikem stojí Kamil Brejcha a Robert Haluska. Burzu provozuje pražská společnost Live Safe s.r.o. a vlastníkem obchodní platformy je akciová společnost DEXFIN GROUP, a.s.

Dexfin se netají vysokými ambicemi a v budoucnu chce konkurovat kryptoměnovým gigantům Coinbase a Binance. Jenže v této fázi má konkurence jednoznačně navrch. Srovnání s burzou Binance je mimochodem docela praktické, protože oba projekty vznikly ve stejném roce. Zcela objektivně ale musíme konstatovat, že Binance ušla podstatně větší kus cesty než Dexfin.

Do budoucna Dexfin plánuje spuštění vlastní „Tokenizační platformy“, která umožní digitalizovat firmy nebo podniky. Připravuje se také nákup kryptoměn přes platební kartu, funkce pro pravidelný nákup kryptoměn, tržiště pro NFT tokeny, pokročilé obchodní pokyny, zalistování DXF tokenu na větší burzy nebo agregátor likvidity, který by čerpal likvidit z velkých burz.

Plány zní skvěle, ale pro obchodníky je důležitá současná situace. A ta moc atraktivně nevypadá: strohá nabídka trhů, nízká likvidita a vysoké spready.

A jak burzu Dexfin hodnotí ostatní obchodníci?

No, to je trochu problém. Na internetu nejsou prakticky žádné recenze ani diskuse na téma Dexfin, což je vzhledem k ambicím projektu a k 5leté historii docela zarážející. Najdete jen pár propagačních článků, které vám ovšem o fungování platformy nic neřeknou.

Závěrečné shrnutí

Dexfin je ambiciózní projekt, ale zatím jen na papíře.

Kryptoměnové burzy by měly sloužit primárně k obchodování, a v tomto ohledu Dexfin jednoznačně pokulhává. Na platformě jsou jen 2 kryptoměnové páry a obchodní podmínky jsou kvůli nízké likviditě mizerné, což je patrné ze seznamu posledních obchodů i z hloubky trhu.

Máte vlastní zkušenosti s Dexfin? Chcete vědět více? Napište nám dolů do komentářů!

Populární krypto burzy a směnárny
 • Světová burza se 150 kryptoměnami včetně BTC, LTC či ETH
 • Možnost přímého nákupu krypta platební kartou za CZK
 • Velmi nízké poplatky, platforma v češtině
 • Minimální transakce cca 20 Kč
2710 našich čtenářů si vybralo Binance
95%
 • Česká burza kryptoměn BTC, LTC, ETH, BCH nebo XRP
 • Bezpečná platforma v češtině s českou podporou
 • Velmi nízké poplatky
 • Nákup za CZK, minimální transakce 26 Kč
1651 našich čtenářů si vybralo Coinmate
90%
 • Česká směnárna kryptoměn BTC, LTC, ETH, BCH, XRP a ZEC
 • Bezpečná platforma v češtině s českou podporou
 • Do limitu 200 EUR/10 dnů není nutné ověřovat identitu
 • Nákup za CZK, minimální transakce 260 Kč
911 našich čtenářů si vybralo Simplecoin
85%
?Seřazeno podle redakčního hodnocení
Nejedná se o finanční poradenství ani investiční doporučení. Investujte na základě vlastního průzkumu do produktů, kterým rozumíte. Kryptoměny jsou vysoce volatilní a rizikové; investujte jen ty peníze, které si můžete dovolit ztratit. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Diskuze

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář