MĚĎ Cena, online graf, aktuální a historický vývoj kurzu mědi, predikce

Měď cena

4.59

USD
Kurz v CZK

106.81

CZK
Změna 24H

1.77%


USD

Jedním z prvních kovů, které před tisíci lety začali lidé používat, byla měď. Typickou vlastností mědi je dobrá vodivost a tvárnost, stejně jako tomu je u zlata a stříbra. Na rozdíl od drahých kovů se ale měď v přírodě vykytuje v podstatně větším množství. Díky tomu je kov levnější a dostupnější, takže nachází uplatnění ve stavebnictví, elektrotechnice, automobilovém průmyslu nebo třeba při výrobě vytápěcích a chladicích systémů. Díky praktickým vlastnostem a širokým možnostem využití je měď jeden z nejvíce žádaných průmyslových kovů na komoditní burze.

Vlastnosti a využití mědi

Krystal mědi

Krystal mědi

Měď je kovový prvek označovaný zkratkou Cu (z latinského Cuprum) a protonovým číslem 29. Měď má načervenalou barvu, ale tenké vrstvy mědi prosvítají zelenomodře. Mezi charakteristické vlastnosti patří výborná tepelná a elektrická vodivost, čehož se využívá především v elektrotechnice. Kov je odolný proti atmosférické korozi, ale i tak vlivem oxidace dochází k tmavnutí barvy. Měď taje při 1085 °C a k varu dochází při 2562 °C.

V atmosférických podmínkách se měď postupně pokryje ochrannou vrstvou nazelenalé barvy, která ji chrání před korozí a oxidací. Paradoxem je, že tento povlak, označovaný jako měděnka, vzniká právě oxidací.

Polovina získané mědi se používá ve slitinách, z nichž nejznámější je bronz a mosaz. Slitiny mědi nacházejí uplatnění v klenotnictví, používají se na dentální slitiny, při výrobě hudebních nástrojů atd. Čistá měď se používá například jako střešní krytina nebo na výrobu okapů. Významným odběratelem mědi je také elektrotechnický průmysl, kde se měď využívá na elektrické a tepelné vodiče.

U 77% účtů retailových investorů došlo ke vzniku finanční ztráty.

Historie a produkce

Produkce komodity

Produkce komodity

Měď člověk využíval už v období starověku. Přelomovým objevem byla slitina mědi a cínu (bronz), která se na dlouhou dobu stala dominantním materiálem při výrobě důležitých potřeb. Toto období, které se pro střední Evropu datuje lety 2300 – 800 let př. n. l., se ostatně označuje jako Doba bronzová.

V době Římské říše se měď těžila převážně na Kypru. Proto se komodita začala označovat jako сyprium (kov Kypru) a později jako сuprum. Světová produkce mědi neustále roste a v současné době se vytěží přibližně 20 milionů tun mědi ročně. V 90. letech minulého století byla produkce mědi přitom poloviční. Hlavním producentem mědi je Chile s roční produkcí přes 5 milionů tun. Významně se na těžbě mědi podílí také Peru, USA a Indonésie. Konkrétně se jedná o společnosti BHP Billiton, Freeport-McMoRan Copper and Gold, Codelco nebo Xstrata PLC.

Měď se získává ze sulfidických rud, které se těží v dolech. Ty jsou bohaté především na železo, zatímco koncentrace mědi je poměrně nízká (asi 1 %). Vytěžená ruda proto prochází třemi fázemi zpracování (pražení, tavení, besemerace), které vedou k oddělení nežádoucích prvků.

Jak se obchoduje s mědí

Měď se obchoduje na komoditní burze pomocí futures kontraktů. Tyto kontrakty představují smlouvu o nákupu nebo prodeji určitého množství mědi za určitou dobu. Kontrakty využívají dodavatelé i odběratelé mědi, kteří si chtějí zajistit současnou cenu pro nákup nebo prodej mědi v budoucnu.  Futures se ovšem nevyužívá jen k zajištění ceny, ale také jako investiční nástroj spekulantů.

Jednotkou hmotnosti pro obchodování mědi je libra, stejně jako například u hliníku. Jeden kontrakt na komoditní burze má objem 25 000 liber, což odpovídá asi 11 tunám v metrickém systému. Nejmenší cenový pohyb je půl centu za libru.

Spekulanti využívají kromě futures také finanční deriváty (zejména CFD). Pomocí CFD lze vydělávat na poklesu nebo růstu hodnoty mědi, aniž by ji člověk skutečně kupoval. Hodnota CFD kontraktů totiž kopíruje burzovní cenu mědi. Nákupem a následným prodejem CFD tedy vyděláte (nebo proděláte) prakticky stejně, jako nákupem a prodejem futures. CFD koupíte přes platformy internetových brokerů, kteří je od vás kdykoliv odkoupí zpět.

Přehled ověřených CFD brokerů, u kterých lze obchodovat komodity:
ZPŮSOB ŘAZENÍ
1

XTB

Broker roku
95
Měna účtu
CZK, USD, EUR
Minimální vklad
0 Kč ($0)
CFD v nabídce
2 000+
Čeština
ANO
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

 • Licencovaný broker
 • Nabízí akcie, ETF a CFD
 • Nízké nebo nulové poplatky
 • Zlomkové akcie (investice od €1)
 • Podporuje češtinu a platby v CZK
 • Poplatek za výběry pod 3 000 Kč
 • Vyšší zdanění českých dividend
Recenze
Vyzkoušet XTB
4000+ našich čtenářů si vybralo XTB
Služba CFD. 77% ztrácí peníze
2

eToro

90
Měna účtu
USD
Minimální vklad
$100
CFD v nabídce
5 000+
Čeština
Částečně
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

 • Licencovaný broker
 • Nabízí akcie, ETF, krypto a CFD
 • Reálné akcie a ETF bez poplatků
 • Zlomkové akcie (investice od $10)
 • Kopírování ostatních obchodníků
 • Čeština není kompletní
 • Účet je vedený v dolarech
 • Nepodporuje výběry v CZK
 • Složité výběry kryptoměn
Recenze
Vyzkoušet eToro
2000+ našich čtenářů si vybralo eToro
Služba CFD. 51% ztrácí peníze
Měna účtu
CZK, EUR
Minimální vklad
30 Kč (€1)
CFD v nabídce
9 000+
Čeština
ANO
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

 • Licencovaný broker
 • Nabízí akcie, ETF a CFD
 • Reálné akcie a ETF bez poplatků
 • Zlomkové akcie (investice od 25 Kč)
 • Podporuje češtinu a platby v CZK
 • Vyšší swapy u některých CFDs
 • Nenabízí české akcie
 • Akcie nelze převést k jinému brokerovi
Recenze
Služba CFD. 68% ztrácí peníze

Obchodování je vysoce rizikové

Spekulativní obchody na komoditní burze lákají mnoho lidí. Pravdou je, že komodity jsou na rozdíl od akcií nebo měn nezbytné v průmyslu a vždy po nich bude poptávka. Jenže i tak je obchodování s komoditami velmi riskantní. Příkladem může být kolísavá cena samotné mědi. Hodnota mědi například prudce rostla mezi lety 2009 a 2011. Během těchto dvou let se cena vyšplhala ze 1,5 USD na 4,5 USD za libru. Od roku 2011 ovšem začala hodnota klesat a pomyslného dna dosáhla až v roce 2016, kdy se libra mědi obchodovala za 2 dolary.

Základem úspěšného obchodování je důkladná příprava a sledování aktuálního dění. Praktická je třeba příprava na cvičném demo účtu, protože dokud neuspějete s virtuálními penězi, nemá cenu riskovat skutečné úspory. Při obchodování s komoditami ale neexistují žádné jistoty. Ať je totiž vaše analýza sebelepší, některé faktory nelze předvídat: nepřízeň počasí v oblastech těžby, objevení nových nalezišť nebo uzavření těch starých, geopolitická situace a mnoho dalších.

Měď: cena (kurz)

Komodita Cena Kurz v CZK Změna
Měď 4.59 USD 106.81 CZK 1.77%

Aktualizace: 13. 7. 2024
Co ovlivňuje cenu mědi
Měď - historický vývoj ceny

Měď – historický vývoj ceny

Burzovní cenu mědi formuje nabídka a poptávka. Je-li mědi nedostatek, pak hodnota roste. Pokud naopak pro vyrobenou měď není dostatečný odbyt, její cena klesá. Cenu mědi ovlivňuje například nepříznivé počasí v oblastech významných těžebních dolů, uzavírání nebo otevírání dolů k těžbě mědi, ale třeba i protesty tamních pracovníků. Počítá se zkrátka každá událost, která může ovlivnit nabídku nebo poptávky na trhu.

Na ceně mědi se odráží jak produkce, tak množství zásob zpracovaného kovu. Cena mědi je podle některých obchodníků indikátorem ekonomické prosperity, protože je závislá na hospodářském cyklu. Citlivě reaguje také na situaci ve stavebním průmyslu nebo na politické situace v zemích těžby.

Měď – aktuální online graf

U 77% účtů retailových investorů došlo ke vzniku finanční ztráty.

Aktuální hodnotu mědi i její historický vývoj najdete v cenovém grafu. Nad grafem je ovládací panel pro změnu zobrazení grafu a časového intervalu. Cenu můžete zobrazit pomocí sloupcového grafu (bars), svíčkového grafu (candles) a klasického grafu (area). Celkový interval grafu nastavíte pomocí časových úseků mezi jednotlivými body/svíčkami. V ovládacím panelu je také nástroj pro srovnání mědi s další komoditou nebo pro vložení technických indikátorů. Hodnota v grafu představuje cenu 1 libry (asi půl kila) mědi v amerických dolarech.

Futures kontrakty mědi se na komoditních burzách obchodují pod zkratkou HG. Zkratka bývá doplněna o měsíc a rok, ve kterém vybraný kontrakt exspiruje. Futures na měď se sjednávají  na začátku vybraných měsíců: březen (H), květen (K), červenec (N), září (U), prosinec (Z). Například zkratka HGZ19 tedy označuje futures kontrakt mědi, který bude exspirovat v prosinci 2019.

Vývoj zájmu o komoditu

Prostřednictvím specializované služby Google Trends lze sledovat vývoj zájmu o tuto komoditu v průběhu času. Na online grafu níže je zobrazen trend celosvětového zájmu za uplynulých 12 měsíců.

Základní informace

Komodita Měď
Název kontraktu Copper futures
Symbol kontraktu HG
Jednotka libra (cca 0,45 kg)
Měna USD
Burzovní cena USD/libra
Velikost 1 kontraktu 25 000 liber (cca 11,3 tun)
burza CME
Minimální cenový pohyb (velikost ticku) 0,0005 USD/libra; 12,50 USD/kontrakt
Expirační měsíce březen (H), květen (K), červenec (N), září (U), prosinec (Z)
Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Upozornění: CFD (rozdílové smlouvy) jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem vzniku finanční ztráty. U 68 - 89% účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak CFD fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Související komodity

Diskuze

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář