Aktualizováno 9. 9. 2021

Recenze FTX Zkušenosti s burzou, návod, poplatky, klady a zápory, diskuze

Hodnocení:
80%
Hledáte nejlepší kryptoburzu?
SROVNÁNÍ BURZ A SMĚNÁREN

Hledáte kvalitní a levnou burzu, která podporuje obchodování kryptoměn a derivátů s finanční pákou? Pak byste neměli přehlédnout FTX – jednu z největších a nejlevnějších derivátových burz na světě. Pojďme zjistit, jaké produkty FTX nabízí, v čem je burza unikátní a jak obstojí ve srovnání s konkurencí!

Recenze FTX ve zkratce

FTX je internetová burza, která umožňuje obchodování kryptoměn a kryptoměnových derivátů.

Klienti FTX mohou nakupovat a prodávat kryptoměny, obchodovat kryptoměny s pákou nebo spekulovat na růst či pokles trhu pomocí futures kontraktů. V nabídce jsou také unikátní nástroje jako pákové tokeny či kontrakty na volatilitu. Novinkou jsou akciové tokeny, jejichž hodnota je krytá reálnými akciemi.

Pokud si otevřete účet u FTX prostřednictvím odkazu v této recenzi, získáte bonus ve formě slevy 5% z transakčních poplatků.

Burza podporuje klasické fiat měny, takže není problém vložit eura nebo dolary. Fiat peníze lze také vybírat, ale počítejte s tím, že nejprve musíte projít KYC ověřením.

Mezi silné stránky FTX patří nízké poplatky a široká nabídka produktů. Výhodou je také vysoká likvidita, takže kurzy jsou výhodné a objednávky se realizují opravdu rychle.

Výhody

 • Ověřená krypto-burza
 • Pokročilé nástroje a funkce
 • Jedny z nejnižších poplatků na trhu
 • Vklady i výběry ve fiat

Nevýhody

 • Nepodporuje češtinu ani platby v CZK
 • Složité pro začátečníky

Hodnocení burzy FTX: 80%

Základní informace o FTX

Název FTX
Provozovatel FTX Trading LTD (Antigua a Barbuda)
Rok založení 2018
Čeština Ne
Fiat měny 10 (EUR, USD, GBP a další)
Kryptoměny 200+ (BTC, BCH, XRP, LTC, ETH a další)
Platební metody Bankovní převod, kryptoměny
Ukládání kryptoměn Ano
Nákup bez registrace Ne
Podporované funkce Nákup a prodej kryptoměn za fiat, obchodování kryptoměn a derivátů, obchodování s pákou, akciové tokeny
Minimální objednávka 0.0001 BTC / 5 USD
Obchodní limity Ano
Poplatek za transakci 0 až 0.07 %
Další poplatky Ano
Zvýhodnění poplatků Ano

Nabídka produktů a služeb FTX

FTX je kryptoměnová burza a obchodní platforma v jednom, která umožňuje obchodování kryptoměn, kryptoměnových derivátů a speciálních investičních tokenů.

Burza FTX

Burza FTX

Abychom se v produktové nabídce lépe zorientovali, tak si jednotlivé trhy postupně představíme:

Spot

Klasický trh, na kterém probíhají obchody s kryptoměnami. Burza podporuje přes 200 kryptoměn, mezi kterými nechybí Bitcoin, Ethereum, Binance Coin, Ripple, Tether, Dogecoin, Litecoin a další.

FTX umožňuje nákup i prodej kryptoměn za klasické fiat měny, ale také směnu dvou různých kryptoměn. Pro zkušené obchodníky je k dispozici také maržové obchodování s pákou až 1:20.

Futures

Futures je derivátový kontrakt, který vám umožní spekulovat na růst nebo pokles kryptoměny, aniž byste ji reálně kupovali. K dispozici jsou trvalé i časově omezené (kvartální) kontrakty.

Leveraged tokens

Obchodování ERC-20 tokenů, jejichž cena kopíruje různé kryptoměny. Pomocí pákových tokenů můžete spekulovat na růst i pokles populárních kryptoměn, avšak zisky i případné ztráty jsou znásobené. Největší páka je X3 (trojnásobné zisky/ztráty), nejmenší potom X0.5 (poloviční zisky/ztráty).

Fiat

Trh, na kterém můžete směnit dvě různé fiat měny. Trh se hodí například v situacích, kdy vložíte eura, ale plánujete kupovat kryptoměny za dolary (třeba kvůli lepší likviditě). Potom stačí eura směnit na dolary a můžete začít.

Stock

Trh, na kterém můžete zainvestovat do akcií. Investice probíhá pomocí takzvaných akciových tokenů. Tokeny jsou kryté reálnými akciemi u společnosti CM-Equity.

V nabídce burzy naleznete i tokenizované akcie

V nabídce burzy naleznete i tokenizované akcie

FTX nabízí tokeny na desítky akcií. V nabídce je například Tesla, Amazon, Apple, GameStop, Google, Netflix, PayPal, ale i farmaceutické firmy Pfizer a Moderna. Na burze najdete i populární ETF fondy, pomocí kterých můžete zainvestovat do zlata, stříbra nebo amerického indexu S&P 500.

Nákup a prodej kryptoměn

Nejprve se podíváme na klasický nákup nebo prodej kryptoměny za fiat měny, případně na směnu dvou různých kryptoměn.

Obchodní platformy

FTX dává dvě možnosti, jak obchodovat kryptoměny.

První možností je nákup přes úvodní stránku FTX.com, kde se nachází panel pro vytvoření rychlé objednávky. V tomto panelu zvolíte pouze 3 parametry: kterou měnu kupujete, kterou měnou budete platit a velikost objednávky.

Widget pro zjednodušený převod naleznete na domovské stránce burzy

Widget pro zjednodušený převod naleznete na domovské stránce burzy

Nákup touto cestou je opravdu jednoduchý a rychlý. Mnohem více možností a výhodnější kurzy ale najdete na klasické platformě FTX.

Obchodní platforma burzy FTX

Obchodní platforma burzy FTX

Platforma od FTX je klasická burzovní platforma, takže pokud neobchodujete poprvé, tak vás nečeká nic nového. Platforma obsahuje nastavitelný graf od TradingView, přehledný výpis z účtu, knihu objednávek, seznam posledních obchodů a panel pro vytvoření objednávky.

Pro začátečníky může být platforma trochu komplikovaná. Pojďme si tedy ukázat, jak obchodování přes FTX funguje:

Návod Obchodování přes FTX

 1. Vytvořte si účet a vložte na něj peníze. Vložit můžete klasické fiat měny (bankovní převod) nebo libovolnou kryptoměnu.
 2. Řekněme, že chcete koupit Bitcoin za vložená eura. Otevřete tedy obchodní platformu (Markets) a klikněte na spotové trhy (Spot).
 3. V nabídce měnových páru vyberte BTC/EUR.
 4. Pro nákup BTC za eura zvolte možnost Buy BTC. Pokud chcete bitcoin naopak prodat, klikněte na Sell BTC.
 5. Nastavte parametry objednávky; konkrétně typ objednávky (Order type), množství BTC (Amount) a případně i požadovanou cenu (Price).
 6. Potvrďte objednávku kliknutím na zelené tlačítko Buy.
 7. A je to! Zakoupené bitcoiny se připíšou na váš účet, odkud je můžete kdykoliv vybrat.

Typy objednávek

Platforma FTX podporuje 7 typů objednávek. Základ tvoří tržní a limitní objednávka:

 • Market – Tržní objednávka, u které nastavíte pouze objem (množství kryptoměny). Objednávka se zrealizuje ihned po odeslání za nejlepší dostupnou cenu.
 • Limit – U limitní objednávky nastavíte objem a cenu, za kterou chcete nakupovat nebo prodávat. Objednávka se zrealizuje až ve chvíli, kdy se na trhu objeví vhodná protinabídka.

Součástí platformy jsou také příkazy pro automatické ukončení ztrátového (Stop-Loss) nebo ziskového (Take-Profit) obchodu. Stačí nastavit kurz, při kterém chcete transakci ukončit, a všechno ostatní zajistí systém.

Využít můžete také Trailing-Stop, což je dynamický Stop-Loss. Tento příkaz vám narozdíl od klasického Stop-Lossu ochrání zisky, kterých v průběhu transakce dosáhnete.

Pokročilé obchodování u FTX.com

Pákové tokeny (Leveraged Tokens)

Pákové tokeny jsou tokeny typu ERC-20, které kopírují cenu podkladové kryptoměny v určitém poměru. Pomocí pákových tokenů můžete na burze FTX.com obchodovat BTC, ETH, DOGE a desítky dalších kryptoměn.

FTX nabízí tyto varianty pákových tokenů:

 • -3X: Spekulace na pokles kryptoměny s trojnásobnou pákou. Ztráty i zisky jsou 3krát vyšší.
 • -1X: Spekulace na pokles kryptoměny v poměru 1:1. Ideální nástroj pro zajištění vašich kryptoměn v době, kdy jejich cena klesá, ale vy je nechcete prodat.
 • 0.5X: Spekulace na růst kryptoměny, avšak zisky i ztráty z takového obchodu budou poloviční.
 • 3X: Spekulace na růst kryptoměny s trojnásobnou pákou. Zisky i ztráty jsou 3krát vyšší.

A jak to funguje v praxi?

Řekněme, že očekáváte pokles bitcoinu, takže koupíte pákový token – 3X na Bitcoin. Pokud hodnota bitcoinu klesne o 1 %, váš zisk bude trojnásobný, tedy 3 %. Pokud ale hodnota bitcoinu o 1 % vzroste, tak naopak 3 % proděláte.

 Futures kontrakty

Co je to futures? Futures je smlouva, kterou se zavazujete k nákupu nebo k prodeji určité kryptoměny. U každého kontraktu je přesně definováno, kdy dojde k vypořádání a jaká bude cena.

K vypořádání kontraktů nedochází fyzicky, ale finančně. To znamená, že po exspiraci si obchodníci žádné kryptoměny neposílají, ale místo toho se s protistranou vyrovnají finančně (pomocí stablecoinů). Stablecoiny se používají také jako kolaterál (záloha), kterou musíte při obchodování futures složit.

FTX.com nabízí futures kontrakty na desítky kryptoměn. U každého coinu jsou k dispozici 3 kontrakty:

Futures lze obchodovat až s 20násobnou finanční pákou.

Poplatky u FTX

Poplatky u FTX jsou relativně nízké, ale je tu pár věcí, na které si dejte pozor. Jednou z nich je třeba výběr bankovním převodem, u kterého si burza může naúčtovat docela vysoký poplatek 75 dolarů.

Hlavní poplatky si podrobně vysvětlíme:

Poplatky za obchodování

 • Rozdíl nákupní a prodejní ceny (spread): Spready u FTX jsou díky vysoké likviditě opravdu nízké, takže u populárních titulů nepřesahují 0.1 %. Například u Bitcoinu (spot i futures) je spread pouhý 1 dolar.
 • Komisní poplatek: Za každou transakci na spotovém nebo futures trhu si burza naúčtuje malý poplatek ve výši 0 až 0.07 %. Poplatky lze snížit tím, že budete držet burzovní token FTT.
Úroveň Obchodní objemy za 30 dní [USD] Poplatek Maker Poplatek Taker
1 0 0.020 % 0.070 %
2 > 2 000 000 0.015 % 0.060 %
3 > 5 000 000 0.010 % 0.055 %
4 > 10 000 000 0.005 % 0.050 %
5 > 25 000 000 0 % 0.045 %
6 > 50 000 000 0 % 0.040 %

Co je to MAKER/TAKER poplatek? Pokud vaše objednávka zvyšuje likviditu trhu, tak se jedná o MAKER objednávku. Pokud objednávka naopak likviditu odebere (tzn. okamžitě se zrealizuje), tak spadá do kategorie TAKER.

 • Vypořádání futures kontraktu: Zdarma.
 • Obchodování pákových tokenů: Vytvoření a vyplacení pozice stojí 0.10 %. Dále se platí každodenní udržovací poplatek ve výši 0.03 %.

Další poplatky

 • Poplatek za vklad: Není.
 • Poplatek za výběr fiat: Při výběru v hodnotě nižší než $10 000 zaplatíte poplatek $75.
 • Poplatek za výběr kryptoměn: Výběry kryptoměn na externí peněženku jsou zdarma, avšak existují 3 výjimky:
  • Pokud objem vkladů/výběrů přesahuje obchodní objemy za posledních 30 dní, tak si může burza naúčtovat poplatek až 0.10 %.
  • Při výběru BTC musíte odeslat minimálně 0.01 BTC. U nižší částky zaplatíte malý poplatek.
  • Výběr ETH a ERC-20 tokenů je bezplatný pouze v případě, že stakujete alespoň 25 FTT.

Registrace a ověření účtu

Registrace účtu je doslova blesková a zabere jen pár vteřin. Stačí vyplnit email, libovolné heslo a odsouhlasit obchodní podmínky. Ty bohužel nemají český překlad, takže alespoň základní znalost angličtiny je podmínkou.

Po registraci funguje účet v omezeném režimu, takže nelze vkládat peníze ani obchodovat. Abyste mohli začít obchodovat, musíte účet nejprve ověřit.

Ověření klientů má 2 úrovně:

Level 1

Klient musí vyplnit jméno, zemi pobytu a telefonní číslo, které si burza hned ověří pomocí SMS kódu.

Level 2

Klient musí vyplnit, jméno, datum narození, adresu bydliště, hlavní zdroj příjmů a nahrát kopie průkazu totožnosti.

Vyfotit můžete řidičský průkaz, pas nebo občanku. Dále musíte vyfotit selfie fotku, na které budete držet danou průkazku a papír s aktuálním datem a nápisem FTX.

Ověření identity

Ověření identity

Požadované fotky pořídíte v průběhu registrace přes aplikaci Jumio, nebo je manuálně nahrajete do systému. Druhá varianta je ovšem pomalejší, protože ověření dokumentů burzou trvá celý týden.

Ověřování zákazníků vyžadují evropské směrnice a předpisy (AML, KYC). Jejich cílem je zabránit nelegálním aktivitám, jako je například praní špinavých peněz.

A ještě jedna důležitá věc:

Pokud na účtu nezapnete dvoufázové ověřování (2FA), tak vám burza sníží maximální limity pro vklady i výběry. 2FA ověřování probíhá pomocí jednorázového SMS kódu, přes mobilní aplikaci (Google Authenticator nebo Authy) nebo pomocí FIDO/U2F/YUBIKEY.

Vklady a výběry peněz

Kryptoměny

Vklady i výběry lze provádět pomocí více než stovky kryptoměn a digitálních tokenů. V nabídce nechybí například Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Ripple, Binance Coin a podobně.

Burza podporuje také dolarové stablecoiny USDC, USDT, PAX, BUSD a HUSD.

Pokud některý z těchto tokenů vložíte, tak se částka připíše na společnou peněženku USD Stablecoins. Tokeny z této peněženky lze vybírat na libovolný blockchain (USDC, USDT, PAX, BUSD nebo HUSD). Pouze stablecoin USDT má vlastní oddělenou peněženku.

FTX má pro dolarové stablecoiny společnou peněženku

FTX má pro dolarové stablecoiny společnou peněženku

Fiat měny

Obchodníci, kteří splní ověření 2. úrovně, mohou vkládat nebo vybírat 10 fiat měn:

 • USD, EUR, GBP, AUD, HKD, SGD, ZAR, CAD, CHF, BRL

Platby probíhají bankovním převodem, přičemž eura můžete vkládat instantně pomocí SEPA platby.

Pro vklady ve FIAT měnách je nutná verifikace

Pro vklady ve FIAT měnách je nutná verifikace

Burza nabízí také nákup kryptoměn platební kartou. Ten ale probíhá přes směnárnu Simplex, která nepatří k těm nejvýhodnějším. Jen pro představu, při našem testování nabízel Simplex nákup a prodej BTC se spreadem 10 %, což je opravdu extrém.

FTT token, staking a kryptoměnové půjčky

FTX má svoji vlastní kryptoměnu – token FTT. Tento token funguje jako základní měna celého ekosystému FTX a dává majitelům řadu výhod, zejména slevy na poplatcích:

Hodnota držených FTT Sleva na komisních poplatcích Sleva na FTX OTC
$100 3 % 0 %
$1 000 5 % 0 %
$5 000 10 % 0.0025 %
$10 000 15 % 0.0050 %
$50 000 20 % 0.0050 %
$100 000 25 % 0.0075 %
$200 000 30 % 0.0100 %
$500 000 35 % 0.0125 %
$1 000 000 40 % 0.0150 %
$2 500 000 50 % 0.0200 %
$5 000 000 60 % 0.0200 %

Token FTT můžete koupit na burze FTX, ale také na dalších kryptoměnových burzách (Binance, Huobi, Bitfinex, CoinEx, BitMax).

Staking FTT

Další výhody získáte při stakingu FTT. Staking funguje tak, že nakoupené tokeny dočasně uzamknete na svém účtu.

Úroveň Množství stakovaných FTT Odměna za nového klienta* Sleva na poplatek Maker Bezplatné výběry ERC20/ETH denně
0 0 25 % Ne 0
1 25 28 % Ne 1
2 150 30 % 0.0005 % 2
3 1 000 32 % 0.0010 % 6
4 10 000 34 % 0.0015 % 10
5 50 000 36 % 0.0020 % 10
6 250 000 38 % 0.0025 % 30
7 1 000 000 40 % 0.0030 % 50

* Pokud na burzu FTX přivedete nové uživatele přes svůj osobní odkaz, tak můžete získat 25 až 40 % z poplatků, které tito uživatelé zaplatí.

Ukončení stakingu trvá 14 dní. Během této doby nemá obchodník nárok na žádné výhody a zároveň nemůže tokeny prodat.

Kryptoměnové půjčky

Máte na svém FTX účtu kryptoměny nebo fiat měny, které plánujete dlouhodobě držet? Tak právě pro vás FTX připravil funkci Margin Lendning.

Pomocí Margin Lending můžete své volné prostředky půjčit ostatním obchodníkům a vydělávat na úroku. Stačí vytvořit nabídku půjčky, do které vyplníte velikost půjčky a požadovaný úrok.

Při psaní této recenze (září 2021) byly úrokové sazby následující:

  Odměna za vypůjčení ostatním Poplatek za vypůjčení od ostatních
USD 10 % ročně 13.5 % ročně
USDT 5 % ročně 6.75 % ročně
BTC 0.88 % ročně 1.18 % ročně
ETH 0.88 % ročně 1.18 % ročně

*uvedené sazby jsou roční, ale úroky se vyplácejí každou hodinu.

Prostředky, které půjčíte ostatním obchodníkům, nelze vybrat, prodat ani použít jako kolaterál pro vlastní transakce. Nabídku lze ale kdykoliv ukončit.

O společnosti FTX

Provozovatelem platformy je FTX Trading LTD. Tato společnost je zaregistrovaná na ostrově Antigua a Barbuda, ale hlavní sídlo má v Hong Kongu. V USA burza působí prostřednictvím partnerské firmy West Realm Shires Services, Inc.

Platforma má celkem 15 jazykových verzí, ale češtinu ani slovenštinu burza nepodporuje. Znalost cizího jazyka (ideálně angličtiny) je tedy podmínkou.

Zákaznickou linku můžete kontaktovat pouze emailem nebo přes aplikaci Telegram. Odpovědi na nejčastější dotazy i praktické návody potom najdete v sekci Help Center.

Kdo stojí za FTX?

Burza FTX funguje od května 2019. Projekt založili Sam Bankman-Fried, bývalý obchodník ve společnosti Jane Street, a Gary Wang, který dříve pracoval jako softwarový inženýr Googlu. Oba na projektu FTX pracují dodnes, Bankman-Fried jako CEO a Wang jako CTO.

FTX spolupracuje s mnoha kryptoměnovými projekty, jmenovitě například s burzami Binance a Bitfinex.

Zkušenosti s FTX

Na internetu najdete desítky recenzí, které hodnotí FTX jako spolehlivou a důvěryhodnou obchodní platformu. Také v diskusích převažují kladné ohlasy, ale narazíte i na kritiku.

A právě negativní ohlasy nás zajímaly nejvíce.

Obchodníci kritizují zejména pomalé procesy. Ať už potřebujete poradit od zákaznické podpory nebo převádíte peníze, u FTX trvá všechno strašně dlouho. Například ověření účtů, které konkurenční burzy zvládají za jeden den, může u FTX zabrat klidně 2 týdny.

Kritice se nevyhýbá ani nepřehledné uživatelské prostředí. Stačí trochu nepozornosti a nováček může lehce zaměnit spotové obchodování s deriváty.

Zapomenout nesmíme ani na drahý nákup kryptoměn pomocí platební karty. Ten totiž neprobíhá přes FTX, ale přes partnerské platformy. Třeba u Binance nebo Coinbase je nákup kryptoměn kartou výhodnější.

Co klienti oceňují

 • Nízké poplatky
 • Stovky instrumentů
 • Komplexní platforma, ideální pro pokročilé a zkušené obchodníky

Co klienti kritizují

 • Pomalé zpracovávání požadavků (vklady, výběry i ověření účtu)
 • Nekvalitní zákaznická podpora
 • Složité a nepřehledné UI
 • Minimum informací o zabezpečení uložených kryptoměn

Na co si dát pozor?

 • Na anonymitu rovnou zapomeňte. Verifikace je povinná pro všechny klienty.
 • Nákup platební kartou probíhá přes aplikace třetích stran a je opravdu drahý.
 • Obchodování derivátů je složitější a rizikovější než klasické (spotové) obchodování.

Závěrečné shrnutí

FTX se prezentuje jako burza od obchodníků pro obchodníky. To ale neznamená, že je platforma ideální pro každého. Už při prvním pohledu na nabídku FTX je jasné, že tohle místo není pro začátečníky.

A důvody vidíme hned tři:

Platforma je příliš komplikovaná, nabídka produktů nepřehledá a burza nepodporuje korunové platby.

FTX navíc podporuje obchodování derivátů, a ty se pro začátečníky opravdu nehodí. Důvodem je zejména finanční páka, která může i relativně malou změnu ceny přeměnit na vysokou ztrátu.

Pokud s kryptoměnami začínáte, tak oceníte spíše nějakou jednodušší alternativu. Jmenovat můžeme třeba českou směnárnu SimpleCoin, která umožňuje nákup za koruny, nebo populární burzu Binance.

Pokud vám ale obchodování derivátů není cizí, tak dává FTX smysl. Platforma má totiž jedny z nejnižších poplatků, nabídne stovky instrumentů a umožňuje zhodnotit volné peníze.

Máte zkušenosti s burzou FTX? Chybí vám v recenzi nějaké informace? Napište nám dolů do komentářů!

Populární krypto burzy a směnárny
 • Světová burza se 150 kryptoměnami včetně BTC, LTC či ETH
 • Možnost přímého nákupu krypta platební kartou za CZK
 • Velmi nízké poplatky, platforma v češtině
 • Minimální transakce cca 20 Kč
2710 našich čtenářů si vybralo Binance
95%
 • Česká burza kryptoměn BTC, LTC, ETH, BCH nebo XRP
 • Bezpečná platforma v češtině s českou podporou
 • Velmi nízké poplatky
 • Nákup za CZK, minimální transakce 26 Kč
1651 našich čtenářů si vybralo Coinmate
90%
 • Česká směnárna kryptoměn BTC, LTC, ETH, BCH, XRP a ZEC
 • Bezpečná platforma v češtině s českou podporou
 • Do limitu 200 EUR/10 dnů není nutné ověřovat identitu
 • Nákup za CZK, minimální transakce 260 Kč
911 našich čtenářů si vybralo Simplecoin
85%
?Seřazeno podle redakčního hodnocení
Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Nejedná se o finanční poradenství ani investiční doporučení. Investujte na základě vlastního průzkumu do produktů, kterým rozumíte. Kryptoměny jsou vysoce volatilní a rizikové. Investujte jen ty peníze, které si můžete dovolit ztratit. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Diskuze

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář