Peněženky pro kryptoměny, kde uchovat virtuální měny, co je TREZOR?
I digitální měny je potřeba někde uložit. Využívají se k tomu virtuální peněženky, které mohou být připojené k internetu (Hot Wallet) nebo jsou offline (Cold Wallet). Offline peněženky jsou samozřejmě bezpečnější, protože je neohrožují útoky hackerů, nicméně jejich použití bývá také o něco složitější.
Virtuální peněženky, adresy a privátní klíč
Na jedné virtuální peněžence si můžete vygenerovat libovolné množství adres. Tyto adresy můžete libovolně zveřejňovat. Když pak někdo odešle digitální mince na některou z těchto adres, tak mince obdržíte právě do své peněženky. Součástí každé bitcoinové peněženky je také privátní klíč (private key). Tento klíč je matematicky propojený se všemi adresami dané peněženky. A právě tento klíč musíte někde bezpečně uchovat a nikdy jej nesmíte zveřejnit. Bez privátního klíče vaše peněženka nepozná, které transakce jsou určené pro vás a které pro jiné uživatele. Bez klíče tak nemůžete přijímat, ale ani odesílat žádné transakce. Kde a jak lze tedy bezpečně privátní klíč uchovat?
Online peněženky pro kryptoměny, burzy a směnárny
Když si vytvoříte účet na burze, tak se vám automaticky vytvoří také online peněženka pro kryptoměny. Vypadá to lákavě, protože obchodník nemusí žádné ukládání kryptoměn řešit, vše za něj vyřeší burza, jenže tento způsob ukládání digitálních měn není příliš bezpečný. Digitální mince ve všech případech totiž svěřujete třetí straně. Burza může zkrachovat, být vykradena anebo může peníze klientů zpronevěřit. Klienti nemají přístup k privátnímu klíči (nebo nejsou jediní) a jsou tak odkázáni na férové jednání společnosti. Současně musí doufat, že společnost zajistí dostatečné zabezpečení. A ne vždy tomu tak je.
Například v roce 2014 kvůli krádeži 650 tisíc BTC zkrachovala burza MtGox. V roce 2016 ztratila burza Bitstamp téměř 20 tisíc BTC a 120 tisíc BTC ukradli hackeři z burzy Bitfinex. Pokud nemusíte, tak si raději digitální mince z burzovního účtu pošlete na vlastní peněženku. Příliš bezpečné nejsou ale ani internetové virtuální kryptoměnové peněženky. Například u populární internetové peněženky Blockchain.info nemají klienti vůbec přístup k privátnímu klíči.
Počítačová a mobilní kryptoměnová peněženka
O něco bezpečnější jsou softwarové peněženky. Softwarové peněženky jsou virtuální peněženky, které si stáhnete do počítače. V peněžence si můžete vygenerovat nový účet (respektive nový privátní klíč) a na účtu lze vytvořit libovolný počet adres. Softwarové peněženky si můžete stáhnout v plné (full) verzi nebo v odlehčené (Light) verzi. Odlehčená verze neuchovává kopii celého blockchainu, ale jen jeho část. Důvěryhodné jsou oficiální softwarové peněženky (např. Bitcoin Core nebo Ethereum Wallet), nicméně ani ty nezaručují 100% bezpečí. Základem je samozřejmě silné a dlouhé heslo, ale i to může být prolomeno. Třeba pomocí skrytého hackerského programu, který zaznamenává vše, co píšete (tzv. keylogger).
Nemalé popularitě se těší také virtuální peněženky do chytrého mobilního telefonu. Ty jsou praktické zejména, pokud s bitcoiny (a dalšími kryptoměnami) aktivně platíte, protože mobil máte většinou u sebe. K privátnímu klíči u softwarové peněženky máte přístup jen vy, nicméně i zde existují různé kybernetické hrozby. Dejte si pozor také na některé mobilní peněženky, které fungují na principu online peněženek, takže k vašemu privátnímu klíči má přístup třetí strana.
TREZOR, NANO S a další hardwarové peněženky
Za nejbezpečnější způsob pro uložení kryptoměn se považují hardwarové peněženky. Tato malá zařízení, která svoji velikostí připomínají obyčejné USB flash disky, jsou k dostání už i v českých internetových obchodech. Mezi nejznámější hardwarové peněženky se řadí TREZOR. Tato peněženka se prodává za necelé tři tisíce korun. Další populární hardwarovou peněženkou pro uchování bitcoinu i dalších kryptoměn (Ethereum, Litecoin atd.) je například miniaturní Ledger Nano S. Cena této peněženky se pohybuje kolem dvou tisíc.
Hardwarové peněženky patří spolu s papírovými peněženkami mezi tzv. Cold Wallet peněženky. Takto se označují offline úložiště kryptoměn, které nejsou připojené k internetu. Bitcoiny (a další kryptoměny) uložené na těchto peněženkách jsou tak v bezpečí před útoky hackerů, které ve světě digitálních měn představují skutečnou hrozbu.
Kde koupit TREZOR
Prodejce | Dostupné modely | Cena | Poštovné | |
![]() |
Trezor T, Trezor ONE | od 1 900 Kč | zdarma / 45 Kč | Koupit |
![]() |
Trezor T, Trezor ONE | od 1 700 Kč | zdarma | Koupit |
V pokročilém nastavení (Advanced Settings) máte tři bezpečnostní prvky: zálohování (Recovery seed), PIN a dodatečné heslo pro obnovu dat (passphase encryption). PIN je číselné heslo, které si zvolíte a které budete vyplňovat před každou transakcí. Recovery seed je 12 až 24 anglických slov, které vám Trezor vygeneruje a pomocí kterých můžete obnovit data z ukradeného nebo ztraceného Trezoru. Tato slova si napište ideálně někde na papír a pečlivě je uschovejte. Poslední heslo (passphase encryption) použijete jen při obnově zálohovaných dat.
Posílání transakcí přes Trezor je skutečně jednoduché. Nejprve propojíte Trezor s počítačem a pak přes peněženku Trezor Wallet vyplníte adresu příjemce a množství posílané kryptoměny. Následně musíte vyplnit PIN, který jste si zvolili. Jakmile vyplníte správný PIN, tak se vám podrobnosti o transakci zobrazí na displeji Trezoru a vy je stisknutím pravého tlačítka potvrdíte (2x, nejprve adresu, pak částku). K odeslání transakce tedy potřebujete znát PIN a musíte mít Trezor u sebe.
Papírové peněženky na kryptoměny
Papírová peněženka není nic jiného, než privátní klíč napsaný na papíře. Například při nákupu z automatu pro kryptoměn (bitcoinmatu) vám automat vytiskne právě papírovou peněženku. Pokud si chcete kryptoměny z online peněženky převést na papírovou peněženku, tak si samozřejmě musíte vytvořit novou peněženku. A to ideálně pomocí nějakého důvěryhodného open-source programu, který vám offline vygeneruje novou peněženku (s novým privátním klíčem a s adresou pro přijímání plateb). Tyto údaje si potom vytisknete a dobře schováte.
Tisknout si privátní klíč online peněženky nemá smysl, protože hackeři už jej mohou dávno mít. Digitální mince z papírové peněženky si vyberete tak, že si stáhnete/založíte nějakou peněženku přes počítač a pak do ní přepíšete privátní klíč. Ten rozpozná, kolik mincí na vaší peněžence je, a vy s nimi můžete libovolně naložit.
Obchodování kryptoměn bez kryptoměn
Prostřednictvím CFD lze při správné predikci vydělávat na růstu i poklesu cen kryptoměn a to bez toho, abyste je skutečně vlastnili (při špatné predikci je obchod naopak ztrátový). Při obchodování CFD tedy nemusíte řešit žádné virtuální ani hardwarové peněženky. CFD je unikátní obchodní nástroj, který jen kopíruje cenu skutečné kryptoměny. Při obchodování s CFD tedy nekupujete ani neprodáváte kryptoměnu, ale jen kontrakt, který se jako daná kryptoměna chová. Obchodování těchto kontraktů umožňují CFD brokeři. Mezi nejznámější brokery v Česku patří licencovaná společnost Plus500, která provozuje internetovou platformu v češtině. Plus500 také nabízí bezplatný a časově neomezený demo účet, na kterém můžete obchodování bez rizika testovat.

ROKU
- 16 populárních kryptoměn včetně BTC, ETH a XRP
- Nízké poplatky ve srovnání s konkurencí
- Kompletně v češtině, česká podpora, obchodování v CZK
- Testovací demo účet s kapitálem 200 000 Kč zdarma

- 19 populárních kryptoměn včetně BTC, ETH a XRP
- Možnost kopírovat obchody ostatních klientů eToro
- Nízké poplatky ve srovnání s konkurencí, V češtině
- Demo účet s kapitálem 100 000 dolarů zdarma
Kryptoměny jsou vysoce volatilní a investování do nich je v některých zemích EU neregulované. Bez ochrany spotřebitelů. Může být uplatněna daň ze zisku.

- 11 kryptoměn včetně BTC, ETH a XRP
- Kompletně v češtině, obchodování v CZK
Diskuze, zkušenosti
Zdravím,
chtěl bych se zeptat transakce by se v mobilní peněžence měla objevit ihned co mi na ni někdo odešle kryptoměnu? Nebo je nějaká časová prodleva? Byla mi odesláno ETH na peněženku vytvořenou v Mycelium.
Údajně je vidět, že transakce proběhla (zjištěno na etherscan.io) ale v peněžence se částka neobjevila.
Díky
Dobrý den,
Ethereum by se mělo objevit ve Vaší peněžence do 5 minut od odeslání. Pokud tam kryptoměnu nemáte, byla odeslána špatně nebo k odeslání vůbec nedošlo.
Zdravím, u trezoru se píše že do něj lze uložit kolem 1200 kryptomen. Každopádně po spuštění jsem zjistil že podporuje asi jenom dvacet. Prosím vás jak mám zprovoznit ty ostatní ?
Dobrý den, většina z podporovaných kryptoměn jsou ERC20 tokeny. Jelikož tyto tokeny využívají síť ETH, stačí v Trezor Suite povolit Ethereum a token odeslat na jeho adresu. Jakmile Trezor identifikuje přijetí tokenu, automaticky jej připíše do Vaší peněženky.
Dobrý den,
chtěl bych se zeptal, zda pokud si zakoupím kryptoměnu (Bitcoin nebo jakokouliv jinou), zda si ji musím nutně uložit do své kryptoměnové peněženky, nebo je možnost vlastnit jen nějaký specificky kód, který k jednotce patři a na základě něj si kryptoměnu v budoucnu přesunout tam, kam budu potřebovat.
Děkuji
S pozdravem
P.S.
Dobrý den,
u tradičních kryptoměn (Bitcoin, Etherem, Litecoin atd.) je nutné, aby byly uloženy na kryptoměnové peněžence. Nemusí se však jednat vždy jen o Vaši peněženku – pokud si například kryptoměny převedete na burzu či do směnárny, kryptoměny budou v té chvíli uloženy na peněžence dané služby. Nechávat si vlastní kryptoměny na cizí peněžence po delší dobu však příliš nedoporučuji. Pokud by totiž došlo k vykradení takové služby, o své prostředky byste tím přišel.
Co se týče zmiňovaného “specifického kódu”, na základě kterého si lze vyžádat své kryptoměny, tak takto to funguje u peněženek – ztratíte-li například přístup do papírové, hardwarové či mobilní peněženky, můžete si své kryptoměny “obnovit” prostřednictvím sady slov (tzv. Recovery seed). Podrobně je tento proces popsán v článku výše.
Dobrý den
HW peněženka vypadá jako celkem dobrá jistota. Ovšem jedna otázka ohledně spolehlivosti. Je to elektrické zařízení stejně jako flash disky a z vlastní zkušenosti, se mi jich už několik odebralo do věčných lovišť. Co když se takto odporoučí i tahle HW peněženka, co pak bude s těžce naspořenými coiny? Nějaké možnosti záchrany?
Dobrý den,
na toto je samozřejmě pamatováno – k obsahu HW peněženky se zle dostat i v případě, že peněženku ztratíte nebo zničíte. U LEDGERu se toto zabezpečení jmenuje Recovery Phrase, u TREZORu Recovery seed.
Dobrý den, někde jsem četl že peněženka Ledger Nano S je ve srovnání s Trezorem lepší. Vypadá to že tomu rozumíte určitě víc než já, tak se chci zeptat jestli je tomu opravdu tak. Nedáno jsem si ten Ledger pořídil a jsem s ním maximálně spokojený, je Trezor v něčem lepší? Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,
tohle téma je řešeno zde – srovnání Trezor vs. Ledger Nano S. Osobně také používám Ledger, přijde mi všestranější.
jsem nedavno presel na Ledger z Trezoru a musim souhlasit ze je urcite lepsi a pohodlnejsi na prepravu.
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, mám na elektronické peněžence nakoupený stellar, jenže bych potřeboval pročistit počítač a k té peněžence se vůbec nepřihlašuji, tak když pročistím počítač a vše smažu tak jak se zase dostanu natu svoji peneženku kde mám nakoupený ten stellar?
Předem děkuji za odpověď
Dobrý den,
jakou peněženku myslíte? Do každé peněženky se musíte nějak přihlašovat, předpokládám tedy, že máte údaje uloženy v PC a proto je nemusíte zadávat. Login s heslem však nejsou jedinou možností, jak se do peněženky dostat. Druhou možností bývá kombinace náhodných slov, které lze použít v případě, že přihlašovací údaje zapomenete. Pokud údaje neznáte/nemáte, doporučuji převést coiny co nejdříve někam, kde již budete přihlašovací údaje znát.
Dobrý den,
mám papírovou peněženku, na které mám nějaké ripple. Chci se zeptat jestli můžu koupit další ripple a přidat je na stávající papírovou peněženku a navýšit tak její stav. Dále bych se rád zeptal, jesli když koupím HW peněženku můžu pak z této papírové peněženky vše převést na novou HW peněženku.
Děkuji za odpověď a všem přeji úspěšný a pohodový rok 2018.
Dobrý den,
pokud pošlete zakoupené Ripply na adresu papírové peněženky, pak se o tyto nové Riply stav peněženky samozřejmě zvýší. Převést Ripply z papírové peněženky na hardwarovou peněženku je samozřejmě také možné – po zakoupení HW peněženky a nezbytném nastavení získáte adresu, na kterou své Ripply zašlete.
Moc užitečný článek. Mám jednu laickou otázku. Je možné si peněženku Ethereum Wallet nainstalovat na klasický USB flash disk? Tak aby jsem měl kompletní peněženku, klíče a nahrané mince kryptoměny uloženy na něčem, co mohu snadno od počítače odpojit a částečně tak snížit hrozbu odcizení kryptoměny?
Uvažuji tak, že pokud je možné si peněženku nainstalovat na flash disk, tak se riziko omezuje jen na dobu, kdy je disk připojen k počítači a to jen v případě, že je počítač před připojením flash disku napaden a antivir či firewall by napadení neodhalil.
Časem si chci koupit hardwareovou peněženku (až mi na ní kryptoměny vydělají) ale zatím chci použít řešení s instalací Ethereum Wallet na USB disk. Proto tedy dotaz, zda je to vůbec možné. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
s tímto řešením jsem se ještě nikde nesetkal. Pokud si zatím nechcete pořizovat HW peněženku a zároveň se chcete vyhnout online/SW peněženkám, volil bych papírovou peněženku.