Aktualizováno

Peněženky pro kryptoměny, kde uchovat virtuální měny, co je TREZOR?

I digitální měny je potřeba někde uložit. Využívají se k tomu virtuální peněženky, které mohou být připojené k internetu (Hot Wallet) nebo jsou offline (Cold Wallet). Offline peněženky jsou samozřejmě bezpečnější, protože je neohrožují útoky hackerů, nicméně jejich použití bývá také o něco složitější.

Virtuální peněženky, adresy a privátní klíč

Jak vypadá PRIVATE KEY a ADRESA

Jak vypadá PRIVATE KEY a ADRESA

Na jedné virtuální peněžence si můžete vygenerovat libovolné množství adres. Tyto adresy můžete libovolně zveřejňovat. Když pak někdo odešle digitální mince na některou z těchto adres, tak mince obdržíte právě do své peněženky. Součástí každé bitcoinové peněženky je také privátní klíč (private key). Tento klíč je matematicky propojený se všemi adresami dané peněženky. A právě tento klíč musíte někde bezpečně uchovat a nikdy jej nesmíte zveřejnit. Bez privátního klíče vaše peněženka nepozná, které transakce jsou určené pro vás a které pro jiné uživatele. Bez klíče tak nemůžete přijímat, ale ani odesílat žádné transakce. Kde a jak lze tedy bezpečně privátní klíč uchovat?

Online peněženky pro kryptoměny, burzy a směnárny

Online peněženka Blockchain.info

Online peněženka Blockchain.info

Když si vytvoříte účet na burze, tak se vám automaticky vytvoří také online peněženka pro kryptoměny. Vypadá to lákavě, protože obchodník nemusí žádné ukládání kryptoměn řešit, vše za něj vyřeší burza, jenže tento způsob ukládání digitálních měn není příliš bezpečný. Digitální mince ve všech případech totiž svěřujete třetí straně. Burza může zkrachovat, být vykradena anebo může peníze klientů zpronevěřit. Klienti nemají přístup k privátnímu klíči (nebo nejsou jediní) a jsou tak odkázáni na férové jednání společnosti. Současně musí doufat, že společnost zajistí dostatečné zabezpečení. A ne vždy tomu tak je.

Například v roce 2014 kvůli krádeži 650 tisíc BTC zkrachovala burza MtGox. V roce 2016 ztratila burza Bitstamp téměř 20 tisíc BTC a 120 tisíc BTC ukradli hackeři z burzy Bitfinex. Pokud nemusíte, tak si raději digitální mince z burzovního účtu pošlete na vlastní peněženku. Příliš bezpečné nejsou ale ani internetové virtuální kryptoměnové peněženky. Například u populární internetové peněženky Blockchain.info nemají klienti vůbec přístup k privátnímu klíči.

Počítačová a mobilní kryptoměnová peněženka

Softwarová kryptoměnová peněženka Bitcoin Core

Softwarová kryptoměnová peněženka Bitcoin Core

O něco bezpečnější jsou softwarové peněženky. Softwarové peněženky jsou virtuální peněženky, které si stáhnete do počítače. V peněžence si můžete vygenerovat nový účet (respektive nový privátní klíč) a na účtu lze vytvořit libovolný počet adres. Softwarové peněženky si můžete stáhnout v plné (full) verzi nebo v odlehčené (Light) verzi. Odlehčená verze neuchovává kopii celého blockchainu, ale jen jeho část. Důvěryhodné jsou oficiální softwarové peněženky (např. Bitcoin Core nebo Ethereum Wallet), nicméně ani ty nezaručují 100% bezpečí. Základem je samozřejmě silné a dlouhé heslo, ale i to může být prolomeno. Třeba pomocí skrytého hackerského programu, který zaznamenává vše, co píšete (tzv. keylogger).

Nemalé popularitě se těší také virtuální peněženky do chytrého mobilního telefonu. Ty jsou praktické zejména, pokud s bitcoiny (a dalšími kryptoměnami) aktivně platíte, protože mobil máte většinou u sebe. K privátnímu klíči u softwarové peněženky máte přístup jen vy, nicméně i zde existují různé kybernetické hrozby. Dejte si pozor také na některé mobilní peněženky, které fungují na principu online peněženek, takže k vašemu privátnímu klíči má přístup třetí strana.

TREZOR, NANO S a další hardwarové peněženky

Ledger NANO S vs. TREZOR

Ledger NANO S vs. TREZOR

Za nejbezpečnější způsob pro uložení kryptoměn se považují hardwarové peněženky. Tato malá zařízení, která svoji velikostí připomínají obyčejné USB flash disky, jsou k dostání už i v českých internetových obchodech. Mezi nejznámější hardwarové peněženky se řadí TREZOR. Tato peněženka se prodává za necelé tři tisíce korun. Další populární hardwarovou peněženkou pro uchování bitcoinu i dalších kryptoměn (Ethereum, Litecoin atd.) je například miniaturní Ledger Nano S. Cena této peněženky se pohybuje kolem dvou tisíc.

Hardwarové peněženky patří spolu s papírovými peněženkami mezi tzv. Cold Wallet peněženky. Takto se označují offline úložiště kryptoměn, které nejsou připojené k internetu. Bitcoiny (a další kryptoměny) uložené na těchto peněženkách jsou tak v bezpečí před útoky hackerů, které ve světě digitálních měn představují skutečnou hrozbu.

Návod: Jak na TREZOR

Trezor T podporuje 8 kryptoměn

Trezor T podporuje 8 kryptoměn

Za vznikem populární HW peněženky stojí česká firma Satoshi Lab. Navzdory tomu se TREZOR dodává pouze s anglickým návodem a českou verzi nenajdete ani na webu společnosti.

Při objednání TREZORu dostanete kromě samotné peněženky také USB kabel, klíčenku a již zmiňovaný návod v angličtině. Po prvním připojení Trezoru k PC se zahájí stahování a instalace souborů, které vám umožní propojit zařízení s internetovou peněženkou TREZOR Wallet (původně MyTrezor). Po propojení trezoru s online peněženkou může dojít k aktualizaci firmwaru Trezoru. Pokud máte firmware nejnovější, tak se vám na počítači zobrazí stránka pro nastavení Trezoru, kde nejprve zvolíte název zařízení (Device label).

Kde koupit TREZOR

Prodejce Dostupné modely Cena Poštovné  
Alza Trezor T, Trezor ONE 1 490 Kč od 35 Kč Koupit
Trezor.io Trezor T, Trezor ONE 84 EUR (cca 2 200 Kč) 17 EUR (cca 400 Kč) Koupit

V pokročilém nastavení (Advanced Settings) máte tři bezpečnostní prvky: zálohování (Recovery seed), PIN a dodatečné heslo pro obnovu dat (passphase encryption). PIN je číselné heslo, které si zvolíte a které budete vyplňovat před každou transakcí. Recovery seed je 12 až 24 anglických slov, které vám Trezor vygeneruje a pomocí kterých můžete obnovit data z ukradeného nebo ztraceného Trezoru. Tato slova si napište ideálně někde na papír a pečlivě je uschovejte. Poslední heslo (passphase encryption) použijete jen při obnově zálohovaných dat.

Posílání transakcí přes Trezor je skutečně jednoduché. Nejprve propojíte Trezor s počítačem a pak přes peněženku Trezor Wallet vyplníte adresu příjemce a množství posílané kryptoměny. Následně musíte vyplnit PIN, který jste si zvolili. Jakmile vyplníte správný PIN, tak se vám podrobnosti o transakci zobrazí na displeji Trezoru a vy je stisknutím pravého tlačítka potvrdíte (2x, nejprve adresu, pak částku). K odeslání transakce tedy potřebujete znát PIN a musíte mít Trezor u sebe.

Papírové peněženky na kryptoměny

Papírová peněženka na kryptoměny

Papírová peněženka na kryptoměny

Papírová peněženka není nic jiného, než privátní klíč napsaný na papíře. Například při nákupu z automatu pro kryptoměn (bitcoinmatu) vám automat vytiskne právě papírovou peněženku. Pokud si chcete kryptoměny z online peněženky převést na papírovou peněženku, tak si samozřejmě musíte vytvořit novou peněženku. A to ideálně pomocí nějakého důvěryhodného open-source programu, který vám offline vygeneruje novou peněženku (s novým privátním klíčem a s adresou pro přijímání plateb). Tyto údaje si potom vytisknete a dobře schováte.

Tisknout si privátní klíč online peněženky nemá smysl, protože hackeři už jej mohou dávno mít. Digitální mince z papírové peněženky si vyberete tak, že si stáhnete/založíte nějakou peněženku přes počítač a pak do ní přepíšete privátní klíč. Ten rozpozná, kolik mincí na vaší peněžence je, a vy s nimi můžete libovolně naložit.

Obchodování kryptoměn bez kryptoměn

Investování do kryptoměn jinak - obchodování CFD u Plus500

Investování do kryptoměn jinak – obchodování CFD u Plus500

Prostřednictvím CFD lze vydělávat na růstu i poklesu cen kryptoměn a to bez toho, abyste je skutečně vlastnili. Při obchodování CFD tedy nemusíte řešit žádné virtuální ani hardwarové peněženky. CFD je unikátní obchodní nástroj, který jen kopíruje cenu skutečné kryptoměny. Při obchodování s CFD tedy nekupujete ani neprodáváte kryptoměnu, ale jen kontrakt, který se jako daná kryptoměna chová. Obchodování těchto kontraktů umožňují CFD brokeři. Mezi nejznámější brokery v Česku patří licencovaná společnost Plus500, která provozuje internetovou platformu v češtině. Plus500 také nabízí bezplatný a časově neomezený demo účet, na kterém můžete obchodování bez rizika testovat.

Jaké jsou výhody obchodování kryptoměn jako CFD?
Nemusíte řešit ukládání digitálních mincí na virtuálních peněženkách, nemusíte se obávat krádeží kryptoměn a hlavně můžete vydělávat, i když hodnota kryptoměny klesá.
Kde obchodovat kryptoměny?
Přehled ověřených CFD brokerů, kteří umožňují obchodování s kryptoměnami:
iSeřazeno podle redakčního hodnocení
Populární
 • Nejlepší brokerská společnost v Evropě podle GL&FR
 • 9 populárních kryptoměn včetně BTC, ETH a XRP
 • Nízké poplatky ve srovnání s konkurencí
 • Kompletně v češtině, česká podpora, obchodování v CZK
 • Testovací demo účet s kapitálem 200 000 Kč zdarma
Otevřít účet Vyzkoušet demo
Služba CFD. 77% ztrácí peníze
 • 12 populárních kryptoměn včetně BTC, ETH a XRP
 • Nízké poplatky ve srovnání s konkurencí
 • Kompletně v češtině, obchodování v CZK
 • Testovací účet s kapitálem 500 000 Kč zdarma
Otevřít účet Vyzkoušet demo
U 76.4% účtů investorů došlo k finanční ztrátě
 • 17 populárních kryptoměn včetně BTC, ETH a XRP
 • Možnost kopírovat obchody ostatních klientů eToro
 • Nízké poplatky ve srovnání s konkurencí, platforma v češtině
Otevřít účet Vyzkoušet demo
Služba CFD. 62% ztrácí peníze
Upozornění: CFD (rozdílové smlouvy) jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem vzniku finanční ztráty. U 74 - 89% účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak CFD fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

Diskuze, zkušenosti

 • Petr Rovný
  Publikováno 6.12.2017 23:46
  Petr Rovný
  Reagovat
  Autor

  Moc užitečný článek. Mám jednu laickou otázku. Je možné si peněženku Ethereum Wallet nainstalovat na klasický USB flash disk? Tak aby jsem měl kompletní peněženku, klíče a nahrané mince kryptoměny uloženy na něčem, co mohu snadno od počítače odpojit a částečně tak snížit hrozbu odcizení kryptoměny?
  Uvažuji tak, že pokud je možné si peněženku nainstalovat na flash disk, tak se riziko omezuje jen na dobu, kdy je disk připojen k počítači a to jen v případě, že je počítač před připojením flash disku napaden a antivir či firewall by napadení neodhalil.
  Časem si chci koupit hardwareovou peněženku (až mi na ní kryptoměny vydělají) ale zatím chci použít řešení s instalací Ethereum Wallet na USB disk. Proto tedy dotaz, zda je to vůbec možné. Děkuji za odpověď.

  • Invest+
   Publikováno 7.12.2017 0:32
   Reagovat
   Autor

   Dobrý den,
   s tímto řešením jsem se ještě nikde nesetkal. Pokud si zatím nechcete pořizovat HW peněženku a zároveň se chcete vyhnout online/SW peněženkám, volil bych papírovou peněženku.

 • Tomáš
  Publikováno 30.12.2017 16:52
  Tomáš
  Reagovat
  Autor

  Dobrý den,
  mám papírovou peněženku, na které mám nějaké ripple. Chci se zeptat jestli můžu koupit další ripple a přidat je na stávající papírovou peněženku a navýšit tak její stav. Dále bych se rád zeptal, jesli když koupím HW peněženku můžu pak z této papírové peněženky vše převést na novou HW peněženku.
  Děkuji za odpověď a všem přeji úspěšný a pohodový rok 2018.

  • Invest+
   Publikováno 30.12.2017 17:06
   Reagovat
   Autor

   Dobrý den,
   pokud pošlete zakoupené Ripply na adresu papírové peněženky, pak se o tyto nové Riply stav peněženky samozřejmě zvýší. Převést Ripply z papírové peněženky na hardwarovou peněženku je samozřejmě také možné – po zakoupení HW peněženky a nezbytném nastavení získáte adresu, na kterou své Ripply zašlete.

 • Tomáš
  Publikováno 16.2.2018 16:45
  Tomáš
  Reagovat
  Autor

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, mám na elektronické peněžence nakoupený stellar, jenže bych potřeboval pročistit počítač a k té peněžence se vůbec nepřihlašuji, tak když pročistím počítač a vše smažu tak jak se zase dostanu natu svoji peneženku kde mám nakoupený ten stellar?
  Předem děkuji za odpověď

  • InvestPlus
   Publikováno 16.2.2018 18:46
   Reagovat
   Autor

   Dobrý den,
   jakou peněženku myslíte? Do každé peněženky se musíte nějak přihlašovat, předpokládám tedy, že máte údaje uloženy v PC a proto je nemusíte zadávat. Login s heslem však nejsou jedinou možností, jak se do peněženky dostat. Druhou možností bývá kombinace náhodných slov, které lze použít v případě, že přihlašovací údaje zapomenete. Pokud údaje neznáte/nemáte, doporučuji převést coiny co nejdříve někam, kde již budete přihlašovací údaje znát.

 • Jan Bratan
  Publikováno 1.3.2018 23:47
  Jan Bratan
  Reagovat
  Autor

  Dobrý den, někde jsem četl že peněženka Ledger Nano S je ve srovnání s Trezorem lepší. Vypadá to že tomu rozumíte určitě víc než já, tak se chci zeptat jestli je tomu opravdu tak. Nedáno jsem si ten Ledger pořídil a jsem s ním maximálně spokojený, je Trezor v něčem lepší? Předem děkuji za odpověď.

  • InvestPlus
   Publikováno 2.3.2018 8:06
   Reagovat
   Autor

   Dobrý den,
   tohle téma je řešeno zde – srovnání Trezor vs. Ledger Nano S. Osobně také používám Ledger, přijde mi všestranější.

   • Michal
    Publikováno 1.5.2018 17:35
    Michal
    Reagovat
    Autor

    jsem nedavno presel na Ledger z Trezoru a musim souhlasit ze je urcite lepsi a pohodlnejsi na prepravu.

 • Dave
  Publikováno 26.3.2019 1:27
  Dave
  Reagovat
  Autor

  Dobrý den
  HW peněženka vypadá jako celkem dobrá jistota. Ovšem jedna otázka ohledně spolehlivosti. Je to elektrické zařízení stejně jako flash disky a z vlastní zkušenosti, se mi jich už několik odebralo do věčných lovišť. Co když se takto odporoučí i tahle HW peněženka, co pak bude s těžce naspořenými coiny? Nějaké možnosti záchrany?

  • InvestPlus
   Publikováno 26.3.2019 9:32
   Reagovat
   Autor

   Dobrý den,
   na toto je samozřejmě pamatováno – k obsahu HW peněženky se zle dostat i v případě, že peněženku ztratíte nebo zničíte. U LEDGERu se toto zabezpečení jmenuje Recovery Phrase, u TREZORu Recovery seed.

 • ?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

  Vložit komentář