Před pár měsíci jsme naše čtenáře varovali před podvodníkem Bernardem Mohylou, který prodával neexistující kryptoměnu LibreCoin. Nyní se webová stránka Bernarda Mohyly na internetu objevila zase, ale tentokrát nabízí investiční balíčky k nákupu Bitcoinu. Jedná se ovšem jen o další podvod.

Současná webová stránka Bernarda Mohyly je úplně stejná, jako ta předchozí. A to včetně recenzí a diskuzí. Mohyla stále tvrdí, že jeho produkt zhodnotí vaše investice o 5000 % měsíčně. Beze změny je dokonce i nadpis, podle kterého můžete získat „až 30 000 Kč na každé investované pětikačce za měsíc.“ Jedná se vlastně o ten stejný podvod, jen se přejmenoval produkt, který Mohyla nabízí.

Jak to celé funguje

Jak projekt funguje

Jak projekt funguje

Na úvod si ve zkratce řekneme, kdo je to Bernard Mohyla a co vlastně nabízí. Bernard Mohyla je úspěšný obchodník, který tvrdí, že odhalil unikátní investiční metodu. Tato metoda dosahuje vysokého zhodnocení, ačkoliv nevyžaduje žádné zkušenosti. Vydělávat pomocí této metody tak podle něj může úplně každý.

V čem přesně zázračná metoda spočívá, to autor webu neuvádí. Z textu je ale evidentní, že se jedná o nákup kryptoměn (konkrétně Bitcoinu). Metoda je na webu popsána jen stručně ve třech krocích: nákup bitcoinu (1), čekání až jeho hodnota vzroste (2) a následný prodej se ziskem (3). Problém je ale v tom, že toto není žádná unikátní metoda, ale klasický model dlouhodobého investování.

Nesmyslná služba

Web obsahuje celou řadu lží a nepravd

Web obsahuje celou řadu lží a nepravd

Pan Mohyla na svém webu nabízí investiční balíček („Startovací balíček BitCoin“) za cenu 990 Kč. Balíček prý funguje jako kupón na nákup Bitcoinů. Jenže proč by někdo kupoval Bitcoin tímto podivným způsobem, když dnes můžete levně a rychle kupovat kryptoměny přes online burzy a směnárny? Podvodník Mohyla totiž spoléhá na to, že lidé bitcoinu moc nerozumí. Sám dokonce uvádí, že pro získání Bitcoinu přes jiné služby musíte mít „spoustu dostupných peněz a pokročilé znalosti v oblasti počítačů“. Jenže to je úplný nesmysl.

Zarážející jsou také slibované zisky. Investiční balíček vám prý vydělá i 5000 % za měsíc. Jenže pokud jeho strategie spočívá v pouhém držení Bitcoinu, tak je tento zisk nereálný. Za celý loňský rok Bitcoin zhodnotil o 2000 %. Letos Bitcoin od začátku roku dokonce ztratil polovinu hodnoty. To znamená, že držitelé Bitcoinu žádné peníze nevydělali, ale naopak ztratili. Stabilní zisk 5000 % měsíčně je nereálně vysoký, i kdyby podvodník Mohyla používal jinou obchodní strategii. A to vám potvrdí každý, kdo se obchodováním někdy zabýval.

Bernard Mohyla nebo Bernard Kováč?

Bernard Mohyla ani Bernard Kováč neexistují. Jde o snímek z fotobanky

Bernard Mohyla ani Bernard Kováč neexistují. Jde o snímek z fotobanky

Podvodné stránky, které lákají k investování přes internet, jsou ve většině případů dílem cizinců. Weby mívají více jazykových verzí, které se obsahově ani vzhledově téměř neliší. Prakticky jediným rozdílem jsem uvedená jména obchodníků a klientů. Na české verzi jsou česká jména, na německé verzi jsou německá jména atd. A stejně je tomu také v případě Bernarda Mohyly.

Web, který nabízí bitcoinové poukázky, má kromě českého překladu i polskou nebo třeba slovenskou verzi. A i když jsou weby prakticky totožné (obsah, použité fotografie…), tak na každé verzi jsou uvedena jiná jména. Muž, který se českým čtenářům představuje jako Bernard Mohyla, se na slovenském webu jmenuje Bernard Kováč. V Polsku se zase vydává za Ryszarda Kłodawskeho.  Ani jedno z těchto jmen ale není skutečné. Skutečné ostatně nejsou ani použité fotografie či recenze spokojených klientů.

Falešné recenze a fotky z fotobank

Falešné recenze nebo diskuze najdete snad u každého podvodu. V recenzích se často dočtete o tom, jak dotyčný systému nevěřil, pak ovšem zainventoval a nyní díky tomu vydělává velké peníze. Na webu Bernarda Mohyly těchto recenzí najdete hned několik a všechny jsou navíc doplněny o fotografii a jméno autora recenze. I zde ale platí, že zatímco fotografie jsou na cizojazyčných verzích stejné, tak jména se liší. Není tedy pochyb o tom, že jsou jména údajných klientů a vlastně i celé jejich recenze smyšlené.

Fotografie spokojených klientů i fotka údajného obchodníka Bernarda Mohyly pochází z internetových fotobank. Stejné fotografie a stejná fiktivní jména podvodníci použili mimochodem i při propagaci neexistující kryptoměny LibreCoin.

Síť podvodných webů

Jde o jeden velký podvod

Jde o jeden velký podvod

Na stránku Bernarda Mohyly odkazuje řada podpůrných webů, které se tváří jako obyčejné portály o financích. Jedním z nich je například Money Magazine. I tento web je ale podvod, protože obsahuje jediný článek a odkazy na další články nebo rubriky vás přesměrují k nákupu startovacího balíčku BitCoin. Falešná je také diskuze pod článkem. U každého příspěvku totiž najdete datum vytvoření, ale tyto data se každý den aktualizují, takže diskuse vypadá aktuálně.

Je pravdou, že mnoho lidí v minulosti na Bitcoinu zbohatlo. A nelze vyloučit, že v budoucnu zase Bitcoin poroste. Investování do kryptoměn je ale vysoce rizikové, což je evidentní z první poloviny roku 2018, kdy kryptoměny výrazně klesaly. Třeba hodnota Bitcoinu klesla přibližně o 50 % a investoři tak místo zisků museli počítat ztráty. Existují sice obchodní nástroje, pomocí kterých lze vydělávat i při poklesu kryptoměn (např. CFD), ale tyto nástroje vyžadují zkušenosti. Pokud chcete vydělávat obchodováním kryptoměn, tak byste neměli podcenit přípravu. Obchodování bez zkušeností, tak jak jej popisuje Bernard Mohyla, v drtivé většině končí ztrátou.

Investice dokryptoměnpro začátečníky
Přehledný průvodce investováním do kryptoměn. Proč jde o jednu z nejlepších příležitostí současnosti a jaký bude další vývoj kryptoměn?

Kam dál? Jak vydělat Bitcoin, Ethereum koupitJak koupit rippleKde koupit Bitcoin Cash, EOS kryptoměna, Cardano kryptoměna, Litecoin nakupStellar kryptoměnaIOTA kde koupitTron kryptoměna, Monero koupitDash kryptoměnaNEO kryptoměnaNEM kryptoměnaVechain kryptoměnaTether kryptoměna

Diskuze

 • Geňa
  Publikováno 16.5.2018 15:21
  Geňa
  Reagovat
  Autor

  Díky za informaci, málem jsem naletěl.

  • Franta
   Publikováno 19.7.2018 14:41
   Franta
   Reagovat
   Autor

   Taky jsem naletěl,koupil jsem dva poukazy.Dostal jsem poukaz včetně hesla abych otevřel e-mail který mi prý zaslali ať ho otevřu a seznámím se s jeho pokyny.Ovšem žádný e-mail jsem od nich neobdržel.Nejedná se o trestný čin?

 • Anonym
  Publikováno 22.5.2018 13:28
  Anonym
  Reagovat
  Autor

  Já to dnes zaplatila…. 🙁

 • Uff
  Publikováno 23.5.2018 10:30
  Uff
  Reagovat
  Autor

  Ahoj, naštěstí jsem si přečetl tohle

 • marg
  Publikováno 30.5.2018 4:51
  marg
  Reagovat
  Autor

  Ja jen objednal. Okamzita objednavka. Stopnu to.

 • kocka
  Publikováno 2.6.2018 12:35
  kocka
  Reagovat
  Autor

  Marg, jak se to dá stopnout, když tam není žádný zpětný kontakt? Snad jen nepřevzít nebo vrátit zásilku, ne? Taky jsem dneska objednala, ale pak jsem si přečetla tohle – naštěstí je sobota, tak zásilka hned tak nepřijde a pak ji prostě nepřevezmu…

  • Petr 22
   Publikováno 12.7.2018 16:49
   Petr 22
   Reagovat
   Autor

   Dobrý den jak dopadla zásilka,taky to nepřevezmu … Dejte vědět děkují

 • JmenujisePavel
  Publikováno 8.6.2018 16:37
  JmenujisePavel
  Reagovat
  Autor

  Dnes vyskakoval banner s jejich reklamou na Novinkách, v žádném případě tam nic nekupujte, jestli chcete bitcoin či třeba jeho část, máte zde spolehlivé směnárny, v češtině, obslouží vás snad od 200,-Kč, ale nestrkejte peníze darebákům. Bitcoin nemá žádné poukázky, jak to prodává ten Mohyna – Kováč…., je to nesmysl. Je to podvod.

 • Jirka
  Publikováno 3.7.2018 10:44
  Jirka
  Reagovat
  Autor

  Pozor na další aktivitu. Stejný princip ale nabízí kryptoměnu TRON. Odepsal jsem do diskuse a příspěvek se tam na několik hodin objevil a potom zmizel Nesedněte na lep. Jirka

 • Anonym
  Publikováno 7.7.2018 11:47
  Anonym
  Reagovat
  Autor

  Dekuji za varovani, V

 • libr
  Publikováno 9.7.2018 15:40
  libr
  Reagovat
  Autor

  Než do něčeho takového ” vstoupit ” , je třeba si zadat do vyhledávače jména těchto zázračných ekonomů, byznysmenů, léčitelů atp. a zjistíte, že se jedná téměř ve všech případech o podvodníky.

 • Radek h.
  Publikováno 18.7.2018 9:16
  Radek h.
  Reagovat
  Autor

  tak já taky naletěl.zásilku jsem ale nepřevzal.jak to pak dopadlo,nekontaktovali vás pak znovu?

 • Radek h
  Publikováno 18.7.2018 11:11
  Radek h
  Reagovat
  Autor

  Zeptam se,jak to dopadlo kdyz jste neprevzali balicek?kontaktovali vas znovu?

 • Franta
  Publikováno 19.7.2018 14:43
  Franta
  Reagovat
  Autor

  Celé podvod,přišel jsem o 1300,-Kč

 • Vložit komentář