Aktualizováno

NÁVOD: Jak vydělat na Bitcoinu a dalších kryptoměnách? Zde je 6 nejlepších možností!

Kryptoměny měly zajistit levné, rychlé a anonymní platby přes internet. Jejich hodnota je ovšem tak nestabilní, že s nimi platí snad jen skalní příznivci. Navzdory tomu jsou kryptoměny populární a zejména mezi spekulanty a investory se těší velké oblibě. Nic na tom nezměnil ani nepříznivý rok 2018, kdy hodnoty digitálních mincí klesaly o desítky procent. Kryptoměnová horečka zkrátka není u konce a způsobů, jak vydělat na kryptoměnách, je stále mnoho.

1. HODL aneb dlouhodobé investice

Nejrozšířenější metodou, jak vydělat pomocí kryptoměn, jsou dlouhodobé investice. Cílem investování je nakoupit kryptoměnu levně, počkat, až její hodnota vzroste, a poté ji se ziskem prodat. Například Bitcoin se ještě v roce 2013 prodával za necelých 100 dolarů. Na konci roku 2017 to bylo téměř 20 tisíc USD. Za necelé 4 roky tedy každý dolar investovaný v BTC zhodnotil 200x.

Každý nadšenec do kryptoměn zná pojem HODL. Toto slovo vzniklo z překlepu anglického hold (držet) v roce 2013. Jeden z bitcoinových příznivců tehdy na internetové fórum o BTC napsal, že bude své digitální mince dál držet. Pojem HODL je tedy synonymem pro dlouhodobé držení kryptoměn.

Ideální volbou pro dlouhodobé investice jsou časem prověřené kryptoměny. Jmenovat můžeme například Bitcoin, Litecoin, Ethereum nebo Dash. Pokud se ovšem nebojíte více riskovat, můžete peníze vložit do nově vznikajících altcoinů. Ty úspěšné dosahují zhodnocení v řádu stovek až tisíců procent ročně. Jenže většina altcoinů se nikdy neuchytí, takže riziko je opravdu vysoké.

Kde kryptoměny koupit a uložit?

Kryptoměny lze nakupovat a prodávat na internetových burzách, přes online směnárny nebo pomocí kryptoměnových automatů. Nejlevnější variantou jsou burzy, kde zaplatíte poplatek v řádu desetin procent. V Česku je populární například burza Coinmate, která podporuje nákup za CZK. Komu burzy připadají složité, ten se může obrátit na online směnárny. Při nákupu přes směnárny se ovšem platí znatelně vyšší poplatky (řádově jednotky procent). Obdobné je to u kryptoměnových automatů, které vám při nákupu vytisknou privátní klíč, pomocí kterého se k digitálním mincím dostanete.

Populární krypto burzy a směnárny
  • Světová burza se 150 kryptoměnami včetně BTC, LTC či ETH
  • Možnost přímého nákupu krypta platební kartou za CZK
  • Velmi nízké poplatky, platforma v češtině
  • Minimální transakce cca 20 Kč
2710 našich čtenářů si vybralo Binance
95%
  • Česká burza kryptoměn BTC, LTC, ETH, BCH nebo XRP
  • Bezpečná platforma v češtině s českou podporou
  • Velmi nízké poplatky
  • Nákup za CZK, minimální transakce 26 Kč
1651 našich čtenářů si vybralo Coinmate
90%
  • Česká směnárna kryptoměn BTC, LTC, ETH, BCH, XRP a ZEC
  • Bezpečná platforma v češtině s českou podporou
  • Do limitu 200 EUR/10 dnů není nutné ověřovat identitu
  • Nákup za CZK, minimální transakce 260 Kč
911 našich čtenářů si vybralo Simplecoin
85%
?Seřazeno podle redakčního hodnocení

Nakoupené mince (respektive privátní klíče) je nezbytné někde uložit. Ideální jsou hardwarové peněženky o velikosti USB flash disku (Ledger Nano, Trezor). Hardwarové peněženky ovšem něco stojí, a proto mnoho lidí využívá bezplatné virtuální peněženky. Ukládat kryptoměny na online peněženky ovšem není úplně bezpečné, protože kdo má přístup k privátnímu klíči, může s coiny pracovat. U online peněženky má privátní klíč provozovatel peněženky a při nedostatečném zabezpečení jej mohou ukrást hackeři.

2. Daytrading a CFD

Dlouhodobé investice do kryptoměn jsou lákavé a časově nenáročné. Například u Bitcoinu mohl vydělat prakticky každý, kdo měl trpělivost a pevné nervy. Problémem je, že někdy bylo nutné čekat celé roky, než se situace zlepšila.

Když kryptoměny rostou, tak je vydělávání snadné. Jak si ale poradit v situacích, kdy se očekává strmý pád nebo pokud cena na burze neustále kmitá? Odpovědí je denní obchodování neboli daytrading. Denní obchodování má stejnou myšlenu jako dlouhodobá investice (nakoupit levně, prodat draze), nicméně vše se odehrává v řádu hodin nebo dní. Obchodník nečeká, až hodnota kryptoměny vzroste třeba desetinásobně. Při denním obchodování se inkasují zisky v řádu jednotek procent. Pokud ovšem aktivně obchodujete, můžete vydělat více než při dlouhodobém držení virtuálních mincí.

Skutečné kryptoměny nebo CFD?

Denní obchodování má svá specifika. Proto mnoho obchodníků využívá CFD kontrakty namísto klasických kryptoměn. Například CFD na Bitcoin kopíruje hodnotu BTC, takže nákupem a následným prodejem CFD získáte (popřípadě ztratíte) stejně, jako nákupem BTC na burze. Nemusíte ovšem platit poplatky pro těžaře a nemusíte čekat na připsání BTC na vaši peněženku, kterou ani vůbec nepotřebujete.

Při obchodování CFD můžete naopak vydělávat i v případě, že hodnota kryptoměny klesá. Běžně se také využívá finanční páka, která vaše zisky (ale i případné ztráty) zdvojnásobí. Nevýhodou ovšem bývají poplatky (zejména pro několikadenní transakce) a netransparentní kótování. Typickými zástupci CFD brokerů s nabídkou kryptoměn jsou Admirals nebo XTB.

Denní obchodování vyžaduje více zkušeností, přehled o aktuálním dění ve světě kryptoměn a schopnost číst grafy. Jen na základě toho lze předpovídat budoucí vývoj ceny s dostatečnou úspěšností. Náhodné tipování ani obchodování založené na instinktu (zvláště u začátečníků) k úspěchu nevede.

Kde obchodovat kryptoměny?
Přehled ověřených CFD brokerů, kteří umožňují obchodování s kryptoměnami:
1

XTB

Broker roku
95
Měna účtu
CZK, USD, EUR
Počet kryptoměn
10+
Minimální vklad
0 Kč ($0)
Čeština
ANO
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

  • Licencovaný broker
  • Nabízí akcie, ETF a CFD
  • Nízké nebo nulové poplatky
  • Zlomkové akcie (investice od €1)
  • Podporuje češtinu a platby v CZK
  • Poplatek za výběry pod 3 000 Kč
  • Vyšší zdanění českých dividend
Recenze
Vyzkoušet
4000+ našich čtenářů si vybralo XTB
Služba CFD. 76% ztrácí peníze
2

eToro

90
Měna účtu
USD
Počet kryptoměn
80+
Minimální vklad
$100
Čeština
Částečně
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

  • Licencovaný broker
  • Nabízí akcie, ETF, krypto a CFD
  • Reálné akcie a ETF bez poplatků
  • Zlomkové akcie (investice od $10)
  • Kopírování ostatních obchodníků
  • Čeština není kompletní
  • Účet je vedený v dolarech
  • Nepodporuje výběry v CZK
  • Složité výběry kryptoměn
Recenze
Vyzkoušet
2000+ našich čtenářů si vybralo eToro
51% maloobchodních účtů CFD ztrácí peníze
Měna účtu
CZK, EUR, USD…
Počet kryptoměn
30+
Minimální vklad
1 Kč
Čeština
Částečně
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

  • Licencovaný broker
  • Klasické akcie bez poplatků
  • Zlomkové akcie
  • Klasické akcie i pákové produkty
  • Podporuje češtinu a CZK
  • Nenabízí české akcie
  • Smluvní dokumenty v angličtině
Recenze
Služba CFD. 78% ztrácí peníze

3. Těžba kryptoměn

Dalším způsobem, jak vydělat na kryptoměnách, je těžba. Kryptoměny fungují jako distribuované sítě, nemají centrální autoritu, a jejich chod musí zajišťovat sami uživatelé. Aby měli uživatelé motivaci tuto práci vykonávat, mohou za ni získat nově vygenerované kryptoměny. Odměny se rozdělují v pravidelných intervalech, obvykle v řádu sekund až minut. Celý proces se označuje jako těžba (spustíte program na počítači a ten vám „vytěží“ nové digitální mince).

Proof of Work nebo Proof of Stake?

Těžba kryptoměn - princip

Princip těžby kryptoměn

Většina populárních kryptoměn využívá algoritmy PoW (Proof of Work) nebo PoS (Proof of Stake). PoW označuje těžbu, kde rozhoduje výpočetní výkon vašeho počítače. Čím výkonnější hardware máte, tím větší je pravděpodobnost na získání odměny. Mluvíme zde ale o super-výkonných počítačích, takže kancelářský notebook nebude to pravé. Pro těžbu se využívají výkonné grafické karty nebo ASIC obvody, takže těžba pomocí procesorů je spíše raritou.

Naproti tomu Proof of Stake je způsob těžby, kde výkon vašeho počítače nehraje žádnou roli. U PoS je rozhodující, kolik digitálních mincí dané kryptoměny vlastníte. Držíte hodně coinů a jste ochotni kontrolovat transakce v síti? Pak jste pro komunitu důvěryhodní a máte vyšší šanci, že odměna za těžbu bude vaše.

Těžení v cloudu, poolu nebo na vlastní pěst?

Nyní se zaměříme na těžbu PoW. Zde existují dva přístupy: buď použijete vlastní hardware nebo si jej pronajmete. Nejjednodušší možností je těžba v cloudu, což je pronájem výpočetního výkonu přes internet. Pronajatý výkon přidělíte k vybrané kryptoměně a necháte správce cloudu, aby těžili za vás. Vy zaplatíte za pronájem hardwaru a (značně zredukované) zisky z těžby budou vaše. U cloud miningu jsou nevýhodou vysoké ceny a relativně malé zisky. Vydělat totiž musí především správci cloudu…

O něco náročnější (časově i finanče) je sestavení vlastního hardwaru pro těžbu (tzv. mining rig). Člověk nemusí budovat celou těžařskou farmu, ale pokud nechcete vydělávat pouze haléře, tak vám stolní počítač stačit nebude. Kromě pořizovacích nákladů je potřeba počítat i s náklady za elektřinu a chlazení. Ideální je, pokud máte přístup k levné elektřině a dokážete efektivně využít odpadní teplo, které výkonné rigy produkují.

Pokud nemáte prostory nebo dostatek financí na sestavení výkonného rigu a současně nechcete přeplácet za těžbu v cloudu, pak se nabízí alternativa v podobě těžebních poolů. Těžební pool je seskupení těžařů, kteří pomocí internetu těží společně, čímž zvyšují celkový výpočetní výkon poolu a šanci na zisk odměny. Členství v poolu bývá levnou záležitostí a vytěžené digitální mince se dělí podle toho, jakým výpočetním výkonem kdo přispěl. Historicky první pool (Slush pool) mimochodem vznikl v Česku a je dodnes velmi populární.

4. Dividendové kryptoměny

Dlouhodobé investování, denní obchodování i těžba kryptoměn jsou rizikové. Ani ten nejlepší trader totiž nedokáže s jistotou říct, jaká bude za rok hodnota Bitcoinu. Být obchodníkem či investorem tedy znamená žít neustále v nejistotě z toho, co vám trh další den připraví.

Pokud hledáte investice, které budou generovat pasivní příjem, pak můžete vyzkoušet dividendové kryptoměny. Ty fungují podobně jako populární dividendové akcie. Každý akcionář je podílníkem akciové společnosti a jako takovému mu náleží i část zisku. Akcionářům se proto vyplácí pravidelné finanční odměny (tzv. dividendy). O vyplácení dividend a jejich výši ovšem rozhoduje valná hromada firmy, takže ani dividendy nejsou zaručené.

Jak vydělat na kryptoměnách? Například formou dividend u měny NEO

Jak vydělat na kryptoměnách? Například formou dividend u měny NEO

Některé kryptoměnové sítě fungují obdobně, ovšem místo akcií rozprodávají digitální tokeny. Kdo vlastní tyto tokeny, je podílníkem dané sítě a má právo na příslušnou část ze zisku. Také výše zmiňovaný algoritmus PoS (Proof of Stake) je obdobou krypto-dividend. Konkrétním příkladem je třeba coin NEO, jehož držitelé získávají dividendy v podobě sekundárních tokenů GAS. Síť vyplácí asi 0,1 GAS ročně za každý NEO token. V síti Komodo se zase všechny zůstatky nad 10 KMD úročí roční sazbou 5 %. Nejznámější je ovšem DASH, kde si provozovatelé speciálních uzlů rozdělují 45 % nově vytěžených mincí. Speciální uzel zajišťuje anonymní platby a instantní transakce v síti.

Dividendy u Bitcoinu

Dokonce u Bictoinu bychom mohli najít něco, co dividendy vzdáleně připomíná. V síti dochází k tzv. hard forkům, kdy se blockchain v jeden okamžik rozdvojí a vznikne nová kryptoměna. Takto vznikl například Bitcoin Cash nebo Bitcoin Gold. Hard forky jsou důsledkem změn, které mají silnou podporu těžařů, ovšem neodsouhlasí je celá komunita. Vznikne tedy nový blockchain, který je kopií toho původního, ovšem s odlišnými technickými parametry.

Každý, kdo vlastní Bitcoiny v okamžiku rozdělení, dostane stejné množství digitálních mincí také v nově vzniklé síti. K rozdělení sítě nedochází pouze u Bitcoinu, ale také například u Ethereum (viz. Ethereum Classic). Většina coinů, které vzniknout hard forkem, jsou ovšem bezcenné.

5. Arbitráž

Na internetu fungují desítky kryptoměnových burz a kurzy na jednotlivých burzách nejsou jednotné. Tím se otvírá další investiční příležitost v podobě arbitráže. Podstatou arbitráže je nakoupit kryptoměnu na jedné burze a současně prodat tutéž kryptoměnu na burze jiné tak, aby díky rozdílným kurzům obchodník vydělal. Arbitráž (je-li správně provedena) je bezrizikovou investicí, nicméně jelikož se kurzy neustále mění a burzy si účtují poplatky, není její realizace snadná. Navíc rozdíly v kurzech nebývají vysoké, takže pokud obchodník nedisponuje dostatkem kryptoměn, budou jeho zisky minimální.

6. ICO

ICO market 2017 vs. 2018 (zdroj: cointelegraph.com)

ICO market 2017 vs. 2018 (zdroj: cointelegraph.com)

Kontroverzní a regulačními orgány zatracované ICO je další oblastí, kde se točí neuvěřitelné sumy. ICO je zkratkou pro „Initial Coin Offering“ a označuje předprodej digitálních tokenů před jejich uvedením na burzu. Tokeny lze obvykle zakoupit za BTC nebo ETH a motivací pro investory je vidina snadného zhodnocení investic. Některé tokeny totiž po uvedení na burzu zhodnotí o desítky až stovky procent.

ICO rozhodně není pro začátečníky a znalost blockchainu a přidružených technologií je zde podmínkou. Vznikajících kryptoměn je totiž nespočet a není náhoda, že velká část z nich vsází právě na ICO. Klíčem k rozpoznání těch kvalitní bývá například tým autorů nebo tzv. white-paper, což je dokumentace k danému projektu. Jenže pozor, i autoři bezcenných tokenů vám naslibují cokoliv, jen aby ICO úspěšně proběhlo a oni si nacpaly kapsy vašimi penězi. Skutečností je, že většina tokenů z předprodejů se neuchytí a investoři pak místo vysokých zisků musí počítat ztráty. Pravdou ovšem je, že pomocí ICO začínaly i takové hvězdy jako NEO nebo Ethereum.

Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Portál InvestPlus.cz je určen výhradně ke studijním účelům. Obsažené informace nelze považovat za analýzu investičních příležitostí ani investiční doporučení. Minulá výkonnost jednotlivých titulů či portfolií není zárukou budoucích výnosů. Finanční služby, které jsou promovány na této stránce, nesou vysokou míru rizika a mohou vyústit ve ztrátu vašich finančních prostředků. Nikdy byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit.

Diskuze

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář