KUKUŘICE Cena, online graf, aktuální a historický vývoj kurzu, predikce

Kukuřice cena

443

USD
Kurz v CZK

10503.53

CZK
Změna 24H

3.81%


USD

Kukuřice je komoditní surovina, která nachází široké uplatnění v potravinářském průmyslu i mimo něj. Rostlina pochází ze Střední Ameriky, kde se pěstovala už od dob pravěku. Do Evropy se kukuřice dostala až kolem 16. století. Kukuřice je dodnes významným zdrojem obživy v rozvojových zemích a žádanou komoditou ve vyspělých zemích, kde je ovšem její využití jako potraviny okrajové. K čemu se tedy kukuřice využívá a co ovlivňuje její cenu na burze?

Pěstování kukuřice

Kukuřice

Kukuřice

Kukuřice je jednoletá travina dorůstající výšky 1 až 3 metrů. K pěstování je ideální propustná půda, protože rostlina vytváří až čtyřmetrové kořeny a je náročná na vodu. Kukuřice vyžaduje dostatek světla a teplotu půdy nad 10°C. Ideální teplota je 20-40°C.

Celosvětová roční produkce kukuřice přesahuje 500 milionů tun, přičemž téměř polovina pochází ze Spojených států. Trojici největších producentů doplňuje Čína (110 mil. tun ročně) a Brazílie s produkcí 38 milionů tun. Asi jen pětina světové produkce kukuřice se spotřebuje přímo jako potravina.

U 77% účtů retailových investorů došlo ke vzniku finanční ztráty.

Využití komodity

Kukuřice má široké spektrum využití

Kukuřice má široké spektrum využití

V potravinářském průmyslu se z kukuřice vyrábí například kukuřičný sirup, který se používá jako sladidlo. Na rozdíl od klasického cukru je tento sirup levnější a sladší. Jejich chemické složení je ale téměř stejné: klasický cukr (sacharóza) je disacharid tvořený jednou molekulou glukózy a jednou molekulou fruktózy. Obě složky mají tudíž v cukru poloviční zastoupení. V kukuřičném sirupu se molekuly glukózy a fruktózy nacházejí jako monosacharidy (neváží se na sebe). Obsah fruktózy, která produkuje sladkost, je zde asi 42-55 %. Výjimečně ale může dosahovat až 90 %.

Využití kukuřice je poměrně široké a zasahuje mnohem dál, než jen do potravinářského průmyslu. V Evropě i v Americe se kukuřice využívá primárně jako levné krmivo pro drůbež a dobytek. Využívá se i jako surovina pro výrobu plastů či alkoholu. Kukuřičný škrob nachází uplatnění v papírnictví nebo ve stavebním a farmaceutickém průmyslu. Chemický průmysl využívá kukuřici na výrobu paliv a etanolu.

Obchodování s kukuřicí na burze

Kukuřice se na komoditních burzách obchoduje přes futures kontrakty. Hlavní komoditní burzou je CBOT. Cena na burze se udává v amerických centech za jeden bušl, přičemž jeden bušl kukuřice je přibližně 25,4 kilogramů. Jeden futures kontrakty na kukuřici má velikost 5000 bušlů. Kukuřice se na burze obchoduje za americké dolary, takže pokles nebo růst hodnoty USD se promítá do její ceny.

Futures kontrakt je dohoda o budoucím nákupu nebo prodeji určitého množství kukuřice za předem sjednanou cenu. Kontrakty používají dodavatelé kukuřice, kteří se obávají poklesu její hodnoty, i odběratelé, kteří naopak očekávají růst hodnoty. Futures kontrakty tedy umožňují sjednat nákup nebo prodej kukuřice v budoucnu, ale za současný kurz.

CFD obchodování komodit

Na burze obchodují dodavatelé (farmáři) a odběratelé, kteří kukuřici využívají jako surovinu pro další zpracování. Jsou zde také spekulanti, kteří kukuřici nepěstují ani nezpracovávají, ale snaží se vydělat na měnící se ceně kukuřice. Zjednodušeně řečeno, snaží se nakoupit kontrakt levně, počkat až cena vzroste, a poté jej se ziskem prodat.

Obchodníci často využívají místo futures kontraktů takzvané CFD kontrakty. CFD slouží výhradně pro spekulanty, kteří očekávají růst nebo pokles ceny kukuřice. Tyto kontrakty kopírují burzovní cenu kukuřice, takže v konečném součtu je zisk nebo ztráta téměř stejná, jako při nákupu a prodeji futures. CFD ovšem mají řadu speciálních nástrojů a funkcí, jako je třeba finanční páka.

Přehled ověřených CFD brokerů, u kterých lze obchodovat komodity:
ZPŮSOB ŘAZENÍ
1

XTB

Broker roku
95
Měna účtu
CZK, USD, EUR
Minimální vklad
0 Kč ($0)
CFD v nabídce
2 000+
Čeština
ANO
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

  • Licencovaný broker
  • Nabízí akcie, ETF a CFD
  • Nízké nebo nulové poplatky
  • Zlomkové akcie (investice od €1)
  • Podporuje češtinu a platby v CZK
  • Poplatek za výběry pod 3 000 Kč
  • Vyšší zdanění českých dividend
Recenze
Vyzkoušet XTB
4000+ našich čtenářů si vybralo XTB
Služba CFD. 76% ztrácí peníze
2

eToro

90
Měna účtu
USD
Minimální vklad
$100
CFD v nabídce
5 000+
Čeština
Částečně
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

  • Licencovaný broker
  • Nabízí akcie, ETF, krypto a CFD
  • Reálné akcie a ETF bez poplatků
  • Zlomkové akcie (investice od $10)
  • Kopírování ostatních obchodníků
  • Čeština není kompletní
  • Účet je vedený v dolarech
  • Nepodporuje výběry v CZK
  • Složité výběry kryptoměn
Recenze
Vyzkoušet eToro
2000+ našich čtenářů si vybralo eToro
Služba CFD. 51% ztrácí peníze
Měna účtu
CZK, EUR
Minimální vklad
30 Kč (€1)
CFD v nabídce
9 000+
Čeština
ANO
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

  • Licencovaný broker
  • Nabízí akcie, ETF a CFD
  • Reálné akcie a ETF bez poplatků
  • Zlomkové akcie (investice od 25 Kč)
  • Podporuje češtinu a platby v CZK
  • Vyšší swapy u některých CFDs
  • Nenabízí české akcie
  • Akcie nelze převést k jinému brokerovi
Recenze
Služba CFD. 68% ztrácí peníze

Technická analýza – výhled

Technická analýza je metoda, pomocí které se obchodníci snaží odhadnout budoucí vývoj ceny. Metoda je založena na posuzování cenového grafu a technických indikátorů. Základní analýzu pro kukuřici poskytuje například nástroj technické analýzy od TradingView.

Nástroj v reálném čase analyzuje desítky indikátorů včetně klouzavých průměrů, oscilátorů a pivotů. Pomocí nich se vypočítá výsledná prognóza pro zvolený časový rámec, který můžete měnit v rozsahu 1 minuta až 1 měsíc. Očekávaný vývoj ukazuje ručička indikátoru, přičemž modrá oblast predikuje růst ceny (Buy), zatímco červená zóna varuje před možným propadem (Sell).

Kukuřice – cena (kurz)

Komodita Cena Kurz v CZK Změna
Kukuřice 443 USD 10503.53 CZK 3.81%

Aktualizace: 20. 4. 2024
Co ovlivňuje cenu kukuřice?
Kukuřice - historický vývoj ceny

Kukuřice – historický vývoj ceny

Cenu na burze tvoří nabídka a poptávka. Nabídka kukuřice úzce souvisí s pěstováním, které je ovlivněno například počasím. Právě počasí je jedním z významných faktorů, které mohou cenu kukuřice měnit i výrazněji. Například nepříznivé počasí (sucho, horko…) snižuje produkci a zvyšuje tak cenu kukuřice. Na produkci se může podepsat i pěstování v nových oblastech nebo pěstování modifikovaných a odolnějších druhů kukuřice.

Cena kukuřice je samozřejmě ovlivněna i ostatními komoditami. Pokud je například nízká cena ropy, tak klesá poptávka po biopalivech a tím pádem i po kukuřici. Míra produkce závisí i na tom, které plodině dají farmáři přednost. Pokud například cena kukuřice klesá, tak se na její úkor vysévají jiné plodiny (např. sóji). To ovšem může vést k nedostatku kukuřice při další sklizni a k růstu cen.

Sezónní trendy a vliv politiky

Při sklizni cena komodity klesá

Při sklizni cena komodity klesá

Kukuřice je sezónní komodita a její cena vykazuje sezónní trendy. Ceny klesají před a při sklizni, kdy se nabídka zvyšuje (září-prosinec). Naopak během jara nastává obrat a kolem března je sezónní trend na vrcholu. S nepřízní počasí může sezónní maximum přijít “opožděně” až v létě.

Dalším významným faktorem je geopolitické dění v oblastech s vysokou produkcí kukuřice. Příkladem je třeba ukrajinská krize v roce 2014. Nestabilní situace v zemi, která je dlouhodobě jedním z největších producentů kukuřice, měla za následek obavy ze snížené produkce a následný růst burzovních cen kukuřice. Dobré je sledovat reporty USDA: report Perspective Plantings zveřejňuje, kolik kukuřice se plánuje vysadit, a čtvrtletní zpráva Grain Stocks odhaduje nabídku obilovin v USA.

Kukuřice – aktuální online graf

U 77% účtů retailových investorů došlo ke vzniku finanční ztráty.

Historickou i aktuální burzovní cenu kukuřice najdete v cenovém grafu. V panelu nad grafem můžete měnit styl grafu (sloupcový, svíčkový nebo čárový) a časový interval mezi jednotlivými body v grafu (M jsou minuty, H hodiny). V ovládacím panelu nechybí ani nástroj pro srovnání ceny kukuřice s ostatními komoditami a analytický nástroj pro vkládání ukazatelů (indikátorů).

Futures kontrakty kukuřice se na komoditní burze označují anglickým názvem corn nebo zkratkou ZC.  Název kontraktu obvykle obsahuje i kód měsíce a rok, kdy daný kontrakt exspiruje. Kontrakty na kukuřici se sjednávají v následujících měsících: březen (H), květen (K), červenec (N), září (U) a prosinec (Z). Například zkratka ZCZ2020 tedy označuje futures kontrakt na kukuřici s exspirací v prosinci 2020.

Vývoj zájmu o komoditu

Prostřednictvím specializované služby Google Trends lze sledovat vývoj zájmu o tuto komoditu v průběhu času. Na online grafu níže je zobrazen trend celosvětového zájmu za uplynulých 12 měsíců.

Základní informace

Komodita Kukuřice
Název kontraktu Corn futures
Symbol kontraktu ZC
Jednotka Bušl (25,4 kg)
Měna USD
Burzovní cena US cents/bušl
Velikost 1 kontraktu 5000 bušlů (127 tun)
burza CBOT
Minimální cenový pohyb (velikost ticku) 0,25 centu/bušl; 12,5 USD/kontrakt
Expirační měsíce březen, květen, červenec, září, prosinec
Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Upozornění: CFD (rozdílové smlouvy) jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem vzniku finanční ztráty. U 68 - 89% účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak CFD fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Související komodity

Diskuze

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář