Aktualizováno

Recenze brokera FIO – demo účet, návod, akcie, ceník poplatků, zkušenosti s e-Broker

Hodnocení:
80%
Hledáte nejlepšího brokera?
SROVNÁNÍ BROKERŮ

Fio banka je česká akciová společnost, která dlouhodobě působí nejen v oblasti bankovnictví, ale také jako broker pro online obchodování s cennými papíry. Společnost funguje od roku 1993 a je registrovaná v evidenci ČNB, takže působí legálně a vklady klientů jsou pojištěné.

V obchodování s akciemi přes internet má Fio na českém trhu dominantní postavení. Není bez zajímavosti, že aplikace Fio e-borker funguje od roku 1997, zatímco internetové bankovnictví Fio banka představila až o rok později. Dnes platforma e-broker umožňuje nákup a prodej stovek cenných papírů v podobě akcií, ETF, dluhopisů nebo futures kontraktů (ropa, zlato, pšenice a další komodity). A to vše s kompletní podporou češtiny a CZK, což u zahraničních brokerů nenajdete.

Demo účet u brokera FIO

Vklady na platformě brokera FIO

Vklady na platformě brokera FIO

Přístup k platformě e-broker mají pouze registrovaní uživatelé. Při registraci broker vyžaduje od klientů osobní i kontaktní údaje. Nezbytné je i ověření totožnosti, které můžete provést na kterékoliv ze 70 českých poboček Fio. Peníze na obchodní účet vložíte klasickým bankovním převodem.

Obchodní účet zvládá pět různých měn: CZK, EUR, USD, HUF a PLN. Nejedná se ovšem o tradiční model, kdy si klient zvolí jednu z možností, ale z jednoho účtu lze používat všechny uvedené měny. V administraci je totiž možné měny konvertovat dle aktuálního kurzu, který FIO zobrazuje v tabulce Konverze deviz.

Platformu a obchodování u Fio e-Broker si můžete nanečisto otestovat pomocí demo účtu. I ten sice vyžaduje registraci, ale verifikace nutná není. Dejte si ale pozor, protože platnost demo účtu je omezena na 30 dní.

Platformy e-Broker a Smartbroker

Platforma e-Broker

Platforma e-Broker

Platforma e-broker se řadí spíše ke slabšímu průměru. Svým vzhledem připomíná téměř dvacet let staré systémy a rychlostí také příliš neoslní.  Na druhou stranu webová platforma je technicky nenáročná a k jejímu spuštění vám stačí připojení k internetu a internetový prohlížeč. Současně ale musíme dodat, že webovou platformu dnes nabízí snad všichni brokeři. Cenné papíry lze obchodovat i přes mobilní aplikaci Smartbroker, která je ovšem hodně zjednodušená. Méně zdatní angličtináři jistě ocení to, že jsou platformy i všechny dokumenty dostupné v Češtině.

Platforma Fio vám umožní podávat obchodní příkazy na akciových burzách v ČR (BCPP, RMS), Maďarsku (BÉT), Německu (Deutsche Börse) a USA (NASDAQ, NYSE, AMEX, Liffe, OTC BB, Pink Sheet). Akciové tituly se vyhledávají přes svislou lištu na levém okraji (Najdi CP) nebo přes záložku Vyhledávání.

Návod: Jak investovat u brokera Fio

Návod - kalkulace marginu

Návod – kalkulace marginu

Platforma umožňuje nákup (symbol zelené šipky) a prodej (symbol červené šipky) cenných papírů v reálném čase. Při objednávce zadáváte nejprve požadované množství cenných papírů k nákupu nebo k prodeji. U limitní objednávky je nutné vyplnit také cenu, za kterou jste ochotni nakupovat/prodávat a platnost pokynu. Potvrzená objednávka je ihned odeslána na příslušnou burzu, kde je buď ihned zrealizována, nebo čeká na vhodnou protinabídku.

Minimální objem transakce je vždy jeden kontrakt. Velikost kontraktu je dána burzou a u některých produktů je možné k obchodování využít úvěr. Tím je možné pokrýt až 85 % objemu transakce, takže k vytvoření pokynu vám stačí pouhých 15 %. Obchodování na úvěr (tzv. finanční páka) znásobí vaše zisky, ale současně i případné ztráty. Za obchodování s vypůjčenými penězi se samozřejmě platí poplatky, které si můžete spočítat pomocí kalkulačky na webu Fio banky.

Inteligentní pokyny

Transakce na webové platformě

Transakce na webové platformě

Součástí platformy jsou také inteligentní pokyny, které automaticky otevřou nebo uzavřou obchodní pozici podle vašich požadavků. Díky tomu nemusíte neustále sledovat trh, protože to platforma udělá za vás. Nejznámější je pokyn Stoploss, který automaticky uzavře obchodní pozici, která dosáhne vámi nastavené maximální ztráty. Dále platforma obsahuje příkazy Trailing Stop s plovoucí stop úrovní,  Stepper, Trailing Limit a řadu dalších.

FIO broker nabízí řadu inteligentních pokynů, nicméně každá burza vám zpřístupní jen vybrané pokyny. Například při nákupu na BCPP máte tedy k dispozici jiné obchodní pokyny a volitelné parametry, než na RMS. Dostupné funkce a jejich popis je uveden v manuálu, který je dostupný na webu brokera.

Poplatky

Kalkulačka poplatků na webových stránkách FIO

Kalkulačka poplatků na webových stránkách FIO

Poplatky u brokera Fio určitě nepatří mezi ty nejvýhodnější, což pocítí zejména aktivní obchodníci. Kromě nemalých poplatků za obchodování si broker účtuje také řadu administrativních poplatků, nicméně vytvoření i vedení účtu je stejně jako u konkurenčních brokerů bezplatné. Neplatí se ani poplatky za tržní data nebo za vklady a výběry peněz. Za 780 Kč měsíčně broker poskytuje nadstandardní službu Streamer (streamovaná data a kurzy cenných papírů v reálném čase).

Za každý obchodní příkaz si broker účtuje komisní poplatek, jehož velikost závisí na typu cenného papíru a především na zvolné burze. Na BCPP i RMS se platí poplatek 0,35 % z transakce (min. 10 Kč, max. 1190 Kč). Za pokyny na burze RMS v režimu EasyClick se platí 0,29 %. Poplatek za nákup cenných papírů na německé burze je 0,15 % z objemu obchodu, minimálně však 9,95 euro. Na maďarské burze se pak platí 0,5 % z objemu, přičemž minimum je 2000 HUF.

Za nákup cenných papírů na amerických burzách se platí fixní poplatek 7,95 USD (pokyn s objemem pod 100 akcií) nebo 9,95 USD (pokyn s objemem nad 100 akcií). Za obchodování futures v USA se platí poplatky 5,95 USD – 9,95 USD za kontrakt při objemu do 250 kontraktů měsíčně. Při objemech nad 251 kontraktů měsíčně poplatky začínají už od 3,95 dolarů. Výše uvedené poplatky platí pro zadávání pokynů přes platformu. Objednávky zadávané telefonicky, osobně nebo emailem mohou zahrnovat další poplatky. Kompletní a aktuální sazebník poplatků je dostupný na webu brokera, stejně jako kalkulačka pro výpočet poplatků.

Kompletní ceník poplatků naleznete na oficiálním webu brokera.

Akcie a dividendy u Fio

Akcie a další aktiva, do kterých lze u brokera investovat

Akcie a další aktiva, do kterých lze u brokera investovat

Obchodování je lákavé nejen díky možnému zhodnocení nakoupených akcií, ale také díky nárokům na dividendy. Některé společnosti totiž svým akcionářům vyplácení odměny v podobě dividend, jejichž velikost může být i přes 10 % hodnoty akcie. Dividendy se vyplácí obvykle jednou ročně (evropské společnosti) nebo kvartálně (US společnosti).

Abyste měli nárok na dividendy, tak musíte akcie držet v tzv. rozhodný den, který určí společnost. Akcie je ovšem nutné nakoupit o několik dní dříve, aby došlo k včasnému vypořádání objednávky. Dividendy se akcionářům vyplácí přímo na obchodní účet u Fio banky v den, který stanoví valná hromada Fio. Peníze ovšem neputují přímo od společností k akcionářům, takže připsání se může o několik dní opozdit. U českých akcií (burzy BCPP a RMS) se dividendy vyplácí na účet u Fio banky (klienti s master účtem) nebo si obchodník musí dividendy vyzvednout sám u zprostředkovatele (účet v CDCP).

Zkušenosti s Fio e-Broker

Zkušenosti s brokerem FIO - zamrzání platformy

Zkušenosti s brokerem FIO – zamrzání platformy

Výhody brokera Fio jsou poměrně jasné: podpora češtiny, multiměnový obchodní účet a přístup na oblíbené světové i tuzemské burzy. Největší nevýhodou jsou naopak vyšší poplatky a poněkud zastaralá a nepříliš intuitivní platforma. Nevýhodou je také to, že bezplatná tržní data jsou obvykle o několik minut opožděná a za aktuální data zaplatíte téměř tisíc korun měsíčně. Dále na internetu najdete několik stížností na pomalejší vyřizování objednávek a občasné zamrzání platformy.

Kde obchodovat akcie?
Přehled populárních akciových brokerů včetně vzorové kalkulace poplatků.
 • Charakteristika
 • Minimální vklad
 • Demo účet
 • Pojštění vkladů
 • Srovnání poplatků
 • CZ akcie za 50 000 Kč
 • US akcie za 50 000 Kč
 • EU akcie za 50 000 Kč
POPULÁRNÍ
XTB broker
 • 1 Kč
 • 200 Kč
 • 109 Kč
 • 128 Kč
FIO broker
 • 1 Kč
 • 175 Kč
 • 174 Kč
 • 225 Kč
Degiro broker
 • 1 Kč
 • 79 Kč
 • Až tisíce Kč 1
 • 180 - 242 Kč 2
LYNX broker
 • 100 000 Kč
 • Nelze koupit
 • 100 Kč
 • 130 Kč
Interactive brokers
 • 10 000 USD
 • Nelze koupit
 • Až tisíce Kč 1
 • 100 Kč
 
1 Výše poplatků záleží na počtu akcií. Při nákupu centových akcií se tak mohou poplatky vyšplhat i do desítek tisíc!
2 Rozpětí definováno poplatky na burzách NĚMECKO - HOLANDSKO
Poplatky převzaty ze srovnání na webu brokerské společnosti XTB. Poplatky jsou orientační a nemusí být aktuální.

Charakteristika brokera

Provozovatel Fio banka, a.s.
Typ brokera STP
Rok založení 1993
Sídlo Česko
Registrace ČNB
Demo účet Ano (na 30 dní)
Čeština Ano
Portfolio Akcie, futures, ETF, dluhopisy a další cenné papíry
Minimální vklad 1 Kč
Vklad a výběry Bankovní převod
Poplatky Ano (komisní poplatky, viz sazebník na webu Fio)
Bonus Ne
Finanční páka Ano  (cca 1:2 až 1:9)
Platformy a aplikace (web) e-broker, (mobil) smartbroker
Portál InvestPlus.cz je určen výhradně ke studijním účelům. Obsažené informace nelze považovat za analýzu investičních příležitostí ani investiční doporučení. Minulá výkonost jednotlivých titulů či portfolií není zárukou budoucích výnosů. Finanční služby, které jsou promovány na této stránce, nesou vysokou míru rizika a mohou vyústit ve ztrátu vašich finančních prostředků. Nikdy byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit.

Diskuze , reference

 • RadekZC
  Publikováno 15.5.2020 10:37
  RadekZC
  Reagovat
  Autor

  Zkusenosti s Master uctem u Fio: Nejde zmenit adresa! Jak se prestehujete, tak mate smulu, a dopisy od emitentu akcii, ktere drzite, budou stale chodit na starou adresu. Ve Fio mi rekli, ze to nejde zmenit a mam si zrusit Master ucet, pokud chci zmenit adresu.

 • Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

  Vložit komentář