KÁVA Cena, online graf, aktuální a historický vývoj kurzu kávy, predikce

Káva cena

249.11

USD
Kurz v CZK

5796.79

CZK
Změna 24H

0.00%


USD

Pod pojmem káva si většina z nás vybavuje nápoj z kávových zrn. Káva je ovšem název i pro samotný prášek, ze kterého se nápoj vyrábí. Název káva (anglicky coffee) se používá také na komoditní burze, kde je káva spolu s ropou nejžádanější komoditou. I díky tomu je káva populární také mezi spekulanty, kteří se snaží vydělat na cenových pohybech kávy. Co stojí za vysokou poptávkou po kávě, jak se káva obchoduje a jaké faktory ovlivňují její cenu?

Základem je kávovník

Kávovníková farma

Kávovníková farma

Káva se vyrábí z kávových zrn, která se získávají z kávovníků. Kávovník je stálezelený strom, který dorůstá výšky 5 až 10 metrů. Plody kávovníku připomínají barvou, tvarem i velikostí naše třešně a uvnitř každého plodu jsou dvě kávová zrna. Kávová zrna se dříve pěstovala ke konzumaci. Dnes se ovšem káva využívá převážně jako surovina pro výrobu stejnojmenného nápoje.

Většinu světové produkce (as 70 %) tvoří káva Arabika. Tato káva se vyznačuje nižším obsahem kofeinu a širokým rozsahem vůní a chutí. Kávovníky Arabika se pěstují v nadmořské výšce nad 900 m n. m. a jejich zrna jsou větší. Druhou nejrozšířenější kávou je Robusta s podílem asi 25 % celosvětové produkce. Již z názvu je patrné, že jsou kávovníky Robusty odolnější a tudíž i méně náročné na pěstování. Vyznačuje se malými zrny, silnou chutí a až dvojnásobným obsahem kofeinu.

Služba CFD. 80,6% ztrácí peníze

Káva: Nabídka a poptávka v číslech

Plody kávovníku

Plody kávovníku

Celosvětově se vyprodukuje přibližně 7,5 milionů metrických tun kávy ročně. Dva největší producenti (Brazílie: 2,6 mil. tun, Vietnam: 1,7 mil. tun) se na celkové roční produkci podílí přibližně 50 %. Kromě Brazílie a Vietnamu jsou významnými producenty i Kolumbie, Indonésie či Ethiopie. Tato pětice zemí si připisuje přibližně dvě třetiny celosvětové produkce.

Nejvíce kávy se dováží do EU, USA, Japonska a Ruska. Země, kde se káva pěstuje, spotřebují přibližně třetinu vypěstované kávy.

Káva a zdraví

Káva

Káva

Vliv kávy na lidské zdraví je dodnes předmětem diskusí. Současné studie ukazují, že kofein má příznivé účinky na mozek, srdce, nervy, ledviny i svaly. Prokázány jsou také stimulační účinky kofeinu: zvýšení bdělosti, zvýšená mozková aktivita, lepší schopnost učení nebo zrychlení reakčního času. Statisticky byl prokázán příznivý vztah mezi pitím kávy a nižším výskytem Parkinsonovy choroby, jaterními potížemi, klinické deprese či Alzheimerovy choroby. Na druhou stranu káva ve větší míře může narušovat spánek a působí dehydratačně (močopudné účinky). Konzumace kávy se nedoporučuje ani lidem, kteří trpí hypertenzí.

Obchodování s komoditou

Káva se obchoduje na komoditní burze. K obchodování se využívají futures kontrakty, které fungují jako dohoda o budoucím nákupu nebo prodeji kávy za předem sjednanou cenu. Můžete si tedy koupit futures na kávu s exspirací za dva roky, ale za současnou cenu kávy. Jeden futures kontrakt na kávu má velikost 37 500 liber (přibližně 17 tun). Futures na kávu používají prodejci i kupci kávy k zajištění aktuální ceny, pokud se například obávají budoucího růstu nebo poklesu ceny.

Alternativou k futures kontraktům jsou CFD kontrakty. U CFD se ovšem neobchoduje se skutečnou kávou, ale pouze se spekuluje o její ceně. CFD kontrakt koupíte a prodáte u brokerské společnosti za aktuální cenu kávy. Pokud tedy nákup a prodej kontraktu dobře načasujete, můžete na tom vydělat. U CFD se obvykle využívá finanční páka, která zisky i ztráty násobí určitým koeficientem.

Přehled ověřených CFD brokerů, u kterých lze obchodovat komodity:
ZPŮSOB ŘAZENÍ
1

XTB

Broker roku
95
Měna účtu
CZK, USD, EUR
Minimální vklad
0 Kč ($0)
CFD v nabídce
2 000+
Čeština
ANO
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

 • Licencovaný broker
 • Nabízí akcie, ETF a CFD
 • Nízké nebo nulové poplatky
 • Zlomkové akcie (investice od €1)
 • Podporuje češtinu a platby v CZK
 • Poplatek za výběry pod 3 000 Kč
 • Vyšší zdanění českých dividend
Recenze
Vyzkoušet XTB
4000+ našich čtenářů si vybralo XTB
Služba CFD. 77% ztrácí peníze
2

eToro

90
Měna účtu
USD
Minimální vklad
$100
CFD v nabídce
5 000+
Čeština
Částečně
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

 • Licencovaný broker
 • Nabízí akcie, ETF, krypto a CFD
 • Reálné akcie a ETF bez poplatků
 • Zlomkové akcie (investice od $10)
 • Kopírování ostatních obchodníků
 • Čeština není kompletní
 • Účet je vedený v dolarech
 • Nepodporuje výběry v CZK
 • Složité výběry kryptoměn
Recenze
Vyzkoušet eToro
2000+ našich čtenářů si vybralo eToro
Služba CFD. 51% ztrácí peníze
Měna účtu
CZK, EUR
Minimální vklad
30 Kč (€1)
CFD v nabídce
9 000+
Čeština
ANO
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

 • Licencovaný broker
 • Nabízí akcie, ETF a CFD
 • Reálné akcie a ETF bez poplatků
 • Zlomkové akcie (investice od 25 Kč)
 • Podporuje češtinu a platby v CZK
 • Vyšší swapy u některých CFDs
 • Nenabízí české akcie
 • Akcie nelze převést k jinému brokerovi
Recenze
Služba CFD. 68% ztrácí peníze

Káva: cena (kurz)

Komodita Cena Kurz v CZK Změna
Káva 249.11 USD 5796.79 CZK 0.00%

Aktualizace: 13. 7. 2024
Co ovlivňuje cenu kávy
Káva - historický vývoj ceny

Káva – historický vývoj ceny

Cenu kávy silně ovlivňuje geopolitická situace (politická nestabilita, války). Některé z hlavních exportérských zemí se potýkají s politickými krizemi, které doprovází korupční skandály a někdy i úplná absence vlády. Pro odběratele kávy to znamená nejistotu dodávek a časté cenové výkyvy. Téměř polovinu světové produkce odebírají pouhé čtyři společnosti: Kraft, P&G, Sara Lee a Nestle. Jejich vliv na cenu kávy tedy nelze zpochybnit. Významně trh ovlivňují i spekulanti, protože káva je druhou nejvíce obchodovanou komoditou.

Dalším faktorem jsou klimatické podmínky. Úroda kávy je totiž náchylná na nepřízeň počasí. Nedostatek srážek i přílišné sucho mohou úrodu znehodnotit stejně, jako třeba povodně. Vliv počasí je o to silnější, že většina kávy pochází z několika málo zemí.

Káva – aktuální online graf

Služba CFD. 80,6% ztrácí peníze

Burzovní cena kávy se udává v US centech za jednu libru (cca půl kila) kávy. Historický vývoj ceny i současný kurz najdete v cenovém grafu. Časové období grafu nastavíte pomocí panelu nad grafem tak, že změníte časový interval mezi jednotlivými body v grafu (M jsou minuty, H hodiny). V panelu nad grafem lze změnit také styl grafu (sloupcový, svíčkový nebo čárový). Ovládací panel obsahuje i nástroj pro srovnání ceny kávy s dalšími komoditami nebo funkci pro vkládání technických indikátorů.

Futures na kávu se označují zkratkou KC. Exspirační měsíce pro kontrakty s kávou jsou březen (H), květen (K), červenec (N), září (U) a prosinec (Z). Název kontraktu kromě symbolu komodity a měsíce exspirace obsahuje i rok exspirace. Například kontrakt na kávu s exspirací v prosinci 2020 bude nést označení KCZ2020.

Vývoj zájmu o komoditu

Prostřednictvím specializované služby Google Trends lze sledovat vývoj zájmu o tuto komoditu v průběhu času. Na online grafu níže je zobrazen trend celosvětového zájmu za uplynulých 12 měsíců.

Základní informace

Komodita Káva
Název kontraktu Coffee futures
Symbol kontraktu KC
Jednotka Libra (0,45 kg)
Měna USD
Burzovní cena US centy za libru
Velikost 1 kontraktu 37500 liber (asi 17 tun)
burza NYCC, ICE
Minimální cenový pohyb (velikost ticku) 0,0005 USD/libra; 18,75 USD/kontrakt
Expirační měsíce březen, květen, červenec, září, prosinec
Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Upozornění: CFD (rozdílové smlouvy) jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem vzniku finanční ztráty. U 68 - 89% účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak CFD fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Související komodity

Diskuze

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář