BAVLNA Cena, online graf, aktuální a historický vývoj kurzu bavlny, predikce

Bavlna cena

68.75

USD
Kurz v CZK

1599.81

CZK
Změna 24H

0.00%


USD

Bavlna je tradiční zemědělská komodita, která nachází uplatnění především v textilním průmyslu. Statistiky z let 2011-2015 ukazují, že celosvětová spotřeba bavlny se pohybuje kolem 26,2 milionů tun ročně a má rostoucí tendenci. Díky rostoucí poptávce je komodita populární i mezi obchodníky a spekulanty. Vydělat na bavlně je ovšem téměř nemožné, pokud neznáte faktory, které ovlivňují její cenu na burze.

Bavlna a její využití

Vlákna bavlny

Vlákna bavlny

Bavlna (respektive bavlněné vlákno) se získává ze semen bavlníku a následně se spřádá do nití. Ty nacházejí využití především v oděvním průmyslu, ale také jako bytové a technické textilie. Pro oděvní průmysl má bavlna zásadní význam, jelikož tvoří asi třetinu celosvětové produkce textilních vláken. Podle odhadů s bavlnou pracuje asi 200 milionů lidí (pěstování, úprava a zpracování, obchod). Mezi největší spotřebitele i producenty bavlny patří Čína, Indie a Pákistán.

Bavlna se pěstuje v oblastech s teplým podnebím a růstu je potřeba 150 až 200 dnů bez mrazu. Důležitý je také dostatek srážek. Bavlníky ve světě zabírají 2,4 % obdělávané půdy a v některých oblastech představují bavlníky prakticky jediný způsob obživy zemědělců. Konvenční pěstování bavlníků má ovšem negativní dopad na životní prostředí i zdraví lidí. Při pěstování bavlny se totiž používá více pesticidů a umělých hnojiv než u kterékoliv jiné zemědělské komodity.

U 77% účtů retailových investorů došlo ke vzniku finanční ztráty.

Historie komodity

Využití komodity

Využití komodity

Bavlnu využívaly dávné civilizace už na přelomu pravěku a starověku. Nejstarší nálezy bavlněných textilií, které byly objeveny v Mexiku a v Egyptě, jsou staré přibližně 7 tisíc let. Do Evropy se pěstování bavlníku rozšířilo ale až kolem 10. století.

První průmyslová přádelna bavlny vznikla v roce 1771 v Anglii. Ve střední Evropě vybudoval první přádelnu rakouský podnikatel o 28 let později v obci Verneřice na Děčínsku. Průmysl pro zpracování bavlny během posledních dvou století přesídlil z Evropy do Asie a v dnešní době se bavlna zpracovává převážně v pěstitelských zemích.

Obchodování s bavlnou má své kořeny v Egyptě, v Indii a v Peru, přičemž první dochované záznamy o exportu bavlny pochází ze sedmého století př. n. l. Odhaduje se, že do Evropy se první bavlna exportovala asi o 200 let později. V USA se s bavlnou obchoduje od dob vzniku prvních bavlníkových plantáží.

Obchodování bavlny

Na komoditním trhu se bavlna obchoduje prostřednictvím futures kontraktů, které se začaly obchodovat už v roce 1870 na New Yorské burze. Ta je dodnes spolu s CBOT hlavním komoditním trhem pro bavlnu. Futures je smlouva dvou stran o dodání předem stanoveného množství určité komodity v požadované kvalitě, za předem stanovou cenu a v určitém termínu. Kontrakty na bavlnu mají velikost 50 000 liber.

Populární jsou také CFD kontrakty na bavlnu, které se obchodují přes online platformy forexových brokerů. Při nákupu CFD bavlny ovšem žádnou bavlnu nekupujete. Kontrakt ale kopíruje cenu bavlny, takže nákupem a prodejem kontraktu lze vydělat stejně, jako nákupem a prodejem skutečné bavlny.  Aby bylo možné vydělat i při malém cenovém pohybu, tak se využívá finanční páka. Ta násobí zisky, ale i ztráty. Zásadní je proto správně předpovědět, zda cena bavlny poroste nebo bude klesat.

Kromě CFD a futures kontraktů lze bavlnu obchodovat také na akciové burze jako ETF fondy. Bavlnu lze obchodovat i nepřímo, například investicemi do akcií firem textilního a oděvního průmyslu.

Obchodování je rizikové

Obchodování s bavlnou je rizikové, tak jako každé obchodování na burze. Soft komodity mají ovšem jednu velkou výhodu. Lidé je reálně potřebují (na rozdíl třeba od zlata) a jejich hodnota má své opodstatnění. Bavlna neztratí hodnotu ze dne na den jako třeba akcie krachující společnosti. Cena bavlny je ovšem závislá na oděvním průmyslu, který je majoritním odběratelem. Každé alternativní textilní vlákno (dnes převážně syntetické) tak pro hodnotu bavlnu představuje reálnou hrozbu.

Pokud zvažujete obchodování s bavlnou z pozice spekulanta, tak byste určitě neměli začínat bez zkušeností. Pouhé tipování a obchodování bez strategie totiž vede obvykle ke ztrátě. Statistiky CFD brokerů ostatně ukazují, že přibližně 4 z 5 obchodníků končí ve ztrátě. Začátečníci přitom mají k dispozici množství výukových materiálů a bezplatné testovací demo účty, takže se mohou vzdělávat teoreticky i prakticky.

Přehled ověřených CFD brokerů, u kterých lze obchodovat komodity:
ZPŮSOB ŘAZENÍ
1

XTB

Broker roku
95
Měna účtu
CZK, USD, EUR
Minimální vklad
0 Kč ($0)
CFD v nabídce
2 000+
Čeština
ANO
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

 • Licencovaný broker
 • Nabízí akcie, ETF a CFD
 • Nízké nebo nulové poplatky
 • Zlomkové akcie (investice od €1)
 • Podporuje češtinu a platby v CZK
 • Poplatek za výběry pod 3 000 Kč
 • Vyšší zdanění českých dividend
Recenze
Vyzkoušet XTB
4000+ našich čtenářů si vybralo XTB
Služba CFD. 77% ztrácí peníze
2

eToro

90
Měna účtu
USD
Minimální vklad
$100
CFD v nabídce
5 000+
Čeština
Částečně
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

 • Licencovaný broker
 • Nabízí akcie, ETF, krypto a CFD
 • Reálné akcie a ETF bez poplatků
 • Zlomkové akcie (investice od $10)
 • Kopírování ostatních obchodníků
 • Čeština není kompletní
 • Účet je vedený v dolarech
 • Nepodporuje výběry v CZK
 • Složité výběry kryptoměn
Recenze
Vyzkoušet eToro
2000+ našich čtenářů si vybralo eToro
Služba CFD. 51% ztrácí peníze
Měna účtu
CZK, EUR
Minimální vklad
30 Kč (€1)
CFD v nabídce
9 000+
Čeština
ANO
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

 • Licencovaný broker
 • Nabízí akcie, ETF a CFD
 • Reálné akcie a ETF bez poplatků
 • Zlomkové akcie (investice od 25 Kč)
 • Podporuje češtinu a platby v CZK
 • Vyšší swapy u některých CFDs
 • Nenabízí české akcie
 • Akcie nelze převést k jinému brokerovi
Recenze
Služba CFD. 68% ztrácí peníze

Bavlna a její cena (kurz)

Komodita Cena Kurz v CZK Změna
Bavlna 68.75 USD 1599.81 CZK 0.00%

Aktualizace: 13. 7. 2024
Co ovlivňuje cenu bavlny
Bavlna - historický vývoj ceny

Bavlna – historický vývoj ceny

Bavlna je sezónní komodita a stejně jako ostatní soft komodity je závislá na sezónních vlivech. Cenu bavlny tak ovlivňuje růstový cyklus, sklizeň a od toho se odvíjející úroda. Například v důsledku sucha (neúrody) může cena bavlny kvůli snížené nabídce růst. Obecně platí, že do sklizně cena bavlny roste, zatímco po sklizni by cena bavlny měla klesat. Nejedná se ovšem o pravidlo.

Burzovní cena bavlny je dána poptávkou a nabídkou. Do obchodu s bavlnou se zapojují tři typy obchodníků. Prvním skupinu jsou producenti bavlny, kteří se snaží prodávat bavlnu za co nejvyšší cenu. Na druhé straně jsou spotřebitelé s cílem nakupovat bavlnu co nejlevněji. Poslední skupinou jsou spekulanti. Ti se nepodílí ani na výrobě ani na spotřebě bavlny, ale snaží se vydělat na kolísavé ceně bavlny.

Bavlna – aktuální online graf

U 77% účtů retailových investorů došlo ke vzniku finanční ztráty.

Graf zobrazuje vývoj ceny bavlny za libovolné období. Časový interval nastavíte přes panel v levém horním rohu. Dále lze v grafu měnit styl zobrazení. K dispozici je sloupcový graf (bars), svíčkový graf (candles) a klasický čárový graf (area). Tlačítko označené symbolem plus v kroužku slouží k přidávání dalších aktiv, které můžete následně s bavlnou porovnávat. Do grafu můžete přidat také technické indikátory s nastavitelnými parametry.

Bavlna se obchoduje pod symbolem CT. Kontrakty jsou dále označeny podle toho, kdy exspirují. Konkrétně u bavlny jsou kontraktními měsíci březen (symbol H), květen (K), červenec (N) říjen (V) a prosinec (Z). Např. symbol CTZ19 tedy značí kontrakt na bavlnu z prosince 2019.

Vývoj zájmu o komoditu

Prostřednictvím specializované služby Google Trends lze sledovat vývoj zájmu o tuto komoditu v průběhu času. Na online grafu níže je zobrazen trend celosvětového zájmu za uplynulých 12 měsíců.

Základní informace

Komodita Bavlna
Název kontraktu Cotton futures
Symbol kontraktu CT
Jednotka libra (cca 0,45 kg)
Měna USD
Burzovní cena USD/libra
Velikost 1 kontraktu 50 000 liber (cca 22,5 kg)
burza ICE
Minimální cenový pohyb (velikost ticku) 0,0001 USD/oz; 5 USD/kontrakt
Expirační měsíce březen (H), květen (K), červenec (N), říjen (V), prosinec (Z)
Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Upozornění: CFD (rozdílové smlouvy) jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem vzniku finanční ztráty. U 68 - 89% účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak CFD fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Související komodity

Diskuze

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář