PLATINA Cena, online graf, aktuální a historický vývoj kurzu platiny, predikce

Platina cena

1064.2

USD
Kurz v CZK

24274.4

CZK
Změna 24H

2.85%


USD

Platina je vzácný kov, který kromě tradičního využití v průmyslu našel své místo i na burze. Tento drahý kov se využívá jako uchovatel hodnoty a po zlatě a stříbře se jedná o třetí nejvíce obchodovaný drahý kov. Platinu lze obchodovat v podobě futures kontraktů, jako ETF nebo pomocí finančních derivátů v čele s CFD kontrakty.

Vlastnosti a historie platiny

Krystal platiny

Krystal platiny

Platina je těžký kov stříbrné barvy, který se vyznačuje mimořádnou odolností vůči chemickým vlivům. Chemickou značkou Platiny je Pt a název je odvozen z latinského Platinum. Kov se za normálních atmosférických podmínek vyskytuje v pevném skupenství, taje při teplotě 1770 °C a bod varu je necelých 4 tisíce °C.Za zmínku stojí také to, že patří mezi prvky s největší hustotou.

Platinu poprvé popsal španělský námořník a astronom Antonio de Ulloa v roce 1735. A to i přesto, že kov využívaly civilizace starověkého Egypta tisíce let předtím. Tehdejší umělci ovšem platinu chybně zaměňovali se stříbrem, což se promítlo i do samotného názvu platina, který se někdy překládá jako stříbříčko. Skutečnost, že se jedná o dva zcela odlišné kovy, objasnil až anglický fyzik W. Watson v 18. století.

U 77% účtů retailových investorů došlo ke vzniku finanční ztráty.

Výskyt komodity

Produkce komodity v čase

Produkce komodity v čase

Platina se vyskytuje v podobě ryzího kovu, jako slitina s ostatními platinovými kovy (rhodium, palladium nebo iridium) nebo bývá obsažena v sulfidických rudách barevných kovů (měď, zinek a nikl). V zemské kůře je výskyt platiny poměrně vzácný, její oddělení z rud je komplikované a stejně tak je problematická i průmyslová výroba. I díky tomu je platina velmi populární jako obchodní artikl.

Většina světové produkce platiny pochází z pouhých čtyř dolů, z nichž se tři nachází v jižní Africe. Právě jižní Afrika (např. JAR) a Rusko (Sibiř a pohoří Uralu) jsou hlavními producenty platiny. Další větší naleziště se nachází na severu USA a v Kanadě. Ročně se vytěží asi 150 tun platiny, což je 16 krát méně, než je roční produkce zlata.

Využití komodity

Komodita má široké spektrum využití

Komodita má široké spektrum využití

Téměř polovina produkce platiny putuje na výrobu šperků, kde se platina využívá díky své odolnosti vůči vnějším vlivům. Mezi spotřebiteli platiny má významnou roli také automobilový průmysl, kde je platina potřeba k výrobě katalyzátorů. Podle odhadů tvoří automobilový průmysl až 30 % celosvětové poptávky.

Díky chemické odolnosti a mechanickým vlastnostem nachází platina uplatnění v mnoha odvětvích. Její slitiny s rhodiem a iridiem se například hojně využívají při výrobě laboratorních pomůcek. Platina se využívá také jako materiál k výrobě chirurgických nástrojů či elektronických součástek (termočlánky, elektrody, odporové dráty). Uplatnění nalézá také ve farmaceutickém průmyslu, kde se využívá při výrobě cytostatik – látek proti rakovinnému bujení.

Platina jako drahý kov

Platina je spolu se zlatem a stříbrem nejznámější zástupce drahých kovů. Do této skupiny patří kovy, které se používají nebo používaly jako platidla, pro ražbu mincí, nebo třeba na výrobu šperků. Méně známými zástupci drahých kovů jsou ostatní platinové kovy (palladium, rhodium atd.). Z výše uvedených kovů má vyšší hodnotu než Platina pouze Rhodium. Například populární zlato se ale obchoduje levněji než platina.

Jako uchovatel hodnoty se platina využívá již více než 300 let. Pro investiční účely je kov dostupný jako mince nebo v podobě slitků, stejně jako je tomu u stříbra nebo u zlata.

Obchodování s platinou

Obchodování s platinou je rizikové, tak jako obchodování s každou komoditou. Výhodou ale je, že platina je díky svým vlastnostem a nepříliš hojnému výskytu žádaná. V průmyslu lze platinu jen těžko nahradit a je tedy velmi nepravděpodobné, že by její cena výrazně klesla. Platina neztratí hodnotu ze dne na den, tak jako třeba akcie krachující společnosti. I proto je spolu s ostatními drahými kovy vhodná nejen jako investiční komodita, ale i jako uchovatel hodnoty.

Do obchodu s platinou se zapojují čtyři skupiny obchodníků. První skupinou jsou producenti, kteří platinu těží a zpracovávají. Jejich cílem je prodávat platinu za co nejvyšší cenu. Druhou skupinou jsou spotřebitelé, kteří platinu využívají při výrobě produktů. Ti se snaží platinu kupovat co nejlevněji. Další skupinou jsou lidé, kteří platinu nakupují, aby uchovali hodnotu svých peněz. Tito lidé platinu nepotřebují, ale využívají toho, že o platinu bude vždy zájem a kdykoliv ji tak budou moci prodat.

Poslední skupinou jsou spekulanti, kteří se snaží využít cenových výkyvů. Jejich cílem je nakoupit platinu levně a poté ji draze prodat. Pokud zvažujete obchodování s platinou jako spekulant, tak je důležité začít vzděláváním. Bez zkušeností je totiž obchodování pouhý hazard, takže šance na úspěch jsou minimální. Začátečníci mají naštěstí k dispozici bezplatné výukové materiály a testovací demo účty, takže získat zkušenosti je možné i bez rizika a bez vysokého kapitálu. Jediné, co musíte do přípravy investovat, je čas.

Přehled ověřených CFD brokerů, u kterých lze obchodovat komodity:
ZPŮSOB ŘAZENÍ
1

XTB

Broker roku
95
Měna účtu
CZK, USD, EUR
Minimální vklad
0 Kč ($0)
CFD v nabídce
2 000+
Čeština
ANO
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

 • Licencovaný broker
 • Nabízí akcie, ETF a CFD
 • Nízké nebo nulové poplatky
 • Zlomkové akcie (investice od €1)
 • Podporuje češtinu a platby v CZK
 • Poplatek za výběry pod 3 000 Kč
 • Vyšší zdanění českých dividend
Recenze
Vyzkoušet XTB
4000+ našich čtenářů si vybralo XTB
Služba CFD. 77% ztrácí peníze
2

eToro

90
Měna účtu
USD
Minimální vklad
$100
CFD v nabídce
5 000+
Čeština
Částečně
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

 • Licencovaný broker
 • Nabízí akcie, ETF, krypto a CFD
 • Reálné akcie a ETF bez poplatků
 • Zlomkové akcie (investice od $10)
 • Kopírování ostatních obchodníků
 • Čeština není kompletní
 • Účet je vedený v dolarech
 • Nepodporuje výběry v CZK
 • Složité výběry kryptoměn
Recenze
Vyzkoušet eToro
2000+ našich čtenářů si vybralo eToro
Služba CFD. 51% ztrácí peníze
Měna účtu
CZK, EUR
Minimální vklad
30 Kč (€1)
CFD v nabídce
9 000+
Čeština
ANO
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

 • Licencovaný broker
 • Nabízí akcie, ETF a CFD
 • Reálné akcie a ETF bez poplatků
 • Zlomkové akcie (investice od 25 Kč)
 • Podporuje češtinu a platby v CZK
 • Vyšší swapy u některých CFDs
 • Nenabízí české akcie
 • Akcie nelze převést k jinému brokerovi
Recenze
Služba CFD. 68% ztrácí peníze

Technická analýza – výhled

Technická analýza je metoda, pomocí které se obchodníci snaží odhadnout budoucí vývoj ceny. Metoda je založena na posuzování cenového grafu a technických indikátorů. Základní analýzu pro platinu poskytuje například nástroj technické analýzy od TradingView.

Nástroj v reálném čase analyzuje desítky indikátorů včetně klouzavých průměrů, oscilátorů a pivotů. Pomocí nich se vypočítá výsledná prognóza pro zvolený časový rámec, který můžete měnit v rozsahu 1 minuta až 1 měsíc. Očekávaný vývoj ukazuje ručička indikátoru, přičemž modrá oblast predikuje růst ceny (Buy), zatímco červená zóna varuje před možným propadem (Sell).

Platina a její cena (kurz)

Komodita Cena Kurz v CZK Změna
Platina 1064.2 USD 24274.4 CZK 2.85%

Aktualizace: 27. 5. 2024
Co ovlivňuje cenu platiny
Platina - historický vývoj ceny

Platina – historický vývoj ceny

Cena platiny je poměrně kolísavá, protože hlavními odběrateli platiny jsou převážně šperkařský a automobilový průmysl. Poptávka je tudíž silně ovlivněna právě těmito sektory. Využití platiny jako uchovatele hodnoty je podstatně nižší, než třeba u zlata. A to i přesto, že je platina mnohem vzácnější. Právě omezené množství zásob platiny by z dlouhodobého hlediska mohlo vést k růstu cen.

Produkce platiny je silně závislá na Africe a Rusku, které platinou jako nerostným bohatstvím disponují. Omezení nebo pozastavení těžby v jedné z těchto zemí by mohlo výrazně ovlivnit cenu na burze. Rizikem je také nepříliš likvidní trh, kde může dojít k výraznějším cenovým výkyvům.

Platina se obchoduje primárně pomocí futures kontraktů. Jeden obchodní kontrakt tvoří 50 trojských uncí, přičemž jedna trojská unce odpovídá asi 31,1 gramům. Cena v grafu ukazuje, kolik amerických dolarů zaplatíte právě za jednu unci.

Platina – aktuální online graf

U 77% účtů retailových investorů došlo ke vzniku finanční ztráty.

Graf zobrazuje vývoj ceny platiny za libovolné období. Cenu lze zobrazit pomocí sloupcového grafu (bars), svíčkového grafu (candles) a klasického grafu (area). Styl zobrazení změníte v levém horním rohu, stejně jako časový interval grafu. Při volbě časového intervalu nastavujete úsek mezi jednotlivými body/svíčkami v grafu (M = minuty, H = hodiny). Do grafu můžete přidat i další komodity pro srovnání (tlačítko se symbolem plus v kroužku) a technické indikátory s nastavitelnými parametry, které slouží k analýze grafu.

Platina se na burze označuje symbolem PL. Kontrakty na platinu se dále značí podle toho, kdy bude kontrakt exspirovat. Kontraktní měsíce pro platinu jsou leden (F), duben (J), červenec (N) a říjen (V). Například zkratka PLN19 tedy značí kontrakt na platinu s exspirací v červenci 2019.

Vývoj zájmu o komoditu

Prostřednictvím specializované služby Google Trends lze sledovat vývoj zájmu o tuto komoditu v průběhu času. Na online grafu níže je zobrazen trend celosvětového zájmu za uplynulých 12 měsíců.

Základní informace

Komodita Platina
Název kontraktu Platinum futures
Symbol kontraktu PL
Jednotka oz = troyská unce (cca 31 g)
Měna USD
Burzovní cena USD/oz
Velikost 1 kontraktu 50 oz (cca 1,55 kg)
burza CME
Minimální cenový pohyb (velikost ticku) 0,1 USD/oz; 5 USD/kontrakt
Expirační měsíce leden (F), duben (J), červenec (N) a říjen (V)
Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Upozornění: CFD (rozdílové smlouvy) jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem vzniku finanční ztráty. U 68 - 89% účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak CFD fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Související komodity

Diskuze

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář