Aktualizováno

Co je S&P 500 Index a jak do indexu S&P500 investovat? [NÁVOD + GRAF ceny + PROGNÓZA]

S&P 500 je označení pro akciový burzovní index, který ukazuje výkonnost 500 největších akciových společností, které se obchodují na amerických burzách s cennými papíry (NYSE a NASDAQ). Je to jeden z nejznámějších a nejvíce sledovaných akciových indexů. Mnoho obchodníků jej považuje za nejlepší ukazatel amerického akciového trhu. Vedle S&P 500 jsou významnými indexy také Dow Jones Industrial Average, Russel 2000 a technologický index NASDAQ Composite.

Proč sledovat index S&P 500?

Významné tituly, které jsou v indexu zahrnuty

Významné tituly, které jsou v indexu zahrnuty

Komise, která sestavuje akciový index S&P 500, vybírá společnosti podle několika přísných kritérií. V indexu jsou například zahrnuty pouze společnosti s vysokou tržní kapitalizací (hodnota akcií minimálně 4,6 miliard USD) a s vysokým objemem obchodovaných akcií (alespoň 250 tisíc akcií za měsíc). Dále se vyžaduje, aby firmy sídlily v USA a aby byla většina akcií veřejně obchodovatelných. Tím je zaručeno, že index bude obsahovat ty nejvýznamnější akciové firmy z NYSE a NASDAQ. Na těchto burzách je zalistováno přibližně 6000 akciových titulů, takže S&P 500 zahrnuje necelých 10 %.

Historický graf indexu S&P zohledňující inflaci

Historický graf indexu S&P zohledňující inflaci

S&P 500 se označuje zkráceně jako S&P, popřípadě v nezkrácené formě jako Standard & Poor’s 500. Slovo Poor odkazuje na finančního analytika Henryho Poora, jehož publikace se staly základem pro vytvoření akciového indexu.

Burzovní index S&P 500 vznikl v roce 1926. Od svého vzniku byla průměrná roční výnosnost indexu 9,8 % (tj. průměrné zhodnocení akcií včetně dividend). Jedná se ovšem o průměr všech společností za celou dobu sledování indexu. Ve skutečnosti tedy výkonost roste nebo klesá v závislosti na konkrétní akcii a v závislosti na ekonomické situaci. Několikrát se například hodnota indexu propadla až o 30 % za rok. Odhaduje se, že 10 největších společností zahrnutých v indexu má na výkonnosti indexu většinový podíl.

Logaritmický graf S&P 500

Logaritmický graf S&P 500

Burzovní index je velmi oblíbeným aktivem pro dlouhodobé investice a konkrétně S&P 500 zmiňují i taková jména jako Warren Buffett, John C. Bogle nebo Tony Robbins. Akciový index je vypsaný na amerických burzách NYSE a NASDAQ, přičemž jeho hodnota se aktualizuje každých 15 sekund. Složení a udržování indexu zajišťuje joint venture S&P Dow Jones Indices.

Graf vývoje indexu


Technická analýza – výhled a prognóza S&P 500

Jak investovat do S&P 500?

Jak investovat do S&P 500?

Jak investovat do S&P 500?

Obchodníci mají hned několik způsobů, jak investovat do akciového indexu S&P 500. První možností je nákup akcií, které index obsahuje. Každého ale asi napadne, že tato možnost je finančně náročná a poněkud pracná. Mnohem snadnější a finančně dostupnější je obchodování indexu prostřednictvím ETF, což je obdoba podílového fondu. ETF fondy (narozdíl od podílových fundů) ovšem vydaly své akcie a obchodují se veřejně na burze. Můžete tak koupit jediný cenný papír, jehož hodnotu ovlivňuje hned 500 akciových titulů.

1. ETF

ETF jsou burzovně obchodovatelné fondy, které umožňují investovat do velkého množství (nejen) akcií nákupem jediného cenného papíru. Správci ETF kopírují určitá aktiva (např. právě index S&P 500), přičemž k nákupu akcií využívají peníze investorů. Podstatné je to, že pokud vzroste hodnota indexu o 10 %, zvýší se o 10 % také hodnota cenných papírů daného ETF. Obchodování ETF probíhá prostřednictvím internetu a obnáší prakticky jen dvě kliknutí: nákup podílu v ETF a později jeho prodej. Pokud daný fond vyplácí dividendy, tak k výplatě dochází buď čtvrtletně nebo jsou dividendy kumulativní (k vyplacení dojde až při prodeji ETF). Dividendový výnos indexu S&P 500 se ovšem pohybuje poměrně nízko – kolem 2 % ročně.

Náklady na správu ETF fondů jsou minimální, protože se pouze kopíruje složení vybraného indexu. Díky tomu se za využívání fondu platí minimální poplatky, které obvykle nepřesahují 0,1 % ročně. To je zásadní výhoda oproti klasickým podílovým fondům, kde jsou poplatky desetinásobně vyšší. Na druhou stranu ovšem investoři podstupují měnové riziko, protože většina ETF se obchoduje v amerických dolarech.

Návod: Jak a kde koupit ETF indexu S&P 500

ETF se obchodují přes webové platformy brokerských společností. Abyste získali přístup na platformu, musíte si zaregistrovat obchodní účet. Kontrolní úřady také vyžadují, aby brokeři své klienty verifikovali, takže při registraci musíte uvést pravdivé osobní údaje.

Broker XTB poskytuje bezplatný demo účet pro nezávislé otestování

Broker XTB poskytuje bezplatný demo účet pro nezávislé otestování

Jakmile máte ověřený obchodní účet, tak na něj můžete poslat peníze, které využijete k investování. Samotný nákup a prodej ETF je díky internetu velmi rychlý a relativně jednoduchý. Vyberete množství cenných papírů a zvolíte možnost koupit, respektive BUY pro cizojazyčné platformy. Cenné papíry se vám ukládají elektronicky u brokera a můžete je kdykoliv prodat zpět. Broker si obvykle účtuje jednorázový poplatek za zprostředkování transakce v řádu několika dolarů.

Index S&P 500 lze přes ETF obchodovat například u brokera XTB. K dispozici je hned několik variant daného indexu, včetně jednotlivých sektorů indexu (finanční, energetický, zdravotní…). ETF populárního akciového indexu nabízí také webová platforma DeGiro, LYNX nebo česká Fio Banky. Obecně se tedy jedná o brokery, kteří umožňují nákup klasických akcií.

Přehled ověřených brokerských společností, které umožňují nákup ETF indexu S&P 500
BROKER
ROKU
 • Přístup na americké i evropské burzy včetně pražské burzy, téměř 2500 titulů
 • Nákup akcií a ETF bez komisních poplatků
 • Platforma s pokročilým skenerem akcií, demo účet zdarma
 • Kompletně v češtině, česká podpora, obchodování v CZK
 • Na trhu od roku 2002, licence, vklady obchodníků pojištěny
4246 našich čtenářů si vybralo XTB
95%
Investování zahrnuje rizika ztrát
 • Přístup na americké i evropské burzy, přes 2100 titulů
 • Nákup akcií bez komisních poplatků, nákup zlomků akcií, minimální investice $50
 • Platforma v češtině, demo účet zdarma
 • Na trhu od roku 2006, licence, vklady obchodníků pojištěny
2079 našich čtenářů si vybralo eToro
90%
Váš kapitál je ohrožen. Other fees apply. For more information, visit etoro.com/trading/fees
 • Přístup na americké i evropské burzy včetně pražské burzy
 • Poplatky: US akcie za €0,50 + 0,004 USD za akcii, shortování akcií
 • Kompletně v češtině, česká podpora, obchodování v CZK, bez demo účtu
 • Na trhu od roku 2008, licence, vklady obchodníků pojištěny
90%
Investování zahrnuje rizika ztrát
?Seřazeno podle redakčního hodnocení

2. CFD

Další alternativou k obchodování indexu S&P500 jsou rozdílové smlouvy (tzv. CFD kontrakty). CFD jsou vhodné především pro krátkodobé spekulace nebo pro dočasné zajištění pozic (hedgování). Cena CFD kontraktu na S&P 500 kopíruje hodnotu indexu, takže se mění podle hodnoty skutečného S&P 500. Při nákupu CFD ovšem nekupujete žádné akcie, ale pouze vsázíte své peníze na růst nebo pokles daného indexu. To znamená, že nemáte nárok na dividendy. CFD brokeři ostatně žádné akcie nekupují, ale pouze vytvoří protistranu vaší „sázky“. Obchodování CFD není vhodné pro dlouhodobé investice, což by měli investoři zohlednit.

Návod: Jak a kde koupit CFD indexu S&P500

Jak už bylo nastíněno výše, CFD se obchodují přes internet na platformách CFD brokerů. Také CFD brokeři musí ověřovat totožnost svých klientů, aby zabránili praní špinavých peněz a dalším nezákonným praktikám. Až po registraci a verifikaci můžete na účet poslat peníze, které využijete k investování.

NÁVOD: Nákup CFD indexu S&P500 u brokera eToro

NÁVOD: Nákup CFD indexu S&P500 u brokera eToro

51% účtů retailových investorů ztrácí peníze při obchodování CFD s tímto poskytovatelem. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit podstoupit vysoké riziko ztráty peněz.

Na obchodní platformě zvolíte velikost investice (obvykle 500 Kč a více) a jednu ze dvou možností: NÁKUP (očekáváte růst hodnoty) nebo PRODEJ (očekáváte pokles hodnoty indexu S&P500). U některých brokerů lze také zvolit finanční páku, která zvýší zisky nebo případné ztráty až desetinásobně. CFD kontrakt prodáte jedním kliknutím a váš zisk nebo ztráta bude dána rozdílem hodnoty indexu při koupi a při prodeji CFD. Pozor si dejte na poplatky (jednorázový poplatek v podobě spreadu a poplatek za držení obchodní pozice mimo obchodní hodiny).

Akciový index můžete obchodovat pod zkratkou US500 na platformě brokerů XTB, Plus500, XM nebo například u brokera eToro pod zkratkou SPX500. Výše uvedené společnosti jsou licencované pro český trh a nabízí bezplatný demo účet. U brokerů Plus500 a XTB lze navíc obchodovat v CZK.

Přehled ověřených brokerů, kteří umožňují obchodovat index S&P 500 prostřednictvím CFD:
ZPŮSOB ŘAZENÍ
1

XTB

Broker roku
95
Měna účtu
CZK, USD, EUR
Minimální vklad
0 Kč ($0)
CFD v nabídce
2 000+
Čeština
ANO
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

 • Licencovaný broker
 • Nabízí akcie, ETF a CFD
 • Nízké nebo nulové poplatky
 • Zlomkové akcie (investice od €1)
 • Podporuje češtinu a platby v CZK
 • Poplatek za výběry pod 3 000 Kč
 • Vyšší zdanění českých dividend
Recenze
Vyzkoušet XTB
4000+ našich čtenářů si vybralo XTB
Služba CFD. 76% ztrácí peníze
2

eToro

90
Měna účtu
USD
Minimální vklad
$100
CFD v nabídce
5 000+
Čeština
Částečně
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

 • Licencovaný broker
 • Nabízí akcie, ETF, krypto a CFD
 • Reálné akcie a ETF bez poplatků
 • Zlomkové akcie (investice od $10)
 • Kopírování ostatních obchodníků
 • Čeština není kompletní
 • Účet je vedený v dolarech
 • Nepodporuje výběry v CZK
 • Složité výběry kryptoměn
Recenze
Vyzkoušet eToro
2000+ našich čtenářů si vybralo eToro
Služba CFD. 51% ztrácí peníze
Měna účtu
CZK, EUR
Minimální vklad
30 Kč (€1)
CFD v nabídce
9 000+
Čeština
ANO
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

 • Licencovaný broker
 • Nabízí akcie, ETF a CFD
 • Reálné akcie a ETF bez poplatků
 • Zlomkové akcie (investice od 25 Kč)
 • Podporuje češtinu a platby v CZK
 • Vyšší swapy u některých CFDs
 • Nenabízí české akcie
 • Akcie nelze převést k jinému brokerovi
Recenze
Služba CFD. 68% ztrácí peníze

Proč investovat do indexu S & P 500?

Akciový index S & P 500 má z dlouhodobého hlediska výborné statistiky. S průměrnou roční výkonností kolem 10 % (z toho 2 % připadají na dividendový výnos) představuje tento index unikátní investiční nástroj. Pro srovnání si můžete vyhledat nabídku akciových podílových fondů. Je důležité si uvědomit, že investice do indexu prostřednictvím ETF je vlastně investice do akcií, ovšem s rozsáhlou diverzifikací pro snížení rizika. Díky ETF je investice do indexu S & P 500 relativně levnou záležitostí, takže nepotřebujete vysoký kapitál.

Často kladené otázky (FAQ)

 • ? Co je S&P 500 index? +
 • ? Proč investovat do indexu S&P 500? +
 • ? Jak investovat do indexu S&P 500? +
 • ? Lze vydělat na S&P 500, když jeho cena klesá? +
 • ? Jaký bude další vývoj indexu S&P 500? +
Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Portál InvestPlus.cz je určen výhradně ke studijním účelům. Obsažené informace nelze považovat za analýzu investičních příležitostí ani investiční doporučení. Minulá výkonnost jednotlivých titulů či portfolií není zárukou budoucích výnosů. Finanční služby, které jsou promovány na této stránce, nesou vysokou míru rizika a mohou vyústit ve ztrátu vašich finančních prostředků. Nikdy byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit.
Upozornění: CFD (rozdílové smlouvy) jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem vzniku finanční ztráty. U 68 - 89% účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak CFD fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Diskuze a zkušenosti

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář