Aktualizováno

Recenze krypto burzy IQ Option Zkušenosti s burzou kryptoměn IQOption, návod, diskuze

Hodnocení:
90%

V únoru 2017 spustila v testovacím režimu společnost IQ Option dlouho očekávanou burzu kryptoměn. Kyperská společnost tím rozšířila svoji unikátní platformu, na které mohou klienti obchodovat CFD, binární opce a nyní i populární kryptoměny. A to vše v režii regulované společnosti a s pojištěním vkladů.

Burza IQ Option obsahuje třináct kryptoměn: Bitcoin, Litecoin, Ethereum, Bitcoin Cash, Bitcoin Gold, Ripple, Ethereum classic, Omise GO, Zcash, Stellar, NEO a OTN. Kryptoměny se obchodují za americké dolary. OTN lze navíc obchodovat také proti Bitcoinu. Do budoucna by se ovšem portfolio kryptoměn mohlo rozšiřovat.

Platforma IQ Option

Přehled dostupných obchodních nástrojů na platformě IQ Option

Přehled dostupných obchodních nástrojů na platformě IQ Option

Broker IQ Option provozuje webovou platformu, která se nemusí stahovat ani instalovat. Platformu spustíte totiž v klasickém internetovém prohlížeči. Platforma obsahuje řadu grafických a analytických nástrojů, takže umožňuje upravovat graf, přidávat do něj technické indikátory nebo zakreslovat pomocné linie. Pokud by vám platforma fungovala pomalu, tak si můžete bezplatně stáhnout počítačovou verzi. K dispozici je také obchodní aplikace pro chytré mobilní telefony a tablety.

Platforma IQ Option je unikátní především v tom, že umožňuje obchodování na burze kryptoměn, obchodování s CFD a obchodování s binárními opcemi. Prostřednictvím CFD a binárních opcí mohou klienti spekulovat o cenách měn, kryptoměn, komodit či akcií. Obchodníci ovšem aktiva nekupují, ale pouze „vsázejí“ na jejich budoucí vývoj. Vydělávat tak mohou nejen, když cena roste, ale i když klesá. Stačí správně odhadnout trend.

IQ Option je v současné době jediná regulovaná společnost, která provozuje platformu pro CFD, binární opce a burzu kryptoměn. Součástí platformy je navíc testovací demo účet, na kterém si obchodování můžete nezávazně a bez rizika vyzkoušet.

Vytvoření a financování účtu

Platforma IQ Option je dostupná také jako aplikace na PC/MAC

Platforma IQ Option je dostupná také jako aplikace na PC/MAC

Přístup k platformě IQ Option mají pouze registrovaní uživatelé. Při registraci se vyplňuje jméno, příjmení, a přihlašovací údaje (email a heslo). IQ Option vyžaduje také ověřování identity, takže abyste mohli vybírat peníze z obchodního účtu, tak musíte na svůj účet nahrát kopie dvou osobních dokumentů (např. občanského průkazu a faktury za elektřinu). Ověřit musíte také email a telefonní číslo. Ověření účtu je vyžadováno zákonem, takže vás nemine u žádného regulovaného brokera ani u žádné burzy.

Obchodní účet může být vedený v amerických dolarech nebo v eurech. Minimální velikost vkladu je $10. Pro vklady a výběry tradičních fiat měn se nabízí platební karty (Visa, Mastercard) nebo internetové peněženky (Skrill, Neteller, WebMoney, Sofort). Za poplatek $50 můžete pro výběr peněz využít i bankovním převodem. Kryptoměny na účet vkládat nelze (pouze tokeny OTN), ale některé kryptoměny můžete vybírat převodem na vaši virtuální peněženku (např. Bitcoin a Ethereum).

Burza kryptoměn IQ Option – NÁVOD

Návod - základní režim nákupu kryptoměn na burze IQ Option

Návod – základní režim nákupu kryptoměn na burze IQ Option

Burza IQ Option nabízí dva typy obchodních příkazů. Základem je příkaz „Purchase now“ neboli rychlý a jednoduchý nákup za nejlepší dostupnou cenu. U této objednávky si vyberete množství měny, které kupujete (BUY) nebo prodáváte (SELL). Množství se zadává buď v tradiční měně (Amount) nebo v kryptoměně (Quantity). Minimální velikost transakce je pouhý $1 a objednávka se vyplní ihned po jejím potvrzení za nejlepší dostupnou cenu.

Pokročilou možností je příkaz typu „Limit order“, u které si kromě množství zvolíte také kurz, při kterém dojde k nákupu nebo k prodeji. Objednávky vytvořené přes tento příkaz se zařadí do knihy objednávek (order book), kde čekají na protinabídku se stejným nebo s výhodnějším kurzem, než který jste při zadávání objednávky vyplnili. Pokud se taková nabídka neobjeví, tak se vaše objednávka nezrealizuje. Nakoupené kryptoměny se vám budou ukládat na virtuální peněženky, které jsou součástí účtu IQ Option.

Poplatky, spready a likvidita burzy

Pokročilý režim nákupu kryptoměn

Pokročilý režim nákupu kryptoměn

Nákupní a prodejní cena se vždy liší, takže při nákupu nepatrně přeplácíte a při prodeji zase dostanete o něco méně. Rozdíl nákupní a prodejní (tzv. spread) je vlastně poplatek, který platíte při každé transakci. Spready u IQ Option jsou proměnlivé a závisí na likviditě (resp. na počtu aktivních obchodníků). Ačkoliv ale burza funguje teprve od poloviny února 2018, tak už nyní se spready pohybují v řádu desetin nebo jednotek procent. A s přibývajícím počtem klientů by spready měly ještě klesat.

Jen pro srovnání uveďme, s jakými poplatky se obchoduje Bitcoin na konkurenčních burzách. Například na burze Coinmate, která podporuje obchodování v CZK, je spread kolem 0,2 % (asi $25) a poplatek za transakci od 0 do 0,35 %. Ještě výhodnější jsou ale velké zahraniční burzy. Třeba burza GDAX, která je úzce spjatá s populární směnárnou Coinbase, má spread 0,01 % a poplatky do 0,25 %.

O provozovateli

Kryptoměnová peněženka na platformě brokera

Kryptoměnová peněženka na platformě brokera

IQ Option je kyperská společnost, která funguje od roku 2013. Provozovatel podléhá regulačnímu úřadu CySEC a je členem kompenzačního fondu pro investory, takže prostředky klientů jsou dle platných podmínek a pravidel pojištěné až do 20 tisíc eur.

Společnost nejprve spustila platformu na binární opce, ale později se portfolio kyperského brokera rozšířilo také o forex a akciové CFD. Od roku 2017 se broker intenzivně zabývá problematikou kryptoměn. Spolu s burzou provozuje IQ Option také provizorní směnárnu, kde můžete nakupovat všech 13 kryptoměn pomocí platebních karet (viz záložka Wallet).

Zkušenosti s IQ Option

Zkušenosti lze získat prostřednictvím demo účtu u IQ Option

Zkušenosti lze získat prostřednictvím demo účtu u IQ Option

Výhodou IQ Option je universální platforma, nízký vklad od $10, transakce od $1 a testovací demo účet. Silnou stránkou je také důvěryhodnost, protože IQ Option funguje už několik let (na rozdíl od mnoha kryptoměnových burz). Provozující společnost podléhá regulacím evropského úřadu, takže její činnost v rámci EU je legální. U málokteré burzy jsou navíc vklady klientů pojištěné pro případ, že by společnost zbankrotovala.

Podrobné zkušenosti obchodníků s brokerskou společností naleznete v detailní recenzi brokerské společnosti IQ Option.

Mezi nevýhody IQ Option patří bezesporu vyšší poplatky a nižší likvidita, což je ovšem u začínající burzy pochopitelné. Kritiku si zaslouží i nevýhodný kurz při nákupu kryptoměn platebními kartami. Pro české obchodníky může být komplikací absence češtiny nebo chybějící možnost obchodovat v CZK. Při výběru peněz zase můžete narazit na to, že broker umožňuje odesílat zatím jen některé kryptoměny. Ostatní si před odesláním musíte směnit.

Populární krypto burzy a směnárny
 • Světová burza se 150 kryptoměnami včetně BTC, LTC či ETH
 • Možnost přímého nákupu krypta platební kartou za CZK
 • Velmi nízké poplatky, platforma v češtině
 • Minimální transakce cca 20 Kč
2710 našich čtenářů si vybralo Binance
95%
 • Česká burza kryptoměn BTC, LTC, ETH, BCH nebo XRP
 • Bezpečná platforma v češtině s českou podporou
 • Velmi nízké poplatky
 • Nákup za CZK, minimální transakce 26 Kč
1651 našich čtenářů si vybralo Coinmate
90%
 • Česká směnárna kryptoměn BTC, LTC, ETH, BCH, XRP a ZEC
 • Bezpečná platforma v češtině s českou podporou
 • Do limitu 200 EUR/10 dnů není nutné ověřovat identitu
 • Nákup za CZK, minimální transakce 260 Kč
911 našich čtenářů si vybralo Simplecoin
85%
?Seřazeno podle redakčního hodnocení

Charakteristika kryptoměnové burzy IQOption

Název IQ Option (burza kryptoměn)
Provozovatel Iqoption Europe Ltd. (Kypr)
Rok založení 2013 (burza funguje od 2018)
Fiat měny USD
Kryptoměny 13 [Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ethereum Classic (ETC), BCash (BCH), Zcash (ZEC), Dash (DASH), Litecoin (LTC), Ripple (XRP), Bitcoin Gold (BTG), NEO (NEO), OmiseGO (OMG), Stellar (XLM), OTN]
Vklady/výběry Platební karty, elektronické peněženky (fiat měny), virtuální peněženky (některé kryptoměny)
Minimální vklad/výběr 10 USD
Limit pro vklad/výběr Ne
Poskytování osobních dokumentů Povinné
Obchodní příkazy Limit, Market
Min. transakce 1 USD
Poplatky Spread, za neaktivitu
Zvýhodnění poplatků Ne
Další výhody Platforma na binární opce a CFD, demo účet
Platby v CZK Ne
Čeština Ne
Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Nejedná se o finanční poradenství ani investiční doporučení. Investujte na základě vlastního průzkumu do produktů, kterým rozumíte. Kryptoměny jsou vysoce volatilní a rizikové. Investujte jen ty peníze, které si můžete dovolit ztratit. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Diskuze, reference

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář