PŠENICE Cena, online graf, aktuální a historický vývoj kurzu, predikce

Pšenice cena

540.1

USD
Kurz v CZK

12622.14

CZK
Změna 24H

-0.45%


USD

Pšenice (anglicky wheat) je travina, která se hojně pěstuje v Evropě, Asii i Americe. Plodina se pěstuje kvůli zrnům, které tvoří plod pšenice – obilku. Současné poznatky historiků a archeologické nálezy prozrazují, že se tato obilnina pěstovala již v dobách pravěku, a to dokonce i na území dnešního Česka.

Pšenice byla vždy velmi důležitou komoditou a do budoucna tomu nebude jinak. I proto je pšenice žádanou komoditou na burzách po celém světě. Jen na chicagské burze CME se denně zobchodují stovky tisíc kontraktů, přičemž jeden kontrakt představuje asi 136 tun pšenice (konkrétně 5000 bušlů).

Druhy a využití pšenice

Druhy a využití pšenice

Druhy a využití pšenice

Podle období sázení se rozlišuje zimní a jarní pšenice. Existují také různé odrůdy, z nichž nejoblíbenější je zimní pšenice Hard red, která se na burze obchoduje pod symbolem KE. Tato pšenice se primárně využívá na výrobu pečiva a tvoří zhruba polovinu produkce ve Spojených státech.

Pšeničná zrna se využívají jako potravina, krmivo nebo jako surovina. V evropském potravinářském průmyslu jsou základní surovinou pro výrobu pečiva a těstovin. Pšenice je surovinou také pro výrobu piva, lihu a škrobu. Využívají se také stébla (sláma) a otruby. Výhodou pšenice a obilovin obecně je, že se snadno skladují a dlouho vydrží.

U 77% účtů retailových investorů došlo ke vzniku finanční ztráty.

Produkce a spotřeba v číslech

Klas

Klas

Celosvětová roční produkce pšenice přesahuje 700 milionů tun a každým rokem narůstá. Největším producentem pšenice je Evropská Unie s roční produkcí kolem 150 milionů tun. Největší podíl zde mají Francie a Německo. Produkcí pšenice se Evropě může rovnat jen Čína s produkcí 130 milionů tun ročně. Významnými producenty jsou také Indie (90 mil. tun), Rusko (70 mil. tun) a USA (60 mil. tun). V Česku se ročně vypěstuje asi 5,5 milionů tun pšenice.

Největším spotřebitelem pšenice je EU, která se na celosvětové spotřebě podílí 18 procenty. Následuje Čína (17 %), Indie (12 %) a Rusko (6 %). Většina pšenice se spotřebovává v zemích, kde se pěstuje, a asi jen pětina produkce se dostane do mezinárodního obchodu. Největšími exportéry pšenice jsou Spojené státy (26 % celosvětového vývozu), Kanada (14 %) a Rusko (10 %).

Obchodování s pšenicí

Na komoditních burzách se obchoduje s pšenicí přes takzvané futures kontrakty. Tyto kontrakty se využívají k zajištění cen komodit proti budoucím výkyvům. Futures je totiž smlouva o budoucím nákupu nebo prodeji určitého množství komodity za předem sjednanou cenu. Farmáři, kteří se obávají budoucího poklesu ceny, tak mohou „před-prodat“ pšenici, kterou ještě ani nezaseli. Stejně tak odběratelé si mohou sjednat pšenici s několikaměsíčním předstihem, pokud mají obavy, že bude cena pšenice růst.

Kontrakty na pšenici vstupují na burzu pětkrát do roka: březen (H), květen (K), červenec (N), září (U) a prosinec (Z). Největší likviditu mají kontrakty označované symbolem ZW. Tyto kontrakty tvoří převážně zimní pšenice Soft red. Například zkratka ZWZ2020 tedy označuje futures kontrakt na pšenici s exspirací v prosinci 2020. Do ceny kontraktů s pozdní exspirací se mohou promítnout i náklady na uskladnění či pojištění. V praxi tak bývají dražší, než kontrakty s brzkou exspirací.

CFD obchodování

Na burze obchodují lidé, kteří pšenici pěstují, zpracovávají nebo využívají jako surovinu pro jiné produkty. Zatímco jedni ovšem chtějí cenu pšenice co nejvyšší, druzí mají opačný záměr. Pomyslný most mezi těmito tábory tvoří spekulanti, kteří pšenici nepěstují ani nezpracovávají, ale snaží se vydělat na kolísavé ceně. Toho docílí třeba tak, že nakoupí kontrakt na pšenici, počkají, až cena na burze vzroste, a poté kontrakt se ziskem prodají.

Právě pro spekulanty vznikly tzv. CFD kontrakty. Jedná se o finanční deriváty, takže nákupem těchto kontraktů žádnou pšenici nekupujete. CFD kontrakty pouze kopírují burzovní cenu pšenice, takže pokud vzroste cena pšenice, vzroste stejně i cena CFD. Nákupem a následným prodejem CFD tedy vyděláte nebo proděláte prakticky stejně, jako když budete místo toho obchodovat s klasickými futures kontrakty. CFD ovšem mají řadu speciálních nástrojů a funkcí, jako je třeba finanční páka. CFD na pšenici se značí zkratkou WHEATUSD nebo WHTUSD.

Přehled ověřených CFD brokerů, u kterých lze obchodovat komodity:
ZPŮSOB ŘAZENÍ
1

XTB

Broker roku
95
Měna účtu
CZK, USD, EUR
Minimální vklad
0 Kč ($0)
CFD v nabídce
2 000+
Čeština
ANO
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

 • Licencovaný broker
 • Nabízí akcie, ETF a CFD
 • Nízké nebo nulové poplatky
 • Zlomkové akcie (investice od €1)
 • Podporuje češtinu a platby v CZK
 • Poplatek za výběry pod 3 000 Kč
 • Vyšší zdanění českých dividend
Recenze
Vyzkoušet XTB
4000+ našich čtenářů si vybralo XTB
Služba CFD. 80% ztrácí peníze
2

eToro

90
Měna účtu
USD
Minimální vklad
$100
CFD v nabídce
5 000+
Čeština
Částečně
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

 • Licencovaný broker
 • Nabízí akcie, ETF, krypto a CFD
 • Reálné akcie a ETF bez poplatků
 • Zlomkové akcie (investice od $10)
 • Kopírování ostatních obchodníků
 • Čeština není kompletní
 • Účet je vedený v dolarech
 • Nepodporuje výběry v CZK
 • Složité výběry kryptoměn
Recenze
Vyzkoušet eToro
2000+ našich čtenářů si vybralo eToro
Služba CFD. 51% ztrácí peníze
Měna účtu
CZK, EUR
Minimální vklad
30 Kč (€1)
CFD v nabídce
9 000+
Čeština
ANO
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

 • Licencovaný broker
 • Nabízí akcie, ETF a CFD
 • Reálné akcie a ETF bez poplatků
 • Zlomkové akcie (investice od 25 Kč)
 • Podporuje češtinu a platby v CZK
 • Vyšší swapy u některých CFDs
 • Nenabízí české akcie
 • Akcie nelze převést k jinému brokerovi
Recenze
Služba CFD. 68% ztrácí peníze

Pšenice: cena (kurz)

Komodita Cena Kurz v CZK Změna
Pšenice 540.1 USD 12622.14 CZK -0.45%

Aktualizace: 24. 7. 2024
Co ovlivňuje cenu pšenice
Pšenice - historický vývoj ceny

Pšenice – historický vývoj ceny

Nabídka pšenice je závislá na úrodě a na zásobách z předchozích let. Na úrodu má velký vliv počasí, které lze ovšem předvídat jen stěží. Nepříznivý dopad na úrodu mají sucha, s kterými se potýká především jih Evropy. Opačným extrémem jsou povodně a krupobití, které mohou úrodu zcela zdevastovat. Dále se na ceně projevuje celosvětová ekonomická situace, kurz dolaru nebo očekávaná inflace.

Významným faktorem je také sezónní cyklus pěstování pšenice. Jarní pšenice se sklízí počátkem září, kdy se zasévá zimní pšenice. U zimní pšenice je důležité, aby klíčící rostliny pokryl sníh, který je chrání před umrznutím. Nejvyšší nabídka je obvykle po sklizni. Po zasetí lze odhadovat, jaká bude následující sklizeň. V období mezi sklizní jarní a zimní pšenice (červenec – srpen) obvykle nabídka převyšuje poptávku, takže ceny mají tendenci klesat. Pomyslný vrchol poptávky naopak přichází obvykle kolem prosince.

Při spekulování o ceně pšenice lze využít i některé fundamentální reporty. Odhady produkce, zásob, osetých ploch a dalších praktických ukazatelů najdete například ve statistickém reportu WASDE, který vydává americké ministerstvo zemědělství. Praktické informace přináší i přehled o týdenních exportech (Weekly export sales) nebo přehled o držených pozicích na burze (COT).

Pšenice – aktuální online graf

U 77% účtů retailových investorů došlo ke vzniku finanční ztráty.

Historickou i současnou burzovní cenu pšenice najdete v cenovém grafu. V panelu nad grafem můžete měnit styl grafu (sloupcový, svíčkový nebo čárový) a časový interval mezi jednotlivými body v grafu (M jsou minuty, H hodiny). Ovládací panel obsahuje i nástroj pro srovnání ceny pšenice s ostatními komoditami nebo funkci pro vkládání technických indikátorů pro analýzu grafu.

Vývoj zájmu o komoditu

Prostřednictvím specializované služby Google Trends lze sledovat vývoj zájmu o tuto komoditu v průběhu času. Na online grafu níže je zobrazen trend celosvětového zájmu za uplynulých 12 měsíců.

Základní informace

Komodita Pšenice
Název kontraktu Wheat futures
Symbol kontraktu ZW
Jednotka Bušl (27,2 kg)
Měna USD
Burzovní cena US cents/bušl
Velikost 1 kontraktu 5000 bušlů (136 tun)
burza CBOT
Minimální cenový pohyb (velikost ticku) ¼ centu/bušl; 12,5 USD/kontrakt
Expirační měsíce březen, květen, červenec, září, prosinec
Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Upozornění: CFD (rozdílové smlouvy) jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem vzniku finanční ztráty. U 68 - 89% účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak CFD fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Související komodity

Diskuze

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář